Wojna o Pierścień - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Minimaniak
Posty: 87
Rejestracja: 05 lut 2012, 09:51
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Minimaniak »

Hej mam kolejne wątpliwości:
1. Drużyna Pierścienia - odchodzi ostatni Towarzysz i od razu wchodzi gollum
2. Gollum podróżuje zawsze razem z powiernikami
3. Czy taka drużynę Pierścienia traktujemy jakby byl jeden towarzysz?
4. W tej sytuacji Cień może deklarować max 1 kość do puli poszukiwań?
5. Jak drużyna jest w mordorze pula poszukiwań to nie jest pole z kościami tylko pula żetonów ? Kości które deklaruje Cień do poszukiwań maja już tylko wpływ na ciężar brzemienia przy żetonie oka? Ale skoro mogę położyć max tyle kości ile jest towarzyszy czyli jedna kość to 1 brzemię
6. Wola zachodu - mogę zmienić na akcje dowolna ale dostępna na tej kości?
7. Żeton elfów jw czyli zmiana konkretnej kosci ale tylko na wynik który jest dostępny na niej fizycznie
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Sarseth »

Minimaniak pisze: 17 kwie 2019, 08:42 Hej mam kolejne wątpliwości:
1. Drużyna Pierścienia - odchodzi ostatni Towarzysz i od razu wchodzi gollum
2. Gollum podróżuje zawsze razem z powiernikami
3. Czy taka drużynę Pierścienia traktujemy jakby byl jeden towarzysz?
4. W tej sytuacji Cień może deklarować max 1 kość do puli poszukiwań?
5. Jak drużyna jest w mordorze pula poszukiwań to nie jest pole z kościami tylko pula żetonów ? Kości które deklaruje Cień do poszukiwań maja już tylko wpływ na ciężar brzemienia przy żetonie oka? Ale skoro mogę położyć max tyle kości ile jest towarzyszy czyli jedna kość to 1 brzemię
6. Wola zachodu - mogę zmienić na akcje dowolna ale dostępna na tej kości?
7. Żeton elfów jw czyli zmiana konkretnej kosci ale tylko na wynik który jest dostępny na niej fizycznie
// prosze o werfikacje - bo sam staram sie z pamieci trenowac i odpowiadac ;) Ale moge sie gdzies mylic.
Ad. 1 -> tak
Ad. 2 -> tak
Ad. 3 -> tak (powiernicy sie nie licza jako towarzysze)
Ad. 4 -> tak
Ad. 5 -> Nadal jest to pole poszukiwan i tam leca kosci. Jedyne co, to nie robisz rzutu poszukiwan, bo sukces jest gwarantowany. A kosci moze byc tam wiecej, np wypadl Ci symbol oka, wiec standardowo kladziesz na pole poszukiwan, wiec dla oka bedzie to liczba polozynch przez Ciebie kosci + te ktore wypadly z symbolem oka.
Ad. 6 -> A sa jakies akcje niedostepne na ktorych kosciach? Pytam bo moze mowisz o jakims dodatku, generalnie kazda kosc z podstawki jest identyczna, wiec mozna zmieniac na dowolna inna z danej kosci - tak. A jak to pytanie o dodatki to nie wiem.
Ad. 7. -> Tak, ale nie na wole zachodu! I tak jak w punkcie 6, nie wiem czemu takie pytanie. Jakie akcje sa niedostepne na kosci? Moze mi teraz po prostu wylecialo to?
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Col. Frost »

Sarseth pisze: 17 kwie 2019, 08:42// prosze o werfikacje - bo sam staram sie z pamieci trenowac i odpowiadac ;) Ale moge sie gdzies mylic.
Proszę bardzo ;-)
1-4. Tak
5. Nie, pula poszukiwań to zawsze pula żetonów, bez względu na to czy drużyna jest na torze Mordoru, czy nie. Z kolei kości znajdują się na polu poszukiwań. Ale to tylko kwestia nazewnictwa. Za wylosowanie oka można dostać więcej pkt. brzemienia, nawet jeśli przewodnikiem jest Gollum. Pamiętaj, że kości Wolnych Ludów, które wykorzystano do ruchu drużyną również lądują na polu poszukiwań. No i są jeszcze kości, na których zwyczajnie wypadło oko, o czym wspomniał Sarseth.
6. Tak. Z ciekawości spytam, skąd takie pytanie? Jaki symbol niedostępny na kości akcji Wolnych Ludów chciałbyś uzyskać? Nawet biorąc pod uwagę dodatki - na kościach powierników nie ma niczego (poza okiem) czego nie byłoby na podstawowych, a kości frakcji to nie kości akcji (w angielskiej instrukcji jest, że Wola Zachodu zmienia wynik na dowolny wynik kości akcji). Chyba że chcesz uzyskać wynik z kości przeciwnika (oko, Balrog), tylko po co? ;-)
7. Również tak.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4617
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 1923 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: warlock »

Przeczytaj sobie od dechy do dechy mój FAQ, może Ci się kilka kwestii rozjaśni - https://kawanaplansze.znadplanszy.pl/wp ... %C5%84.pdf
Minimaniak
Posty: 87
Rejestracja: 05 lut 2012, 09:51
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Minimaniak »

Dzięki za odpowiedzi
Jeśli chodzi o kości poprostu myślałem ze są inne a nie wszystkie podobne i zdarza się ze nie na każdej jest każda akcje

Kolejne pytanie

Pierścień elfów czy jak użyje oddam Cień może w tej samej turze wykorzystać
Minimaniak
Posty: 87
Rejestracja: 05 lut 2012, 09:51
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Minimaniak »

Ostatnie „dziś” pytanie w FAQ znalazłem info ze „ jeśli gracz nie wykona PRÓBY zakrycia Drużyny lub ruchu w turze otrzymuje 1 punkt zepsucia
Co jest próbą zakrycia? Zakrycia dokonuje się w fazie rozpatrywania akcji kością postać?
1. Czy może być nieudana proba zakrycia?
2. Gdzie znajdę info ze DP może wejść do obleganej Twierdzy Wolnych Ludów - jako sposób przemycenia Towarzysza?

Dzieki
Ekoterrorysta
Posty: 8
Rejestracja: 27 lut 2019, 20:18

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Ekoterrorysta »

Minimaniak pisze: 19 kwie 2019, 17:04 Ostatnie „dziś” pytanie w FAQ znalazłem info ze „ jeśli gracz nie wykona PRÓBY zakrycia Drużyny lub ruchu w turze otrzymuje 1 punkt zepsucia
Co jest próbą zakrycia? Zakrycia dokonuje się w fazie rozpatrywania akcji kością postać?
1. Czy może być nieudana proba zakrycia?
2. Gdzie znajdę info ze DP może wejść do obleganej Twierdzy Wolnych Ludów - jako sposób przemycenia Towarzysza?

Dzieki
2. Instrukcja- podrozdział z ujawnianiem, tekst na czerwono: "Uwaga: Drużyna Pierścienia może swobodnie wkraczać do i opuszczać oblężone twierdze."
1. chyba słowo "próba" odnosi się tam tylko do przesuwania DP
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: jakmis83 »

1. Gollum jako przewodnik DP ma taką właściwość, że wszystkie ponumerowane żetony poszukiwań z symbolem odkrycia mozna rozpatrywać bez odkrywania DP.
Czy ta właściwość Golluma działa również na Torze Mordoru?

2. Gracz Cienia zagrywa kartę bitewną, która pozwala na poświęcenie zdolności przywódczych Nazgula, aby móc dodać +1 do rzutu bitwy. gracz WL zagrywa kartę poświęcenia zdolności przywódczych postaci, która anuluje kartę Cienia. Czy wobec faktu anulowania karty Cienia przez Wolne Ludy mam przerzut kości?
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Col. Frost »

jakmis83 pisze: 16 paź 2019, 08:47 1. Gollum jako przewodnik DP ma taką właściwość, że wszystkie ponumerowane żetony poszukiwań z symbolem odkrycia mozna rozpatrywać bez odkrywania DP.
Czy ta właściwość Golluma działa również na Torze Mordoru?
Tak, działa. Jednakże zdolność Golluma nie dotyczy ponumerowanych żetonów, a zwyczajnych żetonów, czyli tych z szarym tłem.
jakmis83 pisze: 16 paź 2019, 08:472. Gracz Cienia zagrywa kartę bitewną, która pozwala na poświęcenie zdolności przywódczych Nazgula, aby móc dodać +1 do rzutu bitwy. gracz WL zagrywa kartę poświęcenia zdolności przywódczych postaci, która anuluje kartę Cienia. Czy wobec faktu anulowania karty Cienia przez Wolne Ludy mam przerzut kości?
Jeśli chodzi Ci odpowiednio o karty "Bezlitosne jak sama śmierć" i "Brawurowy opór" to Wolne Ludy nie mają przerzutu za to Cień ma. W dolnym lewym rogu karty masz liczbę, która sugeruje w jakiej kolejności powinno się rozstrzygać karty bitwy jeśli obaj gracze takie zagrają. "Brawurowy opór" ma liczbę 0, a "Bezlitosne..." 3. Czyli najpierw używamy karty Wolnych Ludów, która anuluje kartę Cienia, więc ten drugi nie zdążył poświęcić zdolności Nazguli i ma normalny przerzut.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: jakmis83 »

Tak, masz rację. Zjadłem jedno słowo, dokładnie dotyczy zwykłych ponumerowanych żetonów - czyli beżowych.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: jakmis83 »

Pytanie odnośnie rozgrywki z Panami Śródziemia.

Gandalf Biały może wejść do gry, kiedy gracz Cienia ma/miał w grze Sługę.
Czarnoksiężnik z Angmaru - Przywódca Upiorów Pierścienia posiada cechę blokującą wejście Gandalfa Białego do gry.

I pytanie: czy wprowadzenie do gry Sarumana neguje tę zdolność czy też ta cecha wciąż się utrzymuje?
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Col. Frost »

jakmis83 pisze: 28 paź 2019, 08:23 Pytanie odnośnie rozgrywki z Panami Śródziemia.

Gandalf Biały może wejść do gry, kiedy gracz Cienia ma/miał w grze Sługę.
Czarnoksiężnik z Angmaru - Przywódca Upiorów Pierścienia posiada cechę blokującą wejście Gandalfa Białego do gry.

I pytanie: czy wprowadzenie do gry Sarumana neguje tę zdolność czy też ta cecha wciąż się utrzymuje?
To nie jest tak, że Czarnoksiężnik cokolwiek blokuje. Po prostu jeśli znajduje się w grze w wersji Przywódcy Upiorów, nie traktuje się go jako Sługi na rzecz zagrania karty Gandalfa Białego (we wszystkich pozostałych przypadkach jest normalnym Sługą, chyba że na jakichś kartach są wyjątki). A zatem jeśli w grze znajduje się (lub znajdował) Saruman lub Rzecznik* to, nawet nie licząc Czarnoksiężnika, w grze znajduje się Sługa, a zatem można "przywołać" Gandalfa Białego.

* - Gothmog i Balrog to Pomniejsze Sługi, więc ich obecność nie ma znaczenia - tak tylko przypominam.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: jakmis83 »

Trochę się pokłócę ;), ponieważ wersja Czarnoksiężnika jako Przywódca Upiorów jednak blokuje pojawienie się Gandalfa - jak to zresztą wynika z treści jego karty.
Co do pomniejszych sług, to tutaj jest to jasne.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Col. Frost »

jakmis83 pisze: 28 paź 2019, 09:48 Trochę się pokłócę ;), ponieważ wersja Czarnoksiężnika jako Przywódca Upiorów jednak blokuje pojawienie się Gandalfa - jak to zresztą wynika z treści jego karty.
Co do pomniejszych sług, to tutaj jest to jasne.
Treść karty brzmi prawie tak, jak to co napisałem. Żeby nie być gołosłownym: "Dla celów zagrania Gandalfa Białego Czarnoksiężnika z Angmaru, Przywódcę Upiorów Pierścienia, nie uważa się za Sługę." Gdzie tu jest coś w stylu "Gdy Czarnoksiężnik znajduje się w grze nie można zagrać Gandalfa Białego?" ;-)
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: jakmis83 »

Chociażby to: "Dla celów zagrania Gandalfa Białego Czarnoksiężnika z Angmaru, Przywódcę Upiorów Pierścienia, nie uważa się za Sługę." :)


Pytanie powstało pod wpływem ostatniej partii, kiedy mój przeciwnik w moim pierwszym ruchu DP mnie odkrył( a więc DP była w regionie nie zawierającym osadę/Twierdzę WL), po czym wprowadził do gry Przywódcę Upiorów i nie wprowadził żadnego innego Sługi, z wyjątkiem Pomniejszych Sług.

Trochę się nie zrozumieliśmy, ale koniec końców, tak: ta postać blokuje wejście do gry Gandalfa Białego :)

Dziękuję za cierpliwość i wyczerpującą odpowiedź :)
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Col. Frost »

jakmis83 pisze: 28 paź 2019, 11:51Trochę się nie zrozumieliśmy, ale koniec końców, tak: ta postać blokuje wejście do gry Gandalfa Białego :)
Blokowanie to by było gdyby uniemożliwiał zagranie Gandalfa, a on po prostu wyjątkowo nie jest czynnikiem na to pozwalającym. Innymi słowy blokowałby, gdyby pomimo obecności innego Sługi dalej nie można było wstawić Białego na planszę ;-) Tak, wiem, czepiam się szczegółów, ale ten szczegół odegrał w tej krótkiej dyskusji kluczową kwestię.
jakmis83 pisze: 28 paź 2019, 11:51Pytanie powstało pod wpływem ostatniej partii, kiedy mój przeciwnik w moim pierwszym ruchu DP mnie odkrył( a więc DP była w regionie nie zawierającym osadę/Twierdzę WL), po czym wprowadził do gry Przywódcę Upiorów i nie wprowadził żadnego innego Sługi, z wyjątkiem Pomniejszych Sług.
Mogłeś zawsze się nie ruszać Drużyną i wówczas zostałaby w Rivendell. Trochę szkoda ruchu, ale według mnie jeśli miałoby to powstrzymać przywołanie Czarnoksiężnika w wersji z dodatku, warte jest rozważenia. Poza tym Czarnoksiężnika można przywołać, gdy Drużyna znajduje się w osadzie WL. Jest to niemożliwe tylko jeśli jest w twierdzy (tak, znowu szczegół).
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: jakmis83 »

Numer polegał na tym, że pierwotnie do gry miała wejść militarna wersja Czarnoksiężnika, czyli Czarny Wódz. Dowcip jest taki, że w ostatniej chwili zmienił decyzję.
Oj ta wersja położyła moją rozgrywkę, ale to było ciekawe i nowe doświadczenie.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Col. Frost »

Chcesz powiedzieć, że już w pierwszej rundzie jeden naród WL był w stanie wojny (warunek do zagrania oryginalnej wersji Czarnoksiężnika)?
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: jakmis83 »

Tak, trzema kośćmi mobilizacji wprowadziłem elfy do wojny.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2387
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1291 times
Been thanked: 787 times
Kontakt:

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: vinnichi »

Cholerni spartanie :D
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Raivenn
Posty: 9
Rejestracja: 01 paź 2019, 16:23
Has thanked: 2 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Raivenn »

Czy wiadomo już kiedy dokładnie będzie dodruk Wojowników Śródziemia? Na stronie Galakty wciąć widnieje bliżej nieokreślona data 2019 r.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: jakmis83 »

Raivenn pisze: 11 lis 2019, 15:00 Czy wiadomo już kiedy dokładnie będzie dodruk Wojowników Śródziemia? Na stronie Galakty wciąć widnieje bliżej nieokreślona data 2019 r.
To nie ten dział. Napisałeś w podforum dotyczącym kwestii związanych z zasadami gry.
Napisz albo na forum gry albo w planach wydawniczych.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 264
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: miszczu666 »

Moi drodzy. Podjąłem się tłumaczenia skrótu zasad do Wojny o Pierścień wraz z dodatkami. Skromne 15 stron tekstu, ale zawsze to mniej niż instrukcja. Pomocne przy przypomnieniu sobie zasad przed grą i szybkiego znalezienia napotkanego problemu.

https://boardgamegeek.com/filepage/1913 ... rgolden-im
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
thegammer
Posty: 152
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: thegammer »

Pytanie czy dobrze graliśmy.
Jeżeli atakuję pierwszy raz jednostki znajdujące się na polu z twierdzą, to broniący może zdecydować wycofać się do twierdzy i kończymy atak (bitwę). Redukujemy liczbę jednostek obrońców do 5. Atakujący przesuwa jednostki na pole z twierdzą. W kolejnej akcji atakujący można rozpocząć oblężenie.
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Col. Frost »

thegammer pisze: 11 lut 2020, 18:43 Pytanie czy dobrze graliśmy.
Jeżeli atakuję pierwszy raz jednostki znajdujące się na polu z twierdzą, to broniący może zdecydować wycofać się do twierdzy i kończymy atak (bitwę). Redukujemy liczbę jednostek obrońców do 5. Atakujący przesuwa jednostki na pole z twierdzą. W kolejnej akcji atakujący można rozpocząć oblężenie.
Generalnie się zgadza, pod warunkiem, że przez oblężenie masz na myśli szturm. Oblężenie tak jakby trwa cały czas, gdy broniąca się armia jest w twierdzy, a atakująca na jej polu. Przepraszam za czepialstwo ;)
ODPOWIEDZ