Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy - zasady i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Forbidden Stars

Post autor: siekan »

Do mojego pytania pierwszego czyli rozbicia i otrzymania kości jest FAQ? Albo gdzieś opisane? Bo reszta odpowiedzi faktycznie ok ale wczoraj się wykłucalismy o tą bitewną kartę. Kolega twierdził, że nie mogę rozbić aby otrzymać kość bo już nie ma dostepnych kosci i tym samym może wstawić Kultyste na planszy. Co węcej powiedział że nie mogę rozbić i nie brać kości bo takiego zapisu nie ma na karcie. Czy ma ktoś może angielską wersję tej karty?

Co do Grozy z przestworzy - na karcie pisze, że może wydać kość morale aby zmusić do rozbicia wszystkich jednostek z nalotu. Czy może się zdażyć aby więcej niż jedna jednostka była wtedy rozbita? Wydaje mi się, że nie ale zatem po co wtedy zapis na karcie że wszystkich jednostek a nie tylko jednej
Awatar użytkownika
nightrunner
Posty: 131
Rejestracja: 03 sty 2013, 10:32
Has thanked: 3 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: nightrunner »

Obrazek

Hmm, w sumie to już sam nie wiem, może faktycznie trzeba spełnić obie te rzeczy...
Z zasadami jest często tak, że im mocniej się rozkminia tym mniej się w końcu wie bo wychodzą nagle różne niuansiki ;)

Jeśli chodzi o co chodziło twórcom w tej karcie to ja to interpretuję tak, że Chaos "kusi" przeciwnika, którego przekonuje do rozbicia w zamian za kość (w domyśle to Chaos mu ją daje). Przeciwnik dając się skusić rozbija jednostkę, kości zaoferowanej przez Chaos już nie jest w stanie przyjąć bo ma już 8, ale polecenie Chaosu wypełnił przez rozbicie swojej jednostki.

No, ale to już moje gdybania - zawsze lubię dopowiadac sobie działania karty w tak klimatycznych grach ;)
Ostatnio zmieniony 19 paź 2016, 17:05 przez nightrunner, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Forbidden Stars

Post autor: siekan »

Problem jest taki że mam taką ekipę, gdzie wszystko musi być czarno na białym :D Może ktoś jeszcze coś powie :)
Awatar użytkownika
nightrunner
Posty: 131
Rejestracja: 03 sty 2013, 10:32
Has thanked: 3 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: nightrunner »

Odnośnie Grozy z przstworzy to jest taki zapis z uwagi na to, że można zaatakować z orbity planetę z jedną lub więc już rozbitymi jednostkami - obrażenia zawsze trzeba przydzielać wpierw jednostkom stojącym, więc jest w takim przypadku wielce prawdopodobne, że po ataku orbitalnym może być takich rozbitych jednostek więcej.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2356
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: karawanken »

siekan pisze:Problem jest taki że mam taką ekipę, gdzie wszystko musi być czarno na białym :D Może ktoś jeszcze coś powie :)
Współczuję. Ja nie potrafię grać z takimi ludźmi. A kartę interpretował bym podobnie.
1. Rozbijasz jednostkę, to dostajesz kość.
2. Masz limit kości, więc nie mozesz dostać kolejnej
3. Spełniasz warunek rozbicia jednostki więc chaos nie dostaje kultystów.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Forbidden Stars

Post autor: vinnichi »

Dokładnie:
"Gracz może podczas walki korzystać z maksymalnie ośmiu
kości. Jeśli na początku walki gracz miałby rzucać więcej niż
ośmioma kośćmi, zamiast tego rzuca tylko ośmioma.
»» Jeśli wskutek jakiejś zdolności gracz miałby otrzymać
kość i przekroczyć wspomniany limit, nie może otrzymać
dodatkowej kości."
Nie ma informacji, że efekt zostaje anulowany po prostu nie dostaje kości.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: zioombel »

Zgadzam się z przedmowcami.
W moim odczuciu jest tak: rozbijasz jednostkę > dostajesz kostkę, ale nie możesz jej użyć bo już masz 8> chaos nie dostaje kultysty.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Forbidden Stars

Post autor: vinnichi »

A odnośnie innego pytania kto wybiera jednostkę do rozbicia to fragment z Księgi zasad:
Jeśli zdolność karty daje jakieś opcje do wyboru, wszystkie decyzje podejmuje właściciel karty, chyba że zaznaczono inaczej.
Czyli jeśli nie ma jasna napisane że broniący wybiera jednostkę, to robi to właściciel karty
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Quetzalcoatl »

A ja mam takie ogólne pytane o kolejność rozpatrywania kart bitwy.
Dzieje się to symultanicznie, czy po kolei? Pierwszy odsłania kartę atakujący, rozpatruje efekt, a jeśli obrońca ma kartę w jakiś sposób anulujące jego wydarzenie, np. uniemożliwia rozbicie jednostek w Ultramarines'ach, to co się dzieje? Wydarzenie nie działa wstecz, prawda?

Co się dzieje w sytuacji, gdy Chaos zagra kartę, mówiącą, że Ultramarines albo rozbija swoją jednostkę i dostaje kość albo Chaos coś tam dostawia, a Ultras zagra kartę uniemożliwiającą rozbicie jego jednostek w tej rundzie?
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: zioombel »

Quetzalcoatl pisze:A ja mam takie ogólne pytane o kolejność rozpatrywania kart bitwy.
Dzieje się to symultanicznie, czy po kolei? Pierwszy odsłania kartę atakujący, rozpatruje efekt, a jeśli obrońca ma kartę w jakiś sposób anulujące jego wydarzenie, np. uniemożliwia rozbicie jednostek w Ultramarines'ach, to co się dzieje? Wydarzenie nie działa wstecz, prawda?

Co się dzieje w sytuacji, gdy Chaos zagra kartę, mówiącą, że Ultramarines albo rozbija swoją jednostkę i dostaje kość albo Chaos coś tam dostawia, a Ultras zagra kartę uniemożliwiającą rozbicie jego jednostek w tej rundzie?
Nie działa wstecz. Żeby ta konkretna karta zapobiegła rozbiciu jednostek Ultramarines muszę atakować i zagrać kartę jako pierwsi.
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Quetzalcoatl »

OK. A jeśli Ultrasi pierwsi, jako atakujący, zagrają kartę uniemożliwiającą rozbicie ich jednostek (jest to jedna z ulepszonych kart walki) a Chaos wybierze tą, co każe wybierać wrogowi między rozbiciem jednej jednostki, ale dobraniem kości, a dołożeniem kultysty przez Chaos. Automatycznie działa druga cześć? Czy Marines mogą wybrać pierwszy wariant, ale ponieważ nie mogą rozbić swoich jednostek to nic się nie dzieje, ale dostają kość?
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: zioombel »

Mógłbyś przytoczyć dokładne teksty z kart?
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Quetzalcoatl »

Marines: Nie okazuj strachu:
W tej rundzie zmagań twoje jednostki nie mogą zostać rozbite

Chaos: Pokusa chaosu
Twój przeciwnik może wybrać i rozbić jedną ze swoich jednostek, aby otrzymać [kość]. Jeśli tego nie zrobi, umieść na tym obszarze darmowego kultystę albo Iconoclasta.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: zioombel »

Dawno nie grałem a jeszcze dawniej czytałem instrukcje. Ale grałbym tak, że możesz wybrać i rozbić, żeby dostać kostkę mimo tego, że nie mogą być rozbite. Ktoś bardziej ograny potwierdzi?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: sirafin »

Sytuacja z cyklu "zrób X aby otrzymać Y". Ja bym powiedział, że nie może wybrać pierwszej opcji, bo nie jest w stanie spełnić warunku (ponieść kosztu). Identycznie by było, gdyby gracz miał tylko rozbite jednostki -> twoje jednostki nie mogą zostać rozbite, więc pierwsza opcja odpada.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: zioombel »

Jeśli chodzi o zasady ściśle rozumiane to się zgodzę. Jednak wtedy karta, która była dla Ciebie pozytywna staje się negatywna.
Lubię sobie tłumaczyć fabularnie luki w zasadach. Jeśli użyłem jakiejś technologii, żeby ochronić moje jednostki to rozumiem, że umiem tę technologię wyłączyć reagując na sytuację na polu bitwy. Ale to moje klimatyczne granie ;-) moja gra to mogę rozstrzygać klimatycznie zasady, które nie są opisane dokładnie.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: sirafin »

Też lubię sobie wizualizować mechanikę fabularnie, gra zyskuje wtedy dodatkową warstwę :) Jednak zawsze staram się przekuwać mechanikę w fabułę, nie odwrotnie.

Technologia, której nie zdołałeś wyłączyć na czas? Na pewno jesteś w stanie wyobrazić sobie taki dramatyczny scenariusz w odpowiednich warunkach. Ale w tym wypadku nie mamy nawet technologii.

Marines przed atakiem zostali tak fanatycznie zmotywowani, że się nie ugną, nie okażą słabości, śmierć albo zwycięstwo. Gdy pojawia się pokusa chaosu, nawet nie ma szans, żeby którykolwiek z tych fanatyków jej uległ.

I już jakieś uzasadnienie fabularne jest ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: zioombel »

Z kolejnej strony ktoś tym oddziałem dowodzi. I mimo tego że oddział jest zmotywowany do walki do końca to słucha rozkazów. Dowódca jest ogarnięty i widzi co mu się bardziej opłaci zrobić żeby wygrać. Rozkazuje, więc jednemu ze swoich żołnierzy odpuścić, żeby wyrolować Chaos. ;-) :-P
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: playerator »

Quetzalcoatl pisze:OK. A jeśli Ultrasi pierwsi, jako atakujący, zagrają kartę uniemożliwiającą rozbicie ich jednostek (jest to jedna z ulepszonych kart walki) a Chaos wybierze tą, co każe wybierać wrogowi między rozbiciem jednej jednostki, ale dobraniem kości, a dołożeniem kultysty przez Chaos. Automatycznie działa druga cześć? Czy Marines mogą wybrać pierwszy wariant, ale ponieważ nie mogą rozbić swoich jednostek to nic się nie dzieje, ale dostają kość?
Myślę tak:
Wolno im wybrać pierwszą opcję, ale nie dostają kości (bo nie mogą rozbić jednostki). Nie pojawia się też kultysta (ponieważ wybrali pierwszą opcję). Obie karty zadziałają, ale efektem będzie mały impas. Jak to w czasem w walce bywa.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Valarus »

playerator pisze: Wolno im wybrać pierwszą opcję, ale nie dostają kości (bo nie mogą rozbić jednostki). Nie pojawia się też kultysta (ponieważ wybrali pierwszą opcję). Obie karty zadziałają, ale efektem będzie mały impas. Jak to w czasem w walce bywa.
Nie mogą rozbić jednostki, więc nie mogą wybrać pierwszej opcji. Chaos dostanie kultystę.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Forbidden Stars

Post autor: vinnichi »

Chyba powinniśmy zaufać twórcom że dobrze zbalansowali grę i nie dodawać swoich fabularnych ulepszeń w mechanice :-). Na pewno w trakcie testów pojawiło się i te ograniczenie, skoro zostało to znaczy że tak jest lepiej
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
kamilkaze
Posty: 12
Rejestracja: 04 lut 2015, 11:07

Re: Forbidden Stars

Post autor: kamilkaze »

Rozumiem że atak orbitalny polega na zliczeniu karabinków na kościach które posiadają statki.A obrończa tylko zlicza wartość wytrzymania.I to cała akcja?bo tak to wygląda z instrukcji.
Konduktor
Posty: 116
Rejestracja: 26 lip 2009, 15:59
Lokalizacja: Nysa

Re: Forbidden Stars

Post autor: Konduktor »

Mam pytanie co do marines, czy jest to słabsza frakcja z racji tego że rzucają tylko jedną kością przy małej chorągiewce. Jaka jest strategia żeby nie być poszkodowanym?
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Valarus »

Konduktor pisze:Mam pytanie co do marines, czy jest to słabsza frakcja z racji tego że rzucają tylko jedną kością przy małej chorągiewce. Jaka jest strategia żeby nie być poszkodowanym?
1 - pytanie o strategię raczej nie jest pytaniem o zasady.
2 - Chaos też rzuca tylko jedną kostką "przy małej chorągiewce" a moim zdaniem jest najsilniejszą frakcją. Nawet jestem w stanie się zgodzić, że Marines są "słabszą" frakcją, ale siła scoutów nie ma z tym wiele wspólnego. Tak czy inaczej - graj na Marines + Landriders, problem z głowy:P
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: malekith_86 »

mam pytanie odnośnie karty poniżej

Obrazek

w jaki sposób powinna być rozpatrywana umiejętność jednostek? [dolna]

czy ma znaczenie czy wykłada ją atakujący czy obrońca?

czy w momencie kiedy wykłada ją atakujący i jest to pierwsza tura zmagań czy obrońca w ogóle rozpatruję swoją kartę czy od razu musi ją odrzucić?
ODPOWIEDZ