Zbuduj Swój Kaczogród

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Zbuduj Swój Kaczogród

Post autor: Arhtu »

Słuchajcie, poszukuję instrukcji do tej gry - ma ją może ktoś z Was lub wie jak ją zdobyć?
-
Maciej
Posty: 43
Rejestracja: 16 lis 2004, 20:02
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Maciej »

Ja mam w domu wszystkie numery Kaczora Donalda od pierwszego numeru do koło 250. kaczogród był koło 150 więc mam to. Nie mam skanera.. mogę przesłać pocztą tradycyjną, zagadaj na priv.
nikop
Posty: 1
Rejestracja: 16 kwie 2007, 16:05

...

Post autor: nikop »

Eeee... Mi też by się przydała ta instrukcja. Bo nie grałem już w to baaaardzo długo i zapomniałem zasad, a KD już oddałem w 'spadku'... :D
Tak więc jeśli ktoś byłby łaskaw (nawet skrótowo - resztę sobie przypomnę), to byłbym wdzięczny (mojo wdzięczność będzie was ścigać do końca życia... Ha!).
Jestem pastafarianinem.
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Zagralbym sobie - jak bylem dzieckiem to ta gra miala jakis taki czar i klimat :)

Ma ktos moze jakies skany kart? :)

Pzdr
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Nie wiem czy ten wątek to nie jakiś spisek i wyśmiewanie się z miłościwie nam panujących? Że IV RP to niby Kaczogród? Skandal :evil:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
nojklop
Posty: 2
Rejestracja: 02 wrz 2008, 11:33

Re: Zbuduj Swój Kaczogród - poszukuję instrukcji

Post autor: nojklop »

(mój mail do nelf'a)
Niestety nie znalazłem zasad. Jednak co nieco pamiętam, więc mogę Ci napisać:

Karty należy potasować i rozdać po 5 dla każdego gracza (i właściwie przez większość gry gracze mają po 5 kart w ręce). Reszta kart (rewersami do góry) tworzy stos, z którego dobiera się karty. Obok będzie się też znajdował stos kart odrzuconych.
Gracze po kolei wykonują po jednej z możliwych akcji:
a) dołożenie karty do swojego Kaczogrodu i wzięcie nowej karty ze stosu
b) zagranie karty działania (w kolorze białym) i wzięcie nowej karty ze stosu
c) wymiana wszystkich* kart z ręki
Jeśli gracz na początku gry nie ma Ratusza, to musi wymieniać karty tak długo, aż będzie miał (nie może zagrywać wydarzeń, ani budować innych dzielnic)
Gracz, który zaczyna rozpoczyna budowę swojego Kaczogrodu od dowolnej karty z grupy Ratusz (w kolorze fioletowym) - kładzie tę kartę przed sobą. Następne "dzielnice" (karty w kolorach nie-białych) dokłada się do miasta zgodnie z pewnymi zasadami:
1. Karty muszą do siebie przylegać bokami
2. Dwie karty tego samego koloru nie mogą leżeć obok siebie (ale mogą stykać się rogami)
3. Karty służb miejskich (grup Ratusz, Policja, Straż Pożarna, Służba Zdrowia) nie mogą leżeć obok siebie
4. Wszystkie karty muszą mieć połączenie (może być pośrednie) z conajmniej jedną kartą Ratusz (oczywiście poza samymi Ratuszami ;))
Jeśli karta/karty (w wyniku działań przeciwników) traci/tracą to połączenie, to są natychmiast usuwane z Kaczogrodu.

Koniec gry następuje z chwilą wyczerpania się stosu kart i następuje wtedy podliczenie punktów:
Z miasta usuwa się wszystkie służby miejskie (za nie nie ma punktów), a następnie wszystkie obiekty grupuje się według kolorów. Za każdy kolor, (niezależnie od ilości kart w tym kolorze) oprócz czerwonego, otrzymuje się jeden punkt.
Za każdy obiekt specjalny (kolor czerwony lub inny zmieniony przy pomocy białej karty) otrzymuje się jeden punkt (czyli tu ilość kart ma znaczenie).
Wygrywa osoba, która ma najwięcej punktów (a to niespodzianka) ;)

Kilka kwestii:
Ta gra była tworzona z myślą, że każdy z graczy ma swoją własną talię. Ja mam tylko jedną i dlatego stos kart do dobierania jest u mnie jeden.
Obiekty specjalne utworzone przy pomocy karty działania (białej karty) mogą przylegać do kart w dowolnych kolorach.
Dobrze jest ustalić co zrobić jeśli gracz przez pomyłkę zbuduje dzielnicę w sposób niezgodny z zasadami (sprawa dotyczy też karty 140. Mgła). Ja gram tak, że gracz musi wtedy wybrać jedną z tych źle zbudowanych kart i odrzucić ją.
I co do niektórych kart:
122. Przebudowa miasta - zgodnie z instrukcją na karcie wynikałoby, że można przenieść przeciwnikowi jego Ratusze tak, aby żaden obiekt nie był z nimi połączony. Jednak granie w taki sposób powoduje niesmak zwłaszcza, jeśli przeciwnik się takiego zagrania nie spodziewa. Najlepiej przed rozgrywką ustalić, czy ratusze można przebudowywać czy nie.
140. Mgła - kładzenie kart rewersami do góry uniemożliwia przeciwnikom ich wybór podczas zagrywania kart wydarzeń. Wszystkie zasłonięte karty należy traktować jak obiekty, tzn. zasłonięta policja nie chroni przed atakiem terrorystycznym.
145. Gwiazdka - zgodnie z instrukcją karta dotyczy jedynie wydarzeń działających przez kilka kolejek, jednak grając traktuję tę kartę jak jokera, którego mogę użyć w dowolnym momencie. A co, w końcu święta... ;)

Innych kart, które sprawiałyby mi trudności nie mam w swojej talii, więc siłą rzeczy ich nie opiszę.

*tego czy wszystkie nie jestem pewien. Przed graniem ustalam zazwyczaj tę kwestię z pozostałymi graczami. Inne rozwiązania to: wymiana dowolnej ilości (sprawdza się nieźle); i wymienianie po jednej (mało skuteczne w przypadku szukania ratusza).

Takie zasady do gry przy mojej skromnej talii wystarczają. Jeśli ktoś jednak znajdzie (lub wymyśli) lepsze, to chętnie przeczytam :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jarek B.
Posty: 148
Rejestracja: 17 wrz 2007, 08:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 10 times

Re: Zbuduj Swój Kaczogród - poszukuję instrukcji

Post autor: Jarek B. »

Zapytam jutro Tomka Kołodziejczaka - szefa "Kaczogrodu" - czy ma w swoich zbiorach instrukcję do tej gry. Dam znać.
Piotrek85
Posty: 34
Rejestracja: 05 lis 2007, 13:19
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Zbuduj Swój Kaczogród - poszukuję instrukcji

Post autor: Piotrek85 »

Toż to była najlepsza z gier z Kaczora Donalda... Mam jeszcze swoją (niepełną niestety) talię gdzieś - o zasady bym bardzo prosił (choć to co opisał już nojklop z pewnością wystarczy), a tym bardziej o skany kart. Już nie mogę się doczekać :D
Awatar użytkownika
Jarek B.
Posty: 148
Rejestracja: 17 wrz 2007, 08:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 10 times

Re: Zbuduj Swój Kaczogród - poszukuję instrukcji

Post autor: Jarek B. »

W piątek prawdopodobnie będę miał archiwalny numer Kaczora Donalda zawierający tę grę. Wrzucę więc instrukcję.
Awatar użytkownika
Zielu
Posty: 339
Rejestracja: 03 maja 2005, 16:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zbuduj Swój Kaczogród - poszukuję instrukcji

Post autor: Zielu »

Super gra.

Jarek - byloby wspaniale, dzieki za inicjatywe...


Niestety znajac zycie bede w to musial grac sam, bo nie znajde chetnych ...
Ale jak wiadomo - nie ma to jak interligentny partner do gry... ;D
Inferno
Posty: 4
Rejestracja: 26 lis 2007, 15:37
Lokalizacja: Lubartów

Re: Zbuduj Swój Kaczogród - poszukuję instrukcji

Post autor: Inferno »

Trochę odświeżę temat ale ostatnio mnie naszło na tą gierkę ;) :). Posiada ktoś może skany albo chce odstąpić za jakąś opłatą karty do gry ? :).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Alex
Posty: 85
Rejestracja: 09 lip 2008, 16:51

Re: Zbuduj Swój Kaczogród - poszukuję instrukcji

Post autor: Alex »

Moim zdaniem, gdyby wszyscy tutaj obecnie połączyli siły i przesłali skany swoich kart, może by je było lekko "zremasterować" i przygotować komplety do wydruku dla wszystkich graczy. Ale jak widać fani kaczek aż takiego poczucia jedności nie mają ^^ Ciekawe co z tą instrukcją... Podzieli się ktoś w końcu tymi skanami czy nie?
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: Zbuduj Swój Kaczogród - poszukuję instrukcji

Post autor: jax »

Alex pisze: Ale jak widać fani kaczek aż takiego poczucia jedności nie mają ^^
Tak, na tym forum fani kaczek (jadalnych, niejadalnych a także w formie postaci bohaterów gier planszowych) są licznie reprezentowani. Faktycznie dziwne, ze ze jeszcze nikt dotad tutaj nie 'zjednoczyl sil' w poczuciu kaczogrodzkiego obowiazku i z poswieceniem nie opublikowal chocby kilku skanow kart i instrukcji. Taaaa... bardzo dziwne :roll: :twisted:
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Piotrek85
Posty: 34
Rejestracja: 05 lis 2007, 13:19
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Zbuduj Swój Kaczogród - poszukuję instrukcji

Post autor: Piotrek85 »

Myślę, że można wypisać kto ma jakie nr kart - sam bym zaczął ale nie wiem gdzie je wsadziłem, w weekend powinienem mieć więcej czasu to poszukam.
Poza tym nie mam instrukcji :/

Pozdrawiam.
Inferno
Posty: 4
Rejestracja: 26 lis 2007, 15:37
Lokalizacja: Lubartów

Re: Zbuduj Swój Kaczogród - poszukuję instrukcji

Post autor: Inferno »

Mam masę kaczorów więc instrukcję mam gdzieś na 100%, więc też jakoś poszukam ;) :).
bik3r94
Posty: 1
Rejestracja: 20 gru 2008, 17:14

Re: Zbuduj Swój Kaczogród - poszukuję instrukcji

Post autor: bik3r94 »

Witam, a ja posiadam całą talię kart "Zbuduj swój Kaczogród" w stanie mint/b. dobry (oprócz karty "Awaria elektrowni" - ta jest w stanie dostateczny+) oraz wszystkie numery "Kaczora Donalda" z instrukcją stany mint (= idealny). W dzieciństwie byłem strasznym pedantem...:P
Inferno
Posty: 4
Rejestracja: 26 lis 2007, 15:37
Lokalizacja: Lubartów

Re: Zbuduj Swój Kaczogród - poszukuję instrukcji

Post autor: Inferno »

Wysłałem stosowne PW ;) :).
Inferno
Posty: 4
Rejestracja: 26 lis 2007, 15:37
Lokalizacja: Lubartów

Re: Zbuduj Swój Kaczogród - poszukuję instrukcji

Post autor: Inferno »

Posiada ktoś karty i skaner ?:)
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Zbuduj Swój Kaczogród - poszukuję instrukcji

Post autor: Arhtu »

Ja chyba mam komplet kart, nie pamiętam w jakim stanie; skaner niestety marnej jakości.

A zamieści ktoś w końcu instrukcję? :)
-
Arathi
Posty: 6
Rejestracja: 12 maja 2009, 23:06

Re: Zbuduj Swój Kaczogród - poszukuję instrukcji

Post autor: Arathi »

Wie, że odświeżam temat ale naprawdę potrzebna mi ta instrukcja. Lub najlepiej to plus skany kart. Choć sama instrukcja też starczy. Z góry thx.
gordon_shumway
Posty: 174
Rejestracja: 02 kwie 2009, 10:07
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Has thanked: 29 times

Re: Zbuduj Swój Kaczogród - poszukuję instrukcji

Post autor: gordon_shumway »

ja poszukam i dam znać... gdzieś mam karty, gorzej z instrukcją, ale coś wymyślimy...
Awatar użytkownika
Bialogwardzista
Posty: 123
Rejestracja: 22 paź 2008, 09:14

Re: Zbuduj Swój Kaczogród - poszukuję instrukcji

Post autor: Bialogwardzista »

Gordon Shumway - Bardzo dobry Nick ! <thumbs up>
Arathi
Posty: 6
Rejestracja: 12 maja 2009, 23:06

Re: Zbuduj Swój Kaczogród - poszukuję instrukcji

Post autor: Arathi »

Ehhh.. ponawiam pytanie: czy ma ktoś instrukcję do udostępnienia ?

Kart mi już nie trzeba, bo zdobyłem całą talię (150 kart)....
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 330
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Zbuduj Swój Kaczogród - poszukuję instrukcji

Post autor: Wehr »

@Arathi, w takim razie wypadałoby wydrukować je, czekamy. :-P
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Arathi
Posty: 6
Rejestracja: 12 maja 2009, 23:06

Re: Zbuduj Swój Kaczogród - poszukuję instrukcji

Post autor: Arathi »

Mam oryginały, a nie skany...
ODPOWIEDZ