Jak zapanować nad instrukcją

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Anglik
Posty: 46
Rejestracja: 09 kwie 2014, 09:29

Jak zapanować nad instrukcją

Post autor: Anglik »

Tak z czystej ciekawości, ile wam zajmuje czas na opanowanie nowej gry - średnio lub wysoko zaawansowanej? Czy czytacie tylko instrukcje, czy filmiki, a może tworzycie własną?

Najgorsze jest że jak się w coś dość długo nie grało, znowu człowiek traci czas by sobie to wszystko odświeżyć, a nie zawsze instrukcje są zjadliwe.
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Jak zapanować nad instrukcją

Post autor: berem »

Ja przeważnie grywam w te najtrudniejsze tytuły wojenno-historyczne.
Rzadko bywa by były przetłumaczone więc najpierw tłumaczę instrukcję jednak nie dosłownie słowo w słowo tylko by to tłumaczenie było w pewien sposób uproszczone do najważniejszych rzeczy (najważniejszych wyrażeń).
Staram się po swojemu ułożyć tekst w swym tłumaczeniu łącząc powiązane ze sobą fragmenty oryginalnej instrukcji; robię to, między innymi po to, po to by ciągle nie kartkować oryginalnej instrukcji (w tych grach które lubię jest mnóstwo paragrafów i jest przynajmniej kilkanaście a przeważnie kilkadziesiąt stron oryginalnej instrukcji).
Przede wszystkim zaznaczam najważniejsze fragmenty tekstu kolorem lub pogrubiam taki tekst - by dawał po oczach;)
Przygotowuję też po swojemu tabele dołączane do gier by zajmowały jak najmniej miejsca gdy jest ich sporo a także dołączam do nich dodatkowy pomocniczy tekst z wnętrza instrukcji.
Moje tłumaczenie ma być praktyczne.
Podobnie postępuję z tekstami instrukcji eurogier, nawet gdy są już po polsku.
Na koniec, podczas pierwszych rozgrywek, weryfikuję czy taka instrukcja jest jak najbardziej praktyczna w użytkowaniu i wprowadzam poprawki.
Mając bazę własnych instrukcji mogę śmiało nawet po latach wrócić do najtrudniejszych gier.
Awatar użytkownika
ahrian
Posty: 311
Rejestracja: 26 cze 2013, 00:36

Re: Jak zapanować nad instrukcją

Post autor: ahrian »

czytam instrukcję przynajmniej dwa razy, potem szukam jakiegoś tutorialu na youtubie, a najlepiej dwóch różnych, bo czasem się zdarza, że ktoś o czymś zapomni. przeważnie dodatkowo ogarniam runthrough od Rahdo, bo nasze growe gusta bardzo się pokrywają i łatwo mi u niego znaleźć materiał do interesującej mnie gry. i można grać - przeważnie nie ma przestojów czy wielkich kontrowersji w trakcie pierwszej rozgrywki (wyjątek stanowi CO2 - trzy filmiki, trzy razy instrukcja, a i tak partię solo zagrałem z błędami, pomimo tego uwielbiam tę grę).

jak dłużej w coś nie gram, to omiatam tylko instrukcję pobieżnie plus oglądam jakiś filmik. wiem, ogólnie sporo tego, ale wolę spędzić więcej czasu przed pierwszą partią, niż potem w jej trakcie robić kilkuminutowe przestoje, żeby upewnić się, że gramy dobrze.
Anglik
Posty: 46
Rejestracja: 09 kwie 2014, 09:29

Re: Jak zapanować nad instrukcją

Post autor: Anglik »

berem pisze:Ja przeważnie grywam w te najtrudniejsze tytuły wojenno-historyczne.
Ja przerobiłem instrukcję do Władcy Pierścieni LCG..

Jeszcze wersja do przetestowania..ale co o tym myslisz? Czy jest to czytelne..

https://drive.google.com/file/d/0B5fR6h ... sp=sharing
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Jak zapanować nad instrukcją

Post autor: berem »

Akurat tej gry nie znam ale widzę myślę, że robiłeś to z myślą o innych.
Nie mam porównania z oryginalną instrukcją i aż zniechęciłem się by przekopywać w jej poszukiwaniu bo widzę, że to gra z jakąś koszmarną ilością dodatków.
Ale widać, że zrobiłeś dobrą robotę bo to chyba gra karciana i w tej instrukcji wszystko czytelnie jest przedstawione.
Ja staram się w takiej instrukcji-pomocy skompresować przepisy do jak najmniejszej objętości i nie przeładowywać grafiką ale lubię inne rodzaje gier - nie karcianki.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Jak zapanować nad instrukcją

Post autor: sqb1978 »

Właśnie ogarnąłem instrukcję do Rycerzy Pustkowi. Okazuje się, że zasady nie są aż tak skomplikowane jak mi się wydawało patrząc na długość instrukcji.
Po prostu jest ona napisana bardzo łopatologicznie. Czułem się prawie jakby czytał jakiś podręcznik do fizyki :P
Gdyby to skondensować to zamiast 40 stron miałaby 20. Jest sporo powtórzeń całych akapitów czy nawet kolumn tekstu, które można zastąpić zwykłym "z tym i tym jest analogicznie". Niemniej pierwsza testowa rozgrywka obyła się bez większych dylematów, szukania po internecie, faq itd (czego np. nie mogę powiedzieć o wspomnianym wyżej WP LCG).

A generalnie jak to u mnie wygląda?
Najpierw oglądam jakieś Rahdo Runs Trough lub innego recenzenta, który opisuje zasady i rozgrywkę, aby zapoznać się z grą. Następnie gdy z grubsza wiem jak to działa, to czytam instrukcję. Przy bardziej skomplikowanych tytułach rozgrywam jeszcze samotnie ze 2-3 rundy testowe i już mogę tłumaczyć :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Jak zapanować nad instrukcją

Post autor: rastula »

1) przeglądam instrukcję, czytam pobieżnie na razie nie zrażając się że czegoś nie rozumiem, staram się załapać "flow" i ogólną strukturę gry

2a) dokładnie studiuję setup / jeśli mogę rozkładam grę
2) jeśli jest dostępne oglądam tutoriale , prezentacje - rhado jest ok choć robi błędy, Watch it played jest super, choć mają stosunkowo mało tytułów , muszę przyznać, że jakoś nie korzystam z polskich tutoriali...sam nie wiem dlaczego :oops:

3) czytam dokładnie instrukcję , tłumaczę ("niestety" 99% moich gier to jestem jedynym , który przeczytał instrukcję) i gramy


czasem tłumaczę, przygotowuję karty pomocy / skrót zasad /tłumaczenie elemntów jeśli to potrzebne...
burzykovski
Posty: 90
Rejestracja: 29 sie 2015, 13:54

Re: Jak zapanować nad instrukcją

Post autor: burzykovski »

Watch it played jest świetne, ale niestety ciężko tam znaleźć interesujący mnie tytuł.

Bardzo ciekawy wątek. Tak sam jak u @rastula jestem głównym czytającym instrukcje. Problem w tym, że moja pamięć nie jest moją mocną stroną, dlatego powroty do instrukcji po dłuższej przerwie to norma.

Najgorsze jest to że jak jakiegoś tytułu długo nie wyciągamy, zapomnimy zasad to ten fakt wcale nie pomaga w powrocie do niego i dalej sobie tak leży na półce...
Ostatnio zmieniony 02 wrz 2015, 11:34 przez burzykovski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Jak zapanować nad instrukcją

Post autor: rastula »

no niestety, duża rotacja tytułów nie sprzyja zapamiętywaniu :)...
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Jak zapanować nad instrukcją

Post autor: berem »

Ja też mam słabą pamięć więc radzę sobie tak, że mam zawsze w gotowości swoją biblioteczkę własnych tłumaczeń i pomocy z odpowiednio oznaczonymi najważniejszymi zasadami.
Jak wielce to pomaga a na dodatek w czasie rozgrywki pozwala uniknąć błędów.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Jak zapanować nad instrukcją

Post autor: mat_eyo »

U nas w grupie zawsze ja ogarniam instrukcje, nawet jeśli gra nie jest moja ;) tyle ich już przeczytałem, że nie czuję się komfortowo kiedy ktoś inny tłumaczy i reguły.
Proces wygląda następująco:
1) Pierwsze czytanie instrukcji
2) Czytanie wątku z pytaniami o zasady
3) [Opcjonalnie] Drugie czytanie instrukcji
4) [Opcjonalnie] Obejrzenie jakiegoś filmiku z tłumaczeniem zasad/przykładową rozgrywką.

Z reguły wolę słowo pisane i chętniej czytam niż oglądam. Poza tym czytając wątek z zasadami mam mały "trening" sam próbuję odpowiadać na pytania i czytając odpowiedzi sprawdzam, czy dobrze zinterpretowałem instrukcję. Po film sięgam dopiero jeśli instrukcja jest niejasna lub po jej przeczytaniu nie mam pomysłu jak gra powinna wyglądać.
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Jak zapanować nad instrukcją

Post autor: c08mk »

W skrócie:

1. Czytam instrukcję (zazwyczaj w pracy) w wersji językowej gry którą mam. Trudniejsze tytuły rozbijam na 2-3 dni.
2. Oglądam jakiegoś gameplaya.
3. Gram.
4. Czytam instrukcję po angielsku o ile jest to dostępna, a gra była tłumaczona z angielskiego.
5. Sprawdzam co źle grałem i gdzie polska instrukcja jest błędnie przetłumaczona (i nie chodzi mi źle dobrane słownictwo tylko poważne błędy).
6. Gram.
7. Gram.
8. itd ...
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Jak zapanować nad instrukcją

Post autor: espresso »

Ja również jestem "osobą od tłumaczenia zasad". Jeszcze przed zakupem zwykle czytam recenzje lub oglądam fragmenty rozgrywki, więc jakieś ogólne pojęcie o przebiegu gry mam. Potem czytam instrukcję, wyjaśniam zasady współgraczom i pilnuję, żeby w pierwszej rozgrywce wszystkie wątpliwości sprawdzać z instrukcją (nawet jeżeli nieco spowalnia to grę). Konieczność wyjaśnienia zasad innym powoduje, że zasady "porządkują" mi się w głowie. Po grze zaglądam do wątku z zasadami. Ewentualnie, jeżeli coś wydaje mi się niejasne po przeczytaniu instrukcji, to szukam odpowiedzi w internecie. Jeżeli przerwa w graniu trwa kilka miesięcy to czytam ponownie instrukcję. Filmiki według mnie nie zastąpią czytania instrukcji, bo albo pomijają część zasad, albo są strasznie długie i nudne.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Jak zapanować nad instrukcją

Post autor: rastula »

zgadzam się co do tego, że nie zastępują ale dają możliwość łatwiejszego ogarnięcia wzajemnych zależności, trybów cyklu rund i tur - czyli co po czym z czym do czego - potem dużo łatwiej (przynajmniej mi) przedzierać się przez szczegóły w druk.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Jak zapanować nad instrukcją

Post autor: Tomzaq »

c08mk pisze:W skrócie:

1. Czytam instrukcję (zazwyczaj w pracy) w wersji językowej gry którą mam. Trudniejsze tytuły rozbijam na 2-3 dni.
Fajną masz pracę.
ZUS? Urząd Skarbowy? Urząd Miasta? Jakaś inna instytucja publiczna? :wink:
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Jak zapanować nad instrukcją

Post autor: sqb1978 »

Tomzaq pisze:Fajną masz pracę.
ZUS? Urząd Skarbowy? Urząd Miasta? Jakaś inna instytucja publiczna? :wink:
Dokładnie to samo na początku mi wyobraźnia podpowiedziała, ale zaraz się zreflekowałem ...eee nie, na pewno człowiek pracuje w czytelni albo prowadzi sklep z planszówkami :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Jak zapanować nad instrukcją

Post autor: rastula »

sqb1978 pisze:
Tomzaq pisze:Fajną masz pracę.
ZUS? Urząd Skarbowy? Urząd Miasta? Jakaś inna instytucja publiczna? :wink:
Dokładnie to samo na początku mi wyobraźnia podpowiedziała, ale zaraz się zreflekowałem ...eee nie, na pewno człowiek pracuje w czytelni albo prowadzi sklep z planszówkami :)
albo generuje prąd pedałując ;)
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Jak zapanować nad instrukcją

Post autor: c08mk »

Nie mówię, że cały dzień ale jak się znajdzie trochę czasu to lepiej go konstruktywnie wykorzystać niż np. iść na fajki (i tracić na nie kasę zamiast na planszówki!) albo siedzieć na onecie.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Jak zapanować nad instrukcją

Post autor: asiok »

U mnie sprawa prosta.

1. Czytam instrukcję
2. Czytam instrukcję drugi raz.
3. Jeżeli czegoś nie rozumiem - szukam w instrukcji lub FAQ.
4. Tłumaczę pozostałym graczom i już ;) Czasami podczas tłumaczenia albo samej partii wychodzą jeszcze jakieś wątpliwości - rozwiązujemy je na bieżąco.
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak zapanować nad instrukcją

Post autor: mate00 »

mat_eyo pisze:tyle ich już przeczytałem, że nie czuję się komfortowo kiedy ktoś inny tłumaczy i reguły.
"Mam tak samo, jak Ty." :) Wolę sam przekopać się przez instrukcję i tłumaczyć pozostałym.
ODPOWIEDZ