Tichu

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
rudson24
Posty: 1
Rejestracja: 04 sty 2012, 09:35

Re: Tichu

Post autor: rudson24 »

witam :)
odkopuję temat, bo właśnie ostatnio odkryłam Tichu :)
uczyliśmy się z instrukcji, w związku z tym nie do końca chyba łapiemy wszystkie zasady :P
pytania:
- jak można używać "jedynki" czyli MahJonga? (nie wiem czy dobrze napisałam). Myślałam, że służy ona tylko do rozpoczęcia rozgrywki, a tu czytam o jakiś żądaniach. Możecie napisać o co dokładnie chodzi i kiedy mogę jej używać?
- czy 2 graczy z przeciwnych drużyn może zagrać tichu w jednej rozgrywce?
- czy jeżeli mam na ręce psa, mogę go nie użyć w ogóle? co w momencie kiedy wysypałam się ze wszystkiego i zostałam tylko z psem na ręce?
- czy bomba "pokerowa" jest mocniejsza od bomby "karetowej"?

to chyba na razie tyle :) od razu mówie- na razie graliśmy w grę 2 razy, więc jesteśmy tichowe dziewice :P
Pzdr
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Tichu

Post autor: kwiatosz »

Jak zagrywasz Mahjonga to masz żądanie karty - jak zagrywasz jako singla, to ktoś musi dorzucić w singlu (ewentualnie w bombie). Jeśli zagrywasz w sekwensie, to jeśli ktoś może spełnić żądanie karty w sekwensie to musi go rzucić (nawet jeśli musi użyć do tego feniksa zamiast karty z sekwensu (innej niż żądana)).

Tichu może powiedzieć każdy kto chce, nawet 4 osoby przy stole - jedna dostanie +100 wtedy, a pozostałe po -100 punktów.

Pies - jeśli teraz Twoja kolejka to zagrywasz psa, jeżeli nie jest Twoja kolejka to zostaniesz ostatnią osobą z kartami na ręku - jest to normalnie licząca się karta.

Bomba pokerowa jest mocniejsza od karetowej.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Tichu

Post autor: ja_n »

rudson24 pisze:- jak można używać "jedynki" czyli MahJonga? (nie wiem czy dobrze napisałam). Myślałam, że służy ona tylko do rozpoczęcia rozgrywki, a tu czytam o jakiś żądaniach. Możecie napisać o co dokładnie chodzi i kiedy mogę jej używać?
To najtrudniejsza karta do wyjaśnienia i powyżej jest kilka nieporozumień. Jedynka służy do wyznaczania osoby, która zaczyna. Ta osoba może zagrać jedynkę, ale nie musi, może wyjść z innej karty, a jedynkę próbować zagrać później. Jedynkę można zagrać solo lub w sekwensie (jako jedynkę, np. 1,2,3,4,5). Gdy już się ją zagra, można (chociaż nie ma przymusu) zażądać od innych graczy dołożenia konkretnej karty (żądamy rangi, a nie koloru), choć nie wolno żądać karty specjalnej (pies, smok, feniks). Gdy (i jeśli) takie żądanie padnie, pierwszy gracz, który może (zgodnie z zasadami rozgrywki) zagrać zażądaną kartę (w tej lub w następnych lewach), musi ją zagrać (nawet gdy to mu bardzo psuje plany - np. zażądano dwójki, a on ma bombę z czterech dwójek). Jeśli dany gracz nie może spełnić żądania (bo nie ma zażądanej karty lub został zagrany sekwens z jedynką, a on nie ma sekwensu o odpowiedniej długości), gra normalnie tak jakby żądania nie było w ogóle. Gdy żądanie zostanie zrealizowane, przestaje istnieć - gra toczy się dalej normalnie.
rudson24 pisze:- czy 2 graczy z przeciwnych drużyn może zagrać tichu w jednej rozgrywce?
Tak, nie ma żadnych ograniczeń, nawet wszyscy czterej gracze mogą zgłosić Tichu, ale wciąż tylko jeden z nich je ugra.
rudson24 pisze:- czy jeżeli mam na ręce psa, mogę go nie użyć w ogóle? co w momencie kiedy wysypałam się ze wszystkiego i zostałam tylko z psem na ręce?
W takim momencie zostajesz z tym psem do końca rozdania - już nie uda Ci się go położyć. Podobnie najprawdopodobniej będzie jeśli zostaniesz z jedynką na ręce (jest jedna sytuacja gdy można dołożyć jedynkę do lewy - gdy ktoś inny wyjdzie z gołego feniksa, wtedy ma on wartość 1/2 i można go przebić jedynką, ale tacy szaleńcy w Tichu nie grywają).
rudson24 pisze:- czy bomba "pokerowa" jest mocniejsza od bomby "karetowej"?
Bomba z większej liczby kart jest zawsze silniejsza niż bomba krótsza (dotyczy też porównania siły dwóch bomb pokerowych o różnej długości). Siłę bomb o tej samej długości rozstrzyga się rangą kart. W przypadku remisu (dwie identyczne bomby pokerowe w innych kolorach) silniejsza jest ta rzucona wcześniej.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Tichu

Post autor: kwiatosz »

ja_n pisze: musi ją zagrać (nawet gdy to mu bardzo psuje plany - np. zażądano dwójki, a on ma bombę z czterech dwójek).
W takim wypadku można też zagrać tę bombę dwójek celem (próby) przejęcia tricku.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Tichu

Post autor: ja_n »

kwiatosz pisze:Jeśli zagrywasz (jedynkę - dop. ja_n) w sekwensie, to jeśli ktoś może spełnić żądanie karty w sekwensie to musi go rzucić (nawet jeśli musi użyć do tego feniksa zamiast karty z sekwensu (innej niż żądana)).
O, to ważna uwaga - nie można feniksem spełnić żądania. Jeśli zagrano sekwens 1-2-3-4-5 i zażądano dwójki, nie można położyć sekwensu Feniks-3-4-5-6 i powiedzieć, że feniks to dwójka. A skoro nie można, to także nie trzeba wyrzucać feniksa w wyniku żądania. Chociaż jeśli mamy na ręce 2-3-4-5 i feniksa (nie mamy szóstki), to już musimy dołożyć sekwens 2-3-4-5-Feniks żeby spełnić żądanie.
Awatar użytkownika
frezje
Posty: 12
Rejestracja: 20 kwie 2011, 00:15

Re: Tichu

Post autor: frezje »

Witam, niedawno odkryliśmy Tichu i ostatnio to u nas pozycja obowiązkowa.
Powoli odkrywamy niuanse gry i pojawiła się u nas pewna wątpliwość.
Mianowicie chodzi o moment kiedy NAJPÓŹNIEJ można zadeklarować Tichu (małe)

Zasady bowiem precyzują to tak:

angielska wersja:
Before playing his first card, each player has the right to declare a small "Tichu"

polska instrukcja podobnie:
Przed zagraniem pierwszej karty
w rundzie, każdy gracz może ogłosić
„małe Tichu”.
Gracz może ogłosić małe Tichu w dowolnym
momencie przed zagraniem swojej
pierwszej karty, nawet kiedy gra przeciwnik.


Co się jednak dzieje gdy jeden z graczy mówi pas na pierwszym okrążeniu? Albo pasuje np. w pierwszej i drugiej lewie i dorzuca dopiero do trzeciej? Czyli swoją pierwszą kartę zagrywa dopiero w jednej z następnych lew?
Instrukcja mówi "przed zagraniem swojej pierwszej karty", dlatego postanowiliśmy grać tak, że nawet w połowie gry może paść deklaracja małego Tichu. I często tak się właśnie zdarza.
Czy gramy dobrze? Czy może jednak trzeba deklarować Tichu podczas pierwszego "obejścia" w trakcie pierwszej lewy?
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Tichu

Post autor: ja_n »

Dobrze gracie, "pas" nie jest zagraniem karty. Bardzo często się zdarza, że gracz czeka kilka kolejek na okazję do wejścia ze swoim długim sekwensem i deklarację Tichu.
Awatar użytkownika
frezje
Posty: 12
Rejestracja: 20 kwie 2011, 00:15

Re: Tichu

Post autor: frezje »

Bardzo dziękuję za odpowiedź:)
krzysztofJ
Posty: 4
Rejestracja: 13 sie 2010, 14:22

Re: Tichu

Post autor: krzysztofJ »

Witam wszystkich

Proszę o pomoc odnośnie zasad Tichu - czy zagrany układ z pięciu następujących po sobie kart - 1,2,3,4,5 może być traktowany jak bomba? W układzie jest Mah Jong czyli karta specjalna - instrukcja wspomina iż w bombie nie może występować Finiks ale nie wspomina nic 'o Mah Jong'u. Z kolei bomba na stricie powinna być tak jak strit w jednym kolorze - ale Mah Jong jest jeden - jest tylko jedną jedynką. Grając przyjęliśmy iż taki układ z Mah Jong nie jest bombą - czy jest to interpretacja prawidłowa?

dziękuję z góry za pomoc

Krzysztof
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Tichu

Post autor: bart8111 »

Według mnie nie można użyć Mah Jonga w bombie, ma to być strit w jednym kolorze, a Mah Jong nie należy do żadnego koloru jako jedna z kart specjalnych.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Tichu

Post autor: adikom5777 »

Absolutnie nie jest to bomba. Bomby to karety albo poker (strit w kolorze)
krzysztofJ
Posty: 4
Rejestracja: 13 sie 2010, 14:22

Re: Tichu

Post autor: krzysztofJ »

dzięki za informację.

pozdrawiam
Krzysztof
Net
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2012, 11:05

Re: Tichu

Post autor: Net »

rudson24 pisze:- czy jeżeli mam na ręce psa, mogę go nie użyć w ogóle? co w momencie kiedy wysypałam się ze wszystkiego i zostałam tylko z psem na ręce?
W takim momencie zostajesz z tym psem do końca rozdania - już nie uda Ci się go położyć. Podobnie najprawdopodobniej będzie jeśli zostaniesz z jedynką na ręce (jest jedna sytuacja gdy można dołożyć jedynkę do lewy - gdy ktoś inny wyjdzie z gołego feniksa, wtedy ma on wartość 1/2 i można go przebić jedynką, ale tacy szaleńcy w Tichu nie grywają).
To nieprawda. Phoenix zagrany jako pierwsza lewa ma wartość 1,5 punktu, a więc Jedynka go nie przebija.
Net
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2012, 11:05

Re: Tichu

Post autor: Net »

Jeśli chodzi o zagranie Psa w końcówce to warto prześledzić mechanizm kolejności zagrań. Załóżmy, że partner i jeden z przeciwników zakończyli grę. Przy naturalnym kierunku gry (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara) jeśli gram z przeciwnikiem po prawej, to zagranie przeze mnie Psa powoduje to, że będę mógł zagrać kolejną kartę bezpośrednio po Psie. Dlaczego? Bo zagranie Psa jest ZAWSZE przekazaniem inicjatywy partnerowi: jeśli skończył on grę rozpoczyna następny w kolejności. Ponieważ następny w kolejności również zakończył, dlatego gramy po Psie kolejną kartę. W sytuacji, gdybyśmy rozgrywali z graczem po lewej, zagranie Psa oddałoby jemu inicjatywę.
Net
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2012, 11:05

Re: Tichu

Post autor: Net »

Innym, ciekawym zagraniem w Tichu jest bomba po trzech pasach. Np. w takiej sytuacji:
Gracz 1. wziął lewę KK
Gracz 2 (ja): pas
Gracz 3: pas
Gracz 4 (mój partner): pas
Mój pas to oczekiwanie na AA lub KF partnera. Jeśli to nie nastąpiło, po trzech pasach, przed skompletowaniem lewy, mam prawo zagrać bombę i, jeśli nie będzie ona przebita większą bombą, biorę lewę i mam sente (inicjatywę).
Podobnie jest z przepuszczeniem fula czy strita na drugiej ręce: przepuszczamy do partnera sprawdzając czy wytrąci dojście z ręki rozgrywającemu. Jeśli nie: po trzech pasach mamy prawo zagrać bombę i wziąć lewę.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Tichu

Post autor: Jelithe »

No dobra, mam idiotyczny problem - chcę Tichu, a nie mogę się zdecydować czy wersja biała kieszonkowa w metalowym pudełku czy standardowa w czerwonym. Pomocy! Czy to się czymś różni? Może któraś ma ładniejsze karty? :-D
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Tichu

Post autor: kwiatosz »

Metalowe pudełko to tylko jedna talia. Oprócz oczywistego braku drugiej talii dochodzi brak możliwości grania w więcej niż 4 osoby. Chyba że myślę o innym wydaniu w blaszanej puszce - ja mam blachę z jedną talią.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Tichu

Post autor: Jelithe »

kwiatosz pisze:Metalowe pudełko to tylko jedna talia. Oprócz oczywistego braku drugiej talii dochodzi brak możliwości grania w więcej niż 4 osoby. Chyba że myślę o innym wydaniu w blaszanej puszce - ja mam blachę z jedną talią.
Czy mówisz o takim pudełku:
Obrazek
To jest właśnie ta wersja kieszonkowa. Czyli w tym jest jedna talia, a w takim jak niżej są dwie talie kart?
Obrazek

Choć z niejasnego opisu na stronie sklepu wydaje mi się, że w obu zestawach jest po 56 kart. Czy jedna talia składa się z 56 kart?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Tichu

Post autor: kwiatosz »

Ok, ja Tichu kupowałem z 5 lat temu i wtedy były inne edycje, zignoruj wszystko co napisałem. Wygląda na to, że to są takie same talie - metalowa puszka pewnie z jakiejś okazji została wypuszczona. Jedna talia składa się z 56 kart, do gry na więcej niż 4 osoby potrzeba dwóch talii. Niemniej docelowa jest wersja czteroosobowa.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Tichu

Post autor: Jelithe »

Ok, coś się rozjaśniło :-) Czyli najlepiej od razu kupić dwie talie jeśli się chce grać w więcej osób i nie zawracać sobie głowy później.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Tichu

Post autor: macike »

Jelithe pisze:Ok, coś się rozjaśniło :-) Czyli najlepiej od razu kupić dwie talie jeśli się chce grać w więcej osób i nie zawracać sobie głowy później.
Też tak myślałem, ale dwie talie to nadal tylko jeden komplet kart 'specjalnych'.
Po zużyciu jednej talii one też będą zużyte i "znaczone" po dołączeniu do drugiej.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Tichu

Post autor: Jelithe »

macike pisze:
Jelithe pisze:Ok, coś się rozjaśniło :-) Czyli najlepiej od razu kupić dwie talie jeśli się chce grać w więcej osób i nie zawracać sobie głowy później.
Też tak myślałem, ale dwie talie to nadal tylko jeden komplet kart 'specjalnych'.
Po zużyciu jednej talii one też będą zużyte i "znaczone" po dołączeniu do drugiej.
To trzeba będzie je rotować ;-)
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Tichu

Post autor: Cin »

Jelithe pisze:To trzeba będzie je rotować ;-)
Niestety, druga talia ma inny rewers
lechulysy
Posty: 38
Rejestracja: 03 gru 2012, 09:34

Re: Tichu

Post autor: lechulysy »

czy wersja kieszonkowa Tichu (w metalowym pudełku) różni się czymś od wersji w kartonowym pudełku np. z G3?
czy wielkość kart jest taka sama? w wydaniu G3 maja typowy wymiar kart 55x84mm
Awatar użytkownika
G3Wydawnictwo
Posty: 35
Rejestracja: 25 sie 2014, 11:48

Re: Tichu

Post autor: G3Wydawnictwo »

Rozmiar kart i ich wygląd są takie same, zarówno w wersji kieszonkowej, jak i w kartonowym pudełku.
ODPOWIEDZ