Legendy Blue Moon - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Konik_Stepowy
Posty: 49
Rejestracja: 24 sie 2009, 12:35
Lokalizacja: Grodków
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Legendy Blue Moon - pytania o zasady

Post autor: Konik_Stepowy »

Witam.
Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś zechciał odpowiedzieć na pytania, które pojawiły się w trakcie gry. Postaram się je w miarę jasno sformułować:

1. Jak działa symbol tarczy przy żywiole ognia lub ziemi (np. na karcie nieprzenikniony pancerz)? W instrukcji jest informacja, że pozwala ignorować moc danego symbolu u przeciwnika. W takim razie nie muszę przekraczać lub wyrównywać poziomu mocy przeciwnika. Potem jest tura przeciwnika. Załóżmy, że nie zagrywa żadnej karty. Jego moc jest większa od mojej. Dochodzi do pewnego zablokowania, bo teoretycznie żaden z graczy nie musi dokładać kart.
Z kolei jeżeli właściciel karty z tarczą zechce zwiększać swoją moc, to praktycznie wygrywa walkę, ponieważ jedynie jego przeciwnik musi wyrównywać moc.

2. Czy mogę dołożyć nową postać z niższą mocą jedynie po to, aby wykorzystać jej zdolność specjalną? Przypuszczam, że nie. Ale może się zdarzyć, że po wprowadzeniu zdolności specjalnej moc przeciwnika zostanie obniżona na tyle, że będzie mniejsza od mojej. Co wtedy?
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: Legendy Blue Moon

Post autor: wolfe »

Konik_Stepowy pisze:nie muszę przekraczać lub wyrównywać poziomu mocy przeciwnika.
Nie musisz, traktujesz ją jakby było to zero. Jeśli na zagranej przez ciebie karcie z tarczą też jest zero, to wystarczy żeby wyrównać poziom.
Konik_Stepowy pisze:Potem jest tura przeciwnika. Załóżmy, że nie zagrywa żadnej karty. Jego moc jest większa od mojej. Dochodzi do pewnego zablokowania, bo teoretycznie żaden z graczy nie musi dokładać kart.
Gracz musi zagrać kartę żeby pozostać w walce. Jeśli nie zagra to przegrywa walkę.
zasady pisze:Jeśli aktualnie toczy się walka, aktywny gracz wybiera jedną z poniższych opcji:
• Kontynuuje walkę:
Jeśli gracz kontynuuje walkę, natychmiast przechodzi do fazy postaci.
zasady pisze:Faza postaci
Podczas fazy postaci aktywny gracz musi zagrać jedną z kart postaci umieszczając ją na obszarze walki.
Konik_Stepowy pisze:Czy mogę dołożyć nową postać z niższą mocą jedynie po to, aby wykorzystać jej zdolność specjalną?
Możesz, bo potem możesz zagrać jedną kartę wzmocnienia lub jedną kartę wsparcia i w ten sposób wyrównać lub przebić wartość przeciwnika.
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Konik_Stepowy
Posty: 49
Rejestracja: 24 sie 2009, 12:35
Lokalizacja: Grodków
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Legendy Blue Moon

Post autor: Konik_Stepowy »

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie:)
coldsoul
Posty: 220
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Legendy Blue Moon

Post autor: coldsoul »

Pytanko.
Moja przeciwniczka zostala na rece z jedna karta, a mianowicie z karta wsparcia oraz posiadala 2 smoki. Ja mialem pelna reke i sporo kart w talii… W kolejnej turze nie mialaby szansy wystawienia karty postaci, wiec musialaby sie wycofac w kazdej rozpoczetej przeze mnie bitwie? Jednym slowem wygralbym? - W KONCU MIALEM SPORO KART, WIEC ODBILBYM TE SMOKI

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Legendy Blue Moon

Post autor: rzaba »

coldsoul pisze:Pytanko.
Moja przeciwniczka zostala na rece z jedna karta, a mianowicie z karta wsparcia oraz posiadala 2 smoki. Ja mialem pelna reke i sporo kart w talii… W kolejnej turze nie mialaby szansy wystawienia karty postaci, wiec musialaby sie wycofac w kazdej rozpoczetej przeze mnie bitwie? Jednym slowem wygralbym? - W KONCU MIALEM SPORO KART, WIEC ODBILBYM TE SMOKI

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
przegrywasz...kolezanka w swojej turze robi decline fight i odrzuca ostatnia karte - koniec gry (jeden z graczy nie ma kart na rece ani w decku), ona ma 2 smoki i wygrywa. Ewentualnie jesli to byla Twoja tura to rozpoczynasz walke, ona sie wycofuje, ty zdobywasz smoka. Nastepna kolejka, ona robi decline, i wygrywa jak poprzednio tylko ze z jednym smokiem.
coldsoul
Posty: 220
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Legendy Blue Moon

Post autor: coldsoul »

Czyli, jak dobrze rozumiem rezygnacja z walki? To jedyny sposób?
Teoretycznie gdybym miał 6 wyłożonych kart doprowadziłbym do remisu w smokach i pewnie wygrał z powodu faktu posiadania kart?

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Legendy Blue Moon

Post autor: Olgierdd »

coldsoul pisze:Czyli, jak dobrze rozumiem rezygnacja z walki? To jedyny sposób?
Teoretycznie gdybym miał 6 wyłożonych kart doprowadziłbym do remisu w smokach i pewnie wygrał z powodu faktu posiadania kart?

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
Wyłożenie 6 kart w pierwszej turze jest dość trudne, ale możliwe. Chyba tylko Khind i Hoax mogą zrobić taki numer. Wtedy faktycznie przeciągnąłbyś oba smoki koleżanki na środek i wygrał grę z uwagi na większą ilość kart na ręce.
coldsoul
Posty: 220
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Legendy Blue Moon

Post autor: coldsoul »

Kolejne pytanie. Kolejna gra (z tych fajnych) z mało intuicyjną instrukcją… ;(
Chodzi o przygotowanie gry (po pierwszej rozgrywce).

Rozegraliśmy już pierwszą rozgrywkę (zgodnie z instrukcją usuneliśmy z talii po 6 kart i gralismy jedynie V i H). Jakie karty mamy teraz dodać do naszych talii Vulkan i Hoaxów? Instrukcja mówi o 31 kartach…

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Legendy Blue Moon

Post autor: rzaba »

Znajdz wszystkie karty z V i H i bedziesz mial po 31 kart (w zestawie jest kilka kart z innych ras)
coldsoul
Posty: 220
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Legendy Blue Moon

Post autor: coldsoul »

Nie wiem czy z moja glowa wszystko w porzadku, ale np. wszystkich kart Vulcanow oznaczonych litera V jest 26. Tak rozegralismy pierwsze gry. Jesli dodam pozostale pomaranczowe karty Vulcanom, ktorych jest 6 - wychodzi 32, nie 31…

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

Chyba łapię o co chodzi…
Proszę o potwierdzenie, jeśli jest ok:
Do talii Vulcanow wchodza karty:

Aaralia-aqua secunda - Aquan
Bohaterka wielkich rownin - Mimixow
Pandemonium - Khindow
Zig-nur-don - MUTANT

Razem z 26 kartami V + 1 przywodcy +4 z innych talii mamy 31?

Myslalem, ze komplet talii, to jej kolor… w nich rowniez byly karty oznaczone Chocby "M", czyli innymi ludami…
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Legendy Blue Moon

Post autor: rzaba »

tak, bierzesz wszystkie karty z V i masz decka 30 kart + lider - to jest pre-constructed deck (ktory tak jak piszesz sklada sie z Vulca + kilka kart innych ras), kazdy taki deck sklada sie z 30 kart + lider
coldsoul
Posty: 220
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Legendy Blue Moon

Post autor: coldsoul »

Serdeczne dzięki. A instrukcja tragedia…

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Legendy Blue Moon

Post autor: Andy »

coldsoul pisze:Serdeczne dzięki. A instrukcja tragedia…
Dlaczego? Akurat kwestia, która sprawiła Ci kłopot, jest jednoznacznie opisana:
Wybranie talii: Każdy z graczy wybiera jedną z talii ludów
i bierze wszystkie 31 kart oznaczonych symbolem tej talii (patrz
poniżej). Uwaga: Każda talia ludu zawiera kilka kart innych
ludów. Podczas swojej pierwszej rozgrywki gracze powinni
wybrać talie Vulcan oraz Hoaxów, oznaczone w dolnym lewym
rogu odpowiednio „V” oraz „H”.
S.4, Przygotowanie gry


Ja natomiast chciałbym się upewnić, czy dobrze rozumiem regułę wabienia smoków. Wymóg posiadania sześciu lub więcej kart na swoich obszarach walki i wsparcia (aby móc zwabić dwa smoki) obejmuje także nieaktywne (przykryte), zagrane w poprzednich turach karty postaci i wzmocnienia. Czy tak?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
coldsoul
Posty: 220
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Legendy Blue Moon

Post autor: coldsoul »

Ja natomiast chciałbym się upewnić, czy dobrze rozumiem regułę wabienia smoków. Wymóg posiadania sześciu lub więcej kart na swoich obszarach walki i wsparcia (aby móc zwabić dwa smoki) obejmuje także nieaktywne (przykryte), zagrane w poprzednich turach karty postaci i wzmocnienia. Czy tak?
Dobrze rozumiesz. Zobacz w instrukcji, jest przykład na obrazku (jeśli pamięć mnie nie myli 5 kart leży na sobie, jedna lub dwie na wsparciu)...
A co do instrukcji to jest po prostu mało intuicyjna i tyle. Gra jest banalnie prosta i na prawdę można to lepiej zobrazować (np. pokazać, że w deck wlicza się karta mutanta, itp).
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Legendy Blue Moon

Post autor: Andy »

Dzięki, rzeczywiście - przykład na s.7.

Instrukcja na pewno mogłaby być lepsza, ale wydaje mi się, że identyfikacja talii predefiniowanej za pomocą oznaczenia literowego to dobre rozwiązanie. Umieszczenie w pudełku tych wszystkich kart z dodatków mocno pokomplikowało sprawę, sam też się trochę pogubiłem gdy chciałem sprawdzić czy mam wszystko. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
coldsoul
Posty: 220
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Legendy Blue Moon

Post autor: coldsoul »

Andy pisze:Dzięki, rzeczywiście - przykład na s.7.

Instrukcja na pewno mogłaby być lepsza, ale wydaje mi się, że identyfikacja talii predefiniowanej za pomocą oznaczenia literowego to dobre rozwiązanie. Umieszczenie w pudełku tych wszystkich kart z dodatków mocno pokomplikowało sprawę, sam też się trochę pogubiłem gdy chciałem sprawdzić czy mam wszystko. :)
Tak czy siak - GRA RZĄDZI! :)
Bardzo mi się podoba - u mnie ma 2 miejsce, jeśli chodzi o karcianki.
Pierwsze - niezmiennie - RFTG. :)

Offtop - sorry ;)
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Odp: Legendy Blue Moon

Post autor: Olgierdd »

A ja przestałem grać zmieszanymi taliami i zarobiłem talie mono frakcyjne. Talie z pudełka Hoax i Vulca są dobrze zbalansowane, ale np. Mimix były mocno poszkodowane tracąc 2 silne postacie na rzecz jednej słabej i drugiej bezwartościowej (dla nich) karty. Również Pillar i Flit zyskują jak odzyskają swoje karty.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Legendy Blue Moon

Post autor: Andy »

Wczoraj zagrałem pierwszą partię i - jak to w debiucie - było sporo zaglądania do instrukcji. No i przy okazji przekonałem się, że coś jest w poniższej opinii:
coldsoul pisze:A instrukcja tragedia…
Najpierw myślałem, że może coś nie wyszło w tłumaczeniu, więc sięgnąłem do oryginalnej instrukcji i czytam:
Angielska instrukcja na s.5 pisze:Beginning Phase:
Players resolve beginning of turn special
power text. The current player may use the retrieve icon on his
active cards.
Zwróćcie uwagę na rozróżnienie player-players. Jest tu wyraźna sugestia, że moce specjalne rozpatrują obaj gracze, a symbol odzyskania wykorzystuje tylko aktywny gracz. A to przecież nieprawda, bo w szczegółowym opisie faz na jest jasno napisane:
Angielska instrukcja na s.6 pisze:During this phase, the current player resolves any active cards’ special
power text that contains the phrase “during my Beginning phase.”
Tylko current player! I ta nieścisłość przeszła do polskiej wersji:
Polska instrukcja na s.5 pisze:Faza rozpoczęcia: Gracze rozpatrują tekst mocy specjalnych,
działających na początku tury. Aktywny gracz może użyć
symbolu odzyskania, obecnego na jego aktywnych kartach.
Polska instrukcja na s.6 pisze:Podczas tej fazy aktywny gracz rozpatruje wszystkie efekty tekstu mocy
specjalnej aktywnych kart, które posiadają tekst „podczas mojej fazy
rozpoczęcia”.
A przecież to są reguły na poziomie skomplikowania - powiedzmy - Carcassonne bez dodatków! Zdumiewające.

(Wszystkie podkreślenia w cytatach pochodzą ode mnie)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Legendy Blue Moon

Post autor: kaszkiet »

Jestem po pierwszej partii i mieliśmy pierwszą wątpliwość :)

Grałem Hoaxami. Zagrałem postać Nirwadas Podróżnik (3 ogień, 2 ziemia bez zdolności specjalnych). Walka była na żywioł Ziemi. Miałem dodatkowo wyłożoną kartę Wzmocnienia - Mikstura ogromnej pasji (Wartość mocy 1 z moich kart postaci wzrasta do 5), oraz kartę Wsparcia - Powielacz siły (Wartość mocy Ziemi 1 z moich postaci zostaje podwojona).
I co teraz?
W jakiej kolejności mam rozpatrywać te karty? Czy najpierw Wzmocnienie, które zwiększa mi moc do 5, a potem Wsparcie, które podwaja moją moc Ziemi? Wówczas miałbym Moc 10. Przy odwrotnym rozpatrywaniu najpierw podwoiłbym Wsparciem moc 2 do 4, a potem Wzmocnieniem zwiększył ją do 5.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Legendy Blue Moon

Post autor: Andy »

Odpowiedź znajdziesz w opisie "Kolejności stosowania tekstów mocy specjalnej" na s.4 zasad zaawansowanych: "Jeśli gracz musi rozpatrzyć dwa lub więcej efektów w tym samym czasie, wybiera który z tych efektów rozpatrzy najpierw."

A to są dwa efekty działające w tym samym czasie (podnoszące moc pojedynczych kart), zgodnie z opisem fazy mocy na s.6 zasadniczej instrukcji.
Ostatnio zmieniony 28 cze 2014, 21:16 przez Andy, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Legendy Blue Moon

Post autor: kaszkiet »

Dzięki!
Zasady zaawansowane krzyczały do mnie Stop! przed pierwszą partią, więc ich jeszcze nie zgłębiałem, a przy przeleceniu na szybko nie zauważyłem tej informacji :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Legendy Blue Moon

Post autor: Andy »

kaszkiet pisze:Zasady zaawansowane krzyczały do mnie Stop! przed pierwszą partią
I na to jest odpowiedź: s.2, "Jak korzystać z tej instrukcji":
Po broszurę z zasadami zaawansowanymi gracze powinni
sięgnąć (...) jeśli będą mieli pytania, na które
nie znaleźli odpowiedzi w niniejszej instrukcji.
;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
majkosis
Posty: 170
Rejestracja: 14 sty 2013, 10:30
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Legendy Blue Moon

Post autor: majkosis »

Ja mam dodatkowe pytanie. Czy mogę zagrywać postacie i karty wparcia/wzmocnienia, jak wiem, że nie dorównam sile przeciwnika?

Przykład: Przeciwnik ma typka z siłą 10. Wiem, że mu nie dorównam tym co mam na ręku, więc chce wystawić typka z 1 siły i zagrać na niego wsparcie "przeciwnik nie może zwabić smoka" i wycofać się.

Mogę?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Legendy Blue Moon

Post autor: Andy »

Nie możesz. Faza bitwy jest przed Fazą postaci, czyli wycofanie się jest przed zagraniem postaci.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
majkosis
Posty: 170
Rejestracja: 14 sty 2013, 10:30
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Legendy Blue Moon

Post autor: majkosis »

Dzięki za odpowiedź.
ODPOWIEDZ