Hyperborea

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Hyperborea

Post autor: Casiliasplp »

Witam mam pytanie o początek gry:

Pobieramy po 1 kostce każdego surowca a potem jedną jaką chcemy tak ?
Hala Madrid
Awatar użytkownika
MarekB
Posty: 237
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:45
Lokalizacja: Warszawa/Łomianki
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Hyperborea

Post autor: MarekB »

Po jednej każdego koloru plus jedną jaką chcemy najpierw wkładamy do woreczka, a z woreczka dopiero pobieramy losowo.

P.S. W woreczku na początku nie powinno być szarych kostek.

Pozdr,
M.
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Hyperborea

Post autor: Casiliasplp »

Jeszcze jedno.
Gdy zabijam figurkę gracza a potem następnego innego gracza a potem znowu tego pierwszego to oddaje 2 figurki temu 1 i jeden GEM ?
Hala Madrid
Awatar użytkownika
MarekB
Posty: 237
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:45
Lokalizacja: Warszawa/Łomianki
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Hyperborea

Post autor: MarekB »

Casiliasplp pisze:Jeszcze jedno.
Gdy zabijam figurkę gracza a potem następnego innego gracza a potem znowu tego pierwszego to oddaje 2 figurki temu 1 i jeden GEM ?
Nie, tą pierwszą zabitą każdego gracza już sobie zachowujesz i do końca gry nie oddajesz. Natomiast następnych figurek od graczy którym już jakieś zabiłeś nie zabierasz - dostajesz tylko 1 "gem". W grze trzyosobowej: graczowi A zabiłeś pierwszą figurkę - trafia do Ciebie; później graczowi B zabiłeś figurkę - ta trafia do Ciebie; następnie znowu zabiłeś figurkę graczowi A - ta figurka trafia do jego rezerwy, a Ty dostajesz 1 "gem". zabicie kolejnych figurek graczowi A i B będzie Ci przynosiło jedynie "gemy".

Pozdrawiam,
M.
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Hyperborea

Post autor: Casiliasplp »

Następne pytanko

Złota Baronia ma moc płytka B:
Mogę podczas tury poświecić gem aby zdobyć atak lub ruch i inne
Na prawdę mogę tak raz na turę czy np 5 razy na turę bo mam tyle gemów ?

To troszkę przegięte może to jest raz na renesans ?
Proszę o odp :)
Hala Madrid
Awatar użytkownika
MarekB
Posty: 237
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:45
Lokalizacja: Warszawa/Łomianki
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Hyperborea

Post autor: MarekB »

Casiliasplp pisze:Następne pytanko

Złota Baronia ma moc płytka B:
Mogę podczas tury poświecić gem aby zdobyć atak lub ruch i inne
Na prawdę mogę tak raz na turę czy np 5 razy na turę bo mam tyle gemów ?

To troszkę przegięte może to jest raz na renesans ?
Proszę o odp :)
Na początku tekstu mocy jest napisane "Once per reset (...)"

Pozdrawiam,
M.
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Hyperborea

Post autor: Casiliasplp »

U mnie tego nie ma Oo
Hala Madrid
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Hyperborea

Post autor: Casiliasplp »

U mnie jest tak:

Podczas swojej tury gracz może poświęcić 1 PZ aby wywołać jeden z efektów ; i tam tylko są wymienione efekty :)

Pozdrawiam
Mam instrukcje PL
Hala Madrid
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Hyperborea

Post autor: Vandal »

Instrukcja PL zawiera pewnie zmiany z angielskiego FAQ'a.
Bez ograniczeń z niego żółci dzięki tej umiejętności są w stanie praktycznie przejść przez cały swój worek w jednej turze.
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Hyperborea

Post autor: Casiliasplp »

Jest gdzieś przetłumaczony FAQ ?
Hala Madrid
Konduktor
Posty: 116
Rejestracja: 26 lip 2009, 15:59
Lokalizacja: Nysa

Re: Hyperborea

Post autor: Konduktor »

Co to jest GEM?
Awatar użytkownika
Straszyk
Posty: 1305
Rejestracja: 02 lut 2011, 17:07
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Hyperborea

Post autor: Straszyk »

Gem to klejnot, więc chyba kryształek symbolizujący punkt zwycięstwa
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Hyperborea

Post autor: pan_satyros »

błagam - niech ktoś mi wytłumaczy jak rozumieć związek przyczynowy między symbolami (efektami) i jaka jest kolejność ich wykorzystania. Cześć na siebie wpływa, inne nie.
Jak np. mam efekt ze skreśleniem/usuwaniem czegoś, to następujący po nim jest z usuwaniem związany - to jest jasne. Ale co z innymi np. gdy mam rozwój, a obok efekt wpływający na innych graczy - muszę aktywować oba, skoro na 9 str instrukcji jest napisane, że nigdy nie trzeba aktywować wszystkich efektów ani zachowywać ich kolejności?
siedzę nad tym już 1,5h ;/
MarekB pisze:
Na początku tekstu mocy jest napisane "Once per reset (...)"

Pozdrawiam,
M.
Niby gdzie? Nie ma takiej linijki ani w PL, ani w ANG, ani w FAQ. Zawiera to tylko fanowska modyfikacja zasad.
Konduktor
Posty: 116
Rejestracja: 26 lip 2009, 15:59
Lokalizacja: Nysa

Re: Hyperborea

Post autor: Konduktor »

CW momęcie kupowania zaawansowanej technologii czy szarą kostkę wrzucam od razu do worka?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Hyperborea

Post autor: pan_satyros »

Konduktor pisze:CW momęcie kupowania zaawansowanej technologii czy szarą kostkę wrzucam od razu do worka?
Nie. Kładziesz na zużyte kostki i wrzucasz przy najbliższym resecie. (jest to dokładnie tak ujęte w instrukcji - sekcja kupowania kart)
Awatar użytkownika
mr.big
Posty: 330
Rejestracja: 26 kwie 2013, 13:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times

Re: Hyperborea

Post autor: mr.big »

pan_satyros pisze:
MarekB pisze:
Na początku tekstu mocy jest napisane "Once per reset (...)"

Pozdrawiam,
M.
Niby gdzie? Nie ma takiej linijki ani w PL, ani w ANG, ani w FAQ. Zawiera to tylko fanowska modyfikacja zasad.
FAQ 1.2 strona 2
http://boardgamegeek.com/filepage/10715 ... ficial-faq

"
How many times in a turn may I use the Tile A effect of the Emerald Kingdom and Tile B effect of the Golden
Barony
?

These effects may be used by the players at any moment during the turn, but only once every Reset.
More specifically, the players choosing these tiles place a fortress token on the tile and can spend this token at any mo
-
ment during their turn to generate the corresponding effects. This token is put back during Reset so the effects coming
from these two tiles can only be used once until next Reset
"

Jest jeszcze FAQ wersja 1.0
Mam rozumieć że aktualna jest tylko najnowsza wersja FAQ ?

Pytanie jeszcze co jest fanowskie, co jest oficjalne. Pod linkiem który podałem jest opis że to oficjalne FAQ, ale nie wrzucił go chyba autor tylko ktoś inny...
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Hyperborea

Post autor: pan_satyros »

Faktycznie - masz rację. Dziwne ze tak ważne inf pojawiają się jak cześć FAQ a nie sekcja erraty. Oczywiście obowiązuje FAQ o najwyższym numerze.
Co do nieoficjalnych - miałem na myśli to http://boardgamegeek.com/filepage/11195 ... cts-errata
Awatar użytkownika
mr.big
Posty: 330
Rejestracja: 26 kwie 2013, 13:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times

Re: Hyperborea

Post autor: mr.big »

A jak robicie jeśli chodzi o pozyskiwanie kostek z "Tabeli rozwoju" ?

W instrukcji według mnie nie jest to jasno określone, gdyż można to interpretować conajmniej na 2 sposoby.
W FAQ jest info:
"
When my Development marker reaches level 6 am I required to bring it down to level 0 and take two cubes
from the reserve?

No. A player is never required to reduce the Development marker when is at level 6 (technically it could be left there the
whole game
and reduce it on the last turn).
On the contrary taking the cubes is mandatory so once the Development marker has been reduced to 0 from a level 4, 5 or
6 the corresponding cubes must be placed in the bag.
"

Z FAQ wynika że nie mam obowiązku zabrania kostek i wrzucenia ich do worka w rundzie w której doszedłem do ostatniego pola, mogę to zrobić później.

Pytanie czy mogę to zrobić po RESECIE, czyli w momencie jak zbieram i wrzucam wszystkie kostki do worka ?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Hyperborea

Post autor: Bea »

Coś mi się widzi, że instrukcja do tej gry jest skopana, albo ten FAQ jest jakiś dziwny. To przecież errata powinna wnosić zmiany, a FAQ tylko rozwiewać wątpliwości w interpretacji instrukcji, albo dopowiadać to co w instrukcji pominięto. Tu FAQ próbuje zmieniać cała grę. :(
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Hyperborea

Post autor: pan_satyros »

Trochę tu mieszacie. Instrukcja i FAQ nie stoją tu w sprzeczności. Chodzi o to że gdy znaczek minie pole pobrania kostki nie trzeba tego (pobrania) robić natychmiast, jeśli jednak w którymś momencie zdecydujemy się pobrać kostki musimy pasek zredukować. Całe wyjaśnienie ma za zadanie przypomnieć że pobranie nie jest obowiązkowe, lecz związana z nim redukcja tak.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Hyperborea

Post autor: Bea »

pan_satyros pisze:Trochę tu mieszacie. Instrukcja i FAQ nie stoją tu w sprzeczności. Chodzi o to że gdy znaczek minie pole pobrania kostki nie trzeba tego (pobrania) robić natychmiast, jeśli jednak w którymś momencie zdecydujemy się pobrać kostki musimy pasek zredukować. Całe wyjaśnienie ma za zadanie przypomnieć że pobranie nie jest obowiązkowe, lecz związana z nim redukcja tak.
W instrukcji:
In the same way, the player may reduce to level 0 one of their Development markers which has reached level 6.
In this case, the player immediately puts 2 Civilization Cubes of the corresponding color inside their bag, taking
them from the reserve.

IMPORTANT:
Upgrading the civilization can be done at any time during a player’s turn, before or after having ac
- tivated a technology, a city or a ruin but before the end-of-turn phase (just like activating a city or exploring a ruin).

Czy nie należy tego rozumieć, że kostki można dodać do worka w każdym momencie, ale przed zakończeniem tury gracza?

EDIT: jeszcze sobie myślę, co oni rozumieją przez upgrading the civilization? Czy to jest podniesienie znacznika o oczko wyżej, czy wzbogacenie worka o nowe kostki? Bo jeśli to pierwsze (a na to mi w końcu wygląda), to wszystko już jest jasne :) i faktycznie robimy zamieszanie :).
Awatar użytkownika
mr.big
Posty: 330
Rejestracja: 26 kwie 2013, 13:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times

Re: Hyperborea

Post autor: mr.big »

Ok. Kostki wrzucam do worka na na koniec tury.

Bardziej istotna jest dla mnie w zasadzie kwestia czy jeśli dojdę na 6-te pole to muszę obniżyć znacznik do pola "0" i zabrać kostki.
Ja twierdziłem że nie mam obowiązku tego robić, ale pozostała 3-ka współgraczy twierdziła że muszę to zrobić, bo w instrukcji jest napisane "natychmiast".

Cofnąłem wtedy rozwój bo nie było mi na rękę zabieranie kostek w tym momencie.

Ekipa stwierdziła że nie będziemy się patrzyć na FAQ, tylko na instrukcję, choć z instrukcji jak dla mnie wynika to samo co z FAQ.
Napisałem że można interpretować to na wiele sposobów, gdyż jak widać 3 osoby twierdziły inaczej niż ja.

Czegoś chyba nie kumam.
W ogóle ta gra zaczyna mnie denerwować jeśli chodzi o zasady. Bez sensu stracony czas na analizowanie, wertowanie instrukcji, FAQ, Erraty..... Graliśmy 3h w 4 osoby. Myślę że 30 minut to był czas stracony na wyjaśnianie.....
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Hyperborea

Post autor: rastula »

ja na końcu gry naładowałem sobie wszystkie tory na maksa i czekałem do ostatniej chwili z zebraniem kostek ( wyłącznie w celu zdobycia punktów)...

nie wynika z instrukcji, że zrobiłem źle :)...


ta, trochę jest tych niejasności...:)
Awatar użytkownika
mr.big
Posty: 330
Rejestracja: 26 kwie 2013, 13:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times

Re: Hyperborea

Post autor: mr.big »

rastula pisze:ja na końcu gry naładowałem sobie wszystkie tory na maksa i czekałem do ostatniej chwili z zebraniem kostek ( wyłącznie w celu zdobycia punktów)...

nie wynika z instrukcji, że zrobiłem źle :)...


ta, trochę jest tych niejasności...:)
Dobry patent :D
Można 12 pkt nabić bez "zaśmiecania" sobie worka.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Hyperborea

Post autor: Bea »

rastula pisze:ja na końcu gry naładowałem sobie wszystkie tory na maksa i czekałem do ostatniej chwili z zebraniem kostek ( wyłącznie w celu zdobycia punktów)...

nie wynika z instrukcji, że zrobiłem źle :)...


ta, trochę jest tych niejasności...:)
A opłacało się to? Bo jednak kilka akcji/kostek zmarnujemy na upgradowanie torów kosztem na przykład nawalania się na planszy.
ODPOWIEDZ