pytania Istambuł

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
habert
Posty: 1016
Rejestracja: 12 mar 2014, 20:26
Has thanked: 43 times
Been thanked: 7 times

pytania Istambuł

Post autor: habert »

Witam!

Czy przychodząc do Kołodzieja i posiadając 21 Lirów mogę za jednym razem (1 akcją) kupić 3 rozszerzenia taczki płacą 21 Lirów ? Czy akcja obejmuje tylko zakup pojedynczy (1 rozszerzenie taczki za 7 Lirów ?). Podobnie czy na innych polach np. sprzedawca rubinów mogę od razu kupić 5 rubinów w ramach 1 akcji czy tylko jeden ?

Rozumiem, że jeżeli nie mam pomocników i poruszam się sam jako kupiec na pole na którym stoi już wcześniej pozostawiony przeze mnie pomocnik to kładę na niego mój pionek kupca i od razu mogę wykonać akcję na tym polu, a w następnej turze gdy ruszam się (razem z nim) to nie zostawiam go na tym polu na którym go dobrałem (kładąc się na Nim ;) lecz zostawiam go na polu na które pójdzie ze mną i tam mogę wykonać akcję ?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 12 times

Re: pytania Istambuł

Post autor: adikom5777 »

1. Robisz tylko jedną akcję.

2. Dokładnie tak.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: pytania Istambuł

Post autor: RunMan »

Karawanseraj - decydując się na dobranie karty ze stosu kart odrzuconych mogę brać tylko wierzchnie karty, czy przeglądać cały stos? Sądzę, że opcja pierwsza, ale lepiej się upewnić :)
Robercik
Posty: 14
Rejestracja: 02 wrz 2018, 02:27
Has thanked: 5 times

Re: pytania Istambuł

Post autor: Robercik »

Cześć

Czy spotykając członka swojej rodziny w innej lokacji niż posterunek też mogę go użyć do wykonania danej akcji?
Zakładam, że tak, ale nie znalazłem w instrukcji wyjaśnienia tego.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: pytania Istambuł

Post autor: Brylantino »

Nie. Członka swojej rodziny możesz użyć tylko jak jest na posterunku. Jeżeli został już przez ciebie użyty i znajduje się w innej lokacji, to zostanie tam, dopóki inny gracz go nie odeśle na posterunek policji. Kiedy wchodzisz na pole, gdzie znajduje się twój członek rodziny, nic się nie dzieje. Jest to wytłumaczone w instrukcji, ale w bardzo niebezpośredni sposób ;)
Robercik
Posty: 14
Rejestracja: 02 wrz 2018, 02:27
Has thanked: 5 times

Re: pytania Istambuł

Post autor: Robercik »

Ok, to widocznie za mało się skupiałem na jej czytaniu :)
Dziękuję bardzo.

Jednak w takim razie chciałbym jeszcze spytać o to samo pytanie co wyżej RunMan, czyli czy dobierając kartę ze stosu kart odrzuconych dobiera się tez z góry? Bo też nie jest to bezpośrednio napisane.
W ogóle bardzo słaba ta instrukcja moim zdaniem, do całkowitego zrozumienia zasad w wielu miejscach trzeba czytać między wierszami.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: pytania Istambuł

Post autor: Brylantino »

Tak - karty bierzemy bezpośrednio z góry. Nie przeglądamy całego discardu.
Robercik
Posty: 14
Rejestracja: 02 wrz 2018, 02:27
Has thanked: 5 times

Re: pytania Istambuł

Post autor: Robercik »

Dziękuję bardzo za rozwianie moich wątpliwości :)
lko
Posty: 18
Rejestracja: 09 maja 2017, 00:05
Has thanked: 4 times

Re: pytania Istambuł

Post autor: lko »

Tak, tylko z góry stosu. Angielska instrukcja podaje to wprost:
" When taking Bonus cards with this action (and only with this one), you may also take them from the top of the face-up discard pile!"
ODPOWIEDZ