Kawerna (Caverna) - pytania, zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Kawerna (Caverna)

Post autor: Matti_C »

Gdzieś z pod tony kurzu wydostałem moją Kawernę. Podczas gry pojawiły się 2 pytania.
1.Czy mogę postawić nowy kafelek pole/łąka tak by stykało się jedynie z moją oborą umieszczoną w lesie?
2. Posiadam pokój gościnny który umożliwia mi korzystanie z obu opcji dostępnych normalnie na zasadzie albo ... albo ...
Czy działa to też na akcję ... albo / a następnie ... ?
Czy dzięki temu mogę najpierw wykonać akcję z dołu ( tak jak przy wszystkich akcjach oraz)?
Konkretnie chodzi o to czy mając pokój gościnny mogę najpierw odbyć wyprawę , jako łup zebrać korytarz , postawić go obok innego i po wyprawie wystawić na obu kopalnie rudy?
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Kawerna (Caverna)

Post autor: Cezary1916 »

W instrukcji na stronie 10 jest przykład gdzie obora jest wybudowana bezpośrednio przy wyjściu z jaskini więc rozumiem że na następnym wolnym terenie niezagospodarowanym mogę budować pastwiska oraz pola uprawne bez konieczności wcześniejszego przekształcenia obszaru leśnego z wybudowana oborą w łąkę/pastwisko.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Kawerna (Caverna)

Post autor: GrzeL »

Matti_C pisze: 31 sie 2018, 20:30 Gdzieś z pod tony kurzu wydostałem moją Kawernę. Podczas gry pojawiły się 2 pytania.
1.Czy mogę postawić nowy kafelek pole/łąka tak by stykało się jedynie z moją oborą umieszczoną w lesie?
Nie.
Matti_C pisze: 31 sie 2018, 20:30 2. Posiadam pokój gościnny który umożliwia mi korzystanie z obu opcji dostępnych normalnie na zasadzie albo ... albo ...
Czy działa to też na akcję ... albo / a następnie ... ?
Czy dzięki temu mogę najpierw wykonać akcję z dołu ( tak jak przy wszystkich akcjach oraz)?
Konkretnie chodzi o to czy mając pokój gościnny mogę najpierw odbyć wyprawę , jako łup zebrać korytarz , postawić go obok innego i po wyprawie wystawić na obu kopalnie rudy?
Nie. Nie. Nie.
Beatrice
Posty: 83
Rejestracja: 14 lut 2017, 15:10
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: Beatrice »

Hej, zagraliśmy wczoraj w Kawerne po raz pierwszy, wszystkim się bardzo podobała. Mam jedno pytanie co do zasad, czy wymieniać na żywność można tylko to co leży obok naszej planszy gracza czy np. mogę ponieść z pola uprawnego zasiane ale nie zebrane w czasie żniw warzywo i zamienić na żywność?
wajwa
Posty: 2222
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 251 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: wajwa »

Tylko ściągnięte z pól/jaskiń/kopalń po żniwach.
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: Paskudnik »

Wymieniać na żywność można tylko te zasoby, które wcześniej się już zebrało/złupiło albo otrzymało - czyli nie to, co jeszcze rośnie. ;)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Beatrice
Posty: 83
Rejestracja: 14 lut 2017, 15:10
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times

Re: Kawerna (Caverna)

Post autor: Beatrice »

Dzięki. A zwierzęta? Te można w dowolnym momencie zabrać z pastwiska i przerobić na żywność?
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Kawerna (Caverna)

Post autor: kastration »

Beatrice pisze: 24 lis 2018, 14:38 Dzięki. A zwierzęta? Te można w dowolnym momencie zabrać z pastwiska i przerobić na żywność?
Tak, w dowolnym momencie.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
spudegeloios
Posty: 3
Rejestracja: 10 paź 2013, 00:23

Re: Kawerna (Caverna)

Post autor: spudegeloios »

Cześć, mam do Was pytanie odnośnie zasad.
Jak rozumieć tekst usprawnień z np. Sali tkackiej, Sali piwoszy, sali Kuźniczej czy innych gdzie tekst leci tak: "w dowolnym momencie przed punktacją" ... można wymienić coś na coś.
Dotychczas graliśmy tak, że te akcję można wykonać dokładnie tylko raz podczas całej gry. Wczoraj zaczęliśmy się zastanawiać czy skoro nie jest wprost napisane, że to akcja jednorazowa, to czy nie można jej wykonać kilkukrotnie. (Np. Sala mysliwska- wymiana 6 świń na 6 monet + 6 talerzy) proszę o waszą interpretację. W instrukcji niestety brak jednoznacznej odpowiedzi. Pozdrawiam!

Ps. Skąd moje wątpliwości? Na usprawnieniach takich jak magazyn kamieni jest napisane w prost "1 punkt za KAZDY kamień"
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Kawerna (Caverna)

Post autor: Wrotek »

W dowolnym momencie to w dowolnym momencie. Możesz wykorzystywać te komnaty kiedy chcesz.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: kastration »

spudegeloios pisze: 27 sty 2019, 14:49 Cześć, mam do Was pytanie odnośnie zasad.
Jak rozumieć tekst usprawnień z np. Sali tkackiej, Sali piwoszy, sali Kuźniczej czy innych gdzie tekst leci tak: "w dowolnym momencie przed punktacją" ... można wymienić coś na coś.
Dotychczas graliśmy tak, że te akcje można wykonać dokładnie tylko raz podczas całej gry. Wczoraj zaczęliśmy się zastanawiać czy skoro nie jest wprost napisane, że to akcja jednorazowa to czy nie można jej wykonać kilkukrotnie. (Np. Sala mysliwska- wymiana 6 świń na 6 monet + 6 talerzy) proszę o waszą interpretację. W instrukcji niestety brak jednoznacznej odpowiedzi. Pozdrawiam!
Graliście źle, można wymieniać, ile się chce i w dowolnym momencie. Np. w sali piwoszy możesz zamienić jednak tylko zboże posiadane w zasobach, a nie na polach, co ma duże znaczenie dla punktowania odnośnie samego końca gry, czyli nie można przetworzyć na końcu zboża z pól. Ale zasadniczo te sale oczywiście są wielorazowe, co potrafi niekiedy mocno zapunktować.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Kawerna (Caverna)

Post autor: Matti_C »

Grając w dodatek "Dokąd sięgają korzenie" pojawiło się kilka niejasności:
Czy adoptowane gobliny mogą używać tych zdolności rasy, które nie są dla nich wyłączone w instrukcji np: plecak trola - czy goblin dostaje +1 łup? Wzrok mrocznego elfa - czy goblin znajdzie rubin budując płytką kopalnię, czy może budować zagrodę na drzewie gdy jest adoptowany przez leśne elfy ,itp
Ciekawi mnie też odwrotna sytuacja- jeśli rasa adoptująca wykłada tylko pół podwójnego żetonu to adoptowany goblin też podlega tej zasadzie?

Czy gobliny dają 1pkt na koniec gry i czy można adoptować goblina mając już 5 członków rodziny

Jak postawić wieżę widokową obok 4 lasów jak podaje instrukcja ,skoro trochę wyżej każe wybudować ją na łące. Jeśli leśny elf chce układać łąki musi układać od wyjścia z jaskini lub innych żetonów.
jakubski
Posty: 83
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:34
Lokalizacja: Zamość
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Kawerna (Caverna)

Post autor: jakubski »

Cześć,

Mam pytanie co do podstawki odnośnie łupów z wypraw:

1. Jeśli wysyłam ma wyprawę kransoluda z siła broni 7 to oznacza że mogę wziąć WSZYSTKIE łupy z karty do siły 7 włącznie czy suma łupów ma być równa 7?

2. Jakie znacznie praktyczne ma poziom wyprawy na karcie akcji, a może jedynie oznacza etap gry, w którym się pojawił?

Z góry dzięki za odpowiedź.
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Kawerna (Caverna)

Post autor: Wrotek »

jakubski pisze: 28 sie 2020, 21:21 Cześć,

Mam pytanie co do podstawki odnośnie łupów z wypraw:

1. Jeśli wysyłam ma wyprawę kransoluda z siła broni 7 to oznacza że mogę wziąć WSZYSTKIE łupy z karty do siły 7 włącznie czy suma łupów ma być równa 7?

2. Jakie znacznie praktyczne ma poziom wyprawy na karcie akcji, a może jedynie oznacza etap gry, w którym się pojawił?

Z góry dzięki za odpowiedź.
AD 1. Poziom wyprawy mówi ile łupów możesz zabrać z wyprawy. Poziom broni mówi jaki MAKSYMALNY łup możesz wybrać. Więc jeżeli masz poziom broni 7, a poziom wyprawy 3, to możesz wybrać 3 różne lupy do poziomu 7 włącznie.
AD 2. W sumie już odpowiedziałem w ad 1 :)
Linaewen
Posty: 4
Rejestracja: 20 lis 2014, 00:59

Re: Kawerna (Caverna)

Post autor: Linaewen »

Hej,kupiliśmy dodatek do Kawerny "Dokąd sięgają korzenie" i wyszła zagwozdka. Jak w grze jest ulepszenie "Hodowla psów"(możesz rozmnażać psy jak pozostałe zwierzęta gospodarskie). Co w połączeniu z zasadą, że pies może pilnować owiec na pustej łące daje kombo kilkudziesięciu owiec i psów pod koniec gry. Efekt był taki, że osoba która zainwestowała w ulepszenie i psy/owce dwukrotnie wykręciła wynik około 180 punktów w stosunku do naszych 70-100.
I albo my gramy źle, bo zdobywamy mało punktów bazowo albo to jest jakiś niezbalansowany element którego nie rozumiemy.
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Kawerna (Caverna)

Post autor: Relo »

Linaewen pisze: 11 lis 2022, 11:37 Hej,kupiliśmy dodatek do Kawerny "Dokąd sięgają korzenie" i wyszła zagwozdka. Jak w grze jest ulepszenie "Hodowla psów"(możesz rozmnażać psy jak pozostałe zwierzęta gospodarskie). Co w połączeniu z zasadą, że pies może pilnować owiec na pustej łące daje kombo kilkudziesięciu owiec i psów pod koniec gry. Efekt był taki, że osoba która zainwestowała w ulepszenie i psy/owce dwukrotnie wykręciła wynik około 180 punktów w stosunku do naszych 70-100.
I albo my gramy źle, bo zdobywamy mało punktów bazowo albo to jest jakiś niezbalansowany element którego nie rozumiemy.
Skąd kilkadziesiąt owiec i kilkadziesiąt psów. Przecież w fazie powiększania stada rodzi się 1 (jedno) zwierzę danego rodzaju. Dodatkowo pies zwiększa o 1 (jedno) zwierzę hodowlane na polu na którym stoi (1,2,3... psy to możliwość trzymania na nim zwierząt hodowlanych 2,3,4...)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Kawerna (Caverna)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Magazyn części- w dodatku do instrukcji pisze że mogę wymieniać ZESTAWY, natomiast w opisie do Skład budulców pisze że mogę wziąć ZESTAW.
To ile razy mogę wymieniać te zestawy raz czy więcej?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Kawerna (Caverna)

Post autor: Wrotek »

Przede wszystkim nie można mieć jednocześnie tych budynków, ponieważ jeden zastępuje drugi (nakładamy jeden na drugi).
Tyle ile mamy złota tyle możemy wymienić na zestaw.
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 391
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 55 times
Been thanked: 165 times

Re: Kawerna (Caverna)

Post autor: Fyei »

Wrotek pisze: 01 gru 2022, 07:08 Przede wszystkim nie można mieć jednocześnie tych budynków, ponieważ jeden zastępuje drugi (nakładamy jeden na drugi).
Tyle ile mamy złota tyle możemy wymienić na zestaw.
To jest jakaś zmiana w polskiej edycji? Mam angielską i tam nic nie ma zamianie dwóch kafli :shock:.
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Kawerna (Caverna)

Post autor: Wrotek »

Obrazek
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 391
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 55 times
Been thanked: 165 times

Re: Kawerna (Caverna)

Post autor: Fyei »

Spoiler:
Hmm.. To musiało zostać zmienione w którymś dodruku, nie byłam świadoma tej zmiany. Poniżej zdjęcie z instrukcji z mojego egzemplarza.

Obrazek
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Kawerna (Caverna)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Grota jadalniana- dokładnie jeden krasnolud może żywić się 1drewno/1kamień/2rudy.
Standardowo zjada 2 żywności, czy wobec tego np. 1drewno zastępuje mi jedną żywność czy dwie?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Kawerna (Caverna)

Post autor: Wrotek »

1 drewno zamiast 2 żywności
Awatar użytkownika
marcie118
Posty: 13
Rejestracja: 27 mar 2019, 18:22
Has thanked: 5 times

Re: Kawerna (Caverna) - pytania, zasady

Post autor: marcie118 »

Pytanie:
Posiadam dodatek - Dokąd sięgają korzenie.
Czy jeżeli mam 2 zboża, 2 warzywa, 2 grzyby i 2 klejnotowoce to czy moge je wszstkie zasiać jedną akcją obsiewanie pól?
Uwielbiam Barrage, Podwodne Miasta i Wyspę Sky
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Kawerna (Caverna) - pytania, zasady

Post autor: kastration »

marcie118 pisze: 21 kwie 2023, 13:19 Pytanie:
Posiadam dodatek - Dokąd sięgają korzenie.
Czy jeżeli mam 2 zboża, 2 warzywa, 2 grzyby i 2 klejnotowoce to czy moge je wszstkie zasiać jedną akcją obsiewanie pól?
Możesz zasiać jedną akcją 8 tych podanych, czyli 4x2. Dozwolony i ciekawy ruch.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
ODPOWIEDZ