Eldritch Horror - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 55 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Morgon »

1. Pytanie o przedmioty dające +X kostek (wiedza) przy rozpatrywaniu efektu zaklęcia. Co rozumiemy przez efekt zaklecia, rewers karty zaklęcia czy awers też? Czy rzucamy najpierw Y na zaklęcie a potem turlamy jeszcze X kostek i dodajemy żeby sprawdzić efekt na rewersie czy odrazu turlamy Y+X dla awersu i sprawdzamy rewers?
2. Zaklęcie głos Ra. Poświęcamy 1 zdrowia i poczytalności aby dostać dodatkową akcję. Traktujemy to jak koszt czy efekt zaklęcia - czy pani śpiewaczka może obniżyć o 1 utratę poczytalności?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Ad. 1)
Awers i rewers. Należy jedynie pamiętać, że korzystamy tylko z jednej premii +X <wiedza>, nie sumujemy tego z innymi premiami +X <wiedza>.

Ad. 2)
Marie może zmniejszać koszt, bo jej zdolność działa nie tylko wtedy, gdy ma "stracić" poczytalność, ale również wtedy, gdy ma ją "poświęcić".
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

longmen76 pisze: 27 wrz 2018, 19:47Gdzieś widziałem przypadkiem opis jak poskładać talię mitów aby sterować trudnością rozgrywki z konkretnymi ilościami poszczególnych kart mitów. Nie mogę sobie przypomnieć gdzie to widziałem i nie mogę tego znaleźć przy pomocy wyszukiwarki. Pomożecie?
Możliwe że chodzi Ci o mojego posta. Jeśli o co innego to niestety nie kojarzę.
TrevorGryffits
Posty: 42
Rejestracja: 27 kwie 2015, 15:10
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: TrevorGryffits »

Czy nagroda Trish Scarborough ("Otrzymujesz +X do wszystkich umiejętności, gdzie X jest liczbą żetonów Skupienia, które posiadasz") jest premią? Tj. czy łączy się z premią zapewnianą przez przedmiot, czy nie?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Nie. Premie +X do umiejętności nigdy się nie sumują.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
promulgacja
Posty: 23
Rejestracja: 14 cze 2015, 00:06
Has thanked: 2 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: promulgacja »

Najlepszego w Nowym Roku. Tak - Przedwiecznym też życzę ;)
Mam pytanko małe : jak mam kilka kart (np bicz i jakąś broń), które dają np. : "możesz przerzucić 1 kość podczas spotkania walki".
Czy podczas jednego spotkania walki mogę zrobić przerzut z jednej takiej karty, a jak nie wyjdzie sukces to z drugiej karty, trzeciej itd.?
dzikakulka
Posty: 15
Rejestracja: 04 kwie 2018, 13:51

Re: Eldritch Horror

Post autor: dzikakulka »

@promulgacja

Tak, możesz, to jest właśnie profit posiadania wielu broni - bonus do umiejętności bierzesz tylko największy spośród wszystkich, ale dodatkowe efekty liczą się z każdej z nich.
promulgacja
Posty: 23
Rejestracja: 14 cze 2015, 00:06
Has thanked: 2 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: promulgacja »

Wielkie dzięki!
Wspominając moją poprzednią grę zacząłem się zastanawiać czy robię dobrze z umiejętnością badaczki Marie Lambeau.
Jeżeli ona dostaje tą pozytywną kartę z personalnego zadania (robiąc jakąś akcję daje tą samą akcję innemu badaczowi), to może dać tą akcję badaczowi, który już wykonał swoje akcje w tej rundzie?
Jeżeli tak, to czy może on dzięki temu wykonać akcję, którą już wykonał wcześniej?
Może przykład bo taki mętlik trochę :) : Marie robi akcję skupienia, a jako drugą akcję - pozyskanie zasobów. Przy drugiej akcji "odpala" tą umiejętność z karty (personal story) żeby dać tą akcję badaczowi nr.2, który już w tej rundzie pozyskiwał zasoby.
Tak to działa? ^^ Jeżeli tak to czy ten badacz nr.2 ciągle musi być na polu miasta, żeby było to możliwe?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

promulgacja pisze: 05 sty 2019, 19:21Wspominając moją poprzednią grę zacząłem się zastanawiać czy robię dobrze z umiejętnością badaczki Marie Lambeau.
Jeżeli ona dostaje tą pozytywną kartę z personalnego zadania (robiąc jakąś akcję daje tą samą akcję innemu badaczowi), to może dać tą akcję badaczowi, który już wykonał swoje akcje w tej rundzie?
Jeżeli tak, to czy może on dzięki temu wykonać akcję, którą już wykonał wcześniej?
Może przykład bo taki mętlik trochę :) : Marie robi akcję skupienia, a jako drugą akcję - pozyskanie zasobów. Przy drugiej akcji "odpala" tą umiejętność z karty (personal story) żeby dać tą akcję badaczowi nr.2, który już w tej rundzie pozyskiwał zasoby.
Tak to działa? ^^ Jeżeli tak to czy ten badacz nr.2 ciągle musi być na polu miasta, żeby było to możliwe?
Instrukcja Masek Nyarlathotepa, strona 8, Najczęściej zadawane pytania, ostatnie pytanie ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
teschen
Posty: 111
Rejestracja: 26 kwie 2017, 12:15
Has thanked: 55 times
Been thanked: 38 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: teschen »

Czy Flet Bogów Zewnetrznych pokonuje Cthulhu?
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

promulgacja pisze: 05 sty 2019, 19:21(...) zacząłem się zastanawiać czy robię dobrze z umiejętnością badaczki Marie Lambeau.
Jeżeli ona dostaje tą pozytywną kartę z personalnego zadania (robiąc jakąś akcję daje tą samą akcję innemu badaczowi), to może dać tą akcję badaczowi, który już wykonał swoje akcje w tej rundzie?
Tak.
promulgacja pisze: 05 sty 2019, 19:21Jeżeli ona dostaje tą pozytywną kartę z personalnego zadania (robiąc jakąś akcję daje tą samą akcję innemu badaczowi), to może dać tą akcję badaczowi, który już wykonał swoje akcje w tej rundzie?
Nie. A odpowiedź na dokładnie to pytanie jest w FAQ który znajdował się w pudełku z Maskami Nyarlathotepa.
I tutaj przy okazji wyjaśnię to co w FAQ może nie być do końca czytelne.
Jeżeli Marie wykonuje swoją akcję specjalną "Wykonaj drugi raz akcję którą już wykonywałeś w tej rundzie" i wykorzysta "Mglisty Aksamit" by dać tę akcję innemu badaczowi to daje mu właśnie akcję "drugi raz to samo". Przy czym wtedy tamten badacz wykonuje drugi raz akcję którą on już wykonywał w danej rundzie nie która Marie już wykonywała w danej rundzie.
promulgacja pisze: 05 sty 2019, 19:21Marie robi akcję (...) pozyskanie zasobów. (...) "odpala" tą umiejętność z karty (personal story) żeby dać tą akcję badaczowi nr.2 (...) czy ten badacz nr.2 ciągle musi być na polu miasta, żeby było to możliwe?
Tak, badacz musi być nadal na polu miasta. Podobnie gdyby Marie próbowała dać drugiemu badaczowi akcję Odpoczynku to ten drugi badacz nie może być na polu z potworami. Dodatkowych akcji dotyczą wszystkie normalne ograniczenia.
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

teschen pisze: 06 sty 2019, 20:17Czy Flet Bogów Zewnetrznych pokonuje Cthulhu?
Nie.
Obrazek
ted
Posty: 139
Rejestracja: 19 paź 2017, 22:36
Has thanked: 14 times
Been thanked: 18 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: ted »

Przedzieram się przez wątek, jak było, przepraszam:
część kart ma tekst "badacz na Twoim polu: może rzucić jedną kostką mniej albo coś xtra wyleczyć (np. przewodnik po mieście).

Czy:
1) dotyczy to mnie (badacza, który posiada tą kartę) plus wszystkich co są na tym samym polu czy
2) nie dotyczy to mnie, a dotyczy wyłącznie innych an tym samym polu.

Literalnie obstawiam ad. 2), ale wtedy to czyni wszystkie te karty praktycznie bezużyteczne (w grze na 1) albo prawie bezużyteczne (gra na 2).
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Obrazek
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
ted
Posty: 139
Rejestracja: 19 paź 2017, 22:36
Has thanked: 14 times
Been thanked: 18 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: ted »

Ha! Pominąłem FAQ, taki ze mnie wyjadacz.... :) mea culpa
Ostatnio zmieniony 15 sty 2019, 15:54 przez ted, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Warto przeczytać ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

ted pisze: 15 sty 2019, 15:42 Przedzieram się przez wątek, jak było, przepraszam:
część kart ma tekst "badacz na Twoim polu: może rzucić jedną kostką mniej albo coś xtra wyleczyć (np. przewodnik po mieście).

Czy:
1) dotyczy to mnie (badacza, który posiada tą kartę) plus wszystkich co są na tym samym polu czy
2) nie dotyczy to mnie, a dotyczy wyłącznie innych an tym samym polu.

Literalnie obstawiam ad. 2), ale wtedy to czyni wszystkie te karty praktycznie bezużyteczne (w grze na 1) albo prawie bezużyteczne (gra na 2).
Przykładowy tekst: "Badacze na twoim polu dostają +1 do Wypasu".
Jesteś badaczem,
Jesteś na swoim polu.
Literalnie = dosłownie tak jak jest napisane
Literalna interpretacja: Napisane że działa na badaczy na moim polu. Jestem badaczem i jestem na moim polu więc na mnie też działa.
Niezajrzenie do FAQ jest dla mnie do przyjęcia, ale odwrotne użycie określenia "literalnie" już nie ;-)
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Yuri »

Przeszukałem wątek, ale nigdzie nie znalazłem podobnego casusu.
Jeżeli kończę swoją Fazę Akcji, a na moim polu znajdują się:
- Potwór zwykły
- brama
- żeton ekspedycji
- wskazówka
... to w jakiej kolejności je rozpatruję w następnej Fazie ?

Tylko Potwór+Brama ? Dociągam na koniec kartę wydarzenia, czy tylko rozwiązuję wynika walki i ew. zamknięcia bramy ? Czy wszystkie po kolei+karta wydarzenia ?
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Czarnyx
Posty: 70
Rejestracja: 31 sie 2015, 00:40
Lokalizacja: Ryki (woj. Lubelskie)
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Czarnyx »

Yuri pisze: 12 mar 2019, 11:18 Przeszukałem wątek, ale nigdzie nie znalazłem podobnego casusu.
Jeżeli kończę swoją Fazę Akcji, a na moim polu znajdują się:
- Potwór zwykły
- brama
- żeton ekspedycji
- wskazówka
... to w jakiej kolejności je rozpatruję w następnej Fazie ?

Tylko Potwór+Brama ? Dociągam na koniec kartę wydarzenia, czy tylko rozwiązuję wynika walki i ew. zamknięcia bramy ? Czy wszystkie po kolei+karta wydarzenia ?
Najpierw walczysz z potworem. Jeśli go nie pokonasz to twoja Faza Spotkań na tym się kończy. Jeśli go pokonasz to możesz rozpatrzyć jedno z pozostałych (brama lub żeton ekspedycji lub wskazówka lub wyciągnąć kartę spotkań ogólnych). Nie rozpatrujesz wszystkiego w jednej fazie tylko wybierasz jedno (oczywiście pod warunkiem, że pokonasz potwora).
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Yuri »

Tak, też graliśmy. Dziękuję Ci bardzo.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: MrAtrion »

Mam pytanie. Przed chwilą grałem pierwszy raz (wylosowałem wężowatego dziada :/) i zauważyłem takie coś.
Spoiler:
1. Ta pogłoska może wyrzucić z gry wszystkie karty Zasobów jeśli się jej na czas nie rozwiąże.
2. Do ukończenia tajemnicy potrzebuję Korony, wskazówki (liczba postaci/2) i 2 sprzymierzeńców (2 towarunek konieczny czy do 2 sprzymierzeńców?).
3. Jeśli Pogłoska wywali mi wszystkie Zasoby z gry, to Tajemnicy nie da się już rozwiązać?
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: vikingowa »

1. Zgadza się
2. 2 sprzymierzeńców to warunek konieczny
3. Wyjątkowo pechowo Ci się karty ułożyły... jedyne wyjście to chyba widzę w momencie śmierci jednego z badaczy i dobrania nowego, który będzie miał przy sobie sprzymierzeńca tylko nie wiem czy można mu go dać kiedy zostanie on usunięty przez pogłoskę(?)
Może ktoś zna odpowiedź?
TrevorGryffits
Posty: 42
Rejestracja: 27 kwie 2015, 15:10
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: TrevorGryffits »

3. Whoa, paskudne zestawienie. Badacze nie dostają wyposażenia jeśli nie jest ono dostępne (Almanach: Otrzymywanie wyposażenia i stanów), więc trik ze zmianą badacza nie zadziała. Ewentualnie można też próbować dorwać sprzymierzeńców z Zasobów Unikatowych (nie pamiętam, czy byli już w podstawce - sprawdziłem: Zasoby unikatowe weszło z Górami Szaleństwa).
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: MrAtrion »

Unikatowi są dopiero w 2 małym dodatku. No nic, jak pech to pech 😂

A przewodnik po mieście daje dodatkową kość podczas testów w walce? Czy walka to osobna sprawa?

Znowu grałem na Węża i znów przegrałem. Świetna gra :D
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

Przepraszam za offtopic, ale uważam że ta sytuacja wymaga interwencji.
MrAtrion pisze: 09 lip 2019, 17:38Do ukończenia tajemnicy potrzebuję Korony, wskazówki (liczba postaci/2) i 2 sprzymierzeńców (2 towarunek konieczny czy do 2 sprzymierzeńców?).
Mam angielską wersję więc mogę używać przybliżonych nazw kart i pojęć.
Układ trafiłeś niefortunny ale bez tej pogłoski byłby niewiele lepszy. "Wężowa korona" to jedna z najtrudniejszych tajemnic w grze, a przede wszystkim jest losowa w bardzo przykry sposób.
Sednem problemu jest tutaj zepsuty artefakt "Wężowa korona".
(Uwaga, spoiler! Trochę niżej będą opisane dwa inne artefakty.)
W grze jest kilka przeklętych artefaktów, łączą je pewne cechy wspólne:
• Dają dość silny pozytywny efekt
• Przy Rozrachunkach jest szansa (rzut kostką) na dość silny negatywny efekt
• Efekt pozytywny i negatywny dotyczą innych elementów gry

I tak na przykład Przeklęta Kula daje +2 do wszystkich statystyk, ale przy rozrachunkach 1 lub 2 na kostce sprawia że posiadacz staje się Przeklęty. (≈33% szansy)
Massa di Requiem per Shuggay pozwala wyrzucać z planszy potwory, ale przy rozrachunkach 1 na kostce oznacza +1 Zagłady. (≈17% szansy)

A Wężowa Korona?
Po pierwsze daje i zabiera to samo. Sprzymierzeńców. I jest 100% szansy na utratę sprzymierzeńca.
Ciężko cokolwiek przy jej pomocy zyskać.

W Eldritch Horror jest wiele trudnych elementów i wiele losowości ale uważam że ten przypadek jest nieuczciwy i niezabawny. I że nie ma sensu go grać bez domowych zasad.
Proponuję jedno z dwóch rozwiązań:

1) Usunąć tajemnicę "Wężowa Korona" z gry i zapomnieć o jej istnieniu. Opcjonalnie można to samo zrobić z artefaktem "Wężowa korona".

2) Spróbować naprawić artefakt "Wężowa Korona".
  a) Można usunąć test i koszt pozyskania sprzymierzeńca. Jeśli będzie go dawać automatycznie za akcję to mniej więcej się to wyrówna z automatycznym traceniem przy rozrachunkach.
  b) Można uzależnić utratę sprzymierzeńca od rzutu kostką, jak przy innych przeklętych artefaktach. Myślę że 1-2 powinno być znośnym prawdopodobieństwem.

Ja praktykowałem 1) ale wydaje mi się że 2a) może być najrozsądniejszym podejściem.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MrAtrion pisze: 09 lip 2019, 21:30A przewodnik po mieście daje dodatkową kość podczas testów w walce?
Do wszystkich testów w mieście (poza Innymi Światami). Do walki w mieście też.
ODPOWIEDZ