Boże Igrzysko: Magnaci - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Odp: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: janekb »

adone pisze: Hmm.... Jedna posiadłość w sumie (tylko jeden gracz może mieć posiadłość) ? Czy jedna posiadłość każdego gracza?
Jedna to jedna. Posiadłości tam wstawia się jako nagrody za zwyciężenie konfliktu.
Leszy2 pisze: Pytania:
Kartę Praw można użyć raz w grze (poza możliwością używania jej jako kary przetargowej w negocjacjach oczywiście), Kartę Senatora raz w turze (Wieku), po za kartą Prymasa, która daje prawo do wielokrotnego rozstrzygania konfliktów. Czy tak?
str.25 Karty praw ostatnie zdanie "można zatem jej użyć tylko raz w trakcie całej rozgrywki" str.24 Karty Senatorów "Po wykonaniu akcji opisanej na danej karcie Senatora kartę należy odłożyć na bok... (poza Prymasem)"
Leszy2 pisze:Kiedy można zagrać kartę Asygnaty? W dowolnym momencie, czy trzymając się kolejności przy rozpatrywaniu Kart Praw i Konfliktów?
Nie jest napisane kiedy, więc wydaje mi się, że kiedy chcesz.
Leszy2 pisze:Czy Dominacja i Przewaga mają znaczenie tylko pod koniec gry, przy podliczaniu punktów? Jeśli tak, to manewrowanie znacznikami Dominacja/Przewaga nie jest konieczna.
Ale jak to robisz na bieżąco to masz porządek na planszy i jasność kto ma gdzie najwięcej punktów, a liczenie ilości punktów w trakcie gry pomaga w wybieraniu strategii.
Leszy2 pisze:Czy wolno wspólnie knuć po ciuchu przeciw innym graczom oraz nie dotrzymywać obietnic i umów?
Oczywiście, że nie można tak robić to jest przecież ZŁE, a poza tym instrukcja na stronie 18 o tym mówi :D
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Odp: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: rastula »

janekb pisze: instrukcja na stronie 18 o tym mówi :D


hmmm - moja instrukcja ma 15 stron :)
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Odp: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: janekb »

rastula pisze:
janekb pisze: instrukcja na stronie 18 o tym mówi :D


hmmm - moja instrukcja ma 15 stron :)
Mi oprócz Koty, dołączono specjalną 18 stronę z odpowiedziami na takie pytania ;-)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Odp: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: rastula »

janekb pisze:
rastula pisze:
janekb pisze: instrukcja na stronie 18 o tym mówi :D


hmmm - moja instrukcja ma 15 stron :)
Mi oprócz Koty, dołączono specjalną 18 stronę z odpowiedziami na takie pytania ;-)

śmierdzi targowicą na wiorstę
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Odp: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: janekb »

rastula pisze:
śmierdzi targowicą na wiorstę
Jak nie zmienię kuwety to raczej czym innym.
I znów stworzyłem OT, jak w Sejmie :D
tejot
Posty: 353
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: tejot »

Leszy2 pisze:Czy wolno wspólnie knuć po ciuchu przeciw innym graczom oraz nie dotrzymywać obietnic i umów?
To jest dobre pytanie. Tematyka gry by wskazywała, że wolno i że byłoby to zgodne z magnackim klimatem.
Mam jednak wątpliwości, czy knucie po cichu nie spowodowałoby całkowitego wypaczenia zasad. Uzgadnianie licytacji to chyba przegięcie.
Ale głośne namawianie "do złego" i zawieranie sojuszy (których rzecz jasna nikt nie może być pewien, bo można je w każdej chwili zerwać) wydaje mi się dopuszczalne (by nie rzec wskazane :wink: )
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: WRS »

tejot pisze:Mam jednak wątpliwości, czy knucie po cichu nie spowodowałoby całkowitego wypaczenia zasad. Uzgadnianie licytacji to chyba przegięcie.
Ale dlaczego? :shock: :roll:
Ja jestem za uzgadnianiem niemal wszystkiego. To bardzo dobrze dyscyplinuje rozgrywkę. :lol:

Natomiast dotrzymuję tylko tych obietnic, które są dla mnie korzystne.
Ta gra ma niezwykły potencjał na sporo negocjacji, sojuszy i zdrad!
Właśnie zagrywanie (w ciemno) kart licytacji daje w efekcie poczucie losowości i chaosu.
To jest gra polityczna. Musi być marchewka i kijek, konieczne sojusze i zdrady.
Wtedy jest smaczek.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
tejot
Posty: 353
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: tejot »

WRS pisze:
tejot pisze:Mam jednak wątpliwości, czy knucie po cichu nie spowodowałoby całkowitego wypaczenia zasad. Uzgadnianie licytacji to chyba przegięcie.
Ale dlaczego? :shock: :roll:
Ja jestem za uzgadnianiem niemal wszystkiego. To bardzo dobrze dyscyplinuje rozgrywkę. :lol:

Natomiast dotrzymuję tylko tych obietnic, które są dla mnie korzystne.
Ta gra ma niezwykły potencjał na sporo negocjacji, sojuszy i zdrad!
Właśnie zagrywanie (w ciemno) kart licytacji daje w efekcie poczucie losowości i chaosu.
To jest gra polityczna. Musi być marchewka i kijek, konieczne sojusze i zdrady.
Wtedy jest smaczek.
Same sojusze, zdrady i uzgadnianie wpisują się idealnie - tu nie ma "ale", tylko co do tajności nie jestem pewien.
Nie wiem, czy czy byłoby OK że dwóch najsłabszych uzgadnia tajnie koniec gry - reszta nie spodziewając się tego nie ma szans przeciwdziałać...
Może się mylę - po prostu nie jestem pewien, czy to nie przegięcie.
Przy "otwartym" (choć niepewnym) sojuszu szanse są równiejsze, aczkolwiek nie zarzekam się.

Chętnie się dowiem jaki był zamysł autorów. Może po prostu jestem zbyt pryncypialny :|
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: WRS »

Ale nie ma się co tłumaczyć i zasłaniać pryncypialnością.
Gra ma mechanizm "obrażania się" - przegrywam, dokopaliście mi, to nikt nie wygra.
Ot co!

Jeśli liderzy o tym nie pamiętają, nie proponują sojuszy chwilowo słabszym, to gra kończy się jak - niestety - nasza historia. :(

Do tego podkreślam, że umowa to jedno. Realizacja drugie...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Odp: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: hadrian »

janekb pisze:
Leszy2 pisze:Kiedy można zagrać kartę Asygnaty? W dowolnym momencie, czy trzymając się kolejności przy rozpatrywaniu Kart Praw i Konfliktów?
Nie jest napisane kiedy, więc wydaje mi się, że kiedy chcesz.
Też mi zależy na konkretnej odpowiedzi. Przypuśćmy że Asygnaty są pierwszym licytowanym Prawem a Pacta Conventa ostatnim. Czy po wygraniu Asygnat i przegraniu Pacta C. mogę użyć Asygnat jeszcze przed odpaleniem Pacta Conventa i samemu ją użyć w na koniec tej fazy Sejmu?
Large Hadrian Collider
tejot
Posty: 353
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Odp: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: tejot »

hadrian pisze:
janekb pisze:
Leszy2 pisze:Kiedy można zagrać kartę Asygnaty? W dowolnym momencie, czy trzymając się kolejności przy rozpatrywaniu Kart Praw i Konfliktów?
Nie jest napisane kiedy, więc wydaje mi się, że kiedy chcesz.
Też mi zależy na konkretnej odpowiedzi. Przypuśćmy że Asygnaty są pierwszym licytowanym Prawem a Pacta Conventa ostatnim. Czy po wygraniu Asygnat i przegraniu Pacta C. mogę użyć Asygnat jeszcze przed odpaleniem Pacta Conventa i samemu ją użyć w na koniec tej fazy Sejmu?
str. 5 instrukcji:
Opis akcji na karcie Praw zawsze precyzuje, kiedy gracz może ją zagrać.
Z tego wynika, że w twoim przykładzie możesz użyć Asygnat od razu po ich wygraniu.
Ostatnio zmieniony 27 lis 2014, 13:49 przez tejot, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Odp: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: hadrian »

tejot pisze: Z tego wynika, że w twoim przykładzie możesz użyć Asygnat od razu po ich wygraniu.

EDIT: ale wątek nie ten :arrow: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 57#p596757
Dzięki za odpowiedź, mi też się tak wydawało, ale uznałem że zapytam by mieć jasność.
To pytanie nie podpada pod zasady tylko pod dyskusję ogólną? :shock:
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: Lothrain »

tejot się chyba rozpędził :)
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: yanoo »

tejot pisze:Same sojusze, zdrady i uzgadnianie wpisują się idealnie - tu nie ma "ale", tylko co do tajności nie jestem pewien.
Nie wiem, czy czy byłoby OK że dwóch najsłabszych uzgadnia tajnie koniec gry - reszta nie spodziewając się tego nie ma szans przeciwdziałać...
Może się mylę - po prostu nie jestem pewien, czy to nie przegięcie.
Na tym polega polityka 8) To nie jest gra, która ma wyłonić najlepszego optymalizatora, tylko najbardziej przebiegłą szuję.

A wracając do pytania o zasady, to jeszcze raz o to nieszczęsne lenno. Jeżeli gracz A posiada lenno, a wejdzie kolejna karta wojny o to samo lenno i wygra gracz B to wykopuje gracza A z lenna?

Zastrzegam, że jeszcze nie przeglądałem kart i nawet nie mam pewności czy wojny o pojedyncze lenna występują na większej liczbie kart :oops:
This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: janekb »

yanoo pisze: Zastrzegam, że jeszcze nie przeglądałem kart i nawet nie mam pewności czy wojny o pojedyncze lenna występują na większej liczbie kart :oops:
O to to to właśnie.
tejot
Posty: 353
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Odp: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: tejot »

Lothrain pisze:tejot się chyba rozpędził :)
Zgadza się - sorry.
Tak się kończy bumelanctwo w pracy - ani pracy ani bumelanctwa się dobrze nie wykona... ;)
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: Lord Voldemort »

yanoo pisze: A wracając do pytania o zasady, to jeszcze raz o to nieszczęsne lenno. Jeżeli gracz A posiada lenno, a wejdzie kolejna karta wojny o to samo lenno i wygra gracz B to wykopuje gracza A z lenna?

Zastrzegam, że jeszcze nie przeglądałem kart i nawet nie mam pewności czy wojny o pojedyncze lenna występują na większej liczbie kart :oops:
Nie ma takiej mozliwosci, o dane Lenno mozna toczyc tylko 1 wojne. Uklad kart jest wbrew pozorom przemyslany :twisted:
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: clown »

To nie jest gra, która ma wyłonić najlepszego optymalizatora, tylko najbardziej przebiegłą szuję.
Piękne :) Lubię to! :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: Pixa »

Rozumiem, ze konflikt, ktory przegralismy pozostaje na planszy? W momencie kolejnego rozpatrywania konfliktow w przypadku ponownej kleski jeszcze raz rozpatrujemy jego efekty?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: rastula »

Pixa pisze:Rozumiem, ze konflikt, ktory przegralismy pozostaje na planszy? W momencie kolejnego rozpatrywania konfliktow w przypadku ponownej kleski jeszcze raz rozpatrujemy jego efekty?


tak

oczywiście rozbioru drugiego nie dodajemy
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: janekbossko »

nie dodajemy? tzn jak sie wylosuje a dana prowincja ma dwa miejsca wolne to rozumie mze moze byc sytuacja gdy nagle sa dwie wojny?
ALE
gdy wylosujemy nowa wojne w prowincji ktora ma juz ja po porzedniej rundzie to odrzucamy nowa i szukamy innej z innym "kolorem"?
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Odp: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: janekb »

janekbossko pisze:nie dodajemy? tzn jak sie wylosuje a dana prowincja ma dwa miejsca wolne to rozumie mze moze byc sytuacja gdy nagle sa dwie wojny?
ALE
gdy wylosujemy nowa wojne w prowincji ktora ma juz ja po porzedniej rundzie to odrzucamy nowa i szukamy innej z innym "kolorem"?
Nie dodajemy ROZBIORU, a nie konfliktu. Konflikty mogą być dwa (jeśli wylosujemy trzeci to go wtasowujemy i wyciągamy kolejny), ale rozbiór jeden w danej prowincji.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: mat_eyo »

W każdej prowincji może być tylko jeden pionek rozbioru.
Jeśli w prowincji są dwa konflikty i oba zostaną przegrane to w fazie interregnum ten łatwiejszy zostaje odrzucony (jeśli oba mają taką samą trudność to prymas wybiera i odrzuca jeden).
Jeśli w fazie konfliktów zostanie wylosowana karta przyporządkowana prowincji, w której już jest konflikt to w takiej prowincji będą w danym wieku dwa konflikty. Dopiero trzeci wylosowany konflikt w jednej prowincji nie jest rozpatrywany tylko zostaje odrzucony i na jego miejsce losowany jest kolejny.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: Pixa »

Co w momencie jesli zaden gracz nie wybral postaci Prymasa, a w dalszej czesci gry pojawi sie remis?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Odp: Boże Igrzysko: MAGNACI

Post autor: Coen »

Jeśli żaden nie wybrał prymasa, to prymasem zostaje osoba ostatnia na torze kolejności - jest to opisane w instrukcji :)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
ODPOWIEDZ