1989 Jesień Narodów - pytania o zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: Breżniew »

domgra08 pisze:W takim wypadku:

Dominacja: Gracz dominuje w państwie, jeżeli kontroluje tam więcej pól oraz więcej pól zmagań niż przeciwnik. Aby dominować w państwie, gracz musi tam kontrolować przynajmniej jedno pole oraz jedno pole zmagań.

jeżeli przeciwnik nie kontroluje żadnego pola, a my posiadamy jedno pole zmagań - występuję Dominacja?
Nie występuje, bo kontrolujesz tylko pole zmagań, a do Dominacji wymagane jest jedno pole normalne oraz jedno pole zmagań. Niejasność w instrukcji polega na nieprecyzyjnym użyciu słowa "pole". Przytoczony przez Ciebie zapis interpretowałbym analogicznie jak w instrukcji do Zimnej Wojny:

"Supermocarstwo określa dominację w regionie, jeśli
kontroluje tam więcej państw niż przeciwnik oraz kontroluje
więcej państw strategicznych w tym regionie niż przeciwnik.
Supermocarstwo musi kontrolować przynajmniej jedno zwykłe
i jedno strategiczne państwo w regionie, aby osiągnąć dominację."

więc prawidłowy (przynajmniej tak ja bym interpretował) zapis z instrukcji 1989: Jesień Narodów powinien brzmieć:

"Dominacja: Gracz dominuje w państwie, jeżeli kontroluje tam więcej pól oraz więcej pól zmagań niż przeciwnik. Aby dominować w państwie, gracz musi tam kontrolować przynajmniej jedno pole normalne oraz jedno pole zmagań."
domgra08
Posty: 3
Rejestracja: 08 cze 2017, 08:55

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: domgra08 »

dziękuję za odpowiedź
Turambar89
Posty: 2
Rejestracja: 20 lip 2017, 22:21

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: Turambar89 »

Witam chciałbym zadać następujące pytanie
Załóżmy hipotetyczną sytuacje:
-Mamy pierwszą rundę opozycjoniści mają kartę punktacji Polski, zagrywają ją powiedzmy 5 turze
-Opozycjoniści mają trzy pola, komuniści żadnego, czyli ci piersi otrzymują 10 kart a komuchy zero.
Z tego co rozumiem komuchy przegrały i następuje dwa rzuty w pierwszym następuje usuwanie PP czerwonych, zaś w drugim o punkty PZ dla opozycji oraz przejecie władzy. Załóżmy teraz że niebiescy wygrywają i wyrzucą przeciwnika z państwa (usuniecie karty punktacji) . Jeżeli jest tak jak napisałem powyżej to czy opłaca się dalej inwestować i walczyć o Polskę. Co się stanie gdy opozycjoniści wyprą czerwonych z wszystkich krajów, czy oznacza to przegraną? Czy gra się dalej do uzyskania 20PZ lub punktacji końcowej?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: GrzeL »

Turambar89 pisze:Załóżmy hipotetyczną sytuacje:
-Mamy pierwszą rundę opozycjoniści mają kartę punktacji Polski, zagrywają ją powiedzmy 5 turze
-Opozycjoniści mają trzy pola, komuniści żadnego, czyli ci piersi otrzymują 10 kart a komuchy zero.
Z tego co rozumiem komuchy przegrały i następuje dwa rzuty w pierwszym następuje usuwanie PP czerwonych, zaś w drugim o punkty PZ dla opozycji oraz przejecie władzy.
Niekoniecznie, należy przeprowadzić wszystkie fazy Walki o wpływy, bo przy odpowiednim szczęściu można wygrać bez posiadania kart.
Turambar89 pisze:Co się stanie gdy opozycjoniści wyprą czerwonych z wszystkich krajów, czy oznacza to przegraną? Czy gra się dalej do uzyskania 20PZ lub punktacji końcowej?
Nie. Między innymi, gra również kończy się, gdy ktoś przetrzyma kartę punktacji albo w wyniku rozpatrzenia wydarzenia Sylwester.
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: prezestomek »

Czy przy strajku generalnym można odrzucić kartę punktującą? Czy przechodzi na nową turę?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: Breżniew »

prezestomek pisze:Czy przy strajku generalnym można odrzucić kartę punktującą? Czy przechodzi na nową turę?
Karta punktacyjna nigdy nie przechodzi na kolejną turę. Nie możesz jej zatrzymać. Musisz ją zagrać, zanim skończy się tura.
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: prezestomek »

prezestomek pisze:Czy przy strajku generalnym można odrzucić kartę punktującą? Czy przechodzi na nową turę?
OK źle zapytałem
Czy przy strajku generalnym można odrzucić kartę punktującą?
Czy strajk generalny przechodzi do nowej tury jeśli rzuty się nie powiodą?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: Breżniew »

prezestomek pisze:
prezestomek pisze:Czy przy strajku generalnym można odrzucić kartę punktującą? Czy przechodzi na nową turę?
OK źle zapytałem
Czy przy strajku generalnym można odrzucić kartę punktującą?
Czy strajk generalny przechodzi do nowej tury jeśli rzuty się nie powiodą?
1. Nie
2. Tak
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: prezestomek »

Jak wygląda mechanizm zrzeczenia się władzy przez komunistów i kiedy to można zrobić?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: Breżniew »

prezestomek pisze:Jak wygląda mechanizm zrzeczenia się władzy przez komunistów i kiedy to można zrobić?
Komuniści mogą to zrobić, jeśli nie stracili władzy w wyniku walki o wpływy. Nie potrafię jednak wskazać jednego dobrego powodu dla którego mieliby to robić :)
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: prezestomek »

Pytanie o zagrywanie liderów w walce o wpływy. (A)takujący zagrywa lidera (np Elita), ustanawia kolor X, (O)brońca rzuca kolor X, przegrywa. (A) zagrywa kolejnego lidera elit - czy kolor ma być ten sam co wcześniej czy może wybrać nowy? Czy obrońca, który nie ma koloru atakującego może odpowiedzieć liderem?
Gorbaczow oczarowuje zachód - usuwasz 2PP z 1 miejsca czy możesz po 1PP z 2 miejsc?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: GrzeL »

prezestomek pisze: 15 kwie 2019, 20:39 Pytanie o zagrywanie liderów w walce o wpływy. (A)takujący zagrywa lidera (np Elita), ustanawia kolor X, (O)brońca rzuca kolor X, przegrywa. (A) zagrywa kolejnego lidera elit - czy kolor ma być ten sam co wcześniej czy może wybrać nowy?
Instrukcja s. 11 pisze:Atakujący zagrywa kartę walki o wpływy:
  • (...)
  • Może zagrać kartę lidera, ale tylko jeżeli kontroluje pole odpowiadające typowi lidera w danym państwie. Jeżeli została zagrana karta lidera, atakujący wybiera kolor. Lider liczy się jako karta dowolnego wybranego koloru.
  • (...)
prezestomek pisze: 15 kwie 2019, 20:39 Czy obrońca, który nie ma koloru atakującego może odpowiedzieć liderem?
Instrukcja s. 11 pisze:Obrońca musi zagrać kartę odpowiadającą karcie atakującego:
  • (...)
  • Może zagrać kartę lidera, ale tylko jeżeli kontroluje odpowiadające mu pole w państwie.
  • (...)
prezestomek pisze: 15 kwie 2019, 20:39 Gorbaczow oczarowuje zachód - usuwasz 2PP z 1 miejsca czy możesz po 1PP z 2 miejsc?
Można z jednego albo z dwóch.
mormakil
Posty: 128
Rejestracja: 05 cze 2017, 20:28
Lokalizacja: tarnów
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: mormakil »

Pare pytanek
1. Czy zagranie karty wspólny europejski dom z karta z * powoduje usuniecie z gry tej karty czy odrzucenie?
2. pamiec o 1968 - czy punkty opozycjonistow tez umiescza sie na polach kontrolowanych przez opozycjonistów.
3. czy kartę punktacji można zagrać do zmiany na torze usroju.


Edit. 1Wpólny europejski dom. jest blad w tlumaczeniu (Play together with an opponent's event to cancel the
event taking place. Opponent earns 1 VP if this card is
played for Ops)

.i znalazłem jak dziala ta karta.
Mianowicie można jak zagrać z karta przeciwnika ze swojej reki, wtedy event przecinika nie następuje a my wykorzystujemy punkty operacyjne karty przeciwnika. Jeśli zagramy ta karte za punkty operacyjne (2) to przeciwnik dostaje 1 pkt.

Blad tez znalazlem na karcie Murr (Place in front of the Communist Player. In his next
Support Check in Germany cancel the modifier for any
adjacent spaces controlled by the Democratic Player.)

Ma być ignorowane sasiednie pola, nie panstwa.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: GrzeL »

mormakil pisze: 14 lip 2019, 22:28 Pare pytanek
1. Czy zagranie karty wspólny europejski dom z karta z * powoduje usuniecie z gry tej karty czy odrzucenie?

Edit. 1Wpólny europejski dom. jest blad w tlumaczeniu (Play together with an opponent's event to cancel the
event taking place. Opponent earns 1 VP if this card is
played for Ops)

.i znalazłem jak dziala ta karta.
Mianowicie można jak zagrać z karta przeciwnika ze swojej reki, wtedy event przecinika nie następuje a my wykorzystujemy punkty operacyjne karty przeciwnika. Jeśli zagramy ta karte za punkty operacyjne (2) to przeciwnik dostaje 1 pkt.

Blad tez znalazlem na karcie Murr (Place in front of the Communist Player. In his next
Support Check in Germany cancel the modifier for any
adjacent spaces controlled by the Democratic Player.)

Ma być ignorowane sasiednie pola, nie panstwa.
Jeśli sam znalazłeś odpowiedź na pytanie, na które jeszcze nikt nie zareagował, to dla większej przejrzystości lepiej jest je usunąć niż udzielać odpowiedzi. W szczególności, że udzielona przez ciebie nie opowiada na zadane pytanie.

To jest wątek dotyczący pytań dotyczących zasad, a nie błędów, które się zgłasza w głównym wątku. Powyższe dwa błędy zostały już znalezione.
viewtopic.php?f=1&t=29702&start=325#p536497
viewtopic.php?f=1&t=29702&start=425#p572746
mormakil pisze: 14 lip 2019, 22:28 2. pamiec o 1968 - czy punkty opozycjonistow tez umiescza sie na polach kontrolowanych przez opozycjonistów.
Odpowiedź jest tożsama z odpowiedzią na pytanie, czy pole kontrolowane przez Opozycjonistów jest polem niekontrolowanym przez Komunistów?
Tak.
mormakil pisze: 14 lip 2019, 22:28 3. czy kartę punktacji można zagrać do zmiany na torze usroju.
Instrukcja s. 7 pisze:Kiedy gracz zagra kartę wydarzeń inną niż karty punktacji jako operacje, musi wykorzystać wszystkie PO tej karty na jedną z dostępnych opcji: umieszczenie punktów poparcia, testy poparcia lub próbę ustroju politycznego.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: kastration »

Walczymy przed punktowaniem kraju. Przeciwniczka rzuca mi kartę Jokera: przeciwnik odrzuca 2 losowe karty. Tracisz inicjatywę. Przechodzi do mnie inicjatywa, ale nie mam już kart (odrzucono mi 2 ostatnie). Czy przegrywam walkę czy inicjatywa znowu wędruje do przeciwniczki? Okazuje się, że ona też już nie ma grywalnych kart (sami liderzy pól, których nie kontroluje). Czy jest remis czy przegrywam?

Drugie pytanie: czy przy zwiększaniu stawki w walce o wpływy odrzuca się 3 karty losowe z ręki czy 3 karty dowolnie przez siebie wybrane z ręki?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: Breżniew »

Jak dla mnie przegrywasz. Miałeś dwie karty i przeciwnik zagrał Jokera w efekcie czego nie masz czego zagrać w swojej turze. Koniec walki o wpływy. Nie ma tu wg mnie większej filozofii. Ona miała szczęście że dostała do ręki Jokera, a Ty miałem słabe wpływy w danym Państwie skoro dostałem tylko dwie karty do ręki.

EDIT: Fragment z instrukcji str.11:
"Uwaga:Jeżeli atakujący nie ma żadnej możliwej do zagrania karty, walka o wpływy dobiega końca, a obrońca jest zwycięzcą. W takiej sytuacji należy przejść do następstw (8.4)."
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: kastration »

Breżniew pisze: 24 wrz 2019, 14:32 Jak dla mnie przegrywasz. Miałeś dwie karty i przeciwnik zagrał Jokera w efekcie czego nie masz czego zagrać w swojej turze. Koniec walki o wpływy. Nie ma tu wg mnie większej filozofii. Ona miała szczęście że dostała do ręki Jokera, a Ty miałem słabe wpływy w danym Państwie skoro dostałem tylko dwie karty do ręki.

EDIT: Fragment z instrukcji str.11:
"Uwaga:Jeżeli atakujący nie ma żadnej możliwej do zagrania karty, walka o wpływy dobiega końca, a obrońca jest zwycięzcą. W takiej sytuacji należy przejść do następstw (8.4)."
Dzięki za odpowiedź na pierwsze pytanie. Nie, nie, dostałem znacznie więcej kart, ale w toku walki doszło do takiej sytuacji właśnie w końcówce potyczki, że musiałem wyrzucić losowo karty i w praktyce zostałem z niczym. W takim razie niesamowicie okrutna zagrywka. Swoją drogą, w naszej grze niemal zawsze mieliśmy w miarę po równo kart do walki o wpływy (największa różnica to 2, raz tylko 4). W takich warunkach sama potyczka o wpływy wydaje się dość losowa, no ale cóż, nie chcę odwzorowania Zimnej Wojny w relacji 1:1, więc nawet nie narzekam na takie rozwiązanie. Przystąpimy do końca roku bogatsi o tą wiedzę.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
mormakil
Posty: 128
Rejestracja: 05 cze 2017, 20:28
Lokalizacja: tarnów
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: mormakil »

Przegrywa atakujący jak nie ma już kart,
Ciekawostka obrońca możne przegrać na życzenie tj. ma karty ale nie che rzucać atakujący nie ma takiej mozliwości.

Odrzucasz katy przez siebie wybrane żeby było +1 do rzutów na straty wpływów i punkty/pzejecie wladzy.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: kastration »

Taka uwaga jeszcze: zauważyłem niekonsekwencję w nazewnictwie odnośnie rozstrzygania PZ dla obu stron. Karty Opozycji mają normalnie "+1 PZ", a Komunistów "-3 PZ, jeśli..." itp. Początkowo to czytałem, że Komuniści zawsze dostają karę, Opozycja dostaje pozytywnie PZ, a Komuniści ze swoich wydarzeń jeszcze muszą Opozycji dawać PZ, bo jest "-PZ". Mam rozumieć, że to błąd? Bo coś jest nie tak i jak sądzę, to "-3 PZ" na czerwonej karcie to tak naprawdę -3 dla Opozycjonistów, a +3 dla Komunistów, tak? Mimo wszystko, niekonsekwencja tłumacza (i ogólnie kiepska jakość tego tłumaczenia) niebywale dziwi.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: GrzeL »

kastration pisze: 24 wrz 2019, 18:31 Taka uwaga jeszcze: zauważyłem niekonsekwencję w nazewnictwie odnośnie rozstrzygania PZ dla obu stron. Karty Opozycji mają normalnie "+1 PZ", a Komunistów "-3 PZ, jeśli..." itp. Początkowo to czytałem, że Komuniści zawsze dostają karę, Opozycja dostaje pozytywnie PZ, a Komuniści ze swoich wydarzeń jeszcze muszą Opozycji dawać PZ, bo jest "-PZ". Mam rozumieć, że to błąd? Bo coś jest nie tak i jak sądzę, to "-3 PZ" na czerwonej karcie to tak naprawdę -3 dla Opozycjonistów, a +3 dla Komunistów, tak? Mimo wszystko, niekonsekwencja tłumacza (i ogólnie kiepska jakość tego tłumaczenia) niebywale dziwi.
Nie, to nie jest błąd. Jakbyś nie zauważył, tor punktów jest od -20 do +20.
W tym przypadku tłumaczenie jest dobre.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: lotheg »

Czy po zakończeniu walki o wpływy odrzuca się karty, które nie zostały zagrane i zostały nam na ręce czy zachowuje na kolejną walkę?
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: kastration »

lotheg pisze: 18 sty 2021, 21:07 Czy po zakończeniu walki o wpływy odrzuca się karty, które nie zostały zagrane i zostały nam na ręce czy zachowuje na kolejną walkę?
Na kolejną walkę masz wszystkie znów dostępne. Po walce jest reset wszystkiego po prostu.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: lotheg »

kastration pisze: 19 sty 2021, 18:06
lotheg pisze: 18 sty 2021, 21:07 Czy po zakończeniu walki o wpływy odrzuca się karty, które nie zostały zagrane i zostały nam na ręce czy zachowuje na kolejną walkę?
Na kolejną walkę masz wszystkie znów dostępne. Po walce jest reset wszystkiego po prostu.
W instrukcji nic nie ma. Skąd masz potwierdzenie?
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: GrzeL »

lotheg pisze: 20 sty 2021, 08:39
kastration pisze: 19 sty 2021, 18:06
lotheg pisze: 18 sty 2021, 21:07 Czy po zakończeniu walki o wpływy odrzuca się karty, które nie zostały zagrane i zostały nam na ręce czy zachowuje na kolejną walkę?
Na kolejną walkę masz wszystkie znów dostępne. Po walce jest reset wszystkiego po prostu.
W instrukcji nic nie ma. Skąd masz potwierdzenie?
Instrukcja pisze:8.1.1 Wszystkie karty walki o wpływy należy potasować.
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: prezestomek »

Po wygraniu Power Struggle przez komunistów czy dostają oni od razu bonus VP za Power Card danego kraju? Jeśli przegrają komuniści ale utrzymają władzę to bonus VP dostają też :>?
ODPOWIEDZ