Star Realms - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Orik
Posty: 97
Rejestracja: 19 lut 2013, 09:36
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 4 times

Re: Star Realms

Post autor: Orik »

Ok, to może dopowiem trochę szczegółów :)
Spoiler:
Jiloo prawie prawidłowo to opisał. Mamy trzy opcje z kartą do wykorzystania, tak? - lecąc od góry: zdolność główna, zdolność sojuszu oraz złomowanie. Zdolność główną należy odpalić od razu po zagraniu karty. Użycie pozostałych zależy od decyzji gracza oraz innych kart na stole, w przypadku zdolności z frakcji.
Frachtowiec po zagranie daje 4 monety. Natomiast jego zdolność sojuszu pozwala po jej aktywowaniu położyć najbliższy kupowany okręt na wierch swojej talii. Przykładowo: Masz na ręce 4 monety i frachtowiec, a na stole masz bazę Federacji (niebieską). Zagrywasz 4 monety i kupujesz coś za 2 kasy (wrzucasz te karty na discard na koniec tury), a na puste miejsce w Rzędzie Handlu wchodzi niezły okręt za 6 monet. Zagrywasz z ręki frachtowiec, czyli do Twojej puli dochodzi 4 kasy (teraz masz łącznie 6 kasy). Jako, że masz na stole niebieską bazę, aktywujesz zdolność sojuszu Frachtowca, a następnie kupujesz okręt za 6 kasy i zamiast na discard możesz położyć go na wierzchu swojej talii.
Spoiler:
Teraz tak, nawiązałem do tego trochę w poprzednim przykładzie. Gdy zagrywasz karty z atakiem i/lub kasą dodajesz te wartości do "wirtualnej" puli, dostępnej do końca bieżącej tury. Przykładowo: Przeciwnik ma 12hp ale nie posiada posterunków. Masz na ręce 4 kasy i Pancernik. Zagrywasz Pancernik, który daje ci do puli 7pkt ataku oraz dobierasz kartę, którą jest kolejna moneta. Hmm, jeszcze ciut brakuje, prawda? To aktywujesz zdolność złomowania Pancernika, którego odrzucasz na wspólny stos złomowiska. Poświęcenie go dodało ci 5 pkt ataku, dzięki temu zadajesz przeciwnikowi łącznie 12 obrażeń i wygrywasz grę! :))
Spoiler:
Dobra, Blob World działa trochę inaczej. Od tury, w której zagrałeś Planetę blobów, dopóki masz ją na stole, możesz raz na turę użyć jednej z jej zdolności. Dostajesz 5 pkt ataku lub dobierasz kartę za każdą kartę Blobów, jaką zagrałeś w tej turze ale przed aktywacją tej zdolności.
Czyli gdy przed odpaleniem Blob World'a zagrałem trzy okręty blobów to teraz dobieram 3 karty ze swojej talii. Jeżeli w tym przykładzie razem z tymi okrętami zagrałem Blob World to za niego samego także dobiorę kartę. Prawie wszystkie zdolności w SR działają na zasadzie "jednorazowości, w momencie zagrania/aktywacji", nie są to stałe efekty.

W skrócie: odpalając zdolność Planety Blobów, dobierasz kartę za każdego Bloba, którego zagrałeś w bieżącej turze (nawet samą siebie) ale przed odpaleniem zdolności.
Mało pisząc Dużo czytam ;)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: Jiloo »

Orik pisze: 19 sty 2019, 11:43 Jiloo prawie prawidłowo to opisał. (...)
Faktycznie dopiero jak wspomniałeś to zauważyłem, że uruchomienie zdolności frakcji potraktowałem jako domyślne.

Twoje wyjaśnienia są perfekcyjne - dobra robota.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Kinok
Posty: 10
Rejestracja: 17 sty 2019, 21:30

Re: Star Realms

Post autor: Kinok »

Dzięki za perfekcyjne wyjaśnienie. Super robota - czapki z głów.
Kinok
Posty: 10
Rejestracja: 17 sty 2019, 21:30

Re: Star Realms

Post autor: Kinok »

Wraz z odpakowaniem kolejnego dodatku, mamy kolejne wątpliwości.
Obrazek

Co jeśli właśnie wydałem wszystkich swoich 5 zwiadowców (monety handlu), nie mam kart na ręku i wychodzi to wydarzenie? Z marszu tracę 8 HP skoro nie mam kart na ręku do odrzucenia?
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Star Realms

Post autor: Miszon »

Niestety tak.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Star Realms

Post autor: Acownik »

Pytania o tryb solo/coop.

A. Grałem wcześniej solo przeciwko bossom Nemesis Beast oraz Pirates of the Dark Star (z kart promo) - tam wyraźnie jest opisana kolejność, w jakiej swój atak wykonuje boss:
1. Atakuje bazy Outpost
2. Atakuje pozostałe bazy
3. Atakuje gracza (jego autorytet).

W instrukcji do Star Realms Frontiers kolejność ataków bossów opisana jest inaczej:
1. Atakuje gracza z najwyższym autorytetem
2. Atakuje bazy Outpost
3. Atakuje pozostałe bazy
4. Atakuje gracza z najniższym autorytetem.

Ja chyba czegoś nie rozumiem albo coś mi w instrukcji umyka, bo przecież z powyższego wynika, że boss nigdy nie zaatakuje zwykłej bazy - zawsze najpierw zaatakuje Outpost, a później autorytet gracza. Bo przecież nie ma możliwości dojścia do pkt. 3 - zawsze będzie jakiś Outpost lub autorytet do zaatakowania. Tak czy nie?

Punkt "4. Atakuje gracza z najniższym autorytetem." jest dla mnie natomiast nielogiczny - co to właściwie ma oznaczać?

B. Jaka jest kolejność tur w trybie coop? Gracz A, boss, Gracz B, boss, Gracz C, boss itd. czy Gracz A, Gracz B, Gracz C, boss, Gracz A itd.?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2817
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: Star Realms

Post autor: Gromb »

Możesz sobie zwizualizować atak w ten sposób, że posterunki z tarczą to bariery ochronne i najpierw, musisz się ich pozbyć, by dotrzeć do pozostałych kart bazy. Reszta hmmm... wg twojego opisu jest oczywista. Najpierw atak lidera później pozostali do najsłabszego.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Star Realms

Post autor: Acownik »

Dla mnie to nie jest oczywiste. W instrukcji jest napisane, że przy każdym ataku bossa należy rozpatrywać te 4 punkty po kolei: jeśli boss nie może wykonać ataku z punktu nr 1, to przechodzimy do pkt. nr 2 itd. W ten sposób, jak już o tym napisałem powyżej, nigdy nie dojdziemy do punktu nr 3 - bo jeśli boss zniszczy jakiś Outpost/Posterunek, to wrócimy znowu do punktu nr 1 i boss będzie atakować autorytet któregoś z graczy, a nie pozostałe bazy. Ponawiam pytanie: czy dobrze to rozumiem? I czy faktycznie zmieniono zasadę ataku bossa na bazy?
Kinok
Posty: 10
Rejestracja: 17 sty 2019, 21:30

Re: Star Realms

Post autor: Kinok »

Obrazek

Witam,

Jest pare kart takich jak ta powyżej. Jeśli zagrałeś w tej turze bazę to dostajesz 5 HP, albo że możesz dobrać kartę, albo możesz zezłomować kartę z ręki lub ze stosu kart odrzuconych itp. . Jak to rozpatrywać? Za każdą bazę jaką zagram mam bonus czy tylko ogółem raz. Nie ważne ile baz mam na ręku to bonus liczy się jeden raz?
Kinok
Posty: 10
Rejestracja: 17 sty 2019, 21:30

Re: Star Realms

Post autor: Kinok »

Acownik pisze: 30 sty 2019, 14:49 Dla mnie to nie jest oczywiste. W instrukcji jest napisane, że przy każdym ataku bossa należy rozpatrywać te 4 punkty po kolei: jeśli boss nie może wykonać ataku z punktu nr 1, to przechodzimy do pkt. nr 2 itd. W ten sposób, jak już o tym napisałem powyżej, nigdy nie dojdziemy do punktu nr 3 - bo jeśli boss zniszczy jakiś Outpost/Posterunek, to wrócimy znowu do punktu nr 1 i boss będzie atakować autorytet któregoś z graczy, a nie pozostałe bazy. Ponawiam pytanie: czy dobrze to rozumiem? I czy faktycznie zmieniono zasadę ataku bossa na bazy?

Spójrzmy na to trochę z innej perspektywy. Boss ma ataku 16 (bo akurat wyszła karta o wartości 8 I jest podwójny mnożnik ataku). Ty masz 2 bazy. Jedna baza to posterunek o wartości obrony 5, druga baza ma wartość obrony 5 (Nie jest posterunkiem). Niszczone są obydwie bazy (10 pkt. ataku) i boss zadaje Ci 6 punktów. Najpierw outpust potem zwykła baza, potem gracz. Taka jest kolejność ataku bossa. Chyba że masz 16 życia to od razu atakuje w Ciebie pomijając bazy. Taki jest zapis na odwrocie karty bossa.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: Jiloo »

Kinok pisze: 06 lut 2019, 00:45 (...) Jak to rozpatrywać? Za każdą bazę jaką zagram mam bonus czy tylko ogółem raz. Nie ważne ile baz mam na ręku to bonus liczy się jeden raz?
Tam na karcie jest wszystko napisane bardzo jasno i wyraźnie. „Jeśli zagrałeś bazę”.
Nie ma nigdzie informacji, że za każdą bazę jaką zagrałeś. Jeśli zagrasz jedną bazę czy pięć baz - bonus bierzesz tylko raz.
Dodatkowo - karty na ręku nie mają żadnego znaczenia, tylko karty zagrane.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 296
Rejestracja: 23 cze 2017, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 67 times
Been thanked: 18 times

Re: Star Realms

Post autor: inzkulozik »

Jiloo pisze: 06 lut 2019, 05:52 Tam na karcie jest wszystko napisane bardzo jasno i wyraźnie. „Jeśli zagrałeś bazę”.
Nie ma nigdzie informacji, że za każdą bazę jaką zagrałeś. Jeśli zagrasz jedną bazę czy pięć baz - bonus bierzesz tylko raz.
Dodatkowo - karty na ręku nie mają żadnego znaczenia, tylko karty zagrane.
To raczej trzeba inaczej tłumaczyć, są karty gdzie wprost pisze, że można wielokrotnie użyć, więc jak nie jest to jasne najlepiej założyć, że tylko raz.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: Jiloo »

Ja tu nie widzę żadnego pola do interpretacji, pytanie jest zerojedynkowe. Można na nie odpowiedzieć albo tak albo nie.
Zagrałeś bazę? – Nie. Nie ma bonusu.
Zagrałeś bazę? – Tak. Dostajesz bonus.
Nikt się nie pyta ile baz zagrałeś tylko czy zdarzenie wystąpiło. Dokładnie tak samo działają karty Mechana Construct z Asscension.

Dodatkowo – nawias „łącznie z tą” tyczy się tego, że ta karta działa też sama na siebie, więc jeśli jest jedyną zagraną w tej turze bazą to uruchamia bonus.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 296
Rejestracja: 23 cze 2017, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 67 times
Been thanked: 18 times

Re: Star Realms

Post autor: inzkulozik »

Ale też można to pociągnąć dalej, przy dwóch zagranych bazach:
Zagrałeś bazę? – Tak. Dostajesz bonus.
Zagrałeś bazę? – Tak. Dostajesz bonus.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: Jiloo »

inzkulozik pisze: 06 lut 2019, 11:32 Ale też można to pociągnąć dalej, przy dwóch zagranych bazach:
Zagrałeś bazę? – Tak. Dostajesz bonus.
Zagrałeś bazę? – Tak. Dostajesz bonus.
Moim zdaniem niepotrzebnie to sobie nadinterpretujesz.
Gdyby bonus był za każdą zagraną kartę byłoby to wyraźnie zaznaczone.

A jest jasno napisane – JEŚLI zagrałeś bazę. Co więcej, jeśli w TEJ TURZE zagrałeś bazę. Tu naprawdę nie ma co wymyślać.
Jeśli nie zagrałeś żadnej bazy w tej turze – nie ma bonusu. Jeśli zagrałeś jakąkolwiek – jest.

Poza tym są karty które wyraźnie dają bonus za każdą zagraną kartę np. Blob World "Draw a card for each Blob card that you've played this turn".

Poszukałem na BGG i tam się ze mną zgadzają https://boardgamegeek.com/article/27124757#27124757
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 296
Rejestracja: 23 cze 2017, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 67 times
Been thanked: 18 times

Re: Star Realms

Post autor: inzkulozik »

Właśnie o to mi chodziło koniec końców, że najłatwiej nadinterpretację tej karty zanegować dosłownym tekstem, który pojawia się na innych, dzięki za cierpliwość ;)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Star Realms

Post autor: Jiloo »

inzkulozik pisze: 06 lut 2019, 12:38 Właśnie o to mi chodziło koniec końców, że najłatwiej nadinterpretację tej karty zanegować dosłownym tekstem, który pojawia się na innych, dzięki za cierpliwość ;)
Oj tam, oj tam. Nie ma za co. Cywilizowana wymiana zdań i dyskusja.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Kinok
Posty: 10
Rejestracja: 17 sty 2019, 21:30

Re: Star Realms

Post autor: Kinok »

Dzięki Panowie. Extra wyjaśnienie.
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Star Realms

Post autor: Acownik »

Kinok pisze: 06 lut 2019, 00:54
Acownik pisze: 30 sty 2019, 14:49 Dla mnie to nie jest oczywiste. W instrukcji jest napisane, że przy każdym ataku bossa należy rozpatrywać te 4 punkty po kolei: jeśli boss nie może wykonać ataku z punktu nr 1, to przechodzimy do pkt. nr 2 itd. W ten sposób, jak już o tym napisałem powyżej, nigdy nie dojdziemy do punktu nr 3 - bo jeśli boss zniszczy jakiś Outpost/Posterunek, to wrócimy znowu do punktu nr 1 i boss będzie atakować autorytet któregoś z graczy, a nie pozostałe bazy. Ponawiam pytanie: czy dobrze to rozumiem? I czy faktycznie zmieniono zasadę ataku bossa na bazy?

Spójrzmy na to trochę z innej perspektywy. Boss ma ataku 16 (bo akurat wyszła karta o wartości 8 I jest podwójny mnożnik ataku). Ty masz 2 bazy. Jedna baza to posterunek o wartości obrony 5, druga baza ma wartość obrony 5 (Nie jest posterunkiem). Niszczone są obydwie bazy (10 pkt. ataku) i boss zadaje Ci 6 punktów. Najpierw outpust potem zwykła baza, potem gracz. Taka jest kolejność ataku bossa. Chyba że masz 16 życia to od razu atakuje w Ciebie pomijając bazy. Taki jest zapis na odwrocie karty bossa.
Przepraszam, ale skąd wziąłeś taką informację? Na odwrocie karty którego bossa jest tak napisane? I dlaczego niby boss miałby raz atakować najpierw bazy, a innym razem bezpośrednio gracza - przecież to nielogiczne. Jeszcze raz ponawiam pytanie - w jaki sposób atakują bossowie z Frontiers (chodzi mi dokładnie o stronę 24 z instrukcji)?
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Star Realms

Post autor: PawelGd »

Cześć, czy Igła zagrana na Pancernik kopiuje tylko 7 obrażeń i dobranie karty, czyli w sumie 14 obrażeń i dobieram 2 karty, czy również możliwość zezłomowania skopiowanego okrętu, czyli w tym przypadku 10 obrażeń za zezłomowanie? Dzięki
Obrazek
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Star Realms

Post autor: Andy »

Kopiuje wszystko, złomowanie też.

Swoją drogą te "zdolności mimiczne Igły" we flavor tekście są świetne!😃
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Kinok
Posty: 10
Rejestracja: 17 sty 2019, 21:30

Re: Star Realms

Post autor: Kinok »

Obrazek

Witam. Mieliśmy ostatnio taka sytuację: po wszystkich swoich ruchach w rundzie (atakach, dodawaniu życia, dobieranie kart), kupiła kartę po której wychodzi ta powyżej. Rozumiem że kartę którą dobierze może normalnie użyć.

Obrazek
No i sprawa z tą kartą. Czy za każdym razem jak jest moja tura to otrzymuje 6 HP i kartę?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Star Realms

Post autor: Andy »

Tak.
Tak.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Star Realms

Post autor: bobule »

Wydaje mi się, że dobrze gramy, ale wolę się upewnić. Mogę zagrać kartę np. Stację bojową - i użyć jej, żeby aktywować zdolność sojuszu kolejnych czerwonych kart, które zagram później, a następnie mogę ją zezłomować i zadać przeciwnikowi obrażenia?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2817
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: Star Realms

Post autor: Gromb »

Tak
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
ODPOWIEDZ