Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 23 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Portal Games »

1. Załóżmy, że mam do potwierdzenia wskazówki:
"W twojej rodzinie był/była (Rosjanin) z Tytułem" oraz "W twojej rodzinie był/była (Rzemieślnik) z Tytułem".
Jeśli mam parę: Aleksandr (naukowiec, Rosjanin) oraz Jeanne (rzemieślnik, Francuz) to przydzielając im dowolny tytuł, spełnię obie wskazówki?

Tak, w takiej sytuacji obie karty mają spełnione wymaganie posiadania Tytułu.

2. Jeśli ciągnę dziecko i ma ono bonus, to czy rozpatruję ten bonus? Po obu stronach, czy tylko po jednej stronie (dorosłego czy dziecka)?

Karty dzieci z bonusami powinny być usunięte z talii podobnie jak karty komplikacji przy porodzie.

3. Czy to znaczy że każda para moze mieć max PO JEDNEJ karcie danego typu. czy jedną kartę spośród wszystkich typów?

Każdy członek rodziny może mieć po jednej karcie danego typu. Tak jak pisze Brylantino, może to być np: Tytuł, Pałac i Przedsiebiorstwo (po jednej z danego typu), ale już nie mogą to być dwa Tytuły (dwie karty tego samego typu).
margielm
Posty: 102
Rejestracja: 16 wrz 2013, 18:17

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: margielm »

dzięki, tak właśnie graliśmy.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Lubel »

Mam pytanko odnośnie dodatkowych pałaców. Czy są 2 warianty gry dla tych pałaców?. 1. Wymiana odpowiedniej ilości zwykłych pałaców na nowe i gram tak jak w zasadach. 2. Początkowe pałace - czyli rozdajemy pałace przed rozgrywką zgodnie z instrukcja do minidodatku.
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Jan Madejski »

Tak. Pałace startowe nie zwiększają prestiżu, tylko dają specjalny bonus od początku gry. Jako pałace startowe mogą posłużyć tylko: Fontainebleu, Vauxle-Vicomte, Saint-Martin i d'Ainay-le Vieil. Ale to mniej ciekawy wariant gry, niż specjalne pałace zamiast zwykłych ;)
Awatar użytkownika
Walec
Posty: 1
Rejestracja: 28 sty 2013, 09:55

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Walec »

Mam pytanko odnośnie dodatkowych pałaców. Czy są 2 warianty gry dla tych pałaców?
1. Wymiana odpowiedniej ilości zwykłych pałaców na nowe i gram tak jak w zasadach.
2. Początkowe pałace - czyli rozdajemy pałace przed rozgrywką zgodnie z instrukcja do minidodatku
Jest tak, jak mówi Jan, możesz zagrać albo z pałacami z dodatku zamiast zwykłych pałacy, albo możesz je potraktować jako "siedziby rodów" dostępne po jednej sztuce dla każdego gracza już od początku gry.
Zapraszamy na stronę internetową po dodatkowe materiały poświęcone naszym grom:
http://www.portalgames.pl/

Zapraszamy na profil Facebook po najświeże wieści związane z tym, nad czym aktualnie pracujemy:
http://www.facebook.com/wydawnictwoportal
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: sqb1978 »

Lothrain pisze:Pisał już o tym Malash. Błędy (wciąż nie potwierdzone przez wydawcę) są na następujących kartach:
1. patron "Kardynał de Fleury" (który powinien mieć "1 punkt za każde 2 pary w rodzinie");
2. patron "John Paul Jones" (który powinien mieć "1 punkt za każdy tytuł w rodzinie");
3. misja "Królewska Marynarka Wojenna" (która powinna mieć "posiadaj min. 2 Brytyjczyków");
4. a dzisiaj natknąłem się na 4 kartę z - moim zdaniem - błędem, ale pewnie mało kto grał w wariant "Testament", stąd nikt tego jakoś nie wyłapał. Na jednej z kart wskazówek z II generacji jest tekst "Rodzic jednego z twoich dziadków był związany z radą miasta (miał Tytuł Patrona Paryża lub Burmistrza albo był filantropem i był z Wizytą u Burmistrza)". Sęk w tym, że "Wizyta u Burmistrza" jest kartą filantropii I generacji i podczas II nie jest już dostępna. Czyli tak naprawdę ktoś musiałby wykupić tę kartę w I generacji ot tak sobie, licząc na to, że w II generacji trafi mu się odpowiednia wskazówka i będzie z marszu zrealizowana. Myślę, że na tej karcie wskazówki powinna być jednak wpisana jedna z kart filantropii II generacji, ale też z chęcią usłyszę zdanie Portalu.
Ja bym jeszcze dodał poprawkę w karcie patrona Benjamin Franklin: "+2 (zamiast +1) pkt za każdą zrealizowaną misję w trakcie gry".
Generalnie w każdej misji patrona (tej do odblokowania pierwszej od dołu) można zdobyć ok. 3-5 pkt a ciężko zrealizować więcej niż 2 misje więc to wydaje mi się ok.

A nie macie wrażenia, że przedsiębiostwo jako takie jest mało opłacalne? Nie dość, że trzeba się pozbyć 2 znajomych to jeszcze 1 honoru.
To już lepiej jest się dobrze kogoś wżenić niż używać przedsiębiorstwa. Chyba, że występowały jakieś momenty skrajne kiedy się one naprawdę przydają?
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Lubel »

Podobno Portal już drukuje błędne karty. Myślę, że przyjrzeli się wszystkim kartom i poprawiają te faktycznie z błędami. Poczekamy i zobaczymy, bo w sumie to chyba Portal nigdzie nie pisał jakie karty dokładnie poprawia.
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 23 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Portal Games »

Zebraliśmy Wasze pytania i nasze odpowiedzi w jednym pliku - tym samym na naszej stronie dostępny jest FAQ do Dziedzictwa.
Dziękujemy za Wasze zaangażowanie!
Plik można pobrać TUTAJ
Przygotowaliśmy też od razu wersję przyjazną drukarce
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Kosma »

W przypadku takich wpadek zawsze się zastanawiam, jak wygląda faza testowania przed wydaniem gry. :|
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Lubel »

Po przeczytaniu FAQ a w nim erraty wychodzi na to, że patron "John Paul Jones" nie zwiera błędu. Gracze źle wydedukowali.
Awatar użytkownika
Malash
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2012, 22:49
Lokalizacja: Warszawa Praga Płd.
Has thanked: 14 times
Been thanked: 19 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Malash »

Lubel pisze:Po przeczytaniu FAQ a w nim erraty wychodzi na to, że patron "John Paul Jones" nie zwiera błędu. Gracze źle wydedukowali.
Możesz to nazwać złą dedukcją :)
Ja to nazywam złym balansem :(

Porównaj sobie wymienionego patrona od tytułów z patronem od misji.
Patron od misji może je kupować tylko przez pierwsza 5 (z 9) rund gry i dostaje za ich wykonanie 1 pkt. Maksymalnie można zebrać 5 misji.
Patron od tytułów może je zbierać przez całą grę i za każdy tytuł ma 2 punkty. Maksymalnie można zebrać 7 tytułów.

Na dokładkę zwróć jeszcze uwagę, że w pierwszych 2 generacjach kluczowe jest rozwijanie rodziny (by mieć potem jak wżeniać znajomych).
Reszta mych uwag na ten temat w moim poście na str. 4.
WImięZasad.ZnadPlanszy.pl
także na: Facebooku , YouTube, Spotify i Apple Podcasts.
Analizujemy gry i ich mechaniki. Nie boimy się wytykać im błędów.
Często je naprawiamy, bądź przebudowujemy za pomocą prostych home rules.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: tomb »

Zgadzam się -Jones ma zły tekst na 100%.
Podobnie, jak karta z Testamentu, o której pisał wcześniej Lothrain:
Lothrain pisze:4. a dzisiaj natknąłem się na 4 kartę z - moim zdaniem - błędem, ale pewnie mało kto grał w wariant "Testament", stąd nikt tego jakoś nie wyłapał. Na jednej z kart wskazówek z II generacji jest tekst "Rodzic jednego z twoich dziadków był związany z radą miasta (miał Tytuł Patrona Paryża lub Burmistrza albo był filantropem i był z Wizytą u Burmistrza)". Sęk w tym, że "Wizyta u Burmistrza" jest kartą filantropii I generacji i podczas II nie jest już dostępna. Czyli tak naprawdę ktoś musiałby wykupić tę kartę w I generacji ot tak sobie, licząc na to, że w II generacji trafi mu się odpowiednia wskazówka i będzie z marszu zrealizowana. Myślę, że na tej karcie wskazówki powinna być jednak wpisana jedna z kart filantropii II generacji, ale też z chęcią usłyszę zdanie Portalu.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: sqb1978 »

Ja tam będę grać po swojemu wg. sprawdzonego balansu. Tzn John Paul Johnes 1pkt. i Ben Franklin 2 pkt.
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: alagor »

Rozegrałem wczoraj pierwsza partię i mam taką wątpliwość. Instrukcja mówi: "na potrzeby efektów różnych kart (...) Znajomi w zaaranżowanych małżeństwach są również uważani za część rodziny". Na innej stronie "Podczas III Generacji małżeństwa są aranżowane tylko po to, aby wypełnić cel z karty Patrona". Misje możemy wypełniać właściwie do końca gry. I tu rodzi się pytanie - czy Znajomi z małżeństw zaaranżowanych na IV Generację liczą się do warunków wykonania misji, których realizacji podjęliśmy się w pierwszych dwóch generacjach?
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Czochrun »

Tak.
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: alagor »

Dzięki. Czyli pierwsza gra rozegrana tylko z jednym, mało istotnym błędem :wink:
Mija
Posty: 69
Rejestracja: 10 paź 2014, 20:48
Has thanked: 27 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Mija »

Witam!
Grałam w Dziedzictwo dopiero 2 razy i mam pytanie dotyczace kart Znajomych. Czy wykładając taka kartę (małżeństwo lub aranżacja) MUSI być spełniony efekt specjalny? Czy poprostu jeśli jest spełniony (np.jakaś narodowość czy profesja są wymagane i są już w mojej rodzinie) to mamy wynikajace z opisu dodatkowe bonusy (punkty, worki ze złotem, kolorowy dysk)? Chodzi mi o to czy żeby móc zagrać dana kartę znajomego muszę mieć już spełnione warunki efektu specjalnego? Grałam właśnie tak i dośc ciężko mi to szło. W instrukcji jest napisane w kilku miejscach że "rozpatrz efekt specjalny", czyli rozumiem że jeśli wystepuje to fajnie i mam wynikajace z tego bonusy a jesli nie wystepuje też mogę zagrać te kartę ale bez dodatkowych korzyści?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Lothrain »

Dobrze rozumujesz i nie wiem, czemu grałaś wbrew rozumowi :) Możesz dokładać dowolnych znajomych (o ile cię na nich stać), ale zawsze lepiej, jeśli dodatkowo możesz skorzystać z bonusu.
Mija
Posty: 69
Rejestracja: 10 paź 2014, 20:48
Has thanked: 27 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Mija »

Dzięki za szybki odzew :) No właśnie cos mi nie grało, wszyscy piszą że to taka lekka, fajna gra a ja tak sie napociłam żeby sklecić jakieś małżeństwo :D Zostawało mi też masę kasy z którą nie miałam za bardzo co zrobić. Teraz mogę pograć na luziku :)
Awatar użytkownika
merrin
Posty: 65
Rejestracja: 23 sty 2013, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: merrin »

Mam drobną wątpliwość, mam nadzieję, że nie wynika z mojego nieuważnego czytania. Czy Tytuły, Pałace i Przedsiębiorstwa można przydzielać tylko dorosłym członkom rodziny z obecnej generacji, czy można w razie potrzeby sięgać do poprzednich generacji? Z jednej strony instrukcja mówi ogólnie, że wszystkie akcje dotyczą obecnej generacji, ale szczegółowe przepisy dotyczące Tytułów, Pałaców i Przedsiębiorstw o tym nie wspominają (a jedynie ogólnie o dorosłych). Z kolei na przykład szczegółowe instrukcje o zawieraniu małżeństw mówią konkretnie o obecnej generacji.
Z góry serdeczne dzięki za wszelkie wyjaśnienia :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: tomb »

Ja się trzymam zasady, że akcje dotyczą tylko bieżącej generacji. I zgodnie z tym tytuły/pałace/przedsiębiorstwa przydzielam tylko dorosłym z aktualnego pokolenia.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Dexterus »

Popieram, jak się nie dorobiłeś zawczasu, to wszystko zagarną młodzi ;)

Też kiedyś się zastanawiałem nad tym detalem i w sumie chyba nawet zdarzało mi się grać tak, że można je było przypisać do starszych pokoleń, ale to tylko wtedy gdy przy stole siedzieli nowicjusze i po prostu nie chciałem dokładać im kolejnego "płotka". W normalnych warunkach gram tak jak tomb.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: TV3 »

W filmie, gdzie Trzewik z kumplem pokazują przykładową rozgrywkę, na końcu generacji wymieniają wyłożony zestaw kart postaci spod planszy głównej zastępując go nowym zestawem.
W instrukcji nigdzie nie znalazłem informacji o takiej wymianie.

Skąd pomysł wymiany? Pomyłka w filmie?
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: TV3 »

Doprawdy, nikt? :)
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Coen »

TV3 pisze:Doprawdy, nikt? :)
No jeśli w instrukcji tego nie ma, to raczej pomyłka :)
Wymieniamy tytuły i filantropie, ale nie znajomych :)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
ODPOWIEDZ