Gra o tron - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Gra o tron ed.2

Post autor: Pietruch »

okon pisze:Witam mam pytanie odnośnie portów

w portach pojawiają się nowe statki po wybraniu rekrutacji w przyległym zamku .
ale czy port traktujemy jako oddzielny obszar ?
tzn. jezeli chcemy z niego wypłynąć lub wspierać obszar go otaczający kładziemy żetony na porcie tak jak by to była odzielna przestrzeń ?
Tak jak napisał wyżej raiden - port to oddzielne terytorium.

Mam jednak uwagę co do pierwszego zdania - "w portach pojawiają się nowe statki po wybraniu rekrutacji w przyległym zamku" - rekrutacja w Zamku lub Twierdzy nie musi prowadzić do pojawienia się statków w porcie, statki można zarekrutować też na przylegający teren morski.
Arroo
Posty: 21
Rejestracja: 04 cze 2015, 12:19

Re: Gra o tron

Post autor: Arroo »

Witam zagrałem kilka partii i mam kilka pytań:
1)Czy statki (same statki, nic nie transportują) mogą atakować obszary lądowe? Jeśli mogą i przejmę dany obszar to czyli normalnie zostawiam na nim żeton władzy?
2)Jeśli na obszar morski z statkami rzucam żeton obrony to liczy się z tego żetonu bonus podczas ataku innej floty? Czy jeśli rzucę ulepszony żeton najazdu na ląd mogę zniwelować rzucony na morze rozkaz obrony?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Gra o tron

Post autor: Atamán »

1) Nie, statki mogą atakować tylko obszary morskie.
2) Tak, żeton obrony na morzu działa dokładnie tak samo jak na lądzie.
Nie, nie możesz tego zrobić, bo najazd z lądu działa tylko na sąsiadujące obszary lądowe.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Gra o tron

Post autor: kwiatosz »

No I generalnie najazdem obrony nie spalisz.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Gra o tron

Post autor: sqb1978 »

Najazdem z gwiazdką spalisz ale nie działa z lądu na morze.
Arroo
Posty: 21
Rejestracja: 04 cze 2015, 12:19

Re: Gra o tron

Post autor: Arroo »

Ok rozumiem. Jeszcze jedno pytanie: Czyli używając transportu morskiego transportuję oddział na teren wroga (gdzie stacjonuje wrogi oddział) dochodzi do bitwy? Czy do siły armii wliczam również statek transportujący czyli +1?
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gra o tron

Post autor: Indar »

Jeżeli flota którą używasz do transportu ma rozkaz ruchu +1 to NIE, nie wliczasz. Liczy się tylko rozkaz ruchu jednostką którą wykonujesz ruch.
Ale jeśli flota ma rozkaz wsparcie +1 to oczywiście to liczysz.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Gra o tron

Post autor: Atamán »

kwiatosz pisze:No I generalnie najazdem obrony nie spalisz.
W drugiej edycji można (najazdem z gwiazdką) :)
Arroo
Posty: 21
Rejestracja: 04 cze 2015, 12:19

Re: Gra o tron

Post autor: Arroo »

Dzieki wszystkim za pomoc, już rozumiem :) ten transport morski to tak srednio wytlumaczony jest.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Gra o tron

Post autor: kwiatosz »

Hmm, drugiej edycji chyba nie gralem, wierze zatem na slowo :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gra o tron

Post autor: Indar »

Dobrze, wszystko jest jasne. Flota tworzy niejako most pomiędzy prowincjami - sama obecność statków daje możliwość poruszenia floty - bez względu na rodzaj rozkazu na flocie.
radeon121
Posty: 4
Rejestracja: 14 lip 2015, 18:07

Re: Gra o tron

Post autor: radeon121 »

Witam.
Wczoraj z kolegami gralismy w gre o tron edycje 2.
Mam dokladnie 3 pytania, 3 aspekty gry ktorych nie jestem pewien.
1.Zetony wladzy, jak to z nimi jest, pobieramy je tylko jesli uzyjemy rozkazu wladzy czy wystarczy posiadac symbol wladzy wydrukowany na posiadanej przez nas czesci mapy.
2.Mobilizacja statkow, czy mozna mobilizowac statki na otwartym morzu czy statki musza byc mobilizowane w porcie?
3.Zetony wladzy po raz kolejny ale tym razem inne pytanie, czy jesli opuszczajac wszystkimi jednostkami dany obszar, zajmujemy go poprzez zeton wladzy, to czy gdy wrocimy to mozemy go odebrac? A moze zeton pozostaje tam na stale poki ktorys z przeciwnikow go nie zrzuci wkraczajac swoimi jednostkami?
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Gra o tron

Post autor: Pietruch »

radeon121 pisze:Witam.
Wczoraj z kolegami gralismy w gre o tron edycje 2.
Mam dokladnie 3 pytania, 3 aspekty gry ktorych nie jestem pewien.
1.Zetony wladzy, jak to z nimi jest, pobieramy je tylko jesli uzyjemy rozkazu wladzy czy wystarczy posiadac symbol wladzy wydrukowany na posiadanej przez nas czesci mapy.
2.Mobilizacja statkow, czy mozna mobilizowac statki na otwartym morzu czy statki musza byc mobilizowane w porcie?
3.Zetony wladzy po raz kolejny ale tym razem inne pytanie, czy jesli opuszczajac wszystkimi jednostkami dany obszar, zajmujemy go poprzez zeton wladzy, to czy gdy wrocimy to mozemy go odebrac? A moze zeton pozostaje tam na stale poki ktorys z przeciwnikow go nie zrzuci wkraczajac swoimi jednostkami?
1. Żetony Władzy zdobywa się kładąc na swoich terenach Rozkazy Umocnienia Władzy (wtedy odstaje się tyle ŻW ile ma się łączni symboli korony na terytorium z wydanym Rozkazem UW + symbol z samego Rozkazu - np Rozkaz Umocnienia Władzy daje w Królewskiej Przystani 3 ŻW). Drugi sposób to wylosowanie z talii Westeros karty Gra o Tron - wtedy otrzymuje się ŻW za każdy nadrukowany symbol korony na kontrolowanych terytoriach.
2. Statek można mobilizować w Porcie lub na przylegającym terenie morskim, o ile nie znajdują się na nim statki innego gracza.
3. Nie można takiego ŻW odzyskać. Inny z graczy może go "zrzucić" wkraczając na taki teren, ale Żeton ten ląduje "na śmietniku", a nie "na ręku" właściciela.
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o tron

Post autor: szczudel »

Są jeszcze inne sposoby zdobycia żetonów władzy. Np Tywin za zwycięstwo potrafi przyznać dwa. Ale to już są szczególne przypadki opisane na kartach.

Co do portów. Wszystko się zgadza ale jeśli już pytasz to pamiętaj też, że możesz mobilizować statki w porcie nawet jeśli morze, które otacza port, jest pod kontrolą innego gracza.
radeon121
Posty: 4
Rejestracja: 14 lip 2015, 18:07

Re: Gra o tron

Post autor: radeon121 »

Pietruch pisze:
radeon121 pisze:Witam.
Wczoraj z kolegami gralismy w gre o tron edycje 2.
Mam dokladnie 3 pytania, 3 aspekty gry ktorych nie jestem pewien.
1.Zetony wladzy, jak to z nimi jest, pobieramy je tylko jesli uzyjemy rozkazu wladzy czy wystarczy posiadac symbol wladzy wydrukowany na posiadanej przez nas czesci mapy.
2.Mobilizacja statkow, czy mozna mobilizowac statki na otwartym morzu czy statki musza byc mobilizowane w porcie?
3.Zetony wladzy po raz kolejny ale tym razem inne pytanie, czy jesli opuszczajac wszystkimi jednostkami dany obszar, zajmujemy go poprzez zeton wladzy, to czy gdy wrocimy to mozemy go odebrac? A moze zeton pozostaje tam na stale poki ktorys z przeciwnikow go nie zrzuci wkraczajac swoimi jednostkami?
1. Żetony Władzy zdobywa się kładąc na swoich terenach Rozkazy Umocnienia Władzy (wtedy odstaje się tyle ŻW ile ma się łączni symboli korony na terytorium z wydanym Rozkazem UW + symbol z samego Rozkazu - np Rozkaz Umocnienia Władzy daje w Królewskiej Przystani 3 ŻW). Drugi sposób to wylosowanie z talii Westeros karty Gra o Tron - wtedy otrzymuje się ŻW za każdy nadrukowany symbol korony na kontrolowanych terytoriach.
2. Statek można mobilizować w Porcie lub na przylegającym terenie morskim, o ile nie znajdują się na nim statki innego gracza.
3. Nie można takiego ŻW odzyskać. Inny z graczy może go "zrzucić" wkraczając na taki teren, ale Żeton ten ląduje "na śmietniku", a nie "na ręku" właściciela.
Dzieki wielkie za odpowiedz, wlasnie myslalem ze jest tak jak mowisz ale kolega sie ze mna spieral i z racji tego ze gralismy 1szy raz to nikt nie byl pewien swoich racji :). Dzieki wielkie, wlasnie za godzinke lece rozegrac kolejna partie gry :).
radeon121
Posty: 4
Rejestracja: 14 lip 2015, 18:07

Re: Gra o tron

Post autor: radeon121 »

Witam ponownie, po kolejnej rozgrywce znalazlo sie kolejne pytanie :).
1. Czy mozna wspierac wojskami przez morze, w instrukcji napisane bylo ze statki na morzu to jak most dla piechoty, wiec chyba mozna wspierac przez morze. Mam nadzieje ze wiecie o co mi chodzi :)
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gra o tron

Post autor: Indar »

Nie można!
Możesz wspierać flotą bitwy na terenach sąsiadujących - ale tylko flotą! Nie możesz wspierać "przez morze".
Ów most działa tylko na potrzeby ruchu.

Od razu powiem że nie możesz wspierać walki na morzu armiami z terenów lądowych.
Awatar użytkownika
shivetay
Posty: 193
Rejestracja: 25 wrz 2012, 13:17

Re: Gra o tron

Post autor: shivetay »

Indar pisze:Nie można!
Możesz wspierać flotą bitwy na terenach sąsiadujących - ale tylko flotą! Nie możesz wspierać "przez morze".
Ów most działa tylko na potrzeby ruchu.

Od razu powiem że nie możesz wspierać walki na morzu armiami z terenów lądowych.
Dokładnie. Ten most morski nie sprawia, że tereny sąsiadują ze sobą, a to jest dość wyraźnie napisane :)
radeon121
Posty: 4
Rejestracja: 14 lip 2015, 18:07

Re: Gra o tron

Post autor: radeon121 »

Indar pisze:Nie można!
Możesz wspierać flotą bitwy na terenach sąsiadujących - ale tylko flotą! Nie możesz wspierać "przez morze".
Ów most działa tylko na potrzeby ruchu.

Od razu powiem że nie możesz wspierać walki na morzu armiami z terenów lądowych.
Dzieki wielkie za odpowiedz :). To ze nie mozna wspierac jednostkami ladowymi morskich to wiedzialem :).
Borys_x
Posty: 8
Rejestracja: 02 lip 2015, 13:09
Been thanked: 1 time

Re: Gra o tron

Post autor: Borys_x »

Jeszcze w temacie zdobywania (i tracenia) żetonów władzy:
szczudel pisze:Są jeszcze inne sposoby zdobycia żetonów władzy. Np Tywin za zwycięstwo potrafi przyznać dwa. Ale to już są szczególne przypadki opisane na kartach.
Innym sposobem jest rozkaz Najazdu. Za rozpatrzenie rozkazu Najazdu otrzymuje się 1 ŻW z puli ogólnej (osoba najechana traci 1 ŻW, jeśli ma).
szczudel pisze:[...] Drugi sposób to wylosowanie z talii Westeros karty Gra o Tron - wtedy otrzymuje się ŻW za każdy nadrukowany symbol korony na kontrolowanych terytoriach.
W tym przypadku, dostaje sie też ŻW za każdy przyjazny port, w którym znajduje się przynajmniej 1 statek a na sąsiednim obszarze morskim nie pływają wrogie jednostki.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Gra o tron

Post autor: schizofretka »

Borys_x pisze: Innym sposobem jest rozkaz Najazdu. Za rozpatrzenie rozkazu Najazdu otrzymuje się 1 ŻW z puli ogólnej (osoba najechana traci 1 ŻW).
Tylko,w,przypadku zdjęcia umocnienia władzy.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Gra o tron

Post autor: Pynio »

Jak to jest z możliwością ataku z portu, kiedy na otaczającej wodzie są jednostki wroga? Niestety czytałem instrukcję milion razy i nie doszukałem się tej konkretnej informacji (faq, które posiadam także tego nie wyjaśnia)
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra o tron

Post autor: uday »

Pytasz o rozkaz najazdu, czy o rozkaz Marszu?

Zasadniczo na jednostki w porcie możesz położyć dowolny rozkaz (no, chyba, że cię ograniczają gwiazdki, albo karta Westeros). Jeśli położysz rozkaz najazdu, to możesz "spalić" rozkazy tylko z sąsiadującego pola morskiego (bo lądowe i tak musi należeć do Ciebie, skoro kontrolujesz port) według standardowych reguł. Jeśli położysz rozkaz marszu to możesz wypłynąć / zaatakować tylko na sąsiadujące pole morskie. Również według standardowych reguł. Jeśli wygrasz, to statki, które atakowały przejmują kontrolę nad obszarem morskim. Jeśli przegrasz to wycofujesz te statki z powrotem do portu.
Bdjl
Posty: 18
Rejestracja: 10 cze 2013, 20:11

Re: Gra o tron

Post autor: Bdjl »

Mam pytanie odnośnie obrony obszarów z zamkami i twierdzami, czy dostajemy z tego tytułu jakiś bonus ?
Gracz atakujący ma możliwość użycia maszyny oblężniczej, która daje w takim wypadku +4 do ataku, ale co z obrońcami? troche byłoby to nielogiczne gdyby obrońcy nie dostawali żadnych bonusów.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra o tron

Post autor: uday »

Żadnych bonusów. Chyba że zagrasz Theona Greyjoya

Wieże mają właśnie służyć do łamania linii defensywnych, a zwróć uwagę, że podczas obrony zawsze mają siłę 0 i jeśli przegrają bitwę to zawsze są usuwane. Także wcale nie jest to takie hop siup, żeby tą wieżę wpuścić wprost pod kontratak wrogich wojsk.
ODPOWIEDZ