Eldritch Horror - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Onishin
Posty: 136
Rejestracja: 23 kwie 2016, 09:22
Has thanked: 26 times
Been thanked: 42 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Onishin »

opulentus pisze: 28 gru 2019, 13:27 Karta mitów Niebiosa krwawią - Trwały - "Kiedy ta karta wchodzi do gry, Główny badacz otrzymuje 2 wskazówki. Następnie rozpatrz efekt rozrachunku każdej karty Mitów w grze".
Co oznacza zwrot " karta w grze"? Ja to tak rozumiem, że rozpatruję efekty rozrachunku wszystkich kart mitów które znajdują się w talii mitów, przygotowanej na daną rozgrywkę, zarówno te już odrzucone podczas rozgrywania partii jak i te które jeszcze nie zostały rozpatrzone.
Potwierdzi ktoś?

EDIT.
Teraz tak sobie myślę, że "karta w grze" to karta która została rozpatrzona, więc w tym przypadku efekt rozrachunku powinien dotyczyć kart które już zostały rozpatrzone plus tej która narobiła całe zamieszanie, tj. Niebiosa krwawią.
Ogromna nadinterpretacja! Opis jest w podstawowej instrukcji na stronie 10. Fragment "Rozpatrzenie opisu" - "Jeśli to karta Mitów z cechą WYDARZENIE należy ja natychmiast rozpatrzyć, po czym ja odrzucić. Jeśli to karta Mitów z cechą TRWAŁY należy umieścić ją obok arkusza Przedwiecznego. Taka karta pozostaje w grze, dopóki nie zostanie odrzucona przez jakiś efekt."

Wszystko podane na tacy, w grze są tylko te karty mitów, które mają cechę TRWAŁY, zgodnie z drugim i trzecim zdaniem ("Taka karta pozostaje w grze"). Co za tym idzie tak jak już ktoś wcześniej napisał, wpłynie tylko na karty mitów z cecha TRWAŁY (najwięcej takich kart to karty POGŁOSEK, ale są wyjątki jak "Niebiosa krwawią").
Co do wątpliwości czy "Następnie rozpatrz efekt rozrachunku każdej karty Mitów w grze" działa też na "Niebiosa krwawią" - tak, działa. Również zgodnie z drugim i trzecim zdaniem z instrukcji. Masz cechę TRWAŁY, wiec od razu kładziesz ja koło arkusza przedwiecznego i wtedy się pojawia w grze, potem czytasz zgodnie z kolejnością że dodajesz wskazówki, a potem rozpatrujesz efekty rozrachunku.
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Col. Frost »

TrevorGryffits pisze: 28 gru 2019, 16:45Nie ukrywam, że pewną zagwozdką dla mnie jest to, czy powinien zostać odpalony efekt "Niebiosa krwawią". Moim zdaniem nie powinien (i dopóki bym nie przeczytał tego pytania, to nawet bym się nad tym nie zastanawiał), bo ta karta dopiero wchodzi do gry. Ale nie jestem pewien tego na 100%
A jednak powinien, tak jak napisał MrAtrion. Zresztą wynika to z samego tekstu na karcie. "Kiedy ta karta wchodzi do gry, Główny badacz otrzymuje 2 wskazówki. Następnie rozpatrz efekt rozrachunku każdej karty Mitów w grze". Innymi słowy karta najpierw wchodzi do gry, a gdy już się w niej znajduje rozpatrujemy efekt rozrachunku kart mitów, a więc również tej karty. Eldritch nie wie co to litość ;)
opulentus
Posty: 519
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: opulentus »

Cytat z almanacha: "Jeśli w prawym dolnym rogu karty Mitów znajduje się symbol rozrachunku, jest to przypomnienie, że karta zawiera efekt rozrachunku. Takie karty nie wywołują dodatkowych efektów rozrachunku podczas rozpatrywania".
I teraz biorę kartę mitów, trafiam na "Niebiosa krwawią". Zgodnie z treścią główny badacz otrzymuje 2 wskazówki. Wydaje mi się, że dalsze polecenie z karty tj. "następnie rozpatrz efekt rozrachunku każdej karty mitów w grze", nie dotyczy w tym momencie karty Niebiosa krwawią, ponieważ ona właśnie jest rozpatrywana, a zgodnie z almanachem
"Takie karty nie wywołują dodatkowych efektów rozrachunku podczas rozpatrywania".

Przy okazji zapytam o zdolność pasywną Rity Young - "Rozpatrując efekt stanu choroby, urazu lub szaleństwa możesz dodać 1 do wyniku każdej kości"
Dotyczy to samego efektu stanu np. gdy wykonujesz akcje odpoczynku...przy wyniku 5 lub 6 odrzuć kartę? Na pierwszy rzut oka tak się wydaje ale po co w takim razie użyto zwrotu "każdej kości"?
Może dotyczy to również efektu rozrachunku, albo jednego z tych dwóch?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

1. Postęp Omenu
2. Efekty Rozrachunku
3. Rozmnożenie Bram
4. Napływ Potworów
5. Rozmnożenie Wskazówek
6. Umieszczenie żetonu Pogłoski
7. Umieszczenie żetonów Plugastwa
8. Rozpatrzenie opisu

"Takie karty nie wywołują dodatkowych efektów rozrachunku podczas rozpatrywania".
To tylko doprecyzowanie\przypomnienie. Przy rozpatrywaniu opisu nie rozpatrujesz "z rozpędu" całego tekstu razem z efektem rozrachunku. Jeśli jednak opis nakazuje ci rozpatrzyć efekt rozrachunku, to to robisz.


Zdolność Rity działa na wszystkie rzuty związane z kartami choroby, urazu lub szaleństwa – wszystkie, czyli rzuty na odrzucenie z awersów, jak na i rzuty\testy z rewersów wspomnianych kart.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Onishin
Posty: 136
Rejestracja: 23 kwie 2016, 09:22
Has thanked: 26 times
Been thanked: 42 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Onishin »

opulentus pisze: 31 gru 2019, 10:49 Cytat z almanacha: "Jeśli w prawym dolnym rogu karty Mitów znajduje się symbol rozrachunku, jest to przypomnienie, że karta zawiera efekt rozrachunku. Takie karty nie wywołują dodatkowych efektów rozrachunku podczas rozpatrywania".
I teraz biorę kartę mitów, trafiam na "Niebiosa krwawią". Zgodnie z treścią główny badacz otrzymuje 2 wskazówki. Wydaje mi się, że dalsze polecenie z karty tj. "następnie rozpatrz efekt rozrachunku każdej karty mitów w grze", nie dotyczy w tym momencie karty Niebiosa krwawią, ponieważ ona właśnie jest rozpatrywana, a zgodnie z almanachem
"Takie karty nie wywołują dodatkowych efektów rozrachunku podczas rozpatrywania".

Przy okazji zapytam o zdolność pasywną Rity Young - "Rozpatrując efekt stanu choroby, urazu lub szaleństwa możesz dodać 1 do wyniku każdej kości"
Dotyczy to samego efektu stanu np. gdy wykonujesz akcje odpoczynku...przy wyniku 5 lub 6 odrzuć kartę? Na pierwszy rzut oka tak się wydaje ale po co w takim razie użyto zwrotu "każdej kości"?
Może dotyczy to również efektu rozrachunku, albo jednego z tych dwóch?
Sirafin odpowiedział, ale dodam swoje trzy grosze. "Takie karty nie wywołują dodatkowych efektów rozrachunku podczas rozpatrywania". Ten zapis ma po prostu wyraźnie zaznaczyć, że znaczek rozrachunku sam w sobie (ten w prawym dolnym rogu), nie wyzwala kolejnej fali rozpatrywania rozrachunków i nic ponadto. Chodzi o to, żebyś go nie potraktował tak samo jak znaczka na żółtej karcie mitów, który pojawia się w lewym górnym rogu. Symbol w tym miejscu ma służyć jako pomoc, dzięki której na szybko możesz przejrzeć wszystkie karty i stwierdzić, które trzeba rozpatrzyć w trakcie rozrachunku. Zauważ, że tak samo pojawia się na potworach, czy stanach i ma wszędzie taki sam cel - przypomnienie, że należy tą kartę rozpatrzyć gdy zostanie wyzwolony rozrachunek.
opulentus
Posty: 519
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: opulentus »

Karta daje mi wybór - wybierz jedną z opcji - 1 wybrany potwor na dowolnym polu traci 2 zdrowia, albo zagłada postępuje o 2 i otrzymujesz stan obietnicę potęgi.
Mogę wybrać opcję 1 w przypadku gdy na planszy nie ma żadnego potwora?

Gram z Azathothem. Początkowa wartość na torze zagłady to 15. W zasobniku dostępna do pozyskania jest karta Rytuał Srebrnego Świtu - Kiedy otrzymujesz tę kartę natychmiast cofnij Zagładę o 1.
Mogę skorzystać z tej karty w przypadku gdyby jej użycie spowodowało przesunięcie na torze zagłady powyżej stanu początkowego tj. do 16? Wydaje mi się, że nie, ale chciałbym się upewnić.
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Col. Frost »

opulentus pisze: 02 sty 2020, 13:09 Karta daje mi wybór - wybierz jedną z opcji - 1 wybrany potwor na dowolnym polu traci 2 zdrowia, albo zagłada postępuje o 2 i otrzymujesz stan obietnicę potęgi.
Mogę wybrać opcję 1 w przypadku gdy na planszy nie ma żadnego potwora?
Nie, bo nie jesteś w stanie tego fizycznie wykonać.
opulentus pisze: 02 sty 2020, 13:09Gram z Azathothem. Początkowa wartość na torze zagłady to 15. W zasobniku dostępna do pozyskania jest karta Rytuał Srebrnego Świtu - Kiedy otrzymujesz tę kartę natychmiast cofnij Zagładę o 1.
Mogę skorzystać z tej karty w przypadku gdyby jej użycie spowodowało przesunięcie na torze zagłady powyżej stanu początkowego tj. do 16? Wydaje mi się, że nie, ale chciałbym się upewnić.
Możesz cofać Zagładę tak długo aż dojdziesz do krawędzi planszy. Nie bez powodu na torze zagłady jest 21 pól (łącznie z zerem), podczas gdy najwyższa wartość startowa wśród Przedwiecznych to 16 ;)
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

opulentus pisze: 02 sty 2020, 13:09Karta daje mi wybór - wybierz jedną z opcji - 1 wybrany potwor na dowolnym polu traci 2 zdrowia, albo zagłada postępuje o 2 i otrzymujesz stan obietnicę potęgi.
Mogę wybrać opcję 1 w przypadku gdy na planszy nie ma żadnego potwora?
W wersji którą napisałeś: Tak. Możesz wybrać opcję 1.
Jeśli podasz namiar na kartę to będę mógł się upewnić bo wchodzą też w grę m.in. błędy w tłumaczeniu i w twojej parafrazie. Kwestia wyborów ma kilka subtelnie różniących się wariantów.
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Col. Frost »

Eremita pisze: 02 sty 2020, 15:33
opulentus pisze: 02 sty 2020, 13:09Karta daje mi wybór - wybierz jedną z opcji - 1 wybrany potwor na dowolnym polu traci 2 zdrowia, albo zagłada postępuje o 2 i otrzymujesz stan obietnicę potęgi.
Mogę wybrać opcję 1 w przypadku gdy na planszy nie ma żadnego potwora?
W wersji którą napisałeś: Tak. Możesz wybrać opcję 1.
Jeśli podasz namiar na kartę to będę mógł się upewnić bo wchodzą też w grę m.in. błędy w tłumaczeniu i w twojej parafrazie. Kwestia wyborów ma kilka subtelnie różniących się wariantów.
Moim zdaniem nie może. Wyraźnie jest napisane, że musi wybrać jedną z opcji, a opcja nr 1 to wybrany potwór. Nie można wybrać potwora, jeśli takiego nie ma. Jest to karta nr 29 z talii azjatyckiej, w oryginale brzmi "Choose one - 1 Monster of your choice loses 2 Health; or advance Doom by 2 and gain a Promise of Power Condition".
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: MrAtrion »

Zgadzam się. Żeby wybrać opcję 1 to muszą być spełnione warunki ku temu - czyli musi istnieć potwór.
opulentus
Posty: 519
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: opulentus »

Potwierdzam. Jest to karta nr 29 z talii azjatyckiej. Tłumaczenie polskie jest odpowiednikiem tego co zacytował Col. Frost. "wybierz jedną z opcji - 1 wybrany potwor na dowolnym polu traci 2 zdrowia, albo zagłada postępuje o 2 i otrzymujesz stan obietnicę potęgi".
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

Col. Frost pisze: 02 sty 2020, 18:13Jest to karta nr 29 z talii azjatyckiej, w oryginale brzmi "Choose one - 1 Monster of your choice loses 2 Health; or advance Doom by 2 and gain a Promise of Power Condition".
Dzięki!
Nadal utrzymuję że jest to sytuacja dokładnie taka jak ze stanem Blight gdzie Nikki Valens wyjaśniła (1)(2) że wybierasz efekt do rozpatrzenia i z tego efektu dzieje się tyle ile jest w stanie.
Jeśli nawet nic z tego efektu nie może się stać to i tak możesz go wybrać.
Na Blight użyte jest sformułowanie "Resolve one effect of your choice". Według mnie użyte w tym spotkaniu "Choose one" znaczy dokładnie to samo, po prostu zajmuje mniej miejsca. W końcu na spotkaniu musi się zmieścić sporo tekstu fabularnego.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: MrAtrion »

Eremita pisze: 03 sty 2020, 09:25
Col. Frost pisze: 02 sty 2020, 18:13Jest to karta nr 29 z talii azjatyckiej, w oryginale brzmi "Choose one - 1 Monster of your choice loses 2 Health; or advance Doom by 2 and gain a Promise of Power Condition".
Dzięki!
Nadal utrzymuję że jest to sytuacja dokładnie taka jak ze stanem Blight gdzie Nikki Valens wyjaśniła (1)(2) że wybierasz efekt do rozpatrzenia i z tego efektu dzieje się tyle ile jest w stanie.
Jeśli nawet nic z tego efektu nie może się stać to i tak możesz go wybrać.
Na Blight użyte jest sformułowanie "Resolve one effect of your choice". Według mnie użyte w tym spotkaniu "Choose one" znaczy dokładnie to samo, po prostu zajmuje mniej miejsca. W końcu na spotkaniu musi się zmieścić sporo tekstu fabularnego.
Ale w cytowanym tekście w obu opcjach można coś zrobić:

"Hi,
My character was affected by a Blight condition (Psychotic Break) with the following options on reckoning:

1. Discard 1 Ally Asset. Then flip this card
2. Something else

Can I choose option 1 if I currently have no allies?
Thanks in advance! Boian"

Gdyby nie było "flip this card" to opcja 1 byłaby niemożliwa do wybrania.
Onishin
Posty: 136
Rejestracja: 23 kwie 2016, 09:22
Has thanked: 26 times
Been thanked: 42 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Onishin »

Na podstawie jakiego zapisu z zasad sugerujecie, że jeżeli któraś z opcji nie może być choćby w jakiejś części zrealizowana, to nie można jej wybrać?

Innymi słowy, o ile opcja ma jakieś elementy, które można zrealizować to można ją wybrać.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: MrAtrion »

Tak. Oficjalna odpowiedź od Nikki była w tym temacie.
Onishin
Posty: 136
Rejestracja: 23 kwie 2016, 09:22
Has thanked: 26 times
Been thanked: 42 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Onishin »

Chodzi Ci o tą odpowiedź?
"The back of each Blight Condition instructs the investigator to pick one of two options. The investigator is allowed to read both options entirely before choosing which to resolve. Upon choosing an option, she resolves as much of that effect as possible.

No part of either effect is a payment of any kind. As such, there is no restriction to which effect the investigator chooses and no cost associated with being able to flip or discard the Condition. The effects are simply resolved as printed on the card."

Jeżeli tak to gdzie tutaj masz napisane, że w przypadku jeżeli nie możesz choćby części tekstu wykonać to tego nie robisz?
Może chodzi Ci o zdanie: "Upon choosing an option, she resolves as much of that effect as possible."
Jeżeli tak to tłumaczenie go na polski będzie brzmiało: "Po dokonaniu wyboru, rozpatrujesz jego treść na tyle na ile jesteś w stanie". Absolutnie żaden fragment tej wypowiedzi, nie sugeruje tego co Ty przedstawiłeś. Co więcej należy zwrócić uwagę na zdanie: "No part of either effect is a payment of any kind." Tylko w takim przypadku, konieczne byłoby spełnienie jakiegoś wymogu, żeby daną opcję wybrać.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: MrAtrion »

To ja już nie wiem... Niech ktoś z większym stażem w EH się wypowie.
Onishin
Posty: 136
Rejestracja: 23 kwie 2016, 09:22
Has thanked: 26 times
Been thanked: 42 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Onishin »

Eremita się wypowiedział, on ma bardzo duży staż w kwestii Eldritcha :) Gdy zaczynałem w niego grać chyba dwa lata temu to już wtedy mi z zasadami pomagał.
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Col. Frost »

Onishin pisze: 03 sty 2020, 17:08 Na podstawie jakiego zapisu z zasad sugerujecie, że jeżeli któraś z opcji nie może być choćby w jakiejś części zrealizowana, to nie można jej wybrać?
Można odwrócić to pytanie i spytać na podstawie jakiego zapisu z zasad sugerujecie, że jeśli któraś z opcji nie może być choćby w jakiejś części zrealizowana to można ją wybrać? ;) Problem jest taki, że ani zasady, ani errata nie poruszają tej kwestii (a przynajmniej ja niczego na ten temat nie znalazłem). Tłumaczenie Eremity, poparte cytatem, mnie przekonuje, co jednak nie spowoduje, że będę grał inaczej niż do tej pory (zasada prawdziwa, ale moim zdaniem to pójście na łatwiznę). Teraz będzie to po prostu home rule. Przepraszam wszystkich za wprowadzanie w błąd.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: MrAtrion »

Gra jest wystarczająco trudna i wredna aby móc sobie legalnie ułatwić ;)
Onishin
Posty: 136
Rejestracja: 23 kwie 2016, 09:22
Has thanked: 26 times
Been thanked: 42 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Onishin »

Col. Frost pisze: 03 sty 2020, 20:09
Onishin pisze: 03 sty 2020, 17:08 Na podstawie jakiego zapisu z zasad sugerujecie, że jeżeli któraś z opcji nie może być choćby w jakiejś części zrealizowana, to nie można jej wybrać?
Można odwrócić to pytanie i spytać na podstawie jakiego zapisu z zasad sugerujecie, że jeśli któraś z opcji nie może być choćby w jakiejś części zrealizowana to można ją wybrać? ;) Problem jest taki, że ani zasady, ani errata nie poruszają tej kwestii (a przynajmniej ja niczego na ten temat nie znalazłem). Tłumaczenie Eremity, poparte cytatem, mnie przekonuje, co jednak nie spowoduje, że będę grał inaczej niż do tej pory (zasada prawdziwa, ale moim zdaniem to pójście na łatwiznę). Teraz będzie to po prostu home rule. Przepraszam wszystkich za wprowadzanie w błąd.
Odpowiedź masz w kilku miejscach i na podstawie ich sumy można wyciągnąć wniosek, za jakim jestem między innymi ja. Zapisu z FAQ almanachu, strona 12: "P: Czy efekty ze zwrotami "albo", "możesz", "chyba że" są opcjonalne? O: Tak. Efekty zawierające te zwroty dają badaczowi wybór... Jeśli efekt zawiera zwrot "albo", badacz otrzymuje dwie lub więcej opcji do wyboru.

Nie ma absolutnie nic o konieczności spełniania któryś z warunków. A jeżeli nie ma to nie powinieneś dorabiać sobie swoich własnych reguł, jeżeli chcesz grać zgodnie z zasadami. W związku z wątpliwościami, twórcy zadano pytanie i jego odpowiedź pokazuje, że tak samo należy to interpretować. Co więcej sam tekst ma jasny wydźwięk. Jeżeli naprawdę potrzeba Ci więcej to szukasz na siłę dziury w całym, nie ma sensu ciesz się grą.

UPDATE:
Zgodnie z alamanchem strona 6, zwrot poświęcenie wymusza konieczność posiadania jakiegoś elementu. Jeżeli go nie masz to wtedy nie możesz realizować jakiegoś efektu: "Badacz nie może poświęcić żetonów lub kart, których nie posiada."
W przeciwieństwie gdy wykorzystane jest słowo Odrzucenie, almanach strona 5, nie masz żadnego zapisu, że nie możesz tego wykonać.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: MrAtrion »

Czyli jeśli np. mamy mroczny pakt, a karta mówi "weź mroczny pakt aby dobrać X kart/żetonów, to możemy je dobrać bez dobierania paktu (bo już jeden mamy)?
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

MrAtrion pisze: 07 sty 2020, 19:30Czyli jeśli np. mamy mroczny pakt, a karta mówi "weź mroczny pakt aby dobrać X kart/żetonów, to możemy je dobrać bez dobierania paktu (bo już jeden mamy)?
Nie nie. W twoim przykładzie wzięcie Mrocznego Paktu jest kosztem. Ponieważ już masz Mroczny Pakt to nie możesz go wziąć ponownie by opłacić koszt dobrania X kart/żetonów.

Było gdzieś dobre zestawienie składni możliwych efektów z wyjaśnieniem które są do uniknięcia a które nie, ale nie wiem jak zostało to przełożone na język polski.
Powinno to być coś w tym guście:

1) X aby Y (Np: Wydaj wskazówkę aby otrzymać bilet)
X jest kosztem. Jeżeli opłacisz X (w pełni) to stanie się Y (w takim stopniu w jakim to możliwe).

2) X chyba że Y (Np: Zostajesz opóźniony chyba że wydasz wskazówkę)
Tutaj Y jest kosztem. Kosztem uniknięcia X.
Jeżeli opłacisz Y (w pełni) to nic więcej się nie stanie. W przeciwnym wypadku stanie się X (w takim stopniu w jakim to możliwe).

3a) Wybierz - X; lub Y
3b) Wybierz:
X
Y
Wybierasz czy ma się stać X czy Y. Niezależnie od wyboru wykona się on w takim stopniu w jakim to możliwe.
Przykład (skrócony) z prawdziwej karty:
Wybierz:
• Otrzymujesz Mroczny Pakt
• Badacz po twojej prawej traci mnóstwo rzeczy

Jeśli już masz Mroczny Pakt to możesz wybrać pierwszy efekt i nic się nie stanie.

Gdyby zamiast tego na karcie było
"Badacz po twojej prawej traci mnóstwo rzeczy chyba że otrzymasz Mroczny Pakt" to już konsekwencje byłyby nie do uniknięcia.

To chyba wszystkie konstrukcje które dają badaczowi wybór.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: MrAtrion »

Od dzisiaj jesteś moją skarbnicą wiedzy :D
opulentus
Posty: 519
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: opulentus »

Karta Wsparcie policji - "Kiedy otrzymujesz tę kartę, natychmiast odrzuć z wybranego pola 1 potwora o wytrzymałości 2 lub mniejszej".
Dotyczy to wytrzymałości początkowej, czy aktualnej?
W tym przypadku na początku potwór miał wytrzymałość 3, po spotkaniu z moim badaczem został mu 1 punkt.
ODPOWIEDZ