Abyss - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Thaiphoon
Posty: 67
Rejestracja: 14 sty 2014, 14:33
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 5 times

Re: Abyss

Post autor: Thaiphoon »

Witajcie
Czy w trakcie eksploracji jeżeli pojawi się karta sojusznika na ostatnim, piątym polu to czy proponuję ją przeciwnikowi jeżeli jeszcze nie kupił sojusznika czy od razu biorę tę kartę i dodatkowo perłę dla siebie? W polskiej instrukcji wynika, że muszę ją zaproponować, a w angielskiej jest napisane, że od razu karta staje się własnością rozdającego (przynajmniej tak to interpetuję ;-))
Pozdrawiam i życzę wszystkim wesołych Świąt :-)
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Abyss

Post autor: Chaaber »

Bierzesz od razu na rękę z perłą, przynajmniej ja tak grałem.
Thaiphoon
Posty: 67
Rejestracja: 14 sty 2014, 14:33
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 5 times

Re: Abyss

Post autor: Thaiphoon »

"But the 7th revealed card is placed on the last space of the board. The player is thus forced to
add it to their hand and takes a bonus Pearl from the Treasury. Their turn ends."
Tak jest napisane w ang. instrukcji.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Abyss

Post autor: ChlastBatem »

Ostatni stronnik podlega licytacji normalnie.
Thaiphoon
Posty: 67
Rejestracja: 14 sty 2014, 14:33
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 5 times

Re: Abyss

Post autor: Thaiphoon »

Dziękuję :-)
Thaiphoon
Posty: 67
Rejestracja: 14 sty 2014, 14:33
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 5 times

Re: Abyss

Post autor: Thaiphoon »

Witajcie.
Dziś w trakcie partii pojawiły się dwie wątpliwości.
Posiadam Wyrocznię. Zdecydowałem się wykonać rekrutację sojuszników. Czy mogę odrzucić jeden stos sojuszników już po zakończonej rekrutacji czy tylko w trakcie rekrutacji tzn do momentu, aż nie zrekrutuję sojusznika? Zakończenie rekrutacji kończy natychmiast moją turę prawda?
Podsiadam Mistrza Magii. Czy jeśli kupię trzeciego lorda z kluczem to czy mogę jeszcze dołączyć do niego dowolnego sojusznika korzystają ze zdolności Mistrza Magii czy natychmiast właściwości lordów z kluczami przestają działać?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Abyss

Post autor: ChlastBatem »

Thaiphoon pisze: 1)Posiadam Wyrocznię. Zdecydowałem się wykonać rekrutację sojuszników. Czy mogę odrzucić jeden stos sojuszników już po zakończonej rekrutacji czy tylko w trakcie rekrutacji tzn do momentu, aż nie zrekrutuję sojusznika? Zakończenie rekrutacji kończy natychmiast moją turę prawda?

2)Podsiadam Mistrza Magii. Czy jeśli kupię trzeciego lorda z kluczem to czy mogę jeszcze dołączyć do niego dowolnego sojusznika korzystają ze zdolności Mistrza Magii czy natychmiast właściwości lordów z kluczami przestają działać?
Pozdrawiam
1) Nie prawda. Po rekrutacji jest jeszcze luka na użycie umiejętności wyroczni lub jakiegokolwiek innego Lorda. Przed również można. Oczywiście tylko raz na turę.

2) Tak możesz. Bo trzeci klucz wchodzi kiedy opłacisz Lorda więc opłacają Lorda z kluczem nadal masz wolnego Mistrza Magii i możesz użyć jego pasywnej umiejętności.

Mam nadzieję, że pomogłem.
Thaiphoon
Posty: 67
Rejestracja: 14 sty 2014, 14:33
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 5 times

Re: Abyss

Post autor: Thaiphoon »

ChlastBatem pisze:Mam nadzieję, że pomogłem.
Pomogłeś, dziękuje :)
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Abyss

Post autor: moonman »

po kilku partiach w Abyss, odświeżaliśmy instrukcję i pojawiły się wątpliwości
W obu przypadkach aktywny gracz dokańcza swoją turę. Następnie, wszyscy pozostali
gracze wykonują swoją ostatnią turę.
czyli gracz kupuje 7 lorda i reszta graczy wykonuje po jednej turze?
(graliśmy do tej pory, że bieżąca/ostatnia tura jest rozgrywana do końca, czyli do ostatniego gracza wg kolejności gry.
Na końcu, każdy gracz umieszcza (przyłącza) Sojusznika o najniższej wartości z każdej
Rasy, którą posiada na ręce. Wszyscy pozostali Sojusznicy na ręce są odrzucani.
Jest takie miejsce, że daje 20 punktów, od których odejmowana ilość sojuszników na ręce. Ale wg powyższej zasady, podczas liczenia pktów wpływów, żaden gracz nie powinien mieć żadnej karty na ręce


Czy ostatnią kartę wykładaną na torze eksploracji można kupić? Wtedy aktywny gracz nie otrzymuje żadnej karty za eksplorację? I czy wtedy otrzymuje perłę?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Abyss

Post autor: donmakaron »

Źle graliście. Po tym jak jeden gracz kupuje 7 lorda, każdy inny gracz zagra jeszcze 1 turę. Przytoczony cytat z instrukcji jasno to opisuje.
A to nie jest miejsce 20 - suma przyłączonych sojuszników? Nie mam przy sobie egzemplarza gry, ale coś mi się tu nie zgadza z opisem miejsca.
Ostatnią kartę (a raczej kartę na ostatnim polu) można kupić, za co się perły nie dostaje. Dokłada się następną kartę i tę właśnie dostaje aktywny gracz wraz z perłą (chyba że jeszcze inny gracz nadal może kupować karty).
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Abyss

Post autor: moonman »

@donmakaron dzięki! teraz wszystko jasne :D
pawelpoz
Posty: 61
Rejestracja: 05 lis 2015, 19:03

Re: Abyss

Post autor: pawelpoz »

Pytanie o eksplorację: Czy jeśli ostatnia zaproponowana karta zostanie kupiona przez przeciwnika to czy gracz, który eksplorował dostaje perłę (przysługującą mu po wzięciu ostatniej karty) czy tylko perłę/perły od przeciwnika?

Koniec gry: Żeby się upewnić ;) Kiedy ktoś wykłada 7 lorda to KAŻDY gracz może wykonać jeszcze jedną turę czy tylko gracze, którzy jeszcze w tej rundzie nie grali? Tzn. mamy 2 graczy, grę kończy drugi gracz. Czy pierwszy gracz wykona jeszcze dodatkową turę? Wtedy wyjdzie na to, że pierwszy gracz będzie miał o jedną turę więcej niż 2.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: Abyss

Post autor: warlock »

1. edytuję błędną odpowiedź


2. Co do końca gry:
W obu przypadkach aktywny gracz dokańcza swoją turę. Następnie, wszyscy pozostali gracze wykonują swoją ostatnią turę.

Czyli nieważne kto zainicjował koniec gry, wszyscy pozostali robią jeszcze po jednym ruchu.
Ostatnio zmieniony 13 paź 2016, 09:32 przez warlock, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: Abyss

Post autor: melusina »

warlock pisze:
Pytanie o eksplorację: Czy jeśli ostatnia zaproponowana karta zostanie kupiona przez przeciwnika to czy gracz, który eksplorował dostaje perłę (przysługującą mu po wzięciu ostatniej karty) czy tylko perłę/perły od przeciwnika?
Nie może dojść do takiej sytuacji. Przeciwnik ma opcję zakupu najdalej przedostatniej karty na torze. Jeśli jej nie kupi, to kładąc ostatnią kartę na polu z perłą gracz automatycznie ją zabiera i dostaje perłę (przeciwnicy nie mają opcji zakupu tej karty).
Nie zgadzam się z tobą. Donmakaron dobrze to wyjaśnił.
Cytat z instrukcji: "Jeśli wszystkie pola na Torze Eksploracji są wypełnione Sojusznikami i żaden z Twoich przeciwników nie chce kupić ostatniego Sojusznika, którego odkryłeś, musisz wziąć go na rękę. Następnie otrzymujesz jedną Perłę."
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: Abyss

Post autor: warlock »

O proszę, w takim razie źle graliśmy i znajomy źle tłumaczył końcówkę fazy eksploracji ;).

A zatem jest tak, że jeśli przeciwnik kupi ostatnią kartę, to dostajemy od niego perłę, po czym ostatnie miejsce na torze ponownie się zwalnia. A zatem dokładamy jeszcze jedną kartę i jeśli nikt nie chce/nie może jej już kupić, to zabieramy ją razem z perłą ;).
pawelpoz
Posty: 61
Rejestracja: 05 lis 2015, 19:03

Re: Abyss

Post autor: pawelpoz »

A zatem jest tak, że jeśli przeciwnik kupi ostatnią kartę, to dostajemy od niego perłę, po czym ostatnie miejsce na torze ponownie się zwalnia. A zatem dokładamy jeszcze jedną kartę i jeśli nikt nie chce/nie może jej już kupić, to zabieramy ją razem z perłą ;)
Ok. Wszystko jasne i wydaje mi się, że faktycznie ma sens i pokrywa się (a przynajmniej nie wyklucza) z tym co jest zapisane w instrukcji.

Jeśli chodzi o moje drugie pytanie - trochę dziwne, że wszyscy gracze dostają dodatkową kolejkę, nawet jeśli to ostatni gracz zainicjował koniec gry. Wychodzi na to, że pierwszy gracz ma najlepiej ;) bo jeśli zakończy grę to pozostali wykonają najwyżej przysługujące im kolejki, a nie dodatkowe. Gdy grę kończy ostatni gracz, to reszta graczy dostaje tury bonusowe, nadmiarowe, a więc wykonają o jedną więcej kolejkę niż gracz, który zakończył grę. Trochę dziwne. Moim zdaniem nieważne kto kończy grę, runda powinna być rozgrywana do końca, ale gracze, którzy już zagrali swoje tury przed graczem kończącym grę nie powinni dostać tury gratis. To chyba miałoby więcej logiki.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: Abyss

Post autor: warlock »

Też tak uważam i też na to narzekałem ;).
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Abyss

Post autor: Matti_C »

Pierwszy gracz ma najlepiej bo gra kolejkę więcej? A co zrobi podczas pierwszej kolejki? Eksploruje , dostanie perłę jeśli trafi na sensowną kartę i perłę jak wyeksploruje do końca. Jak dojedzie do końca to ma szansę na zostanie z sojusznikiem "1" i 2 perłami podczas gdy drugi gracz kupi od niego sojusznika np 4. Gracz trzeci kupi od drugiego coś mocnego itd ostatni gracz poprosi o wsparcie rady, bo po tych wszystkich eksploracjach uzbiera się coś sensownego na kupce. Jak dla mnie zaczynanie nie jest tu wcale takie mocne.
pawelpoz
Posty: 61
Rejestracja: 05 lis 2015, 19:03

Re: Abyss

Post autor: pawelpoz »

Matti_C być może zaczynanie nie jest wcale takie mocne, ale zaczynanie + dodatkowa tura już tak ;)
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Abyss

Post autor: Matti_C »

Skoro zaczynanie jest takie mocne to najczęściej warunek kończący grę spełni pierwszy gracz, więc wszyscy pozostali robią jeszcze po akcji - i sumarycznie wszyscy mają tyle samo akcji. Pierwszy gracz jako ostatni będzie mógł kupować jako pierwszy (ale zakręcone zdanie :P ) czyli najpóźniej będzie dostawać sensownych sojuszników.
Amadea
Posty: 10
Rejestracja: 23 lis 2017, 18:35
Has thanked: 5 times

Re: Abyss

Post autor: Amadea »

Witajcie, moje wątpliwości dotyczą karty Lorda z dodatku Kraken.
W jaki sposób interpretujecie zdolności Kata?

Brak strzałki wskazuje na to że zdolność Lorda działa w każdej turze, ale...jeśli faktycznie tak jest to przez tę moc przeciwnicy mają bardzo duże problemy i gra traci sens. Na dodatek czy w każdej turze wybiera się inną rasę?
Na Lordzie jest 5 punktów i nie ma klucza...więc łatwo się go nie da pozbyć :?
Do tej pory graliśmy bez tej postaci, ale może ktoś mi wyjaśni jak poprawnie interpretować ten zapis.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Abyss

Post autor: Matti_C »

Amadea pisze:W jaki sposób interpretujecie zdolności Kata? Brak strzałki [...] i nie ma klucza
Przejrzałem cały dodatek i jest to JEDYNY lord ze zdolnością a bez strzałki i klucza. Przyznam się, że nie zauważyłem a grając ostatnio użyłem go tak jakby strzałkę miał i mimo to był mocny.
Amadea
Posty: 10
Rejestracja: 23 lis 2017, 18:35
Has thanked: 5 times

Re: Abyss

Post autor: Amadea »

No właśnie...może to po prostu błąd wydawniczy.
Błędne tłumaczenie?
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Abyss

Post autor: Matti_C »

Tak mnie zaintrygowałaś że nie mogłem spać. Zgubili strzałkę w tłumaczeniu. Gratuluję spostrzegawczości. Pozdrawiam.
http://www.theboardgamefamily.com/wp-co ... 25x305.jpg
lub większe zdjęcie http://www.theboardgamefamily.com/wp-co ... _Lords.jpg
Amadea
Posty: 10
Rejestracja: 23 lis 2017, 18:35
Has thanked: 5 times

Re: Abyss

Post autor: Amadea »

Przepraszam :D
I bardzo dziękuję za podpowiedź i dociekliwość!

Od razu po kupieniu dodatku przeszukałam internet w poszukiwaniu informacji na temat tej jednej karty.
Pamiętam, że zdjęć również szukałam ale niczego nie wytropiłam chociaż faktycznie kupiłam Krakena jak tylko pojawił się na sklepowych półkach, czyli dosyć dawno temu.

Kat wraca do pudełka, rozgrywki nabiorą nowych rumieńców :)
ODPOWIEDZ