Five tribes - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
B0rg
Posty: 31
Rejestracja: 26 lis 2017, 22:16

Re: Five tribes

Post autor: B0rg »

Danielf pisze: 07 lis 2018, 15:51 Mam pytanie odnośnie Utuga (obejmij kontrolę nad płytką, na której znajdują się tylko figurki). Czy można objąć kontrolę nad pustą płytką (nie ma nawet figurek)?
Czy tym dżinem można również przejmować cudowne miasta z dodatku Kaprysy Sułtana?
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2422
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Five tribes

Post autor: Jiloo »

B0rg pisze: 22 cze 2019, 22:11
Danielf pisze: 07 lis 2018, 15:51 Mam pytanie odnośnie Utuga (obejmij kontrolę nad płytką, na której znajdują się tylko figurki). Czy można objąć kontrolę nad pustą płytką (nie ma nawet figurek)?
Czy tym dżinem można również przejmować cudowne miasta z dodatku Kaprysy Sułtana?
A to jest całkiem dobre pytanie. Co prawda płytki mają na sobie karty, ale one są częścią akcji, więc przejmując płytkę i tak jej nie wykonujesz. Ten Dżin odnosi się do tego, że na płytce nie może być palm i pałaców, i że nie może być pusta. Moim zdaniem można, ale dopytałem jeszcze na BGG.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
B0rg
Posty: 31
Rejestracja: 26 lis 2017, 22:16

Re: Five tribes

Post autor: B0rg »

Patrząc po opisie dżina nic nie stoi na przeszkodzie, ale powstał on zanim pojawił się nowy rodzaj płytek, które jednak są dość mocno punktowane. Dlatego zastanawiam się, czy nie ma gdzieś jakiejś erraty. Jeśli nie to wartość tego dżina mocno wzrasta w grze z Kaprysami. W dwuosobowej rozgrywce jego posiadacz może w 2 rundy przejąć 4 miasta..
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Five tribes

Post autor: Nidav »

Dżin ten może przejmować takie płytki. Sam autor na BGG pisał o tym już dość dawno temu:
Bruno Cathala pisze:Yes, for sure, UTUG allows you to take control of fabulous cities. When i wrote "only meeples means at least one meeple and nothing else than meeples", the expansion was not available.

Sultan cards have to be considered as something equivalent to the icons explaining special abilities of the tiles.

UTUG + fabulous cities is not overpowered, because, to be in position to get these cities, you need to have a lot of elders + fakir cards. Which is not that easy.

So, if this combo comes early into the game, you opponents still have the opportunity to run for elders / fakirs, end to empty fabulous city tiles

For sure, if you are experimented and play against beginners, they won't understand how powerful it can be. The best, in this situation, is to focuse their attention when you take yourself the first fabulous city. Winning as a gentlemen is always a better win ! ;-)
Dla nieznających angielskiego - Bruno mówi, że Utag może przejmować płytki miast i nie jest to przesadnie mocne, bo żeby to zrobić, trzeba mieć dużo mędrców (dobrze pamiętam, że to byli mędrcy? Białe pionki w każdym razie) lub fakirów oraz płytki Fabulous City tylko z meeplami. Zatem jeśli ten dżin wejdzie do gry, to przeciwnik powinien skutecznie zapobiec możliwości użycia go w taki sposób i problemy mogą mieć przede wszystkim początkujący, którzy nieświadomi mocy tego comba mogą je po prostu zignorować.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: staniach21 »

Parę pytań na temat zasad

1) Towary biorę od lewej strony czyli tak jakby zaczynam od karty najbliżej stosu kart potasowanych i zakrytych(bo od lewej strony to zależy jak kto siedzi przy stole xd)

2) Akcje dżina zawsze muszę aktywować przed swoim ruchem członkiem Klanu czy mogę zrobić coś na koniec po swoim ruchu z założeniem że mi się przyda gdy bd tura innego gracze

3) Każdy złota Moneta to 1PZ? Co to oznacza. Że momenty o wartości 1 nie dają PZ, a te z wartością 5 dają mi 1PZ
Przykład mam 2 monety wartość 5 i 1
A) DOSTAJE 6PZ
B) DOSTAJE 1PZ(za monetę o wstotsci 5)
C)DOSTAJE 5PZ (za monetę o wartości 5)
D) DOSTAJE 2PZ(za 2 monety jedna wartość 5 druga wartość 1)

Z góry dziękuję za Odpowiedź
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: EsperanzaDMV »

staniach21 pisze: 30 mar 2020, 19:02 Parę pytań na temat zasad

1) Towary biorę od lewej strony czyli tak jakby zaczynam od karty najbliżej stosu kart potasowanych i zakrytych(bo od lewej strony to zależy jak kto siedzi przy stole xd)

2) Akcje dżina zawsze muszę aktywować przed swoim ruchem członkiem Klanu czy mogę zrobić coś na koniec po swoim ruchu z założeniem że mi się przyda gdy bd tura innego gracze

3) Każdy złota Moneta to 1PZ? Co to oznacza. Że momenty o wartości 1 nie dają PZ, a te z wartością 5 dają mi 1PZ
Przykład mam 2 monety wartość 5 i 1
A) DOSTAJE 6PZ
B) DOSTAJE 1PZ(za monetę o wstotsci 5)
C)DOSTAJE 5PZ (za monetę o wartości 5)
D) DOSTAJE 2PZ(za 2 monety jedna wartość 5 druga wartość 1)

Z góry dziękuję za Odpowiedź
Jest osobny dział na zasady. Tam kieruj takie pytania.

1. Ustalcie sobie po prostu na początku gry gdzie jest początek kart, czy od tej strony czy od drugiej i już.
2. Dżina możesz aktywować w dowolnym momencie swojej tury.
3. Skąd pomysł, że 1 moneta (bez znaczenia jaka wartość) = 1 punkt zwycięstwa? Tyle ile masz wartości na monetach, tyle dostajesz punktów na koniec gry. Innymi słowy na początku każdy ma 50 punktów zwycięstwa - opcja A. Można rozmieniać sobie pieniądze w trakcie gry bez ograniczeń. Nie ogarniam jak można nawet pomyśleć inaczej.
jakubski
Posty: 83
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:34
Lokalizacja: Zamość
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Five tribes

Post autor: jakubski »

Cześć,

Mam pytanie odnośnie akcji z płytek:

1. Czy dobrze zrozumiałem, że na płytkach może być kilka palm i pałaców?

2. Czy mogę kłaść palmy i pałace na płytkach należących do kogoś innego tzn. z cudzym wielbłądem?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Five tribes

Post autor: grzeslaw90 »

jakubski pisze: 18 maja 2020, 17:42 Cześć,

Mam pytanie odnośnie akcji z płytek:

1. Czy dobrze zrozumiałem, że na płytkach może być kilka palm i pałaców?

2. Czy mogę kłaść palmy i pałace na płytkach należących do kogoś innego tzn. z cudzym wielbłądem?
1. Tak
2. Nawet trzeba! :D
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: kozz84 »

Grę dopiero rozpakowałem, ale powiedzcie proszę gdzie w instrukcji jest napisane ile dostaje się punktów za zestawy towarów na koniec gry? Dwa razy czytałem instrukcje i nie znalazłem. Bgg odpowiedziało mi na to pytanie i teraz wiem, ale gdzie jest zdanie mówiące definitywnie ile jest za to punktów? Oprócz enigmatycznego zdania: „sumę PZ za każdy posiadany zestaw towarów…” na stronie 3.
sowizz
Posty: 27
Rejestracja: 02 paź 2018, 18:35
Has thanked: 100 times
Been thanked: 12 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: sowizz »

kozz84 pisze: 28 lip 2022, 19:43 Grę dopiero rozpakowałem, ale powiedzcie proszę gdzie w instrukcji jest napisane ile dostaje się punktów za zestawy towarów na koniec gry? Dwa razy czytałem instrukcje i nie znalazłem. Bgg odpowiedziało mi na to pytanie i teraz wiem, ale gdzie jest zdanie mówiące definitywnie ile jest za to punktów? Oprócz enigmatycznego zdania: „sumę PZ za każdy posiadany zestaw towarów…” na stronie 3.
Na 7. stronie w sekcji 2.6 jest wszystko napisane. Dodatkowo ta informacja jest również na karcie pomocy.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: kozz84 »

Sekcja 2.6 i karta pomocy mówi o tym ile dostaje się pieniędzy gdy się sprzeda towary a nie ile są warte punktów zwycięstwa na koniec gry.
m_marple
Posty: 69
Rejestracja: 29 lut 2020, 23:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 62 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: m_marple »

kozz84 pisze: 28 lip 2022, 20:01 Sekcja 2.6 i karta pomocy mówi o tym ile dostaje się pieniędzy gdy się sprzeda towary a nie ile są warte punktów zwycięstwa na koniec gry.
Pieniądze to w tej grze punkty zwycięstwa. Zestawy towarów, które zostaną ci na koniec gry przeliczasz na pieniądze, czyli punkty zwycięstwa, tak jakbyś je sprzedawał.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Five tribes - pytania o zasady

Post autor: Gromb »

Na stronie 3 w ramce o PZ masz opis, co za co.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Five tribes - pytania o zasady

Post autor: kozz84 »

Ramka na stronie 3 nic nie wyjaśnia ile jest punktów za zestawy towarów.

A to ze przelicznik ze strony 7 odnosi się również do PZ nie jest dla mnie oczywiste. Bo niby dlaczego? Pieniądze= PZ to wiem z tabeli na stronie 3. Ale, że towary są warte na koniec gry, tyle punktów, ile są warte pieniędzy według przelicznika nigdzie nie jest napisane.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Five tribes - pytania o zasady

Post autor: Gromb »

Nie wiem jak ci pomóc w tej rozkminie. To nasuwa się samo. To logiczne i klarowne, nigdy nie mieliśmy wątpliwości, że tak się to przelicza.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Five tribes - pytania o zasady

Post autor: grzeslaw90 »

kozz84 pisze: 28 lip 2022, 20:27 Ramka na stronie 3 nic nie wyjaśnia ile jest punktów za zestawy towarów.

A to ze przelicznik ze strony 7 odnosi się również do PZ nie jest dla mnie oczywiste. Bo niby dlaczego? Pieniądze= PZ to wiem z tabeli na stronie 3. Ale, że towary są warte na koniec gry, tyle punktów, ile są warte pieniędzy według przelicznika nigdzie nie jest napisane.
Dla nas też to było jasne od samego początku. To to samo jakbyś w ostatniej turze te towary sprzedał.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2422
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Five tribes - pytania o zasady

Post autor: Jiloo »

Tak jak wspomnieli przedmówcy.
Towary możesz sprzedać w dowolnym momencie gry jeśli potrzebujesz kasy.
Jeśli masz je do końca gry wymieniasz na kasę i liczysz.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Five tribes - pytania o zasady

Post autor: grzeslaw90 »

Rozbicie tych rzeczy na arkuszu punktowym ma też na celu statystyczne pokazanie w jakich obszarach ile punktów się zdobyło. Jest to przydatna informacja jak ktoś lubi sobie podsumować i porównywać rozgrywki.
Torquemada666
Posty: 786
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Five tribes - pytania o zasady

Post autor: Torquemada666 »

Jiloo pisze: 29 lip 2022, 10:37 Tak jak wspomnieli przedmówcy.
Towary możesz sprzedać w dowolnym momencie gry jeśli potrzebujesz kasy.
Jeśli masz je do końca gry wymieniasz na kasę i liczysz.
To nie jest tak, że jeśli zapomnisz sprzedać, gra się kończy to nie masz tych punktów? Przelicznik jest chyba ile złota są warte zestawy i dopiero te pieniądze po wymianie zestawów dają punkty zwycięstwa. Czy po prostu nawet jak się nie sprzeda liczy się je jako PZ?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Five tribes - pytania o zasady

Post autor: Gromb »

Torquemada666 pisze: 06 sie 2022, 02:06
Jiloo pisze: 29 lip 2022, 10:37 Tak jak wspomnieli przedmówcy.
Towary możesz sprzedać w dowolnym momencie gry jeśli potrzebujesz kasy.
Jeśli masz je do końca gry wymieniasz na kasę i liczysz.
To nie jest tak, że jeśli zapomnisz sprzedać, gra się kończy to nie masz tych punktów? Przelicznik jest chyba ile złota są warte zestawy i dopiero te pieniądze po wymianie zestawów dają punkty zwycięstwa. Czy po prostu nawet jak się nie sprzeda liczy się je jako PZ?
Nie, nie jest. Przecież nie wiesz jakie sety zbierają rywale, ta informacja jest niejawna. Możesz zapamiętywać, co zbierali z rynku, ale przy kilku graczach, bywa z tym różnie. Zbieranie setów i ich odkrycie na koniec punktacji to cześć strategii.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
jakubski
Posty: 83
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:34
Lokalizacja: Zamość
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Five tribes - pytania o zasady

Post autor: jakubski »

Cześć, jesteśmy po drugiej rozgrywce. Bardzo Was proszę o odpowiedź na parę pytań:

1. Jak zabijam asasynem ostatniego mepla na płytce to rozumiem, ze mogę postawić swojego wielbłąda, ale bez wykonania akcji płytki?

2. Czy można się poruszać przez płytkę z własnym/ cudzym wielbłądem?

3. Czy mogę wykonać akcję płytki na plytce z cudzym wielbłądem?

4. Rozumiem, że przez akcję targowiska można kupować fakirów?

5. Czy kończąc akcję na płytce z kupnem dżina można kupić go w ciemno ze stosu? (jak nie ma już 3 pierwotnie wyłożonych albo nawet jak są?)

6. Czy za postawienie palm i pałaców otrzymuje się od razu kasę czy punkty na koniec (symbole punktów i pieniędzy sa niestety stosowane w imstrukcji zamiennie i to jest mylące)

7. Dotyczy 6: Jeśli palmy i pałace dają punkty na koniec (na to mi bardziej wyglada) to czemu nie mają kolorów graczy - jak mam pamiętać, który pałac postawiłem?
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Five tribes - pytania o zasady

Post autor: Wrotek »

jakubski pisze: 11 lis 2022, 17:51 Cześć, jesteśmy po drugiej rozgrywce. Bardzo Was proszę o odpowiedź na parę pytań:

1. Jak zabijam asasynem ostatniego mepla na płytce to rozumiem, ze mogę postawić swojego wielbłąda, ale bez wykonania akcji płytki?

2. Czy można się poruszać przez płytkę z własnym/ cudzym wielbłądem?

3. Czy mogę wykonać akcję płytki na plytce z cudzym wielbłądem?

4. Rozumiem, że przez akcję targowiska można kupować fakirów?

5. Czy kończąc akcję na płytce z kupnem dżina można kupić go w ciemno ze stosu? (jak nie ma już 3 pierwotnie wyłożonych albo nawet jak są?)

6. Czy za postawienie palm i pałaców otrzymuje się od razu kasę czy punkty na koniec (symbole punktów i pieniędzy sa niestety stosowane w imstrukcji zamiennie i to jest mylące)

7. Dotyczy 6: Jeśli palmy i pałace dają punkty na koniec (na to mi bardziej wyglada) to czemu nie mają kolorów graczy - jak mam pamiętać, który pałac postawiłem?
1. Tak
2. Tak
3. Tak
4. Tak
5. Nie jestem pewien, nie mam przy sobie instrukcji. Wydaje mi się że tylko z wyłożonych można brać
6. i 7. Każdy może postawić palmę, ale tylko ten dostaje punkty który jest właścicielem płytki na której pałace i płytki stoją.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Five tribes - pytania o zasady

Post autor: kaszkiet »

Wrotek pisze: 11 lis 2022, 18:35
jakubski pisze: 11 lis 2022, 17:51 5. Czy kończąc akcję na płytce z kupnem dżina można kupić go w ciemno ze stosu? (jak nie ma już 3 pierwotnie wyłożonych albo nawet jak są?)
5. Nie jestem pewien, nie mam przy sobie instrukcji. Wydaje mi się że tylko z wyłożonych można brać
Potwierdzam. Można brać tylko z wyłożonych.
jakubski
Posty: 83
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:34
Lokalizacja: Zamość
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Five tribes - pytania o zasady

Post autor: jakubski »

Proszę o wyjaśnienie jeszcze kilku aspektów:

8. Czy można zabić asasynem mepla na płytce, na której zakończyło się ruch?

9. W dodatku Rzemieslnicy Naqali rozumiem, że przedmioty zdobyte zarówno z wziecia rzemieslników lub płytki warsztatu od razu są aktywne i mozliwe do użycia? (Znaczy lepiej zbierać fioletowe meple z planszy niz wydawac je na warsztacie?)

10. I na koniec - nie wydaje Wam się że stare karty dżinów sa bardziej czytelne niż te "poprawione" w tym dodatku, pomimo ze nie zawierają rzemieślinków?
Jest oczywiście pomoc gracza, ale intuicyjne nie są ni w ząb... Ktorych używacie? Nowy nadruk to dramat...

Proszę nie traktujcie powyższego jak marudzenie na wszystko. Wiem, że zasady gry sa stosunkowo proste, ale możliwość wyciągnięcia głębi przez ogranych graczy powoduje, że trzeba znać niuanse.

Dzięki za Wasze odpowiedzi.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 795
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 375 times

Re: Five tribes - pytania o zasady

Post autor: kurdzio »

jakubski pisze: 12 lis 2022, 09:02 Proszę o wyjaśnienie jeszcze kilku aspektów:

8. Czy można zabić asasynem mepla na płytce, na której zakończyło się ruch?

9. W dodatku Rzemieslnicy Naqali rozumiem, że przedmioty zdobyte zarówno z wziecia rzemieslników lub płytki warsztatu od razu są aktywne i mozliwe do użycia?
8. Tak, można.

9. Możesz użyć od razu po zdobyciu.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
ODPOWIEDZ