CO2

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
KWs
Posty: 87
Rejestracja: 12 sty 2015, 13:55

CO2

Post autor: KWs »

Cześć.

Pytanko do zasad do nowego nabytku, czyli CO2.

W momencie kiedy odwiedzamy rynek by kupić/sprzedać PNE modyfikuje się cena (gdy osiągnie STOP lub gdy dorzucamy do rynku dodatkowe PNE). Czy jeśli na rynku pojawiają się dodatkowe PNE z innych akcji - np uruchomienie projektu wymaga od nas zapłaty jednego PNE do banku - również cena się zmienia, czy wówczas jest bez zmian? Instrukcja teoretycznie wspomina tylko o zmianach cen w czasie "wizyt" handlowych, ale jakoś mi to nie pasuje do końca, a znowu sama instrukcja jest napisana tragicznie, stąd wątpliwość.
Moja kolekcja gier planszowych.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: CO2

Post autor: BartP »

Cena się zmienia tylko w przypadku, gdy na rynku (środek planszy) zabraknie CEP-ów lub gdy sprzedasz jednego CEP-a do rynku.
Poza tym na rynku NIE MOGĄ się pojawić nadprogramowe CEP-y w inny sposób niż sprzedaż. Każdy inny sposób oddania CEP-a (zapłata za instalację projektu, zapłata za region itd.) sprawia, że trafia on do banku, czyli stosu koło planszy. Czyli cena jest bez zmian.
Awatar użytkownika
Blugkolf
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, 13:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 15 times
Been thanked: 9 times

Re: CO2

Post autor: Blugkolf »

Zwróć uwagę, że na środku planszy to nie jest bank, tylko rynek. Na pomocy dla graczy jest nawet schemat ze strzałkami, pokazujący obieg CEPów, w instrukcji jest specjalnie poświęcony temu akapit, aby tego nie mylić. CEPy gracze zawsze biorą z rynku, nie ma w grze sytuacji, że gracz bierze CEP do czegokolwiek bezpośrednio z banku. Natomiast wykonując cokolwiek poza handlem na rynku, gracze zawsze płacą CEP do banku - to oznacza, że wydając CEPy nie zmieniasz ceny, ale już np. dokładając CEP do regionu za pole na torze postępu naukowego bierzesz go z rynku i zmieniasz cenę.
KWs
Posty: 87
Rejestracja: 12 sty 2015, 13:55

Re: CO2

Post autor: KWs »

No to pomotalem bank i rynek. Dzięki. Wszystko jasne.
Moja kolekcja gier planszowych.
Awatar użytkownika
ahrian
Posty: 311
Rejestracja: 26 cze 2013, 00:36

Re: CO2

Post autor: ahrian »

jestem po pierwszej partii solo i mam pytanie odnośnie katastrofy ekologicznej, czyli zdarzenia, które aktywuje się w momencie przekroczenia 350 ppm. instrukcja mówi, że wybierasz region, sprawdzasz, czy jest wystarczająca ilość elektrowni ekologicznych i jeśli nie ma, to dorzucasz losową 'brudną' elektrownię. jeśli w którymś momencie przekroczysz 350 ppm - odpala się katastrofa. i tu pytanie - kiedy? albo inaczej - jak często? wiadomo, że za pierwszym razem, po przekroczeniu 350 się odpala. ale co potem? jeśli na początku następnej dekady dołożę kolejne kilka brudnych elektrowni i poziom wzrośnie, to również się odpala? czy po dołożeniu do każdego regionu? np. dołożyłem do Europy, zrobiło się 360 - odpaliło się, potem dołożyłem do następnej miejscówki, zrobiło się 380 - odpaliło się.

pytanie może być trochę głupie, ale wolałbym mieć pewność, bo coś chyba za dużo punktów nazbierałem (150 przy pierwszej partii).
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: CO2

Post autor: Tony23 »

Katastrofę odpalasz ewentualnie tylko raz na dekadę, gdy dodasz we wszystkich regionach ewentualne brudne elektrownie i zsumujesz poziom zanieczyszczenia
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: CO2

Post autor: Veridiana »

Chciałam uprzedzić, że polska instrukcja nie uwzględnia oficjalnego FAQ. chyba, że są inne edycje PL, które to uwzględniają (?) i istnieje różnica w opisie jednej grupy kart lobbingu między wersją PL i ENG. trochę nam wczoraj zeszło na dochodzeniu jak one w zasadzie działają :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: CO2

Post autor: detrytusek »

Potencjalna katastrofa następuje raz na dekadę i w regionie z karty, która potem się "zużywa" i nie wraca do gry jeśli dobrze pamiętam.
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2015, 15:29 przez detrytusek, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: CO2

Post autor: mate00 »

Tak. Najpierw dokładasz nowe elektrownie. Potem sprawdzasz poziom zanieczyszczenia. Jeśli przekracza 350ppm - uruchamiasz zdarzenie.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: CO2

Post autor: detrytusek »

To teraz ja mam pytanko. Sytuacja początkowa: mam naukowca na ogłoszonym projekcie i teraz w swojej turze chcę wybudować elektrownię. Oczywiście spełniam warunki ale teraz muszę coś z robić z naukowcem. Mogę go przesunąć wszędzie tzn ręka, projekt, kongres ale czy to przesunięcie jest moją akcją opcjonalną? Czyli co za tym idzie mogę ruszyć innego naukowca w tej turze? W instrukcji nic nie znalazłem o takiej "darmowej" akcji ale coś mnie tknęło.
Specjalnie podkreśliłem słowo "swojej" bo gdyby tą elektrownie wybudował przeciwnik to sprawa jest prosta (czyli darmowa akcja). Z góry dzięki.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: CO2

Post autor: BartP »

Żeby wybudować elektrownię na projekcie z Twoim naukowcem, musisz najpierw w ramach darmowej akcji naukowca (jedna przysługująca na turę) zabrać go stamtąd. Czyli musisz go ruszyć na jakiś szczyt naukowy lub inny wolny projekt. Na rękę nie możesz, to dotyczy tylko przeciwników, pod których naukowcami coś robisz z projektami.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: CO2

Post autor: Veridiana »

EDIT:
Dokładnie tak :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: CO2

Post autor: detrytusek »

Rozumiem że darmowa to nie opcjonalna tak? Gdzie jest o tym w instrukcji?

edit: ok chyba już rozumiem gdzie nastąpiło nieporozumienie. W polskiej instrukcji są akcje opcjonalne, a w angielskiej free moves. Nie wiem co miał autor tłumaczenia na myśli ale dla mnie dramat. To mnie zmyliło bo zacząłem kombinować gdzie tu jest faktycznie jakaś darmowa akcja oprócz opcjonalnej. Reasumując teraz mi wychodzi na to, że od początku dobrze zinterpretowałem zasady. No chyba, że jednak nie... :D
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: CO2

Post autor: BartP »

Nie czytałem polskiej instrukcji, więc nie wiedziałem, że użyto terminu "opcjonalny", ale tak, musisz tę jedną opcjonalną wykorzystać na ruch naukowca, by wybudować tę elektrownię pod swoim naukowcem.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: CO2

Post autor: detrytusek »

detrytusek pisze:Potencjalna katastrofa następuje raz na dekadę i w regionie z karty, która potem się "zużywa" i nie wraca do gry jeśli dobrze pamiętam.
zacytuje samego siebie ale jedno zdanie objaśnienia...karta zagrożenia zmienia się (usuwa się z gry) co dekadę niezależnie czy przekroczy się 350 czy nie. Zmieniają się tylko konsekwencje.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: CO2

Post autor: BartP »

detrytusek, gdyby to cytowane zdanie było pytaniem, tobym Tobie odpowiedział.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: CO2

Post autor: detrytusek »

BartP pisze:detrytusek, gdyby to cytowane zdanie było pytaniem, tobym Tobie odpowiedział.
ale to cytowane zdanie było odpowiedzią na problem kogoś innego więc nie mogło być pytaniem :)
Wczoraj przekonałem się jeszcze raz, że ta instrukcja jest jednak słaba. Pewne rzeczy powinny być bardziej uwypuklone ew. zwrócona uwaga na jakimś przykładzie cycuś. Planuje zrobić ściągawkę i wrzucić na BGG (wiem, że jest przetłumaczona oficjalna ściągawka ale myślę o szerszym ujęciu). Pytanie do Was: Które reguły dla Was były najgorsze do zapamiętania albo takie, które po kilku grach jeszcze okazywały się wciąż błędne? Mam kilka swoich ale nie chcę robić pliku tylko pod siebie.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: CO2

Post autor: Veridiana »

My kolejny raz zapomnieliśmy usuwać CEPy z regionów podczas dokładania "śmierdzieli" :wink: przez to zawsze jest komplet CEPów na planszy.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: CO2

Post autor: detrytusek »

Veridiana pisze:My kolejny raz zapomnieliśmy usuwać CEPy z regionów podczas dokładania "śmierdzieli" :wink: przez to zawsze jest komplet CEPów na planszy.
a to też jest i na mojej liście :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: CO2

Post autor: Veridiana »

BartP pisze:Żeby wybudować elektrownię na projekcie z Twoim naukowcem, musisz najpierw w ramach darmowej akcji naukowca (jedna przysługująca na turę) zabrać go stamtąd. Czyli musisz go ruszyć na jakiś szczyt naukowy lub inny wolny projekt. Na rękę nie możesz, to dotyczy tylko przeciwników, pod których naukowcami coś robisz z projektami.
Jednak możesz na rękę :!: W ramach opcjonalnej akcji naukowca można przenieść go:
- z ręki na projekt
- z projektu na rękę
- z projektu na inny projekt
- z projektu na kongres (szczyt, czy jak tam zwał)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: CO2

Post autor: BartP »

Veridiana, nie wiem, skąd masz takie informacje. Moja instrukcja mówi, że nie wolno w ramach darmowego ruchu naukowca cofać go na rękę (najczęściej i tak nie ma raczej po co).
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: CO2

Post autor: detrytusek »

W ramach opcjonalnej/darmowej akcji możesz:
- z ręki na pusty projekt
- z projektu na inny pusty projekt
- na rękę
- z projektu na kongres

natomiast jeśli ktoś Ci ściąga naukowca to:
- na rękę za punkt dośw.
- na kongres w temacie
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: CO2

Post autor: BartP »

Widzę, że rzeczywiście na BGG też tak piszą. Aczkolwiek nie ma tego ani w mojej instrukcji, ani w FAQ, dziwne. Może mam jakieś pierwsze wydanie czy coś.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: CO2

Post autor: detrytusek »

jakby co:
"from any project to another vacant project or to your hand"
W skrócie zasad też ze strzałek to wynika.

Ale faktycznie mała szansa żeby to się komuś przydało:)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: CO2

Post autor: BartP »

Dzięki, posiłkowałem się pdf-em, który najwyraźniej był wybrakowany.
ODPOWIEDZ