Stawka większa niż życie - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
TreborS
Posty: 56
Rejestracja: 08 wrz 2017, 12:04

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: TreborS »

Warto kierować sie logiką... Aresztowany nie uczestniczy w rozgrywce (zatem traktowałbym go jako nieobecnego w sektorze).
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: Leszy2 »

Czy można odrzucić Misję i postarać się o nową?
Nie znalazłem nic na ten temat w instrukcji.
Biorąc na logikę (jak wyżej) to NIE. Masz jako agent misję do wykonania to masz wykonać, a nie: że mi się nie podoba, albo że trudna czy że nie wykonalna (np. Kloss zginął, a tu trzeba pogadać z Klossem, dać mu fant... było nie zabijać Klossa, a jak już to nie w tej kolejności).

W jaki sposób przywracamy żetony zagrożenia do gry?
W pewnym momencie skończyły się polskie żetony zagrożenia. Instrukcja mówi: " Gdy zostaną wykorzystane wszystkie dostępne żetony zagrożenia, Gracze odzyskują do puli..." - to znaczy że gdy skończyły się polskie, w następnych etapach żetony rozstawia tylko grający Niemcami. (Ile? Chyba 1 gdy zaczyna, 2 gdy zaczyna strona polska). Ale czy na pewno to było intencją? Może należy uzupełnić pulę polskich żetonów, a potem gdy z kolei skończą się niemieckie to uzupełnić niemiecką pulę? Tak jest stabilniej i bardziej logicznie. Sposób pierwszy, wynikający z ścisłej interpretacji instrukcji nie ma, wg mnie uzasadnienia ani fabularnego, ani mechanicznego.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: Leszy2 »

W odpowiedzi na własne pytania przytaczam odpowiedź Autora, którą uzyskałem na stronie gry:
Na pierwsze pytanie zgoda – nie można od tak sobie odrzucić misji i dobrać nowej, jest na to sposób – najlepiej wykonać misję podstawową i wówczas odrzucamy kartę misji..
na drugie pytanie – zgoda.. tak jak zaproponowałeś jest lepiej.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: Leszy2 »

Odnośnie scenariusza Ściśle Tajne czyli tego z samochodem Audi, doktorem Pólkowskim itd. Pytanie dotyczy żetonu zagrożenia KONTROLA DOKUMENTÓW (-3) umieszczanego na początku gry na polu FABRYKI. Nigdzie w opisie zasad scenariusza nie jest napisane, że żeton pozostaje na stałe do końca gry na tym polu. Oznacza to, że zgodnie z zasadami ogólnymi jeśli polskiemu agentowi uda się przejść przez kontrolę, to znaczy wyrzucić na dwu kościach więcej niż wartość lornetki -3, to należy żeton odrzucić. I tu zaczyna się zonk. Bardzo łatwo teraz przemieścić pozostałych polskich agentów na pole fabryki, uzyskać cztery kumulujące się modyfikacje do rzutu na złamanie doktora... i praktycznie to jest koniec w duchu scenariusza. Bo modyfikacja -12 uniemożliwia złamanie doktora i wygranie przez Niemców gry zgodnie ze scenariuszem. Pozostaje łapanka i kompromitacja Klossa, ale burzy to cały scenariusz i jest nie fajne.
_Jarek_
Posty: 102
Rejestracja: 25 maja 2015, 14:38
Lokalizacja: Tczew
Been thanked: 3 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: _Jarek_ »

Dawno nikt tu nic nie pisał, więc nie wiem czy mogę liczyć na odpowiedź. Na dodatek nie do końca chciałem spytać o zasady (chociaż pośrednio tak, bo szukam przede wszystkim instrukcji, czyli właśnie zasad).
Mimo wszystko spróbuję.

Zanim zdecyduję czy warto kupić "Cafe Rose", chciałem przeczytać instrukcję do tego dodatku. Nigdzie nie mogę jednak jej znaleźć. Źle szukam, czy nie ma jej w wersji elektronicznej?

Ten wątek zaczął się od informacji o www.j23.com.pl, ale już nie ma takiej strony. Została zlikwidowana, czy przeniesiona?

Szukając instrukcji trafiłem na profil https://www.facebook.com/Stawka-większa ... 355239925/, ale tam też aktywność skończyła się dość dawno. Trafiłem tam na kilka wpisów sugerujących, że w sieci mogą istnieć inne interesujące pliki (dodatkowe scenariusze, PnP z dodatkowymi postaciami). Czy wiecie coś na ten temat?
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: vincentblack »

_Jarek_ pisze: 06 cze 2019, 15:01 Dawno nikt tu nic nie pisał, więc nie wiem czy mogę liczyć na odpowiedź. Na dodatek nie do końca chciałem spytać o zasady (chociaż pośrednio tak, bo szukam przede wszystkim instrukcji, czyli właśnie zasad).
Mimo wszystko spróbuję.

Zanim zdecyduję czy warto kupić "Cafe Rose", chciałem przeczytać instrukcję do tego dodatku. Nigdzie nie mogę jednak jej znaleźć. Źle szukam, czy nie ma jej w wersji elektronicznej?

Ten wątek zaczął się od informacji o www.j23.com.pl, ale już nie ma takiej strony. Została zlikwidowana, czy przeniesiona?

Szukając instrukcji trafiłem na profil https://www.facebook.com/Stawka-większa ... 355239925/, ale tam też aktywność skończyła się dość dawno. Trafiłem tam na kilka wpisów sugerujących, że w sieci mogą istnieć inne interesujące pliki (dodatkowe scenariusze, PnP z dodatkowymi postaciami). Czy wiecie coś na ten temat?
Mam na dysku w PDF te rzeczy które kiedyś były dostępne na stronie: instrukcje do gry i dodatku oraz dodatkowe scenariusze (3 jednoosobowe, 1 dwuosobowy oraz wprowadzenie do kampanii z dodatku), jeśli ktoś chciałby, mogę podesłać na mail (wtedy proszę o PW). Można by to gdzieś umieścić w sieci (np. na BGG) by nie zginęło, ale nie wiem czy to legalne gdy nie jest się autorem.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: Leszy2 »

_Jarek_ pisze: 06 cze 2019, 15:01 Zanim zdecyduję czy warto kupić "Cafe Rose", chciałem przeczytać instrukcję do tego dodatku. Nigdzie nie mogę jednak jej znaleźć. Źle szukam, czy nie ma jej w wersji elektronicznej?
Istotnym zdaje się dodać, że dodatek jest 'nie do końca kompletny', to znaczy otrzymujemy 6 dodatkowych postaci z kampanii crowdfundingowej, ale bez kart, które wg instrukcji można zamówić w Wydawnictwie co jest niestety już nieaktualne. Może uda się uzyskać je w formie elektronicznej do własnego wydruku, ale wątpię.
Ponadto, kampania trój scenariuszowa dla dwóch osób zamieszczona w instrukcji, zawiera szereg błędów w opisie, których wyjaśnienia nie udało mi się uzyskać.
_Jarek_
Posty: 102
Rejestracja: 25 maja 2015, 14:38
Lokalizacja: Tczew
Been thanked: 3 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: _Jarek_ »

Dzięki, to rzeczywiście istotne wady. Szczególnie błędy w scenariuszach wydają się problemem, bo rozumiem, że te 6 dodatkowych postaci bez kart, to nie są Brytyjczycy, tylko alternatywne postacie dla tych z podstawki, prawda? Inaczej dodatek by nie miał raczej sensu.

Czy ktoś grał w te scenariusze z błędami i pamięta co w nich "poprawił", żeby były sensowne?
A może także karty dla tych sześciu postaci są jednak dostępne w wersji elektronicznej (choćby zeskanowane)?
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: kmd7 »

O, to ciekawe, co piszecie o brakujących kartach. Co prawda jeszcze nie grałem i "Stawka..." stoi na mojej półce wstydu :(, ale pamiętam, że niedawno rozpakowując dodatek postaci było chyba 30 czy 31, a kart 17. A na stronie kampanii jest napisane, że ufundował się komplet, czyli 17 postaci z kartami. Czy chodzi o to, że brak kart do 13(14) postaci? Co to w ogóle są za figurki? Zamienniki do podstawki? A o błędach w kampanii nie słyszałem, ktoś może napisać, o co chodzi?
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: Leszy2 »

W dodatku, jeśli dobrze liczę, są 24 figurki. 7 angielskich, 10 niemieckich i 7 polskich. W tym do 7 figurek nie ma kart (kart postaci i rozkazów). 1 angielska, 3 polskie i 3 niemieckie.
Ponad rok temu, udało mi się jeszcze uzyskać drogą wysyłki z wydawnictwa, brakujące karty (jedna karta ma niewłaściwy kolor rewersu, ale to nie ma wielkiego znaczenia). Wątpię, żeby to było jeszcze możliwe, gdyż z korespondencji wynikało, że to już ostatki. Nie wiem czy wydawnictwo jeszcze działa w tej sprawie, strona gry - nie działa od ponad roku. Można spróbować napisać, adres podany w instrukcji to maja.mirska@inte-gra.pl
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: Leszy2 »

Jeśli chodzi o błędy w Cafe Rose to tak: minikampania "Preludium - Subtelna gra - Podwójny agent".
W Preludium mamy ustawienia na rysunku, niemieccy agenci: Vogel (Y), Eric Kopf(M), Stedke(B) oraz uwagę, że niemiecki gracz może dowolnie rozstawić Vogla. OK, ale pod koniec instrukcji pojawia się mowa o Erwinie Reil'u, skąd on? Wniosek: powyższa uwaga o dowolnym ustawieniu miała dotyczyć Reil'a, a nie Vogla, bo Vogl był konkretnie narysowany na dworcu. A może na odwrót? Może to Reil miał być narysowany?
Subtelna gra - Na rysunku mamy, aż 6 polskich agentów i tylko 2 niemieckich. Skąd wziąć dodatkowe podstawki? W ogóle szkoda, że tych podstawek jest tak mało, od początku. Nie ma dodatkowych podstawek na dodatkowe żetony Zagrożeń, a agenci angielscy mają zupełnie inne podstawki, wg mnie gorsze bo łatwiej się wywracają. W ogóle to chyba takich podstawek już nie robią bo na rynku można dostać od roku tylko takie podobne, ale w jakichś chorych kolorach. Idźmy dalej, rozmieszczenie początkowe polskich agentów, mamy 6ciu na rysunku, oraz tekst "zabitego agenta musi zastąpić Emma Schmidt". Czyli co? siódmy polski agent? Bo na rysunku w scenariuszu 'Preludium' poza Jackiem są zupełnie inni agenci.... Chociaż, to może chodzi o to, że pod koniec gry w 'Preludium' ujawniamy tzw. "łącznika" i tylko "łącznik" i Kloss pozostają z poprzedniej rozgrywki. I Jacek na rysunku symbolizuje właśnie "łącznika", którym może być albo Jacek albo Kazik albo Diderlich. Ale dlaczego ja się tego muszę domyślać? Już tracę powoli ochotę na ten scenariusz, sześć czerwonych podstawek... idźmy dalej. "Zabitego Erika Kopfa musi zastąpić Heinrich Drecher" Kto to jest Heinrich Dreher?? Acha, Bruno Dreher... pomyłka w tekście. "zabitego Vogla musi zastąpić Glaubel", "zabitego Stedke musi zastąpić Bruner"... A zabitego Reil'a? Zaraz, jego nie ma na rysunku!? Na rysunku w poprzednim scenariuszu też go nie ma?! No to on jest czy go nie ma?
Zrezygnowałem z tej kampanii. Na razie, może jeszcze do niej przysiądę i coś wymyślę.
Ta gra ma jedną bardzo fajną zaletę, można nieźle poszaleć z wymyślaniem własnych scenariuszy.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: RUNner »

1. Scenariusz „Wiem kim jesteś”. W opisie na końcu jest zaznaczone, że można pozyskiwać Punkty zwycięstwa z lokacji. W jaki sposób?
2. Karta Reakcji. Gdzie na niej jest jakiś symbol bloku? Nie zauważyłem takowego, albo wszystkie karty go mają?
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
dariusz
Posty: 52
Rejestracja: 30 paź 2015, 21:21
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 4 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: dariusz »

RUNner pisze: 15 lis 2020, 19:39 1. Scenariusz „Wiem kim jesteś”. W opisie na końcu jest zaznaczone, że można pozyskiwać Punkty zwycięstwa z lokacji. W jaki sposób?
2. Karta Reakcji. Gdzie na niej jest jakiś symbol bloku? Nie zauważyłem takowego, albo wszystkie karty go mają?
1. PZ z kart lokacji, ale tu chyba nie można. Na niektórych kartach lokacji (np. Hotel – Odrzuć kartę Ściśle Tajne. Za każdą z nich otrzymasz 3PZ) jest informacja jak to zrobić, ale z tego co sprawdziłem to żadna z lokacji w tym scenariuszu nie daje takiej możliwości.
2. Nie ma takiego symbolu. Jest po prostu kilka kart z możliwością zablokowania karty reakcji przeciwnika (Blokada – Zagraj tę kartę w odpowiedzi na działanie wrogiej karty REAKCJI. Natychmiast anuluj skutki karty przeciwnika)
km007tbg12
Posty: 140
Rejestracja: 06 gru 2014, 15:59
Lokalizacja: Sandomierz
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Stawka większa niż życie

Post autor: km007tbg12 »

Hej mam pytanie o żetony pomocnicze. Na pudle jest informacja że powinno być ponad 100 żetonów. Czy jest liczba razem z żetonami żagrożenia?
ODPOWIEDZ