Potyczka (Sfera) - instrukcja

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
protest
Posty: 5
Rejestracja: 20 lip 2015, 13:40

Potyczka (Sfera) - instrukcja

Post autor: protest »

Witam wszystkich forumowiczów,

Zwracam się do Was z pytaniem dotyczącym Potyczki z serii mini gier wydanej przez wydawnictwo Sfera. Od dłuższego czasu poszukiwałem prostej gry strategicznej opierającej się na heksagonalnej planszy. Przeszukując internet udało mi się trafić na rzeczoną grę w wersji print&play dostępnej na BoardGameGeek pod nazwą Melee. Problem polega na tym, że instrukcja załączona w pdf'ie nie wydaje mi się do końca jasna, dlatego chciałbym się dowiedzieć czy ktoś na forum jest w posiadaniu oryginalnej instrukcji w języku polskim. Byłbym niezmiernie wdzięczny za udostępnienie ewentualnych skanów instrukcji bądź szczegółowego opracowania zasad gry.

Czytając instrukcję większość mechanizmów jest jasna jednak chciałby skonfrontować to z polską wersją językową. Sam fakt, że jest to mini gra świadczy o nieskomplikowaniu zasad więc pewnie dużo mi nie umknęło.

Liczę na jakikolwiek odzew z Waszej strony :D
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Potyczka (Sfera) - instrukcja

Post autor: RUNner »

Miałem kiedyś Potyczkę (jak i 3 inne miniatury). Patrząc na te zasady Melee, wydaje się być tą właśnie grą. Zasady wyglądają mniej więcej tak: gracz tworzy sobie wojownika dzieląc 24 punkty na dwie cechy: Siłę i Zręczność. Siła określa, jaką bronią może się posługiwać postać. Zręczność wpływa na prawdopodobieństwo trafienia przeciwnika. Gdy postać atakuje, wykonuje się rzut 3k6 i jeśli suma oczek jest mniejsza lub równa zręczności, atak jest skuteczny i zadaje się obrażenie zależne od użytej broni (w tabeli jest zestawienie). W grze trzeba postarać się o odpowiedni balans między cechami, bo duża Siła pozwala użyć ciężkiej broni, ale kosztem Zręczności i trudno będzie trafić rywala.

edit: Z Siły wynika też Żywotność postaci!
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
protest
Posty: 5
Rejestracja: 20 lip 2015, 13:40

Re: Potyczka (Sfera) - instrukcja

Post autor: protest »

Dzięki RUNer za szybką odpowiedź ;). Jeśli chodzi o zrozumienie tych ogólnych mechanizmów rozgrywki to nie ma problemu. Kłopoty zaczynają się przy takich szczegółach jak np. posługiwanie się bronią miotającą a dokładniej rzecz biorąc jak to jest z atakiem przeciwników, którzy nie są w linii prostej (wyznaczonej przez hexy) od naszego wojownika. Podobna kwestia pojawia się przy zastosowaniu kusz czy łuków gdzie bierzemy pod uwagę "mega-hexy" a nie pojedyncze pola.

Takie szczególiki mają duży wpływ na satysfakcję z gry a chciałbym jak najlepiej wykorzystać potencjał drzemiący w Potyczce. Może zgłosi się ktoś z polską instrukcją :D
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Potyczka (Sfera) - instrukcja

Post autor: RUNner »

Zasięg ataku dystansowego oblicza się według dużych obszarów. Maksymalny zasięg to 2 obszary i wtedy otrzymujesz negatywny modyfikator do Zręczności -2 (przy ataku na sąsiedni duży obszar -1). Gdy strzelasz do celu w tym samych obszarze nie ma negatywnego modyfikatora.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
protest
Posty: 5
Rejestracja: 20 lip 2015, 13:40

Re: Potyczka (Sfera) - instrukcja

Post autor: protest »

A jak sytuacja wygląda z bronią, którą możemy rzucać? Wiem, że im dalej jest przeciwnik tym modyfikator negatywny zwiększa się, jednak nie jest jasne dla mnie jak liczy się dystans. Z tego z co zrozumiałem można atakować tylko przeciwników w linii prostej, jest tak? Kolejną rzeczą jest odległość jaką ma "przelecieć" broń po nie trafionym ataku.
Z tego co pamiętam problematyczna była również kwestia oddzielania się od walki, w której brało się udział. W wersji angielskiej jest to określone jako "disengaging".
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Potyczka (Sfera) - instrukcja

Post autor: RUNner »

Ciekawe zagadnienia poruszyłeś, ale tutaj moja pamięć już niestety okazuje się ułomna. Zasad broni miotanej w ogóle nie pamiętam.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
protest
Posty: 5
Rejestracja: 20 lip 2015, 13:40

Re: Potyczka (Sfera) - instrukcja

Post autor: protest »

Tak jak mówiłem lubię poznać dokładnie zasady żeby móc grać zgodnie z zamysłem twórców. Dzięki wielkie za zaangażowanie w sprawę :)
Awatar użytkownika
Zaberish
Posty: 60
Rejestracja: 26 cze 2015, 13:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Potyczka (Sfera) - instrukcja

Post autor: Zaberish »

protest pisze:Witam wszystkich forumowiczów,

Zwracam się do Was z pytaniem dotyczącym Potyczki z serii mini gier wydanej przez wydawnictwo Sfera. Od dłuższego czasu poszukiwałem prostej gry strategicznej opierającej się na heksagonalnej planszy. Przeszukując internet udało mi się trafić na rzeczoną grę w wersji print&play dostępnej na BoardGameGeek pod nazwą Melee. Problem polega na tym, że instrukcja załączona w pdf'ie nie wydaje mi się do końca jasna, dlatego chciałbym się dowiedzieć czy ktoś na forum jest w posiadaniu oryginalnej instrukcji w języku polskim. Byłbym niezmiernie wdzięczny za udostępnienie ewentualnych skanów instrukcji bądź szczegółowego opracowania zasad gry.

Czytając instrukcję większość mechanizmów jest jasna jednak chciałby skonfrontować to z polską wersją językową. Sam fakt, że jest to mini gra świadczy o nieskomplikowaniu zasad więc pewnie dużo mi nie umknęło.

Liczę na jakikolwiek odzew z Waszej strony :D

Dysponuję skanami "Potyczki" po polsku. Podaj mi na PW Twojego maila, to podeślę paczkę.
Pudełko z grami - największa w sieci baza informacji o starych grach planszowych
protest
Posty: 5
Rejestracja: 20 lip 2015, 13:40

Re: Potyczka (Sfera) - instrukcja

Post autor: protest »

Wielkie podziękowania dla Zaberisha, który jak powiedział tak zrobił i podesłał mi skany. Temat do zamknięcia.
Awatar użytkownika
Barin
Posty: 19
Rejestracja: 07 sty 2018, 18:45

Re: Potyczka (Sfera) - instrukcja

Post autor: Barin »

A ja odwrócę pytanie z posta otwierającego... Otóż mam polski komplet (czyli Potyczkę, Maga i Śmiertelną Próbę), ale podobno Amerykanie zrobili w tej serii więcej części. Czy ktoś je zna, albo ma do nich dostęp?
ODPOWIEDZ