Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Lartes
Posty: 62
Rejestracja: 18 lip 2011, 15:49
Been thanked: 1 time

Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: Lartes »

Trochę wstyd, ale po pierwszej grze solo nasunęły mi się następujące wątpliwości:

1.strona 13 instrukcji, wariant solo. W fazie ataku wirtualnego gracza jest zapis, żeby odkryć kartę ataku. W ppdpunkcie A do punktu 1 jest uwaga, że jeśli nie znajdzie sie pasująca lokacja, nic się nie dzieje i przechodzimy do kolejnej rundy. Co zatem z poleceniem dwukrotnego wykonania ataku? Dla przykladu - mam odkryte drewno (z przygotowania). Pierwszy atak - odkrywam złoto. Sprawdzam - nie ma lokacji ze złotem. Czy przechodze do rundy 2 (barbarzyncy stwierdzili, ze nie ma u mnie nic ciekawego) czy wykonujac 2 atak odkrywam 3 karte - jedzenie- i rozpatruje ewentualne plądrowanie na podstawie 3 kart?

2. Przechodzenie kart ataku na spod stosu. Kolejność przykładu z instrukcji nie jest dla mnie do końca jasna. Wyjsciowy uklad to (od góry, czyli od spodu) złoto, robotnik, drewno. Uzyto drewna i zlota, one zatem trafiają na spód. Dlaczego zatem nowa kolejnosc to robotnik, drewno i zloto na wierzchu? Jak powinno byc? Przypadkiem nie drewno, zloto i robotnik? Z czego wynika ta kolejność? :roll:
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Palmer »

1. Chodzi o przejście do kolejnej rundy ataku. NPC zawsze atakuje dwa razy, niezależnie od wyniku pierwszego ataku.
2. Prawa strona obrazka (po ataku) ma blad w kolejnosci, powinno byc deska/złoto/ludek
Lartes
Posty: 62
Rejestracja: 18 lip 2011, 15:49
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Lartes »

Bardzo dziękuję za odpowiedź, teraz to się układa :D
nowikk
Posty: 6
Rejestracja: 25 lis 2013, 12:40

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: nowikk »

Mam jedno pytanie czy położenie tarczy na karcie albo stawianie samurajów jest akcją? Czy robi sie to niezależnie poza wszystkim?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: romeck »

nowikk pisze:Mam jedno pytanie czy położenie tarczy na karcie albo stawianie samurajów jest akcją? Czy robi sie to niezależnie poza wszystkim?
"W fazie Akcji, w dowolnym momencie swojej tury gracz może umieścić żeton Obrony na jednej ze Zwykłych Lokacji w swoim Imperium, aby ją chronić".

Na podstawie tego zapisu przyjąłem, że położenie tarczy na Lokacji nie jest Akcją, a jedynie czynnością "przy okazji" wykonywania Akcji. Z samurajami jeszcze nie grałem.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
nowikk
Posty: 6
Rejestracja: 25 lis 2013, 12:40

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: nowikk »

Tak tez myślałem.
Według mnie samuraje działają jak tarcza i powinno sie ich traktować tak samo (czyli stawianie samuraja nie jest akcją tylko wykonuje sie to "przy okazji").
Jeżeli jestem w błędzie niech mnie ktoś poprawi :)
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Palmer »

Tarcze i samurajów stawiamy bez akcji, ale w swoim ruchu.
Lartes
Posty: 62
Rejestracja: 18 lip 2011, 15:49
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Lartes »

Gracz wirtualny atakuje tylko lokacje zwykłe? Czy może być zatem tak (jeśli mądrze idziemy we frakcyjne i dopisze szczęście przy odkrywaniu kart ataku) że przez 2-3 rundy gry nie stracimy żadnej swojej lokacji w wyniku ataku WG?
myszor
Posty: 205
Rejestracja: 13 mar 2013, 14:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: myszor »

Lartes pisze:Gracz wirtualny atakuje tylko lokacje zwykłe? Czy może być zatem tak (jeśli mądrze idziemy we frakcyjne i dopisze szczęście przy odkrywaniu kart ataku) że przez 2-3 rundy gry nie stracimy żadnej swojej lokacji w wyniku ataku WG?
Tak, tylko zwykłe. Tak, możemy mieć takie szczęście i nie stracić nic.
Lartes
Posty: 62
Rejestracja: 18 lip 2011, 15:49
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Lartes »

Lokacje Japończyków po splądrowaniu nie są wg instrukcji zamieniane w fundament. Czy jednak grający japończykami otrzymuje 1 drewno za swoją splądrowaną lokację frakcyjną (jak przy plądrowaniu zwykłej lokacji)?
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Palmer »

Lartes pisze:Lokacje Japończyków po splądrowaniu nie są wg instrukcji zamieniane w fundament. Czy jednak grający japończykami otrzymuje 1 drewno za swoją splądrowaną lokację frakcyjną (jak przy plądrowaniu zwykłej lokacji)?
Nie, nie otrzymuje on drewna.
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: CydPL »

Trochę zdurniałem.
Na końcu instrukcji w podsumowaniu wyraźnie napisano przy lokacjach produkcyjnych "Dobra przez nie dostarczane otrzymujesz NATYCHMIAST, kiedy taka Lokacja jest budowana oraz w każdej FAZIE PRODUKCJI kolejnych rund."

Grałem w sobotę i produkowałem "natychmiast" z lokacji, które miały wpisany "BONUS ZA ZBUDOWANIE: X". Oznacza to że grałem źle? Jeśli tak, to na jaką cholerę umieszczono "bonus za zbudowanie" (na części lokacji produkcyjnych) który daje to samo co produkcja, skoro wszystkie mają dać ten bonus?

--- edit --- znalazłem wcześniej w uwagach, że niektóre posiadają specjalny jednorazowy bonus.
Oznacza to że niektóre przy budowie dostarczają to co produkują + bonus?
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Palmer »

CydPL pisze:
--- edit --- znalazłem wcześniej w uwagach, że niektóre posiadają specjalny jednorazowy bonus.
Oznacza to że niektóre przy budowie dostarczają to co produkują + bonus?
Tak. Po zbudowaniu bonus + produkcja, potem w fazie produkcji już tylko produkcja.
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: CydPL »

Dzięki. To wyjaśnia tragicznie niskie wyniki i niewiele lokacji na stole ;p
--- edit: Jest to opisane dwukrotnie po "UWAGA X:" więc chyba mój mózg podświadomie wyłącza się po słowie "uwaga" ;p ---
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2486
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 422 times
Been thanked: 124 times

Re: Odp: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Coen »

CydPL pisze:Dzięki. To wyjaśnia tragicznie niskie wyniki i niewiele lokacji na stole ;p
--- edit: Jest to opisane dwukrotnie po "UWAGA X:" więc chyba mój mózg podświadomie wyłącza się po słowie "uwaga" ;p ---
Chyba nie tylko Twój ;)
Wczoraj zagrałem 2 partie solo również z tym samym błędem.
No to dziś kolejne próby :D
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: romeck »

Nasz błąd w pierwszej grze polegał dokładnie na tym samym, choć wyniki nie były aż tak tragiczne (chyba). Zapomnieliśmy także o drewienku za splądrowanie. ;)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Chaaber »

A jak używać zdolności karty barbarzyńców sabotażyści w grze solo?
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Palmer »

Chaaber pisze:A jak używać zdolności karty barbarzyńców sabotażyści w grze solo?
Podpisz z nią kontrakt :P
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: uday »

Albo zwyczajnie zbuduj i niech Ci da punkty na koniec ;)
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Chaaber »

A ja chciałem sobie pokraść i się nie da. Nie można w takim razie traktować kart ataku jako dóbr, które można ukraść :<
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Palmer »

No niestety, niektóre interakcyjne karty nie mają zastosowania w grze solo (np. hodowca skorpionów też wiele nie zrobi ;) ). Jak przyjdą dodatki będzie sobie można zrobić talię nieinterakcyjną, pod grę solo ;)
Mikele
Posty: 98
Rejestracja: 28 maja 2013, 15:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Mikele »

Mam takie pytanie czy podczas fazy akcji mogę "w jednym ruchu" podpisać kilka umów, wybudować kilka budynków, splądrować kilka lokacji...? Tak jak mogę wysłać wielokrotność pary robotników po różne dobra.
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Palmer »

Nie. Wysłanie robotników po surowce i podwójne użycie niektórych lokacji jest jedynym wyjątkiem.
Mikele
Posty: 98
Rejestracja: 28 maja 2013, 15:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Mikele »

Dzięki za szybką odpowiedź.
Awatar użytkownika
stanislaw84
Posty: 22
Rejestracja: 12 gru 2012, 21:01
Lokalizacja: Piła / Wrocław

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: stanislaw84 »

Czy Egipcjanie wykorzystując Świątynię Ra mogą przejąć lokację frakcyjną? Czy może mogą wybierać tylko z lokacji zwykłych przeciwnika?
Czy dobrze rozumiem, że mogą aktywować tą kartę tylko raz na turę? Tylko po co wtedy byłyby aż 4 "Specjalne Żetony Egiptu"?
ODPOWIEDZ