Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 325
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 140 times

Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: olocop »

Mam pytanie odnośnie filmu instruktażowego ze strony Portalu.

Dlaczego na koniec generacji zostały zebrane pozostałe na stole karty znajomych i wymienione na nowe?
Nic o tym w instrukcji nie mogę znaleźć.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: bogas »

Nic w instrukcji nie możesz znaleźć, bo tam nic o tym nie ma :P A dlaczego Trzewik wywalił te karty? Pewnie z tego samego powodu, dla którego pociągnął tylko jedną kartę misji zamiast dwóch (i dopiero z tych 2 miał wybrać 1) i potem ją utajnił ;) Znam Trzewika osobiście i to jest prawdziwy geniusz, maestro i miszcz :P tłumaczenia zasad :mrgreen:
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 325
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 140 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: olocop »

O kartach misji sam zapomniałem i ciągnąłem tylko po jednej, więc film mnie nie zastanowił ;)

Nie ma to jak znać grę, którą się wydaje ;) Nawet sami się nie poprawili, czyli obydwaj grali błędnie, czyli myśleli, że wydają inną grę...
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: rastula »

humor humorem - ale ogólnie to słabe wypuszczać do sieci "popsuty" oficjalny filmik - my na forum się pośmiejemy...ale "zwykły gracz"...ech
trzewik

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: trzewik »

Najmocniej przepraszam za wpadkę w filmie. Podczas kręcenia filmu mieliśmy nieprzewidziane przygody - wszedłem awaryjnie z marszu w zastępstwie dwóch innych osób i namieszałem - pokręcilem reguły z wcześniejszej wersji prototypu z wersją finalną zasad. Jest to oczywiście niedopuszczalne i najserdeczniej przepraszam za wprowadzenie zamętu.

Poprawiona wersja filmu trafi na sieć ASAP.

Jeszcze raz przepraszam.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: rastula »

przeprosiny przyjęte ;D



pytanie

czy jeśli na karcie misji jest napisane np : "+2* za każdego członka rodziny" (np. który nie jest francuzem) to za członka rodziny należy uważać

a)zarówno dziecko jak i ożenionego przyjaciela ( wyd. za mąż przyjaciółkę) (tak sądzę)

czy

b) tylko przyjętych do rodu przyjaciół?



dzieci oczywiście są bezpaństwowcami więc spełniają warunek automatycznie ;)
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: RunMan »

rastula pisze:dzieci oczywiście są bezpaństwowcami więc spełniają warunek automatycznie ;)
Jak dla mnie dzieci są Francuzami, przecież urodziły się we Francji :)

A tak abstrahując od narodowości, to zarówno wżenienie przyjaciele jak i dzieci są członkami rodziny. Również przyjaciele, którzy jeszcze się nie ożenili, ale mają już zaaranżowane małżeństwo uznawani są za członków rodziny. Poprawcie mnie, jeśli się mylę :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: rastula »

RunMan pisze:
rastula pisze:dzieci oczywiście są bezpaństwowcami więc spełniają warunek automatycznie ;)
Jak dla mnie dzieci są Francuzami, przecież urodziły się we Francji :)

no tak , ale Francuzi mają swoją flagę :), więc to chyba jednak nie tak

A tak abstrahując od narodowości, to zarówno wżenienie przyjaciele jak i dzieci są członkami rodziny. Również przyjaciele, którzy jeszcze się nie ożenili, ale mają już zaaranżowane małżeństwo uznawani są za członków rodziny. Poprawcie mnie, jeśli się mylę :)

zeswatani z nieletnimi są traktowani jako członkowie rodziny, to pamiętam po lekturze

Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: RunMan »

rastula pisze:no tak , ale Francuzi mają swoją flagę :), więc to chyba jednak nie tak
Hm, czytałem wczoraj instrukcję i nie pamiętam, żeby było w niej powiedziane cokolwiek o narodowości rodzących się dzieci. Trzeba w tej kwestii poczekać chyba na głos wydawnictwa
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: adikom5777 »

Ja nawet nie pomyślałem o tym, aby liczyć dzieci. Do punktacji z karty patrona liczyłem tylko wżenione karty przyjaciół. Ciekawe :)
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: wc »

Miałem dzisiaj misję dającą punkty za 5 Francuzów w rodzinie.
Czy głowa rodziny się do tego wlicza? Teoretycznie ma flagę Francji, więc zaliczyłem sobie tę misję posiadając tylko 4 wżenione postaci i głowę rodziny jako piątego Francuza.

Wujku dobra rada, czy dobrze?
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: jolietjake »

No myślę, że skoro głowa rodziny ma załączoną flagę to po to, by nie było wątpliwości czy ich wliczać czy nie i trzeba ich traktować normalnie. Co do dzieci to stawiałbym, że nie są wliczani ani jako Francuzi, ani jako nie-Francuzi, ich jest przecież masa i robiłoby się dużo punktów za nic.
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: yosz »

Dzieci nie mają ikony narodowości więc bym tego nie wliczał.

A te pytania raczej powinno zadawać się na BGG bo autor raczej na nasze forum nie zagląda ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: adikom5777 »

Ale zagląda Trzewik, który zasady ma w jednym palcu ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: rastula »

adikom5777 pisze:Ale zagląda Trzewik, który zasady ma w jednym palcu ;)

tyle że jak na Trzewik przystało , u nogi ... więc zanim sygnał przemknie do mózgu, ręka już zagrywa kartę...;)
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Ryu »

wc pisze:Miałem dzisiaj misję dającą punkty za 5 Francuzów w rodzinie.
Czy głowa rodziny się do tego wlicza? Teoretycznie ma flagę Francji, więc zaliczyłem sobie tę misję posiadając tylko 4 wżenione postaci i głowę rodziny jako piątego Francuza.
Wg mnie - jest flaga więc jest dodatkowy Francuz.

Dzieci nie mają flag więc nie należy ich wliczać. Tak przynajmniej było na testach i nie wydaje mi się żeby miało być inaczej.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: rastula »

ok - po prostu chciałbym jasno wiedzieć


choć jest taka lista na bgg gdzie np jest beka że w stone age karmi się ludzi drewnem itp


fakt że dzieci nie są członkami rodziny będzie pasował jak ulał :)


i żeby było jasne - nie przeszkadza to w rozgrywce w tą miłą grę - nie jest po prostu logiczne i nie zostało (chyba) dopowiedziane w zasadach ...
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 23 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Portal Games »

Dzieci nie mają określonej narodowości, więc zawsze kiedy mowa o punktowaniu za narodowość, to nie bierzemy ich pod uwagę. Za dzieci otrzymujemy punkty tylko wtedy, gdy mowa wyraźnie o Dzieciach.

Głowa rodziny również jest liczona jako Francuz (zgodnie z ikoną narodowości).
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: yosz »

Dobra to i ja spróbuję z jedyną wątpliwością jaką miałem:

Kiedy "odpalają" się zdolności dzieci np.: Lowelas (dobierz 2 znajomych (nie pamiętam dokładnie)) - kiedy dziecko dorasta, czy przy urodzeniu? Kierowaliśmy się zasadą, że wtedy kiedy napis na karcie jest dobrze zorientowany. Niektóre napisy były dobrze zorientowane jak karta była stroną dziecka do góry, a niektóre jak karta była zorientowana stroną dorosłą do góry. Niektóre oczywiście są dość jasne jak "szerokie biodra" ;) ale "Pożyczka do końca tej generacji daje Ci 1 złota więcej" można próbować różnie tłumaczyć (tej generacji, czy tej w której się dziecko urodziło, czy w tej w której jest już dorosłym)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
swiety_1984
Posty: 156
Rejestracja: 10 sty 2012, 18:44

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: swiety_1984 »

Wydaje mi sie oczywiste ze jak napis jest czytelny gdy mamy strone dziecka (np. blizniaki), to dotyczy to dziecka. Lowelas itp. jest "czytelny" na stronie doroslego, wiec powinno dotyczyc generacji nastepujacej - gdy dziecko dorasta. Ale to moja interpretacja
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: bogas »

swiety_1984 pisze:Wydaje mi sie oczywiste ze jak napis jest czytelny gdy mamy strone dziecka (np. blizniaki), to dotyczy to dziecka. Lowelas itp. jest "czytelny" na stronie doroslego, wiec powinno dotyczyc generacji nastepujacej - gdy dziecko dorasta. Ale to moja interpretacja
Nie tylko twoja. W instrukcji cechy dzieci są opisane i jasno z tego opisu wynika kiedy cecha wchodzi do gry. Ponieważ pokrywa się to z kierunkiem tekstu, więc yosz... grałeś dobrze :)

Edit: Jeszcze jako uzupełnienie to warto też zerknąć na opis cech znajomych, bo też można się zdziwić. Na pozór oczywisty tekst na karcie okazuje się działać inaczej niż nam się wydawało :P
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Czochrun »

To teraz ja: jak to jest z tymi kartami misji w III generacji. Możemy odblokować tylko jedną dodatkową misję czy możemy dwie?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: rastula »

ja zrozumiałem, że można aktywować obie, trzeba "tylko" zdobyć 2 kart misji...
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Lothrain »

rastula pisze:ja zrozumiałem, że można aktywować obie, trzeba "tylko" zdobyć 2 kart misji...
też popieram to stanowisko - odblokowujesz tyle dodatkowych bonusów z patrona, ile misji weźmiesz w III generacji (pytanie czy można je realizować...)
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Dziedzictwo: testament księcia de Crecy

Post autor: Czochrun »

Też tak rozumiem, jednak tutaj pojawiły się wątpliwości.
ODPOWIEDZ