Eldritch Horror - zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
shodan84
Posty: 20
Rejestracja: 19 lis 2017, 10:13
Been thanked: 4 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: shodan84 »

Tomson pisze:Gra solo z dwoma badaczami. W fazie mitów nierozwiązana pogłoska powoduje śmierć obu badaczy jednocześnie (każdy badacz traci 6 zdrowia). Co w takiej sytuacji? Przegrałem? Czy rozpatruję do końca kartę mitu mimo, iż nie mam w chwili obecnej żadnego badacza, a następnie dobieram dwóch nowych?
Jesli przedwieczny nie jest przebudzony to badacze zostaja pokonani, ale nie wyeliminowani. Rozpatrujesz do konca karte mitow i dobierasz 2 nowych badaczy. Jesli przedwieczny jest obudzony to w takim przypadku przegrywasz.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 700
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 87 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Rigidigi »

shodan84 pisze:ALMANACH STRONA 12
I nie musiałbym robić zamieszania na forum. Rzeczywiście tu jest wszystko precyzyjnie wyjaśnione.
shodan84 pisze:W almanachu stoi tez ze jesli efekt wygranej i porazki zachodza jednoczesnie, to gracze zwyciezaja. (Ale to troche inny przypadek niz twoj)
A ja właśnie myślę, że u mnie zaszedł taki przypadek, gdzie i wygrana i przegrana zachodzą jednocześnie. Wszak na koniec Fazy mitów bym przegrał, bo nie było już kart mitów, ale również na koniec fazy mitów miałem rozwiązane 3 tajemnice, co zgodnie z almanachem oznacza zwycięstwo :)
shodan84 pisze:Jesli przedwieczny nie jest przebudzony to badacze zostaja pokonani, ale nie wyeliminowani. Rozpatrujesz do konca karte mitow i dobierasz 2 nowych badaczy. Jesli przedwieczny jest obudzony to w takim przypadku przegrywasz.
Kurde, to tu też źle grałem. Wczoraj w drugiej rozgrywce miałem właśnie taką sytuację, że za sprawą karty mitów obaj badacze oszaleli. Myślałem, że jeśli oboje wypadają z gry to jest koniec. A najwyraźniej mogłem grac dalej.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 694
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 286 times
Been thanked: 86 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: MataDor »

shodan84 pisze: Chyba zadales podobne pytanie na Bgg i tam tez masz odpowiedz ;)
Dzięki!
Zgadza się, nie mogłem się doczekać odpowiedzi Tu, to zadałem na BGG :) spieszyło mi się bo w weekend grałem 3 razy solo :P
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 694
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 286 times
Been thanked: 86 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: MataDor »

Mam takie pytanie.
W czasie fazy mitów rozpatrujemy efekty. Poszukiwacz ma kilka stanów i zaklęć z efektem który musimy rozpatrzyć.
Czy robimy to w dowolnej kolejności? (dajmy na to Błogosławieństwo rozpatrujemy ostatnie, żeby boostowało wcześniejsze testy efektów innych stanów/zaklęć)
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
sor
Posty: 53
Rejestracja: 02 paź 2017, 16:49
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sor »

Tak, w dowolnej. Tylko pamiętaj że błogosławieństwo boostuje tylko TESTY, a mało który stan każe wykonać test.
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

MataDor pisze: 17 kwie 2018, 11:34W czasie fazy mitów rozpatrujemy efekty. Poszukiwacz ma kilka stanów i zaklęć z efektem który musimy rozpatrzyć.
Czy robimy to w dowolnej kolejności?
Tak.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 694
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 286 times
Been thanked: 86 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: MataDor »

sor pisze: 17 kwie 2018, 11:52 Tak, w dowolnej. Tylko pamiętaj że błogosławieństwo boostuje tylko TESTY, a mało który stan każe wykonać test.
Dzięki!
Przy przykładzie "Błogosławieństwa" bardziej chodziło mi o rozpatrywanie efektów zaklęć, bo rzeczywiście stany bardzo rzadko każą wykonać test przy rozpatrywaniu efektu
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

MataDor pisze: 17 kwie 2018, 12:28
sor pisze: 17 kwie 2018, 11:52 Tak, w dowolnej. Tylko pamiętaj że błogosławieństwo boostuje tylko TESTY, a mało który stan każe wykonać test.
Dzięki!
Przy przykładzie "Błogosławieństwa" bardziej chodziło mi o rozpatrywanie efektów zaklęć, bo rzeczywiście stany bardzo rzadko każą wykonać test przy rozpatrywaniu efektu
Zdecydowana większość stanów każe wykonywać test przy rozpatrywaniu efektu.
W grze podstawowej jest to konkretnie 26 z 36 kart stanów (72%).
Testu nie wymagają tylko Błogosławieństwa, Klątwy, Mroczne Pakty - wszystkie rzadko zdobywane stany. Jedna jedyna kopia Długu nie wymaga testu, poza tym wszystkie inne często zdobywane stany wołają o test.

Dla dodatków nie chciało mi się liczyć dokładnych liczb ale jak najbardziej sprawdziłem że w dodatkach również większość stanów wymaga testów.
sor
Posty: 53
Rejestracja: 02 paź 2017, 16:49
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sor »

Ale one chyba wymagają testu w celu pozbycia się karty w fazie akcji, a nie w fazie mitów. W fazie mitów zazwyczaj (nie jestem pewien, nie mam gry przed sobą) jest coś w stylu: rzuć jedna kością, jeśli wypadnie 1, 2 odwróć kartę.
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

Eremita pisze: 17 kwie 2018, 13:15
MataDor pisze: 17 kwie 2018, 12:28
sor pisze: 17 kwie 2018, 11:52(...) pamiętaj że błogosławieństwo boostuje tylko TESTY, a mało który stan każe wykonać test.
(...) rzeczywiście stany bardzo rzadko każą wykonać test przy rozpatrywaniu efektu
Zdecydowana większość stanów każe wykonywać test przy rozpatrywaniu efektu.
W grze podstawowej jest to konkretnie 26 z 36 kart stanów (72%).
sor pisze: 17 kwie 2018, 13:20Ale one chyba wymagają testu w celu pozbycia się karty w fazie akcji, a nie w fazie mitów.
Ze wspomnianych przeze mnie 26 kart, 23 karty wymagają testu w trakcie fazy Mitów.
Najbardziej powszechny dług jak najbardziej pozwala na wykonanie testu w fazie akcji żeby się go pozbyć. Jednak, jeśli się go nie pozbędziesz, to przy porachunkach* w fazie mitów może testu wymagać. Tj. w grze podstawowej wymaga prawie zawsze, z dodatkami trochę rzadziej.

*(tak chyba zostało to przetłumaczone)
Awatar użytkownika
Barto
Posty: 142
Rejestracja: 22 lut 2011, 19:24
Lokalizacja: Pszczyna
Been thanked: 10 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Barto »

Mam wątpliwość odnośnie stanu Klątwa/ Błogosławieństwo. Przykład: Badacz ma stan Klątwa, efekt wydarzenia nakazuje mu dobrać stan tupu "Udręka", pierwszym stanem który wyskakuje z tali jest Klątwa. I pytanie co teraz, czy pierwsza klątwa się odpala ( obraca na drugą stronę ) czy w myśl zasady że nie można dobrać drugiego takiego samego stanu szukam innego stanu typu "Udręka" ( mam większość dodatków).

Podobna sytuacja może być np z Błogosławieństwem. Jeśli karta nie określa konkretnego stanu a tylko jego rodzaj - Łaska/Udręka to czy można w takiej sytuacji "odpalić" stany który już się ma czy trzeba szukać innego stanu tego typu jeśli to możliwe?
sor
Posty: 53
Rejestracja: 02 paź 2017, 16:49
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sor »

Moim zdaniem odpala się efekt. W przeciwnym wypadku było by to wyraźnie zaznaczone informacją, że jeśli posiadasz klątwę/błogosławieństwo musisz dobrać inny stan.
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

Barto pisze: 16 maja 2018, 21:24 Mam wątpliwość odnośnie stanu Klątwa/ Błogosławieństwo. Przykład: Badacz ma stan Klątwa, efekt wydarzenia nakazuje mu dobrać stan tupu "Udręka", pierwszym stanem który wyskakuje z tali jest Klątwa. I pytanie co teraz, czy pierwsza klątwa się odpala ( obraca na drugą stronę ) czy w myśl zasady że nie można dobrać drugiego takiego samego stanu szukam innego stanu typu "Udręka" ( mam większość dodatków).
Szukasz innego stanu "Udręka". Miałem kiedyś dokładnie to samo pytanie. W razie konieczności mogę podlinkować do oficjalnej odpowiedzi (po angielsku).
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 694
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 286 times
Been thanked: 86 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: MataDor »

Eremita pisze: 17 maja 2018, 09:25
Barto pisze: 16 maja 2018, 21:24 Mam wątpliwość odnośnie stanu Klątwa/ Błogosławieństwo. Przykład: Badacz ma stan Klątwa, efekt wydarzenia nakazuje mu dobrać stan tupu "Udręka", pierwszym stanem który wyskakuje z tali jest Klątwa. I pytanie co teraz, czy pierwsza klątwa się odpala ( obraca na drugą stronę ) czy w myśl zasady że nie można dobrać drugiego takiego samego stanu szukam innego stanu typu "Udręka" ( mam większość dodatków).
Szukasz innego stanu "Udręka". Miałem kiedyś dokładnie to samo pytanie. W razie konieczności mogę podlinkować do oficjalnej odpowiedzi (po angielsku).
z instrukcji:

"Badacz nie może otrzymać kopii Stanu, który już posiada.
Badacz nie może wybrać efektu, wskutek którego miałby
otrzymać kopię Stanu, który już posiada"
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

MataDor pisze: 17 maja 2018, 11:52
Eremita pisze: 17 maja 2018, 09:25
Barto pisze: 16 maja 2018, 21:24 Mam wątpliwość odnośnie stanu Klątwa/ Błogosławieństwo. Przykład: Badacz ma stan Klątwa, efekt wydarzenia nakazuje mu dobrać stan tupu "Udręka", pierwszym stanem który wyskakuje z tali jest Klątwa. I pytanie co teraz, czy pierwsza klątwa się odpala ( obraca na drugą stronę ) czy w myśl zasady że nie można dobrać drugiego takiego samego stanu szukam innego stanu typu "Udręka" ( mam większość dodatków).
Szukasz innego stanu "Udręka". Miałem kiedyś dokładnie to samo pytanie. W razie konieczności mogę podlinkować do oficjalnej odpowiedzi (po angielsku).
z instrukcji:

"Badacz nie może otrzymać kopii Stanu, który już posiada. Badacz nie może wybrać efektu, wskutek którego miałby otrzymać kopię Stanu, który już posiada"
Ale w tej sytuacji nie otrzymałby kopii stanu który już posiada. Odwróciłby tylko już posiadaną kopię. Ta zasada nie ma tutaj zastosowania. Tutaj zastosowanie ma:
"W przypadku kart Zaklęć i Stanów badacz przeszukuje talię, dopóki nie natrafi na kartę z określoną cechą, której jeszcze nie posiada, po czym otrzymuje tę kartę."
Czyli szukamy Udręki innej niż Klątwa bo Klątwę już mamy.

Swoją drogą "Badacz nie może wybrać efektu, wskutek którego miałby otrzymać kopię Stanu, który już posiada." to błędne tłumaczenie bo jak najbardziej można wybrać taki efekt. (To też było oficjalnie potwierdzane.)
Jest to bardzo dużą różnicą np. przy stanie Blight (z Widm Carcosy, nie wiem jak się nazywa po polsku).
To zdanie powinno brzmieć "Badacz nie może wybrać otrzymania kopii Stanu który już posiada."
Awatar użytkownika
Barto
Posty: 142
Rejestracja: 22 lut 2011, 19:24
Lokalizacja: Pszczyna
Been thanked: 10 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Barto »

Super, dzięki. Właśnie to było dla mnie trochę zagmatwane :).
Czarnyx
Posty: 70
Rejestracja: 31 sie 2015, 00:40
Lokalizacja: Ryki (woj. Lubelskie)
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Czarnyx »

Przepraszam, jeśli pytanie już było, ale ciężko przejrzeć 30 stron wątku.
Chodzi o potwora "Latający Polip".
Na rewersie żetonu tego potwora jest napisane, że podczas rozrachunku należy go przemieścić na najbliższe pole zawierające bramę. A co jeśli ten potwór już znajduje się na polu zawierającym bramę? Czy wtedy:
a) Należy przemieścić go na najbliższe inne pole zawierające bramę (o ile takie jest w grze)
b) Należy uznać, że najbliższym polem z bramą jest to, na którym potwór już się znajduje i "przemieścić" go na to pole (czyli pozostawić go tam gdzie był)?
Do tej pory stosowałem opcję "a", ale ostatnio naszły mnie wątpliwości.
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

Czarnyx pisze: 13 cze 2018, 12:13Przepraszam, jeśli pytanie już było, ale ciężko przejrzeć 30 stron wątku.
Nikt nie oczekuje ręcznego przeglądania wątku, są od tego wyszukiwarki.
Tu jest wyszukiwarka forumowa. Tu są wyniki wyszukiwania słowa "Polip" w dziale "Zasady - pytania i wątpliwości". Po wyszukiwaniu jest (po lewej) jeszcze opcja przefiltrowania np. po słowie "Eldritch" żeby mieć wyniki tylko z "Eldritch Horror".
Tu jest wyszukiwarka Google. Tu są wyniki wyszukiwania frazy "Latający Polip" na tym forum.
Czarnyx pisze: 13 cze 2018, 12:13Chodzi o potwora "Latający Polip".
Na rewersie żetonu tego potwora jest napisane, że podczas rozrachunku należy go przemieścić na najbliższe pole zawierające bramę. A co jeśli ten potwór już znajduje się na polu zawierającym bramę? Czy wtedy:
a) Należy przemieścić go na najbliższe inne pole zawierające bramę (o ile takie jest w grze)
b) Należy uznać, że najbliższym polem z bramą jest to, na którym potwór już się znajduje i "przemieścić" go na to pole (czyli pozostawić go tam gdzie był)?
Do tej pory stosowałem opcję "a", ale ostatnio naszły mnie wątpliwości.
Słuszne wątpliwości, prawidłowa jest odpowiedź b)
longmen76
Posty: 651
Rejestracja: 28 lut 2017, 08:15
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 53 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: longmen76 »

Gdzieś widziałem przypadkiem opis jak poskładać talię mitów aby sterować trudnością rozgrywki z konkretnymi ilościami poszczególnych kart mitów. Nie mogę sobie przypomnieć gdzie to widziałem i nie mogę tego znaleźć przy pomocy wyszukiwarki. Pomożecie?
LudoS
Posty: 17
Rejestracja: 12 gru 2014, 20:34
Lokalizacja: Radlin
Has thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: LudoS »

W instrukcji jest że trudnością sterujemy układając talie z łatwiejszych lub trudniejszych kart mitów. Te które na awersie mają taki mroźny deseń są łatwiejsze, te bez desenia są średnio-trudne, a te z mackami najtrudniejsze.
Obrazek
longmen76
Posty: 651
Rejestracja: 28 lut 2017, 08:15
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 53 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: longmen76 »

LudoS pisze: 27 wrz 2018, 20:20 W instrukcji jest że trudnością sterujemy ...
To że jest w instrukcji to wiem doskonale, ale była taka rozpiska na forum dokładna ile i jak w zależności od poziomu trudności to poskładać (tak mi się kojarzy).
Awatar użytkownika
Muszan
Posty: 49
Rejestracja: 04 wrz 2008, 14:11
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Muszan »

Chciałbym się upewnić co do jednej kwestii: podczas pierwszej akcji grając jako Charlie Kane wykonuję próbę pozyskania zasobów i np biorę dług by mieć dwa sukcesy więcej. Czy w swojej drugiej akcji, mogę natychmiast skorzystać z akcji lokalnej na karcie dług i próbować się jej pozbyć wykonując test wpływu?
krzysztof1986
Posty: 42
Rejestracja: 07 lis 2016, 22:58
Has thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: krzysztof1986 »

Tak możesz jako druga akcję pozbyc sie długu
Bohyn
Posty: 16
Rejestracja: 16 lis 2018, 13:27
Been thanked: 3 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Bohyn »

Ktoś ma jakieś info na temat ewentualnego dodruku dodatku Góry Szaleństwa? Czy w ogóle będzie?
W sklepach go praktycznie nie ma.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Witaj na forum :) Niestety nie ma żadnych informacji o ewentualnym dodruku tego rozszerzenia. Na przyszłość tego typu pytania lepiej zadawać w głównym wątku danej gry, tutaj zadajemy tylko pytania odnośnie zasad.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
ODPOWIEDZ