Tichu

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Omar
Posty: 113
Rejestracja: 19 gru 2006, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Tichu

Post autor: Omar »

Czy ktoś może opisać co dokładnie robi Smok?
Chyba nie do końca rozumiem część w której jest napisane że można dzięki niemu wygrać "trick" ale trzeba drużynie przeciwnej oddać smoka wraz z "trick".

Ahaa....jeszcze pytanie dotyczące Mah Jonga....jak się gra Mah Jonga to można wybrać "kartę życzenie". Jeżeli 3 osoby po kolei jej nie położą ponieważ albo jej nie mają albo nie mogą jej zagrać, to czy osoba która wymysliła "kartę życzenie" bierze "trick"?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Smok jest najwyższym singlem, jak go położysz to oddajesz lewę komuś z pary przeciwnej, ale Ty wychodzisz z następnym układem, lead masz czyli.

Jeżeli ktoś nie może zagrać karty "życzonej", to może zagrać pasujący układ bez tej karty (czyli na singla mah jonga z życzeniem asa może zagrać jakiegokolwiek singla jeżeli nie ma asa) - zastosowanie ma normalna reguła, że bierze osoba po 3 "pasach".
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Post autor: Blue »

Jeszcze pare spraw:
1. Jeżeli smok zostanie przebity bombą, to nie jest przekazywany do przeciwnikow, tylko zbiera go ten co walnal te bombe[oczywiscie bombe mozna przebic wyzszą bombą ;)].

2. Mah Jong - trzeba pamietac ze jezeli zadanie zostalo rzucone, nawet jak nikt nie rzucil danej karty, to żądanie jest w powietrzu, przykladowo taka sytuacja:

Rzucasz mah jonga i zadasz 2
nastepny gosc nie ma 2, rzuca sobie 4 bo akurat mu nie pasuje do trikow
no i po kolei ludzie dorzucaja az ktoś zbierze lewę.
I teraz jezeli ten co zebral lewę ma 2jki w ręce to MUSI z nich/z jednej od razu wyjsc zeby to zadanie juz przepadlo.

Jezeli nikt nic nie dorzuci na tą 1[czyli masz bombe z 2jek, i zadasz 2] to zbierasz jedynke i musisz spelnic swoje wlasne zadanie... wiec wlasnie spierdzieliles sobie bombę.
Omar
Posty: 113
Rejestracja: 19 gru 2006, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Omar »

Jak przy Mah Jongu może np. 2 wyjść....bierze "trick" i kładzie 2? Co dalej?
ahhhhhh gubię się!!
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Blue pisze:Rzucasz mah jonga i rzadasz 2
nastepny gosc nie ma 2, rzuca sobie 4 bo akurat mu nie pasuje do trikow
no i po kolei ludzie dorzucaja az ktoś zbierze lewę.
I teraz jezeli ten co zebral lewę ma 2jki w ręce to MUSI z nich/z jednej od razu wyjsc zeby to rzadanie juz przepadlo.
To mi nie wyglada na poprawny przepis..
Z tego co wiem/pamietam, jesli nikt nie dal zadanej karty do tricka - trudno. Zadanie przepada.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: khaox »

Omar pisze:Jak przy Mah Jongu może np. 2 wyjść....bierze "trick" i kładzie 2? Co dalej?
ahhhhhh gubię się!!
- Mah Jong do jedynka (tak wiem, trudno w to uwierzyc, ale gra jak jedynka)
- jezeli ja wykladasz masz prawo zadac karty (np 2jek)
- pomimo zagrania mahjong zasady nie podlegaja zmianom... wiec jezeli wylozyles sekwens 1,2,3,4,5 to dalej trzeba wylozyc sekwens 5 kart zeby przebic
- wymuszanie ma miejsce kiedy: masz pasujący trick (zeby wogole mogl byc wylozony) i jest on wyzszy od bedacego na stole (zeby mogl byc wylozony) i zawiera zadana karte. Jezeli masz bombe z ządanych kart to masz problem... bo bombe zawsze mozesz zagrac (o ile nie ma na stole silniejszej bomby)
- "żądanie" wisi az zostanie spelnione... czyli jezeli nikt nie moze wylozyc zadanej karty to ten ktory zdobedzie inicjatywe musi dac trick z jej uzyciem (o ile oczywiscie ma odpowiednia karte)
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Post autor: Blue »

jax pisze:
Blue pisze:Rzucasz mah jonga i rzadasz 2
nastepny gosc nie ma 2, rzuca sobie 4 bo akurat mu nie pasuje do trikow
no i po kolei ludzie dorzucaja az ktoś zbierze lewę.
I teraz jezeli ten co zebral lewę ma 2jki w ręce to MUSI z nich/z jednej od razu wyjsc zeby to zadanie juz przepadlo.
To mi nie wyglada na poprawny przepis..
Z tego co wiem/pamietam, jesli nikt nie dal zadanej karty do tricka - trudno. Zadanie przepada.
Gram wg tego jak sie gra w Kraku przynajmniej, nie wiem czy to wlasciwy przepis w kazdym razie u mnie wyszlo zadanie 2jek ktos tam niemial 2jek i przebil 3jka... potem przebilem i ugralem tichu moim ostatnim krokiem bylo wyrzucenie parki 2jek... na koncu mnie posadzili o oszustwo.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

khaox pisze: - "żądanie" wisi az zostanie spelnione... czyli jezeli nikt nie moze wylozyc zadanej karty to ten ktory zdobedzie inicjatywe musi dac trick z jej uzyciem (o ile oczywiscie ma odpowiednia karte)
O! Nie wiedzialem o tym - nie widzialem tego w przepisach..

Czy dobrze rozumiem: ktos wyklada 1 (samodzielnie) i zada 5. Rozumiem ze nie moge na to wylozyc pary piatek?
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Post autor: Blue »

Pary nie, wykladasz 5tke jako pojedynczą. Zresztą adekwatne do tego ze jak jest ządanie 5tki przy stricie, to musisz wylozyc strita z piątką a nie ilestam piątek w bylejakim triku.
Ostatnio zmieniony 26 mar 2007, 15:30 przez Blue, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Pierwsza osoba, która może wyłożyć żądaną kartę musi to zrobić. Żądanie jest w grze, dopóki ktoś nie spełni, czyli przechodzi na następne kolejki, co w najczęściej oznacza, że następna osoba rozpoczynająca będzie musiała rzucić daną kartę.
Czyli żądanie nie przepada po skończeniu tricku.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: khaox »

jax pisze:O! Nie wiedzialem o tym - nie widzialem tego w przepisach..
http://www.abacusspiele.de/Regeln/Karte ... huA4US.pdf
The next player, who owns the requested
card and may play it in a legal card
combination, must play the card (in such
circumstances, also as a Bomb!). If a player
does not have the requested card or cannot
play it in a valid card combination, he may
play any valid card combination or pass.
The card request remains until it has been
fulfilled by one player.
[/quote]
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Oczywiscie widzialem ten zapis. Dotad interpretowalem, ze to 'wiszenie' requesta jest w ramach jednego tricka. Najwyrazniej zle sadzilem.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
morciba
Posty: 381
Rejestracja: 15 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: Kraków

Post autor: morciba »

Jeszcze jedna sprawa z żądaniem.

Jeśli ktoś może spełnić żądanie z feniksem (dżokerem) - musi to zrobić

Przykład:
Zagranie mah jonga w stricie np. 1-2-3-4-5 i żądanie 10.
Aby spełnić żądanie trzeba rzucić dowolny strit 5-kartowy z 10 w środku np. 6-7-8-9-10
Graczowi brakuje ósemki, ale ma feniksa. Musi rzucić takiego strita:
6-7-Feniks-9-10.

Oczywiście jeśli gracz miałby 8 - nie musiałby używać feniksa.

[Poprawione przez: Rathi]
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Rathi »

Ludzie, zainstalujcie sobie jakis slownik, albo Firefoksa 2.
A pozniej napiszcie 100x ŻĄDANIE...
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
morciba
Posty: 381
Rejestracja: 15 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: Kraków

Post autor: morciba »

Rathi pisze:Ludzie, zainstalujcie sobie jakis slownik, albo Firefoksa 2.
A pozniej napiszcie 100x ŻĄDANIE...
dzięki Rathi.....coś mi nie pasowało, ale za bardzo byłem skupiony na napisaniu czytelnego przykładu :-)
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Rathi »

U Ciebie przynajmniej bylo konsekwentnie z bledem. Blue pisal raz tak, raz inaczej : )
Ale wracajmy do tematu : )
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: maluman »

Witam,

Właśnie rozkminiam manual do Tichu :)
Mam pytania:
1. Jak się zagrywa Psa? Czy dobrze myślę że tylko jak się rozpoczyna trick i kładzie się go oprócz zagrywanych kart?
2. Czy bomba 3-4-5-6-7 bije bombę 2-3-4-5-6 ? Z przepisów wynika że niby nie ("The number of cards in the bomb determines it's value").
3. Czy small Tichu można łączyć z large Tichu?

Pozdrawiam, m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Post autor: Blue »

1. Tak jak mowisz
2. Zawsze gralem ze przebija. Przynajmniej bomby z karet sie przebijają wiec czemu nie pokerowe?
3. Nie nie mozna, jakbys to widział? bezsensu by to bylo.

4. Zagraj na BSW ;).
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

maluman pisze: 1. Jak się zagrywa Psa? Czy dobrze myślę że tylko jak się rozpoczyna trick i kładzie się go oprócz zagrywanych kart?
Psa może zagrać wyłącznie gracz rozpoczynający lewę. Zagrywa psa i tylko psa. Ten pies jednocześnie kończy lewę, którą zgarnia partner zagrywającego (lewa złożona z jednej karty). Jeśli partnera już w grze nie ma, zgarnia ją najbliższy jeszcze grający na lewo (prawo - zależnie czy gracie w kółko po europejsku czy po chińsku) od partnera, a więc być może sam wistujący (czyli ten, który położył psa). Kolejną lewę rozpoczyna ten, kto wziął psa.

Co do przebijania bomb - też graliśmy tak, że przebija. Być może nieprawidłowo...
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Post autor: Blue »

Ja_n ma racje, oczywisci jak czytalem o psie myslalem ze tam jest napisane zamiast, a nie oprócz ;). Sorki.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Co do przebijania bomb - też graliśmy tak, że przebija. Być może nieprawidłowo...
Prawidłowo, prawidłowo. Reguła o większej liczbie kart została wyjęta z kontekstu. Chodzi o to, że straight flush a.k.a. poker (5 kart) bije four of a kind a.k.a. karetę, jak by ktoś pytał. Tak samo strit sześciokartowy bije strita pięciokartowego. W obrębie tej samej kombinacji, czy to bomby, czy nie, obowiązują te same reguły, co w reszcie zagrań w Tichu, czyli w stricie liczy się najwyższa karta, a w karecie wyższa kareta.

Zresztą jak można inaczej rozstrzygać zagranie dwóch bomb? Zagrana wcześniej wygrywa? Zagrana później? Nie - jest tak, jak mówię - tak samo jak Blue polecam zagranie na BSW. Tylko nie dajcie się zniechęcić przez tych wszystkich "pro" z tysiącami rozgranych partii, z którymi przyjdzie Wam grać. Na początku będziecie dostawali OSTRO w dupsko (wielkie Tichu co kilka rozdań, małe prawie w każdym 0_o) i ciągnęli partnera w dół, ale to OK, udowadnia tylko, że w Tichu liczą się bardziej umiejętności, niż dobre rozdania. =)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Rathi »

Lim-Dul pisze:Tak samo strit sześciokartowy bije strita pięciokartowego.
W zyciu!
No, moze nie w zyciu, ale na pewno nie w Tichu. 5 kart na 5 kart, 6 na 6. I nie mozna inaczej. Wyjatkiem sa tylo bomby.
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

No to teraz przeczytaj o czym rozmawiamy.
Rozmawiamy właśnie o bombach. ;-)

Czasami warto przeczytać więcej niż jedno zdanie z posta, zanim się go skomentuje. :-P
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Z tym, że strity nie tworzą bomb, a przykład był podany:
Chodzi o to, że straight flush a.k.a. poker (5 kart) bije four of a kind a.k.a. karetę, jak by ktoś pytał. Tak samo strit sześciokartowy bije strita pięciokartowego.

Czyli wygląda, że bomba jest tłumaczona za pomocą zupełnie innego układu - strita.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Ehm - strity nie - nie chciało mi się dwa razy straight flush pisać, ale chyba było jasne o czym mówię, nie? O bombach będących pięciokartowymi straight flushami i tych będących straight flushami sześciokartowymi.
Czyli wygląda, że bomba jest tłumaczona za pomocą zupełnie innego układu - strita.
Gdzie? W przepisach, czy u mnie?

Jeszcze raz, żeby nie było żadnych wątpliwości.

Bomby to (zawsze bez użycia feniksa):

1. cztery karty tej samej wysokości, ergo kareta
2. straight flush, a.k.a. poker, czyli układ pięciu lub więcej kolejnych kart tego samego koloru

Bomby można zagrać w dowolnym momencie i dlatego nie obowiązują ich reguły dokładania do kombinacji.

Jeżeli dwóch lub więcej graczy zagra bombę, to o starszeństwie decyduje najpierw liczba kart w układzie, czyli straight flush trzynastokartowy > dwunastokartowy > ... > pięciokartowy > kareta.

Jeżeli dwóch lub więcej graczy zagra ten sam układ kart jako bombę, to w przypadku karety liczy się wyższa wysokość kart, z których się składa, a w straight flushach najwyższa karta wchodząca w układ.

Czy teraz jest już napisane jasno, bezbłędnie itp.? =)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
ODPOWIEDZ