Istanbuł

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
grinkol
Posty: 34
Rejestracja: 03 gru 2009, 21:44
Lokalizacja: Łomża

Istanbuł

Post autor: grinkol »

1. czarny rynek.mozna wykonac dwie akcje. wyslanie czlonka rodziny i wymiana na rynku?
2.co oznaczają małe cyfry obok duzej cyfry na elemecie planszy? gorny lewy rog.
3.zolta plytka meczetu. nie wiem kiedy mam go oddac? i czy jest on na stale?
poz.
Gram nie dla przyjemności lecz rozwoju.

https://www.boardgamegeek.com/collectio ... large&ff=1
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Istanbuł

Post autor: glocked »

2. Cyferki to sa chyba warianty jezeli nie chcesz grac losowo,

Pozostałych pytań nie zrozumiałem, mógłbyś napisać to jeszcze raz tym razem po polsku?
Awatar użytkownika
grinkol
Posty: 34
Rejestracja: 03 gru 2009, 21:44
Lokalizacja: Łomża

Re: Istanbuł

Post autor: grinkol »

czarny rynek.
ma 2 funkcje
1 funkcja. rzut koscmi i pobranie niebieskich towarow.
2 funkcja. wyslanie rodziny do jakiejs akcji.
czy mozna wykorzystac obie akcje w jednej kolejce?
Gram nie dla przyjemności lecz rozwoju.

https://www.boardgamegeek.com/collectio ... large&ff=1
Awatar użytkownika
Wikary
Posty: 59
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:16
Lokalizacja: Zabrze

Re: Istanbuł

Post autor: Wikary »

grinkol pisze:czarny rynek.
ma 2 funkcje
1 funkcja. rzut koscmi i pobranie niebieskich towarow.
2 funkcja. wyslanie rodziny do jakiejs akcji.
czy mozna wykorzystac obie akcje w jednej kolejce?
Wysłanie członków do lokacji to zdolność kafelka "Police Station". W polskiej instrukcji jest błąd.

Co do małych liczb w lewym górnym rogu lokacji, to kolejność w jakiej należy układać kafelki w wariancie z krótkimi ścieżkami (niebieska liczba) i długimi ścieżkami (zielona liczba). Najfajniejsze się gra układając lokacje losowo.
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Istanbuł

Post autor: glocked »

Czarny rynek daje Ci 1 towar dowolny +1/2/3 niebieskie. Członka rodziny wysyłasz kończąc na policji

Jeżeli chodzi o bonusy z meczetow to są permamentne ale niektórych - np. żółty możesz ich użyć tylko raz na ture
Awatar użytkownika
grinkol
Posty: 34
Rejestracja: 03 gru 2009, 21:44
Lokalizacja: Łomża

Re: Istanbuł

Post autor: grinkol »

1.ile bonosow mozna urzyc podczas kolejki?(kafelki)
2.po wyslaniu czlonka rodziny,jak on sie zachowuje?
w nastepnej kolejce dalej mozna go urzywac?
Gram nie dla przyjemności lecz rozwoju.

https://www.boardgamegeek.com/collectio ... large&ff=1
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Istanbuł

Post autor: glocked »

grinkol pisze:1.ile bonosow mozna urzyc podczas kolejki?(kafelki)
2.po wyslaniu czlonka rodziny,jak on sie zachowuje?
w nastepnej kolejce dalej mozna go urzywac?
1. kazda maske raz na ture (ruch)
2. czlonek rodziny musi byc zlapany przez innego gracza albo uzywajac karty. wtedy wraca na komende.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Istanbuł

Post autor: ChlastBatem »

Pytanko co do lokacji Karawansereja. Czy gdy kiedykolwiek odrzucam swoje karty albo po użyciu karty zawsze kładę na lokacje Karawanseraj czy może istnieje jakiś też inny discard? Czy wchodząc na lokacje mogę zagrac/wybrac tylko wierzchnią kartę na tym polu?
lechulysy
Posty: 38
Rejestracja: 03 gru 2012, 09:34

Re: Istanbuł

Post autor: lechulysy »

pytania bo nie jestem pewien czy dobrze rozumiem instrukcję:
1. wykonuję akcję na kaflu X, w następnym ruchu przechodzę na inny kafel, w kolejnym wracam na kafel X i mogę wykonać na nim akcję przy okazji zabierając pomocnika?
2. czy powrót członka rodziny do aresztu można zrobić tylko przez złapanie go przez przeciwnika?
3. kolejność akcji: wchodzę np. na mały targ gdzie stoi burmistrz. Najpierw realizuję sprzedaż a dopiero potem mogę zrobić akcję z burmistrzem?
4. karty odkładane na kafel Karawansereja są widoczne i można je ciągnąć zamiast stosu kart zakrytych? i drugie: gdy wykorzystuję w akcji kilka posiadane kart to sam decyduję w jakiej kolejności je odłożę czy wynika to z tego w jakiej kolejności ich użyłem? np. wchodzę na mały targ i najpierw daję jedną kartę z towarem, potem bonus dwukrotnej akcji, potem znowu karta z towarem
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Istanbuł

Post autor: Shogman »

Czy mógłby ktoś odpowiedzieć na wyżej wymienione pytania? Dzisiaj czeka mnie pierwsza rozgrywka i sam się zastanawiam nad pytaniem numer 1
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Istanbuł

Post autor: Shogman »

Ok, po kilku rozgrywkach sam mogę na nie odpowiedzieć:

1. Możesz
2. Jeszcze dzięki jednej z kart bonusowych
3. Tak, taka kolejność akcji musi być zachowana
4.1 Są widoczne i można je ciągnąć zamiast ze stosu kart zakrytych, ale tylko wtedy gdy zdobywasz je dzięki kaflowi Karawanseraj, a np. kartę od Burmistrza musisz już pociągnąć z zakrytego stosu
4.2 Wynika to z tego w jakiej kolejności ich użyłeś
chaos1981ol
Posty: 28
Rejestracja: 18 sie 2014, 16:07

Re: Istanbuł

Post autor: chaos1981ol »

Wpadła mi w ręce kopia gry ale jest lekko wybrakowana tzn brakuje:

3 płytek lokacji - 10 , 11 , 12
dwóch z pięciu ciemnych żetonów popytu
4 żetony meczetów - cały żółty komplet

Czy ktoś mógłby poratować skanem brakujących komponentów to bym sobie je odtworzył?

Będę baaaaaaaaaaaaaaardzo wdzięcznym
bax1985
Posty: 46
Rejestracja: 03 mar 2016, 13:36
Lokalizacja: Waganiec
Been thanked: 2 times

Re: Istanbuł

Post autor: bax1985 »

Shogman pisze:Ok, po kilku rozgrywkach sam mogę na nie odpowiedzieć:

1. Możesz
2. Jeszcze dzięki jednej z kart bonusowych
3. Tak, taka kolejność akcji musi być zachowana
4.1 Są widoczne i można je ciągnąć zamiast ze stosu kart zakrytych, ale tylko wtedy gdy zdobywasz je dzięki kaflowi Karawanseraj, a np. kartę od Burmistrza musisz już pociągnąć z zakrytego stosu
4.2 Wynika to z tego w jakiej kolejności ich użyłeś

czy odpowiedź na 1 pytanie na pewno jest poprawna? Nie jest tak, że wchodząc na kafel na którym stoi nasz pomocnik mamy tylko 2 możliwości - możemy zakończyć akcję wchodząc na w/w kafel, lub zabrać swojego pomocnika do zasobów? Ja grałem tak, że wchodząc na kafel z moim pomocnikiem nie mogłem wykonać akcji danego kafla tylko albo zakończyć ruch, albo zabrać pomocnika.
Ktoś rozwieje moje wątpliwości?
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Istanbuł

Post autor: rafaelus »

bax1985 pisze:
Shogman pisze:Ok, po kilku rozgrywkach sam mogę na nie odpowiedzieć:

1. Możesz
2. Jeszcze dzięki jednej z kart bonusowych
3. Tak, taka kolejność akcji musi być zachowana
4.1 Są widoczne i można je ciągnąć zamiast ze stosu kart zakrytych, ale tylko wtedy gdy zdobywasz je dzięki kaflowi Karawanseraj, a np. kartę od Burmistrza musisz już pociągnąć z zakrytego stosu
4.2 Wynika to z tego w jakiej kolejności ich użyłeś

czy odpowiedź na 1 pytanie na pewno jest poprawna? Nie jest tak, że wchodząc na kafel na którym stoi nasz pomocnik mamy tylko 2 możliwości - możemy zakończyć akcję wchodząc na w/w kafel, lub zabrać swojego pomocnika do zasobów? Ja grałem tak, że wchodząc na kafel z moim pomocnikiem nie mogłem wykonać akcji danego kafla tylko albo zakończyć ruch, albo zabrać pomocnika.
Ktoś rozwieje moje wątpliwości?
Odpowiedź jest poprawna. Najpierw wykonujesz RUCH, potem ewentualnie odbywasz spotkanie, a następnie czas na AKCJĘ:
RUCH
W docelowej Lokacji masz do wyboru:
a) Zabrać Pomocnika
b) Pozostawić Pomocnika

AKCJA

Możesz wykonać akcję dostępną w docelowej Lokacji
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Istanbuł

Post autor: RunMan »

ChlastBatem pisze:Pytanko co do lokacji Karawansereja. Czy gdy kiedykolwiek odrzucam swoje karty albo po użyciu karty zawsze kładę na lokacje Karawanseraj czy może istnieje jakiś też inny discard?
Nie ma osobnego discardu, zużyte karty lądują na płytce Karawanseraju
bax1985 pisze:czy odpowiedź na 1 pytanie na pewno jest poprawna? Nie jest tak, że wchodząc na kafel na którym stoi nasz pomocnik mamy tylko 2 możliwości - możemy zakończyć akcję wchodząc na w/w kafel, lub zabrać swojego pomocnika do zasobów? Ja grałem tak, że wchodząc na kafel z moim pomocnikiem nie mogłem wykonać akcji danego kafla tylko albo zakończyć ruch, albo zabrać pomocnika.
Ktoś rozwieje moje wątpliwości?
Jeśli tylko mogliśmy zostawić, lub przywrócić jednego z pomocników do naszego stosu, to możemy wykonać akcję na danym polu. Nie wykonamy na nim akcji, jeżeli pójdziemy samym handlarzem lub nie będziemy w stanie zapłacić za spotkanie handlarzy przeciwników.
ChlastBatem pisze:Czy wchodząc na lokacje mogę zagrac/wybrac tylko wierzchnią kartę na tym polu?
A tutaj sam bym się chętnie dowiedział. Możliwe jest pobieranie jedynie wierzchniej karty? Jeżeli tak, to czy przed pobraniem karty mogę przejrzeć deck bez zmieniania jego kolejności?
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Istanbuł

Post autor: Lucass »

Witam,

moje pytanka do zasad:

1. czy aby wypuścić "do akcji" członka rodziny z Posterunku Policji muszę stanąć Kupcem w tej lokacji? Jeżeli TAK, to rozumiem, że ruch członkiem rodziny i wykonanie nim akcji kończy turę gracza?
2. Bonus "Przywrócenie pomocnika do stosu kupca": rozumiem, że wybieram jednego DOWOLNEGO pomocnika pozostawionego wcześniej w jakiejś lokacji?
2a. Załóżmy, że w stosie nie mam pomocników i stoję Kupcem (tylko Kupcem) w lokacji "X" - czy mogę skorzystać z tego bonusu nie ruszając się z płytki "X" i wykonać na niej akcję? - wydaje mi się, że nie.. ale poproszę o potwierdzenie.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Istanbuł

Post autor: Lucass »

Witam,

czy w Dużym/Małym meczecie można w ramach jednej tury kupić obydwa kafelki (oczywiście pod warunkiem posiadania wymaganych surowców)?
kosmos
Posty: 60
Rejestracja: 08 paź 2014, 09:31

Re: Istanbuł

Post autor: kosmos »

2a - nie możesz

dodatkowe pytanie - również nie możesz

W każdej lokacji możesz wykonać akcję tylko 1 raz i tylko jeśli w tej rundzie przemieściłeś się do tej lokacji (chyba że masz odpowiednią kartę - jedna pozwala zostać w miejscu, druga pozwala wykonać podwójną akcję w określonej lokacji)
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Istanbuł

Post autor: Lucass »

Dzięki serdeczne.
sirtepek
Posty: 43
Rejestracja: 21 lis 2017, 23:35
Has thanked: 24 times

Re: Istanbuł

Post autor: sirtepek »

Szacuneczek,
mam pytanie o zasadę zbierania pomocnika w drodze powrotnej. Otóż w instrukcji jest napisane że można przesuwać swój stos kupca o 1 lub 2 lokacje. Załóżmy, że mam w lokacji X samego kupca, w kolejnej lokacji Y mam 1 pomocnika i w następnej lokacji Z nie mam nikogo.
Czy mogę przejść do lokacji Z(o dwie lokacje) i wykonać na nim akcję zabierając z lokacji Y pomocnika za pomocą kupca? Czy tylko mogę wykonać akcję w lokacji Y, czyli tam gdzie znajduje się pomocnik?
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Istanbuł

Post autor: Lucass »

Moim zdaniem możesz tylko w "Y".
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Istanbuł

Post autor: probbi »

Możesz iść tylko na Y i nie wykonywać tam akcji, a zabrać pomocnika. Jeżeli wchodzisz na pole, na którym już zostawiłeś pomocnika, nie wykonujesz na nim akcji
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Istanbuł

Post autor: Lucass »

probbi pisze:Możesz iść tylko na Y i nie wykonywać tam akcji, a zabrać pomocnika. Jeżeli wchodzisz na pole, na którym już zostawiłeś pomocnika, nie wykonujesz na nim akcji
Chyba jesteś w błędzie... nie widzę takiego zapisu w instrukcji. Widzę za to, że: "Jeśli twojemu kupcowi towarzyszy przynajmniej 1 z twoich pomocników ... możesz wykonać akcję jaką umożliwia docelowe miejsce". W sytuacji jaką opisał 'sirtepek' kończysz fazę Poruszania w nowej lokacji mając pod Kupcem pomocnika, a więc możesz przejść do fazy Akcji.
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Istanbuł

Post autor: probbi »

Masz rację, nie wiem czemu grałem zawsze tak, że jeżeli wracam do miejsca gdzie jest mój pracownik to tylko go zabierałem bez wykonywania akcji. Przepraszam za zamieszanie
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Istanbul

Post autor: FortArt »

Czy żeton spotkania z dodatku Mokka też działa raz na turę? Innymi słowy czy spotkawszy na jednym kaflu dwóch lub trzech z grona Burmistrz, Przemytnik, Handlarz Kawą można nie zapłacić im wszystkim czy tylko jednemu?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
ODPOWIEDZ