Keyflower

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Keyflower

Post autor: RunMan »

Dziękuję :)
szurubur
Posty: 78
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:26
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Keyflower

Post autor: szurubur »

Czekam na otwarcie gry przy choince więc do instrukcji nie patrzylem, jedynie oglądałem zasady na YT. Rozumiem, że po skończonej turze wiosny otrzymuje wygrane kafelki i wtedy je wszystkie dokładam do miasta czy też mogę je dołożyć w dowolnym momencie byle było to zrobione w mojej kolejce? Druga sprawa, czy dołożenie kafelka do
naszego miasta jest liczone jako akcja?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Keyflower

Post autor: rastula »

Dokładasz od razu po każdej porze roku i NA STAŁE. (Nie możesz zmienić miejsca ani obrotu kafla, nawet po upgradzie).

Wobec pow. drugie pytanie jest niezasadne.
szurubur
Posty: 78
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:26
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Keyflower

Post autor: szurubur »

To mam jeszcze jedno pytanie, przy okazji transportu z domu należy postawić robotnika, rozumiem, że tu działa ta sama zasada co przy innnych akcjach z robotnikami? (czyt. mogę dokonać następnego transportu dając tym razem 2 robotników a później 3 robotników, 4 i tak do 6?)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Keyflower

Post autor: rastula »

Każdy kafel mozesz aktywować maksymalnie 3 razy.

Za 1 ludka pierwsza aktywacja
Za 2 ludki druga aktywacja
Za 3 ludki trzecia aktywacja

Przy czym na kaflu nigdy nie może się znajdować wiecej niż 6 ludków więc zagranie 3 ludków w 1 lub 2 ruchu blokuje kolejne aktywacje (nie można już zagrać 4).
szurubur
Posty: 78
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:26
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Keyflower

Post autor: szurubur »

Dzięki bardzo :)
I wesołych świąt hehe
Obrazek
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Keyflower

Post autor: bobule »

jak to jest z tymi licytacjami? wygrywając licytację, zawsze tracę meeple którymi obstawiałem licytację? czy może nie dotyczy to obstawianego kafla kolejności gracza?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Keyflower

Post autor: seki »

bobule pisze: 25 gru 2018, 08:39 jak to jest z tymi licytacjami? wygrywając licytację, zawsze tracę meeple którymi obstawiałem licytację? czy może nie dotyczy to obstawianego kafla kolejności gracza?
Tak, wygrywając licytację zawsze tracisz meeple, również przy kaflu kolejności.
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Keyflower

Post autor: Khag »

Czy jak ktoś nie zalicytuje kafla kolejności to traci możliwość wzięcia kafla Łodzi?
Jak losujecie kafle łodzi? Mi zawsze brakuje jakiegoś kafla łodzi danej pory roku, bo zostają już jakieś nie pasujące do danej pory roku.
Poznań i okolice.
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Keyflower

Post autor: dave8 »

Łodzi jest zawsze tyle ile graczy. Jak ktoś nie zalicytuje kafla kolejności, a inni jakiś wygrali, to dostanie łódkę której nikt nie wziął.

Pytania o losowaniu łodzi nie rozumiem przecież są oznaczone, która przy jakiej ilości graczy jest w grze.
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Keyflower

Post autor: KonradT »

Kafle łodzi są dwustronne. Jak na wierzchniej stronie nie ma symbolu danej pory roku, to przewracasz na drugą stronę.
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Keyflower

Post autor: Khag »

Wiem, że są dwustronne. Tylko grając w 4 osoby powinno być 16 kafli łodzi. Po 4 dla każdego. Tymczasem ja statków mam 12, z dodatkowymi 2. Czyli brakuje 4. W rozgrywce na 6 potrzeba 24kafle i jak rozwiązać ten problem.

7 kafli jest uniwersalnych, są na nich 4 pory roku.
4 są letnie
1 ma wiosnę, lato

Sprawa wyglądała tak, że ten z wiosna i latem został mi na jesień i zimę.
Poznań i okolice.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Keyflower

Post autor: BartP »

Na 4 graczy są tylko 4 kafle łodzi, na których cyklicznie mają pojawiać się meeple + żetony (skill tiles).
Reszta łodzi to normalne kafle letnie, która można licytować.

Kafle łodzi (te z meeplami + żetonami) trafiają do twojej prowincji tylko pod koniec czwartej rundy (zimy). Wcześniej (czyli pod koniec wiosny, lata i jesieni) trafiają tylko meeple + żetony, a same łodzie zostają na środku stołu. Przeczytaj jeszcze raz ten fragment instrukcji.
szurubur
Posty: 78
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:26
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Keyflower

Post autor: szurubur »

Mam parę pytań.
1. Zdobywając surowce z licytacyjnych kafli albo kafli miast odkładamy je do magazynu. Czy gdy wylicytuję drugi magazyn i dodam go do swojego miasta to mogę już "chomikowane" w pierwszym magazynie towary przerzucić od ręki do tego drugiego magazynu czy mogę to tylko zrobić normalną metodą transportu a do nowego magazynu trafiają tylko nowo nabyte surowce?
2. Czy gdy mam dwa magazyny i np ich łączna suma wynosi 7 to przy użyciu jednego robotnika mogę np przerzucić 7 towarów o jedno pole? Czy ruchy magazynów się nie sumują i dają taki ruch jaki jest napisany na danym kaflu na którym położę robotnika?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Keyflower

Post autor: BartP »

Ad 1. Nie mam polskiej wersji, ale raczej nazywanie startowego kafelka i innego kafelka - który ma podobną akcję - magazynami jest wprowadzające w błąd. To są dwa zupełnie różne kafle. To powiedziawszy, nie, nie możesz nic przekładać po zakupie kafla, który daje akcję transportu.
Ad 2. Siła transportu dwóch różnych kafli się nie sumuje. Jeśli odpalasz kafel z siłą transportu 4, to taka ona właśnie jest. A że masz gdzieś indziej coś o sile 3, to możesz w ramach kolejnej akcji to odpalić.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Keyflower

Post autor: seki »

Ja jeszcze uzupełnię bardzo dobrą odpowiedź wyżej, że gdy wykonujesz produkcję na kaflach przeciwnika lub neutralnych to surowce kladziesz na swoim kaflu startowym, gdy wykonujesz produkcje na swoich kaflach to surowce zostawiasz na kaflach produkcyjnych. Te kafle transportowe służą nie do magazynowania tylko, po odpaleniu akcji, do transportu surowców i do ulepszania kafli.
szurubur
Posty: 78
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:26
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Keyflower

Post autor: szurubur »

OK, dzięki za informację. :)
ODPOWIEDZ