Hive (Rój) - pytania i wątpliwości.

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: Nabuchodonozor »

Dobra a jak wyjaśnicie to:
Zaczynają białe
Gracz grający białymi wystawił żuka
Gracz grający czarnymi wystawił Królową
Gracz grający białymi wystawił swoją Królową, tak że między królową przeciwnika a jego królową znajdowało się jedno puste pole (obie są przyłączone do żuka)
Gracz grający czarnymi wykonuje ruch królową pod królową przeciwnika (powstał trójkąt biały żuk, czarna królowa, biała królowa)
Gracz grający białymi kieruje żuka NA królową przeciwnika

I co ma teraz biedny czarny zrobić?
Jest remis, wygrana białych?
Czy instrukcja przewiduje to?

PS: sytuacja z reala
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: Van »

Nie pamiętam dokładnie gdzie ale chyba instrukcja albo któreś faq przewiduje sytuację taką, w której jakiś gracz nie ma ruchu. Wtedy ruch takiemu przepada i ruch ponownie wykonuje gracz mający ruch. W powyższym przykładzie wystarczyłoby więc okrążyć pszczołę przeciwnika i po sprawie. A ja w takim przypadku najprawdopodobniej darowałbym sobie granie z takim w hive'a bo to już przesada jest :shock: (no chyba, że jeszcze zasad nie poznał to bym jednak zdecydował się wytłumaczyć chociaż podstawy :lol: ).
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: mst »

Mówimy oczywiście o graczu grającym czarnymi, tym, który nie szanuje swojej królowej. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: Van »

W faq to jednak było
Q: What if I can move no placed piece nor bring in a new piece?

A: Then your turn is skipped and your opponent in effect gets 2 turns in a row.
http://www.boardgamegeek.com/article/795651#795651
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: Nabuchodonozor »

Ok dziękuję za odpowiedź. To wiele wyjaśnia :)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: WRS »

1. Interesi mnie kwestia - wg mnie nie wyjaśniona jednoznacznie w zasadach - zasad ruchu komara, który przylega do kilku owadów.
Czy prawidłowo (w sensie zdroworozsądkowo) interpretuję, że gracz może wybrać owada, którego cechę komar ma przejąć?

2. Czy można dostawić swojego żuka albo konika polnego w miejscu otoczonym z 5 albo 6 stron (oczywiście przez moje owady)? nieco abstrakcyjne, zatem bardziej konkretnie:
moje owady są na pozycjach 12, 4, 8 wokół putego pola. Czy mogę wślizgnąć tam mojego żuka albo skoczka?
Przepisy mówią, że mogę tam wykonać ruch tymi owadami. Ale czy mogę tam dostawić te właśnie owady?
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: melee »

komarem niestety nie grałem, ale prawie na pewno odpowiedź to tak, jak mogłoby być inaczej?
na drugie: tak, choć trochę zagmatwałeś pytanie i może je źle rozumiem :)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: WRS »

Dziękuję za opinie.
Gdyby ktoś jesio miał swoje zdanie na ten temat wyrażać, to wklejam ilustracje...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: Nabuchodonozor »

Moim zdaniem w każdej z tych sytuacji jeśli grasz białymi możesz wprowadzić dowolnego owada w oznaczone znakiem zapytania pole
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: WRS »

Dziękuję za opinię.
Ośmielony życzliwością P.T. Kolegów zapytam jesio:

Czy w sytuacji jak poniżej możliwy jest ruch Mrówki pomiędzy wyróżnionymi kolorem pozycjami? (przy innym rysunku podobne wątpliwości wzbudzałby ruch Pająka)?
Wątpliwość bierze się stąd, że z racji (zagrożonego dobrą akcją przeciwnika :wink: ) Mrówka nie może wejść (i tu zgoda!) do "dziury". Ale przecież nie narusza zasady spójności roju, gdy tworząc (tymczasowy) most, za kfilę go jego zwija...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: Nabuchodonozor »

Też się kiedyś nad tym zastanawiałem ale ostatecznie zdecydowałem się na opcję że możę "ominąć" owe dziury i pójść na swoje wyznaczone miejsce. Wydaje mi się to najrozsądniejsze
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: melee »

ja gram zawsze tak, że może przejść (nie wchodząc do dziury)
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: waffel »

Dla mnie to wręcz oczywiste było, że jakbyś nawet chciał, to do dziury nie wejdziesz, i właśnie dlatego możesz ją ominąć. Wyobraźmy sobie, że w tejże dziurze stoi inny robal (tzn że dziury nie ma) - wtedy chyba odpowiedź staje się jasna. Myślę, że usunięcie tegoż robaka (czyli stworzenie Twojej sytuacji) nie zmienia możliwości ruchu.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: WRS »

Dziękuję za wyrażone opinie.

A wątpliwości się pojawiają, bo sami chyba wiecie jak pomysłowy potrafi być przeciwnik, gdy przegrywa ;)

aha! Nowe zapytanie się pojawia

Gdy komara dostawię do swojego żuka, który jest na "grzbiecie" innego owada, to czyją cechę może przejąć komar?
Inaczej pisząc...
Czy żuk jeno blokuje ruch, czy też "maskując" obecność przytłoczonego owada (no bo mogę dostawiać jakby tam nic innego prócz mego żuka nie było!) uniemożliwia kopiowanie przez komara cechy przytłoczonego owada?
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: Nabuchodonozor »

Ciekawe pytania zadajesz, ale myślę, że skoro żuk jest na wierzchu to liczy się tylko on. Owad pod nim nie może się ruszyć, nie ma znaczenia jego kolor więc pewnie również dla komara nie ma znaczenia jego obecność tam ;)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: WRS »

Hmmm...
Chyba odpowiedź, mimochodem, zasugerowałem...
Nabuchodonozor pisze:[...]ale myślę, że [...]
Ale czy ktoś z P.T. Kolegów spotkał jakiś ślad w przepisach, dysputach, tudzież innych artykułach o Roju?

Opinia P.T. Kolegi Nabuchodonozora dla mnie jest cenna, bo wspiera logikę gry... jednakowoż nie każdego musi to przekonywać...

Miło byłoby poczytać opinie innych miłośników Roju.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: eazydoor »

Moim zdaniem, potwierdzę wczesnejsze słowa kolegi, że jak żuk staje na innym owadzie, to owad poniżej jakby nie istnieje. Zresztą nawet wtedy dominujacy jest kolor żuka będącego na wierzchu.
Dziedzic cukrowej pamięci :)
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: waffel »

Ale pamiętajmy, że komar na czymś innym pozostaje komarem, czyli komar dotykający takiego komara na wierzchu nie uzyskuje ruchu żuka.
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: Nabuchodonozor »

Znalazłem w instrukcji dotyczącej komara:
Wyjątek: Jeżeli komar posiądzie zdolność ruchu żuka i wejdzie na rój, to porusza się identycznie jak żuk, dopóki nie zejdzie z roju. Jeżeli jednak zejdzie z roju i stanie obok żuka, który tworzy stos stojąc na innym owadzie, to może poruszać się nadal jak żuk, a nie jak owad leżący pod nim. Gdy komar styka się jedynie z innym komarem i nie dotyka innych figurek to nie może się poruszyć
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: WRS »

Bardzo dziękuję za cenne uwagi P.T. Kolegów.

Cytat dotyczy nieco innej sytuacji, ale rozwiewa w zupełności moje wątpliwości. Ach, gapcio ze mnie, żem tego nie zauważył! :oops:

Na wszelki wypadek skrobnąłem jesio do P.T. Autorów gry. Gdyby odpisali, nie omieszkam podzielić się tutaj pozyskaną wiedzą.

===================================================================

Zadziałało!

zapytałem:
I'd like to ask about rules.
My beetle lies on other piece (eg. spider) and I want to add my moskito to this stack. (Moskito touches only stack with my beetle and another piece at bottom (eg. spider)).

Is possible to move moskito at next round like an insect from bottom of stack?
Or moskito can choose how want to move: like beetle (top of the stack) or another piece from bottom (eg. spider)
odpisali :D :
The Mosquito can only move like the beetle that is no top of the stack and cannot move like the spider that is below the Beetle.
Hope this is clear

Kind Regards
Gen 42 games
http://www.gen42.com/
Czyli logika gry zachowana. Żuk - w pewnym sensie - eliminuje z gry nakrytego owada. Póki z niego nie zlizie, to jakby tego pod spodem nie było.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: vaski »

Cześć
Czy mógł by mi ktoś udostępnić instrukcję obsługi do "komara". Szukałem po sieci ale w zrozumiałym mi języku nie udało mi się jej upolować.
Największy problem polega na tym, że nie wiem czy komar w każdej kolejnej turze gracza może przejmować cechy innego robala? Spróbuję inaczej wytłumaczyć temat jeśli komar np zostanie zamieniony w mrówkę to gdy zostanie postawiony na nowym miejscu (gdzie nie ma mrówki) to przejmuje cechę innego robala czy musi pozostać mrówką do zakończenia gry??
W oczekiwaniu na pomoc:
Vaski
Awatar użytkownika
piotrek.t
Posty: 115
Rejestracja: 03 lut 2009, 12:08
Lokalizacja: Kopenhaga
Kontakt:

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: piotrek.t »

Hej,
Komar za każdym razem przejmuje ruch owada z którym się styka. Jeżeli teraz styka się z mrówką i wykona np ruch po którym przylega do żuka i konika polnego, to w kolejnym ruchu będzie mógł wybrać, czy rusza się jak żuk czy konik polny - mrówką już nie jest :)
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: Nabuchodonozor »

Jeśli zaś styka się więcej niż z jednym rodzajem owada to możesz sam wybrać, który sposób ruchu przejmuje owad na daną chwilę
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: zephyr »

Jedyna sytuacja kiedy komar zachowuje cechę dłużej zachodzi kiedy wejdzie na innego insekta - wtedy niezależnie od tego na czym stoi rusza się jak żuk (co jest dość sensownym rozwiązaniem)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: Van »

I komar przy komarze ruszyć się nie może jeżeli nie ma żadnego innego owada obok.
Van_Hoover
#Lista gier
ODPOWIEDZ