7 Cudów Świata

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: Lucass »

Dziękuję :)
milok120
Posty: 5
Rejestracja: 06 sty 2018, 14:04

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: milok120 »

Posiadam dodatek z dodatkowym cudem Manneken Pis - jednak nie mam instrukcji do tego dodatku. Może ktoś wie, co oznacza symbol piwa na stronie B w etapie cudu?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: sirafin »

Właściciel Manneken Pis dostaje zimne piwo od zwycięzcy. Urok fanowskich dodatków ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
milok120
Posty: 5
Rejestracja: 06 sty 2018, 14:04

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: milok120 »

hahaha, a szukałem tych zasad od roku! Dobrze, że trafiłem na to forum ;) Dzięki!
Bauambucha
Posty: 3
Rejestracja: 28 lis 2016, 14:29

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: Bauambucha »

Hejka, mam wątpliwości co do rozszerzenia Wielkie projekty babel. Jest tam żeton porażki (taki brązowo-szaro-złoto-szary) i nie do końca rozumiem instrukcję, bo jest napisane: "Gracz traci do końca gry możliwość użytkowania surowców lub czerpania korzyści ze swojego Cudu" i nie wiem, czy tutaj chodzi o to, że nie mogę używać surowców tylko z cudu, czy też surowców z kart?
aigimig
Posty: 407
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: aigimig »

Bauambucha pisze:Hejka, mam wątpliwości co do rozszerzenia Wielkie projekty babel. Jest tam żeton porażki (taki brązowo-szaro-złoto-szary) i nie do końca rozumiem instrukcję, bo jest napisane: "Gracz traci do końca gry możliwość użytkowania surowców lub czerpania korzyści ze swojego Cudu" i nie wiem, czy tutaj chodzi o to, że nie mogę używać surowców tylko z cudu, czy też surowców z kart?
tym żetonem zakrywasz lewy górny róg planszetki cudu, więc nie możesz używać surowca (lub innych korzyści w przypadku innych tabliczek) tylko z planszy cudu. z kart jak najbardziej możesz.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Lucass »

Mam 2 szybkie pytania o zasady do Armady:

1. Karty Akademia sternikówSala mapMorskie archiwa >> czy jeśli nie chcę pobranej z wierzchu stosu karty (nie podoba mi się jej efekt), mogę ją odrzucić (ponownie wtasować w talię)? - zawsze lepiej mieć wybór z kilku kart (w wyniku normalnego zajęcia wyspy), niż narzuconą kartę; chyba, że to bonusowa karta i dokładam ją jako drugą (jeśli wcześniej mam już inną) w danym poziomie?

2. Budowa Morska >> kwestia ponoszenia kosztów… przykładowo: gracz posiada 2 drewna. Chce wybudować niebieską kartę i w tej samej turze rozbudować niebieską flotę. Koszt karty to 1 drewno, a koszt budowy floty to 2 drewna. Czy najpierw dodaje wszystkie koszty (3 drewna) i w związku z tym musi kupić od sąsiada 1 drewno? Czy traktuje te zakupy osobno, co pozwala mu przeprowadzić obydwie budowy bez konieczności dokupowania drewna?
Awatar użytkownika
Piskal
Posty: 151
Rejestracja: 11 lis 2015, 22:35
Has thanked: 21 times
Been thanked: 38 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: Piskal »

Na pierwsze nie odpowiem, bo musiałbym zajrzeć do gry.

Natomiast na 2 - tak - musisz posiadać 3 drewna (zatem jeden trzeba zakupić)
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: Lucass »

Dziękuję za odp.
Co do pyt. 1 to dochodzę do wniosku, że decyzja tak naprawdę dotyczy tego czy w ogóle budować jedną z tych kart czy nie... jeśli nastawiam się na standardową eksplorację wysp, po prostu puszczam te karty dalej (ew. odrzucam za kasę lub ruch żółtym statkiem), natomiast gdy nie mam wymaganych surowców do rozbudowy zielonej floty, a kasę potrzebuję na inne cele, wówczas jedna z tych kart może być przydatnym bonusem.
aigimig
Posty: 407
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: aigimig »

Lucass pisze: 30 paź 2018, 12:54 Mam 2 szybkie pytania o zasady do Armady:
(...)
2. Budowa Morska >> kwestia ponoszenia kosztów… przykładowo: gracz posiada 2 drewna. Chce wybudować niebieską kartę i w tej samej turze rozbudować niebieską flotę. Koszt karty to 1 drewno, a koszt budowy floty to 2 drewna. Czy najpierw dodaje wszystkie koszty (3 drewna) i w związku z tym musi kupić od sąsiada 1 drewno? Czy traktuje te zakupy osobno, co pozwala mu przeprowadzić obydwie budowy bez konieczności dokupowania drewna?
nawiązując do pytania Lucassa: czy do kosztu budowy morskiej można zastosować efekt dopiero co zagranej karty? np. zagrywam kartę obniżającą koszt zakupu szarych surowców od sąsiadów do 1 monety. czy do zapłacenia kosztu budowy morskiej w postaci szkła mogę od razu zastosować tę zniżkę?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Olgierdd »

aigimig pisze: 12 lis 2018, 01:16 nawiązując do pytania Lucassa: czy do kosztu budowy morskiej można zastosować efekt dopiero co zagranej karty? np. zagrywam kartę obniżającą koszt zakupu szarych surowców od sąsiadów do 1 monety. czy do zapłacenia kosztu budowy morskiej w postaci szkła mogę od razu zastosować tę zniżkę?
Nie można tak zrobić. Za kartę i morską budowę płacisz jednocześnie, więc koszt ustalasz zanim karta wejdzie do gry.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: Lucass »

A taka sytuacja... jest 3 graczy, po pierwszej erze jest remis w konfliktach morskich... rozumiem, że żaden nie otrzymuje punktów?
aigimig
Posty: 407
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: aigimig »

Olgierdd pisze: 12 lis 2018, 12:15
aigimig pisze: 12 lis 2018, 01:16 nawiązując do pytania Lucassa: czy do kosztu budowy morskiej można zastosować efekt dopiero co zagranej karty? np. zagrywam kartę obniżającą koszt zakupu szarych surowców od sąsiadów do 1 monety. czy do zapłacenia kosztu budowy morskiej w postaci szkła mogę od razu zastosować tę zniżkę?
Nie można tak zrobić. Za kartę i morską budowę płacisz jednocześnie, więc koszt ustalasz zanim karta wejdzie do gry.
dzięki
Lucass pisze: 12 lis 2018, 13:18 A taka sytuacja... jest 3 graczy, po pierwszej erze jest remis w konfliktach morskich... rozumiem, że żaden nie otrzymuje punktów?
zgadza się, jest to na str 18 instrukcji w sekcji 'Remis w Konfliktach Morskich'
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: Lucass »

@aigimig - z małym opóźnieniem, ale dziękuję za odp. Faktycznie jest - moje niedopatrzenie :)

Jeszcze dwie wątpliwości nasunęły się w międzyczasie:

a. jeśli gracze mają morskie tarcze w ilości, np. 4, 2, 1 na koniec 3 ery (rozgrywka 3-osobowa) – wówczas czy ten trzeci traktowany jest jako „trzecia siła” i otrzymuje 3 pkt., czy jako najsłabszy i otrzymuje -3?

b. czy mogę dokonać budowy morskiej ponosząc koszt surowca, który właśnie zdobyłem w tej samej turze? Np. wystawiając Karawanseraj, który daje m.in. 1 rudę (rudy nie miałem do tej pory w podstawowych kartach surowców), mogę w tej samej turze rozbudować żółtą flotę, jeśli koszt jej rozbudowy to 1 ruda? - wydaje mi się, że nie, gdyż koszty budowy karty i budowy morskiej sumuje się i dopiero rozpatruje, które surowce mam, a które muszę dokupić, a w tym momencie rudy nie posiadam - zgadza się?
Ostatnio zmieniony 19 lis 2018, 11:09 przez Lucass, łącznie zmieniany 1 raz.
aigimig
Posty: 407
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: aigimig »

Lucass pisze: 19 lis 2018, 10:48 Jeszcze dwie wątpliwości nasunęły się w międzyczasie w trakcie rozgrywek 3-osobowych:

a. znów konflikty morskie: jeśli co do drugiej siły na morzu jest remis, ale wynikający z braku posiadania morskich tarcz przez remisujących graczy (dot. I ery) – czy obaj otrzymują "-1", czy nie otrzymują żadnych żetonów? - myślę, że opcja druga - zgadza się?
moim zdaniem obaj po -1
Lucass pisze: 19 lis 2018, 10:48 ...albo np. jeśli gracze mają morskie tarcze w ilości, np. 4, 2, 1 na koniec 3 ery (rozgrywka cały czas 3-osobowa) – wówczas czy ten trzeci traktowany jest jako „trzecia siła” i otrzymuje 3 pkt., czy jako najsłabszy i otrzymuje -3?
zaczyna się od minusów więc -3
Lucass pisze: 19 lis 2018, 10:48 b. czy mogę dokonać budowy morskiej ponosząc koszt surowca, który właśnie zdobyłem w tej samej turze? Np. wystawiając Karawanseraj, który daje m.in. 1 rudę (rudy nie miałem do tej pory w podstawowych kartach surowców), mogę w tej samej turze rozbudować żółtą flotę, jeśli koszt jej rozbudowy to 1 ruda? - wydaje mi się, że nie, gdyż koszty budowy karty i budowy morskiej sumuje się i dopiero rozpatruje, które surowce mam, a które muszę dokupić, a w tym momencie rudy nie posiadam - zgadza się?
praktycznie o to samo pytałem kilka postów wyżej. nie można tak zrobić, bo koszt ponoszony jest od razu w całości
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: Lucass »

aigimig pisze: 19 lis 2018, 10:57
Lucass pisze: 19 lis 2018, 10:48 Jeszcze dwie wątpliwości nasunęły się w międzyczasie w trakcie rozgrywek 3-osobowych:

a. znów konflikty morskie: jeśli co do drugiej siły na morzu jest remis, ale wynikający z braku posiadania morskich tarcz przez remisujących graczy (dot. I ery) – czy obaj otrzymują "-1", czy nie otrzymują żadnych żetonów? - myślę, że opcja druga - zgadza się?
moim zdaniem obaj po -1
Chyba masz rację... w sumie, to nie ważne też, czy ci dwaj mają tarcze morskie czy nie - są dwoma najsłabszymi graczami, a minusy przyznawane są wszystkim najsłabszym remisującym graczom na koniec danej ery.
aigimig pisze:
Lucass pisze: 19 lis 2018, 10:48 ...albo np. jeśli gracze mają morskie tarcze w ilości, np. 4, 2, 1 na koniec 3 ery (rozgrywka cały czas 3-osobowa) – wówczas czy ten trzeci traktowany jest jako „trzecia siła” i otrzymuje 3 pkt., czy jako najsłabszy i otrzymuje -3?
zaczyna się od minusów więc -3
Czyli generalnie - w rozpatrywaniu morskich konfliktów w grze 3-osobowej, trzeci gracz traktowany jest po prostu jako "ostatni", a nie jako "trzecia siła".
aigimig pisze:
Lucass pisze: 19 lis 2018, 10:48 b. czy mogę dokonać budowy morskiej ponosząc koszt surowca, który właśnie zdobyłem w tej samej turze? Np. wystawiając Karawanseraj, który daje m.in. 1 rudę (rudy nie miałem do tej pory w podstawowych kartach surowców), mogę w tej samej turze rozbudować żółtą flotę, jeśli koszt jej rozbudowy to 1 ruda? - wydaje mi się, że nie, gdyż koszty budowy karty i budowy morskiej sumuje się i dopiero rozpatruje, które surowce mam, a które muszę dokupić, a w tym momencie rudy nie posiadam - zgadza się?
praktycznie o to samo pytałem kilka postów wyżej. nie można tak zrobić, bo koszt ponoszony jest od razu w całości
Taa, ja w sumie też zadałem wcześniej podobne pytanie... w każdym razie kwestia już jasna :)
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: Bludgeon »

Pytanie podobne do tych wyżej ale jednak ciut inne:

Co gdy jeden gracz ma siłę morską 6, a dwaj pozostali po 4? Mieliśmy taką sytuację i nie wiedziałem czy gracze 2 i 3 dostają punkty za 2 miesce czy za ostatnie. Ostatecznie zdecydowaliśmy że to i to.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
aigimig
Posty: 407
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: aigimig »

Bludgeon pisze: 20 lis 2018, 17:22 Pytanie podobne do tych wyżej ale jednak ciut inne:

Co gdy jeden gracz ma siłę morską 6, a dwaj pozostali po 4? Mieliśmy taką sytuację i nie wiedziałem czy gracze 2 i 3 dostają punkty za 2 miesce czy za ostatnie. Ostatecznie zdecydowaliśmy że to i to.
zaczyna się od minusów więc jeśli gracie na 3 to gracze 2 i 3 mają minusy
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: Bludgeon »

aigimig pisze: 20 lis 2018, 17:38
Bludgeon pisze: 20 lis 2018, 17:22 Pytanie podobne do tych wyżej ale jednak ciut inne:

Co gdy jeden gracz ma siłę morską 6, a dwaj pozostali po 4? Mieliśmy taką sytuację i nie wiedziałem czy gracze 2 i 3 dostają punkty za 2 miesce czy za ostatnie. Ostatecznie zdecydowaliśmy że to i to.
zaczyna się od minusów więc jeśli gracie na 3 to gracze 2 i 3 mają minusy
Aaaaa to dlatego na karcie pomocy jest taka dziwna kolejność :) okej thx.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: Lucass »

Witam,

czy żeton Dyplomacji zwalnia z udziału także w konfliktach morskich?
B0rg
Posty: 31
Rejestracja: 26 lis 2017, 22:16

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: B0rg »

Nie. I nie chroni przed najazdem.

Jeżeli posiadam żeton agresji (Imperia) i umieściłem żeton najazdu (Armada) lub inwazji (Żeglarze) u niesąsiadującego gracza to jego również atakuję dwukrotnie, tak jak sąsiadów?
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: NestorZolo »

Zasady mówią że gracz z agresją atakuje podwójnie na obie strony czyli chodzi o sąsiadów. Ale armada i żeglarze to chyba późniejsze dodatki więc można to zinterpretować że podwójnie atakujemy wszystkich z którymi mamy konflikt w danej erze. Chyba że gdzieś w internetach jest oficjalna zasada do tych nieoficjalnych dodatków. Ja bym grał że wszystko podwójnie bo jednak trochę się trzeba namęczyć żeby zbudować takie kombo. W dodatku na końcu ery może się okazać że niektóre konflikty przegramy i wtedy również przegrywamy podwójnie.

Mam natomiast pytanko odnośnie dodatku Wielkie projekty. W jednym miejscu instrukcja "mówi" że jeśli nie możemy ponieść kary to zabieramy żeton -pz odpowiadający erze. Natomiast jeśli karą jest odrzucenie karty danego koloru a my nie posiadamy danego koloru to instrukcja "mówi" że "nic się nie dzieje". troche to niespójne, być może źle przetłumaczone. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś rozwiał moje wątpliwości.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
B0rg
Posty: 31
Rejestracja: 26 lis 2017, 22:16

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: B0rg »

NestorZolo pisze: 26 sty 2020, 10:06 Ja bym grał że wszystko podwójnie bo jednak trochę się trzeba namęczyć żeby zbudować takie kombo. W dodatku na końcu ery może się okazać że niektóre konflikty przegramy i wtedy również przegrywamy podwójnie.
Nie znalazłem nigdzie oficjalnego stanowiska, ale uważam tak samo.
NestorZolo pisze: 26 sty 2020, 10:06Mam natomiast pytanko odnośnie dodatku Wielkie projekty. W jednym miejscu instrukcja "mówi" że jeśli nie możemy ponieść kary to zabieramy żeton -pz odpowiadający erze. Natomiast jeśli karą jest odrzucenie karty danego koloru a my nie posiadamy danego koloru to instrukcja "mówi" że "nic się nie dzieje". troche to niespójne, być może źle przetłumaczone. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś rozwiał moje wątpliwości.
W angielskiej instrukcji nie widzę tego dopisku, że "nic się nie dzieje". Chyba radosna twórczość tłumacza. Wg mnie normalnie pobiera się żeton kary.

Edit: Na stronie Rebela jest errata do polskiej instrukcji - tego zdania nie powinno tam być.
Góreś
Posty: 6
Rejestracja: 30 sty 2020, 10:54

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: Góreś »

Witam,
czy surowiec bądź dobro znajdujące się w lewym górnym rogu planszy cudu świata są liczone w późniejszej rozgrywce jako karty?
Przykładowo gildia robotników daje 1 punkt zwycięstwa za każdą brązową kartę w obu sąsiadujących miastach. Czy jeśli sąsiad posiada płytkę cudu świata z surowcem na start to czy za ten surowiec również dostaje się punkt zwycięstwa?
Pozdrawiam
korne
Posty: 116
Rejestracja: 20 lut 2016, 09:03
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: korne »

Góreś pisze: 30 sty 2020, 11:15 Witam,
czy surowiec bądź dobro znajdujące się w lewym górnym rogu planszy cudu świata są liczone w późniejszej rozgrywce jako karty?
Przykładowo gildia robotników daje 1 punkt zwycięstwa za każdą brązową kartę w obu sąsiadujących miastach. Czy jeśli sąsiad posiada płytkę cudu świata z surowcem na start to czy za ten surowiec również dostaje się punkt zwycięstwa?
Pozdrawiam
Tylko fizyczne karty liczą sie wtedy jako karty. To co nadrukowane w rogu planszy cudu daje tylko produkcje Tobie a sąsiadom mozliwosc zakupu
ODPOWIEDZ