Impulse

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Impulse

Post autor: orzeh »

Nie znalazłem wątku, pytanie dotyczące walki:
Co jeśli pierwsza karta posiłków z ręki nie pasuje do kart?
Bitwa przegrana przez gracz ktory nie mial kart pasujących?
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Impulse

Post autor: wc »

Żadna karta z ręki nie musi pasować. Możesz zagrywać je "dla blefu"
Jeśli któraś zagrana karta pasuje do impulsu, planu albo developa - wtedy ją wliczasz do swojej siły i po bitwie wywalasz.
Jeśli nie pasuje - wraca do Ciebie na rękę bez żadnych skutków/konsekwencji
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Impulse

Post autor: orzeh »

dzięki!
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Impuls

Post autor: misioooo »

Czy walka rozpoczyna się jak:
a) wlecę krążownikami dokładnie na bramę, gdzie jest przeciwnik
b) na dowolną bramę karty, gdzie jest oponent (lecąc z innej karty)
c) z bramy na inną bramę na tej samej karcie, gdzie na tej karcie (ale innej bramie) jest oponent

Jeśli b) lub c) to czy walka jest obowiązkowa?

W kilku miejscach instrukcji wyraźnie jest zaznaczone, że na tej samej karcie mogą być krążowniki kilku graczy... A gdzieś indziej, że jak się wylatuje na kartę z oponentem to rozpoczyna się walka (czyli nie ma opcji, aby kilku graczy patrolowało tę samą kartę)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 664
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 151 times

Re: Impuls

Post autor: Tyrek »

Postaram się opisać to co zrozumiałem po przeszukaniu kilku tematów na BGG (instrukcja niestety pozostawia więcej pytań niż wyjaśnień).

Z tego co zrozumiałem:

punkt a) rozpocznie walkę - dwa wrogie krążowniki na jednej bramie = konflikt.
punkt b) nie rozpocznie walki jeśli wchodzimy dopiero na kartę (nie przelatujemy przez nią) i wchodzimy na bramę, na której nie ma przeciwnika.
punkt c) - tutaj generalnie walka się rozpocznie, ale jest ona spowodowana przelotem przez kartę, która jest patrolowana przez inne krążowniki.

Chodzi o to, ze krążownik stojąc na bramie, patroluje karty. Jeśli jakiś krążownik przelatuje przez kartę (dosłownie), nawiązuje się konflikt, niezależnie na którą bramę na tej karcie chce wylądować. Jeśli jest więcej niż jeden wrogi gracz na bramach karty, przez którą przelatujemy, wybieramy z kim walczymy. Jeśli zwyciężymy możemy dokończyć manewr (pytanie, czy mogę wywołać w taki sposób dwa konflikty na raz lub jeden po drugim).

Jeśli przelatujemy przez kartę krążownikiem, niszczymy transportowce przeciwników, które zajmują daną kartę. Jeśli są wrogie krążowniki na bramach karty, którą przelatujemy, najpierw musimy wygrać walkę, aby zniszczyć transportowce. Tutaj uwaga, z tego co piszą na BGG, nie jest istotne z kim wygramy tą walkę, niszczymy wszystkie wrogie transportowce, nawet należące do innych graczy, jeśli były zlokalizowane na tej karcie.

To tyle po wczorajszym przeszukaniu. Sporo pytań się jeszcze rodzi. Dobrze, jeśli ktoś zaznajomiony z grą potwierdzi lub zaprzeczy :-)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Impuls

Post autor: misioooo »

Tyrek pisze:Postaram się opisać to co zrozumiałem po przeszukaniu kilku tematów na BGG (instrukcja niestety pozostawia więcej pytań niż wyjaśnień).

Z tego co zrozumiałem:

punkt a) rozpocznie walkę - dwa wrogie krążowniki na jednej bramie = konflikt.
punkt b) nie rozpocznie walki jeśli wchodzimy dopiero na kartę (nie przelatujemy przez nią) i wchodzimy na bramę, na której nie ma przeciwnika.
punkt c) - tutaj generalnie walka się rozpocznie, ale jest ona spowodowana przelotem przez kartę, która jest patrolowana przez inne krążowniki.

Chodzi o to, ze krążownik stojąc na bramie, patroluje karty. Jeśli jakiś krążownik przelatuje przez kartę (dosłownie), nawiązuje się konflikt, niezależnie na którą bramę na tej karcie chce wylądować. Jeśli jest więcej niż jeden wrogi gracz na bramach karty, przez którą przelatujemy, wybieramy z kim walczymy. Jeśli zwyciężymy możemy dokończyć manewr (pytanie, czy mogę wywołać w taki sposób dwa konflikty na raz lub jeden po drugim).

Jeśli przelatujemy przez kartę krążownikiem, niszczymy transportowce przeciwników, które zajmują daną kartę. Jeśli są wrogie krążowniki na bramach karty, którą przelatujemy, najpierw musimy wygrać walkę, aby zniszczyć transportowce. Tutaj uwaga, z tego co piszą na BGG, nie jest istotne z kim wygramy tą walkę, niszczymy wszystkie wrogie transportowce, nawet należące do innych graczy, jeśli były zlokalizowane na tej karcie.

To tyle po wczorajszym przeszukaniu. Sporo pytań się jeszcze rodzi. Dobrze, jeśli ktoś zaznajomiony z grą potwierdzi lub zaprzeczy :-)
Ok. Tak też wczoraj to obejrzałem na jutubie (Dad vs Daughter). Tylko czy jak chcę przelecieć przez kartę i są też na niej (na innej bramie) wrogie okręty to nie muszę czasami polecieć na właśnie tę bramę (gdzie jest przeciwnik)? - potwierdziłęm to na bgg. W sytuacji gdy jedną kartę patrolują różni gracze ruch krążownikami może się odbyć TYLKO na bramę z przeciwnikiem.

Co do kilku przeciwników na karcie - z tego co zrozumiałem z instrukcji wywołując walkę na karcie gdzie masz np 2 oponentów wybierasz, z którym walczysz. I robisz tylko jedną walkę. Jeśli wlecisz na tę kartę dwoma flotami - wtedy możesz dwa razy walczyć. Podczas walki liczą się wszystkie twoje krążowniki na danej karcie i bramie (również te z floty nr2 na przykład). (najpierw wykonujesz ruch cały, a potem jest walka)

Wczoraj grałem 1szy raz na 2 osoby (nie skończyliśmy, noc już była) - oj kombosy lepsze tutaj są niż w Innowacjach chyba :)
Ostatnio zmieniony 25 sie 2016, 16:37 przez misioooo, łącznie zmieniany 1 raz.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Impuls

Post autor: GrzeL »

misioooo pisze:Podczas walki liczą się wszystkie twoje krążowniki na danej karcie i bramie (również te z floty nr2 na przykład).
W walce biorą udział tylko krążowniki z danej bramy.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Impuls

Post autor: misioooo »

GrzeL pisze:
misioooo pisze:Podczas walki liczą się wszystkie twoje krążowniki na danej karcie i bramie (również te z floty nr2 na przykład).
W walce biorą udział tylko krążowniki z danej bramy.
Racja. Wykreśliłem. Chodziło mi o to, że można mieć kilka walk na tej samej karcie jak się kilka flot na różne bramy z różnymi przeciwnikami przesunie jedną akcją.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Impuls

Post autor: Michał M »

To i ja poproszę o wyjaśnienie kilku spraw przed pierwszą rozgrywką:

str. 14 - "możesz również aktywować Sektor Rdzenia używając swoich Transportowców" - co to znaczy aktywować? Czy chodzi o to, że dostajemy punkt za każdy Transportowiec na karcie Sektora Rdzenia? O aktywacji karty wspomina się jeszcze na 31 stronie instrukcji, ale poza tym (chyba) cisza.

+

- kiedy statek pokonuje kilka obszarów (o ile to w ogóle możliwe, jeszcze nie czytałem kart), rozpatruje akcje na wszystkich po kolei, czy tylko tam, gdzie dotrze?

- czy na tym samym obszarze mogą znajdować się Transportowce różnych graczy?

- w jakich sytuacjach Krążowniki różnych graczy mogą znaleźć się na tym samym obszarze bez wywoływania bitwy? Czy mogę posłać Krążownik na tę samą kartę, co Krążownik kogoś innego, ale na inną bramę, bez doprowadzania do walki?

- bardzo proszę o łopatologiczne opisanie mi walki. Po kolei, co robi się najpierw, skąd kładzie/dobiera karty (w którym momencie z talii, w którym z ręki) - chcę mieć pewność, że wszystko dobrze zrozumiałem.

Coś się jeszcze pewnie znajdzie, najwyżej dopiszę potem. Z góry dziękuję za pomoc.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Impuls

Post autor: misioooo »

Michał M pisze:To i ja poproszę o wyjaśnienie kilku spraw przed pierwszą rozgrywką:

str. 14 - "możesz również aktywować Sektor Rdzenia używając swoich Transportowców" - co to znaczy aktywować? Czy chodzi o to, że dostajemy punkt za każdy Transportowiec na karcie Sektora Rdzenia? O aktywacji karty wspomina się jeszcze na 31 stronie instrukcji, ale poza tym (chyba) cisza.
Patrz niżej
- kiedy statek pokonuje kilka obszarów (o ile to w ogóle możliwe, jeszcze nie czytałem kart), rozpatruje akcje na wszystkich po kolei, czy tylko tam, gdzie dotrze?
Zawsze aktywujesz obszar, na którym kończysz ruch. Żadnego "po drodze". Nie możesz aktywować obszaru, z którego zacząłeś ruch! niezależnie czy ruchu nie robisz czy robisz np 2 ruchy tam-i-z-powrotem.
- czy na tym samym obszarze mogą znajdować się Transportowce różnych graczy?
Tak
-- w jakich sytuacjach Krążowniki różnych graczy mogą znaleźć się na tym samym obszarze bez wywoływania bitwy? Czy mogę posłać Krążownik na tę samą kartę, co Krążownik kogoś innego, ale na inną bramę, bez doprowadzania do walki?
Walkę musisz wywołać przelatując przez kartę, na której są krążowniki przeciwnika. Musisz wówczas przelecieć na bramę z nieprzyjacielem. Jeśli oponent ma jakieś krążowniki na karcie X, a ty lecisz tam przelatując przez kartę Y (czyli inną, sąsiednią do X) to możesz zaparkować na pustej bramie lub tam gdzie są twoje krążowniki. Nie wywołujesz walki. Jasne?
- bardzo proszę o łopatologiczne opisanie mi walki. Po kolei, co robi się najpierw, skąd kładzie/dobiera karty (w którym momencie z talii, w którym z ręki) - chcę mieć pewność, że wszystko dobrze zrozumiałem.
1. Wlatujesz na bramę z przeciwnikiem.
2. Obrońca zagrywa zakryte karty z ręki.
3. Ty zagrywasza zakryte karty z ręki.
4. Odkrywacie karty. Każda, która odpowiada kolorem i wartością którejkolwiek karcie z impulsu, technologii lub planu danego gracza (czyli jest taka sama co do koloru ORAZ wartości) daje danemu graczowi siłę równą jej wartości. Czyli jak zagrasz 3 karty, z czego jedna to "1 czerwona", druga "2 czerwona" trzecia 1 niebieska, w impulsie są same czerwone 1,1,3,3 w swojej technologii masz niebieską 1 to wszystkie karty dodajesz jako swoją siłę (czyli w sumie 4 siły). Karty niepasujące (blef!) wracają danemu graczowi na rękę. Te pasujące odrzucasz na stos odrzuconych.
5. Dociągasz karty z talii w ilości równej ilości twoich krążowników jakie walczą (wleciałeś na rozrubę 3 statkami - ciągniesz 3 karty). Odkrywasz je. Ich wartość (już nie muszą do niczego pasować) dodaje się do twojej siły. Wyciągnąłeś 1,1 i 2. Czyli łącznie masz 8 siły (4 z twoich zagranych kart, 4 z dociągu za statki). Oczywiście przeciwnik robi to samo.
6. Kto ma więcej siły wygrywa. Statki przegranego biorące udział w walce są niszczone (wszystkie).
7. Jeśli się zdarzyło, że leciałeś na walkę przez kartę zawierającą transportery - niszczysz wszystkie transporty wszystkich przeciwników na tej karcie (jeśli walkę wygrałeś!)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Impuls

Post autor: Michał M »

Wielkie dzięki! Teraz już wszystko jasne, poza:

"Walkę musisz wywołać przelatując przez kartę, na której są krążowniki przeciwnika. Musisz wówczas przelecieć na bramę z nieprzyjacielem. Jeśli oponent ma jakieś krążowniki na karcie X, a ty lecisz tam przelatując przez kartę Y (czyli inną, sąsiednią do X) to możesz zaparkować na pustej bramie lub tam gdzie są twoje krążowniki. Nie wywołujesz walki".

Przyznam, że trochę mi się to miesza.

Ten przykład z kartami X i Y: zakładam, ze wrogi Krążownik zajmuje (patroluje) obie te karty, więc jeżeli zajmę bramę na karcie Y, zajmę kartę zajmowaną przez przeciwnika, czego niby nie mogę zrobić...

Z jednej strony "Nie możesz przemieścić floty na kartę lub Bramę zajętą przez wrogi Krążownik". No dobra.

Potem: "Flota Krążowników przemieszczająca się na inną Bramę na tej samej karcie, na której znajdują się inne wrogie Krążowniki zaczyna z nimi walkę" - jasne, ale jak ta flota się tam wcześniej znalazła, skoro nie można przemieścić floty na kartę zajętą przez wrogi Krążownik?

"Wrogie Krążowniki nie mogą przemieszczać się przez karty, które patrolujesz za wyjątkiem rozpoczęcia walki" - czyli wtedy nie mogę wybrać sobie Bramy, a wjeżdżam na bramę zajętą przez przeciwnika, zgadza się?

Niejedną instrukcję już czytałem i w niejedno grałem, domyślam się, że rozwiązania powyższych kwestii są pewnie banalnie proste, tyle że z jakiegoś powodu ich nie widzę.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Impuls

Post autor: misioooo »

To jakieś babole są w instrukcji.
1) Przyjmijmy, że masz trzy sąsiednie karty X, Y i Z. Przeciwnik patroluje kartę X/Y (na granicy tych kart).
Twoje krążowniki są na karcie Z (nie na granicy z Y czy X). Możesz je przemieścić na pustą bramę Z/Y albo Z/X. Nic się nie dzieje (nie ma walki). Tak właśnie może na "jednej karcie" być wiele flot różnych graczy. Zwróć uwagę, że nie przelatywałeś przez środek karty patrolowanej przez wroga. Jedynie przez Z, gdzie tylko ty byłeś.

2) Możesz również z karty Z przelecieć na Z/X albo Z/Y na bramę zajętą przez oponenta - zaczyna się walka.

Przyjmijmy, że zrobiłeś (1). Teraz masz swoje okręty na bramach tej samej karty co przeciwnik. Jeśli będziesz chciał przemieścić swoje krążowniki na inną bramę tej karty (X czy tam Y, zależnie gdzie jesteś) to MUSISZ je przemieścić na bramę, gdzie jest przeciwnik i inicjujesz walkę. Jak na kilku bramach są przeciwnicy - wybierasz z którą flotą będziesz walczył.


Inaczej: wlecieć na kartę patrolowaną przez przeciwnika możesz (czyli przesunąć się z bramy B na jakiejś innej karcie na bramę B/X). Przelecieć przez taką kartę nie możesz (czyli przemieścić się z bramy A na inną bramę na tej karcie) - musisz najpierw walczyć.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Impuls

Post autor: Michał M »

O, no i teraz wszystko już jasne, chwała Ci! Czyli to jednak bardziej instrukcja niż niekumaty Michał.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Impuls

Post autor: GrzeL »

kruck pisze:Na początek kilka zdecydowanie ciepłych słów odnośnie wydawcy: gra wydana jest przepięknie i na najwyższym poziomie. Począwszy od wykonania wszystkich elementów, choćby i lśniącego pudełka, aż po lekko abstrakcyjną szatę graficzną. Doprawdy, korzysta się z tego wszystkiego z czystą przyjemnością.

W całej instrukcji udało mi się wywęszyć jedynie jedną literówkę - to całkiem niezłe osiągnięcie, mając w pamięci niektóre instrukcje z dużych gier. Jeśli zaś chodzi o sam zapis reguł, to jest to jeden z gorszych manuali, jaki miałem przed oczami. Chaotyczny, poszarpany, skaczący z tematu na temat, nie do końca wyjaśniający wszystko. Brakuje tu ciągłości i zdecydowania, o czym będzie mowa na następnej stronie. Na szczęście nie jest to 40-stronicowa księga od FFG, więc jakoś można to przeboleć, ale nie ukrywam, że wydawnictwo mogłoby się pokusić o przeredagowanie całości i zamieszczenie choćby jako PDF na stronie, skoro drukować nie zamierza. Delikatne ogarnięcie poszarpanego tekstu też byłoby mile widziane.

No i ostatecznie - niejasności. Tu zwracam się do drogich ekspertów z forum. Pomożecie?

1. Co dokładnie oznacza bazowa technologia Osadników z Chitry? "Na dowolny niezbadany obszar" oznacza, że mogę wziąć swój jeden krążownik i położyć go na dowolnej bramie, z nieodkrytym obszarem?

2. Co dokładnie oznacza bazowa technologia Naukowców z Qorath? Ciągnę jedną kartę z wierzchu talii i dobieram ją na rękę, jeśli jest to karta o wartości 1?

3. Czy Sektor Rdzenia można zajmować transporterami? Czy wówczas jest normalnie aktywowny (przynosi punkt)? Czy Sektor Rdzenia ma jakiś kolor? A jeśli nie, to czy cyfrę znajdującą się na tej karcie można doładować transporterami?

4. Jak wygląda sytuacja, gdy wlatuję swoimi krążownikami na Sektor Rdzenia, a (powiedzmy) trzy jego bramy są zajęte przez trzy floty tego samego gracza? Czy wybieram sam cel ataku? Czy po zwycięskiej bitwie muszę walczyć z kolejnymi flotami? Jeśli nie, to czy w następnej turze mogę wlecieć kolejnymi swoimi krążownikami, które dołączą do znajdującej się tam floty i nie atakować pozostałych wrogich flot? Czy dotyczy to również wszystkich pozostałych kart planszy?

5. Jak dokładnie działa akcja Sabotaż? Nieco dezorientujące jest tu słowo "dowolna". Reguły przedstawione w instrukcji obowiązują w przypadku każdego sabotażu (czyli cel musi być na karcie patrolowanej przez krążownik gracza lub znajdować się na bramie karty, która zajmowana jest przez transportery)?

6. Co dokładnie oznacza zapis "na obszarze, który zajmujesz", znajdujący się na większości kart Budowy? Chodzi o jeden, dowolny, wybrany przez gracza?


Pomijając te krytyczne uwagi, sama gra zapowiada się niezwykle interesująco. Jestem dopiero po dwóch rozgrywkach, ale powoli zaczynam łapać, w czym jest rzecz. To jedna z tych gier, która sprawia wrażenie potwornie skomplikowanych, dopóki się nie ruszy z pierwszą turą :)
Ad 1
PRZEMIEŚĆ jeden Krążownik o jeden obszar poprzez niezbadaną kartę.

Ad 2
Tak.

Ad 3
Tak. Tak. Dowolny. Tak.

Ad 4
Jeśli zatrzymasz się na wolnej bramie to nic. Cel ataku wybierasz, gdy przelatujesz poprzez patrolowaną przez wroga kartę. Nie. Jeśli nie przelecisz poprzez patrolowaną kartę to tak. Tak.

Ad 5
Tak jak jest napisane w instrukcji. Słowo „dowolna” na kartach sabotażu jest jednym z błędów na kartach. Jedna karta Sabotażu mówiąca o Sektorze Rdzenia nie wymaga sąsiedztwa, pozostałe tak.

Ad 6
Zajmowany obszar jest to taki, na którym dany gracz posiada co najmniej jeden Transporter.
marcingielewski
Posty: 8
Rejestracja: 22 wrz 2015, 18:32
Been thanked: 1 time

Pytanie o bazową technologię

Post autor: marcingielewski »

Cześć

Bazowa technologia Osadników z Chirty brzmi "PRZEMIEŚĆ swój jeden Krążownik na dowolny niezbadany obszar". Czy ktoś może mi wyjaśnić jak działa ta technologia. Najlepiej na przykładzie. W wersji angielskojęzycznej znalazłem chyba odpowiednik tej technologii (Herculese) "Command one Cruiser for one move through an unexplored card". Czy ta technologia ma działać tak jak jest opisana w wersji angielskiej?
Awatar użytkownika
kruck
Posty: 239
Rejestracja: 29 sie 2005, 01:52
Lokalizacja: Lochy
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Pytanie o bazową technologię

Post autor: kruck »

marcingielewski pisze:Cześć

Bazowa technologia Osadników z Chirty brzmi "PRZEMIEŚĆ swój jeden Krążownik na dowolny niezbadany obszar". Czy ktoś może mi wyjaśnić jak działa ta technologia. Najlepiej na przykładzie. W wersji angielskojęzycznej znalazłem chyba odpowiednik tej technologii (Herculese) "Command one Cruiser for one move through an unexplored card". Czy ta technologia ma działać tak jak jest opisana w wersji angielskiej?
Kolega wyjaśnił mi to już wyżej. Zwróć uwagę na pierwsze pytanie. Powinno być już jasne.
marcingielewski
Posty: 8
Rejestracja: 22 wrz 2015, 18:32
Been thanked: 1 time

Re: Pytanie o bazową technologię

Post autor: marcingielewski »

kruck pisze:
marcingielewski pisze:Cześć

Bazowa technologia Osadników z Chirty brzmi "PRZEMIEŚĆ swój jeden Krążownik na dowolny niezbadany obszar". Czy ktoś może mi wyjaśnić jak działa ta technologia. Najlepiej na przykładzie. W wersji angielskojęzycznej znalazłem chyba odpowiednik tej technologii (Herculese) "Command one Cruiser for one move through an unexplored card". Czy ta technologia ma działać tak jak jest opisana w wersji angielskiej?
Kolega wyjaśnił mi to już wyżej. Zwróć uwagę na pierwsze pytanie. Powinno być już jasne.
Szkoda że usunąłeś posta :( myślałem że to są odpowiedzi na pytania powyżej które nie dotyczyły technologii bazowych. Ale spoko, ważne że dostałem odpowiedz i szkoda że tak to zostało przetłumaczone przez wydawcę :(
Awatar użytkownika
Kosternik
Posty: 245
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Impuls

Post autor: Kosternik »

Czy ktoś może rozwiać sprzeczność instrukcji dotyczącą rozpatrywania impulsu: Jest możliwość pomijania pojedynczej akcji w impulsie (str.21) czy jednak trzeba rozpatrywać każdą akcje (str.10 i str.12)?
Moja mała kolekcja, a myślę o...
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Impuls

Post autor: Pan_K »

Niech się wypowie ktoś ograny jeszcze, żeby potwierdzić lub zaprzeczyć.

Też zwróciłem na to uwagę i rozumiem to tak, że trzeba wykonać każdą akcję, ale akcja może być wykonana z wartością zerową. Zgodnie mianowicie z ogólną zasadą, że jak karta pozwala na akcję o wartości 3, można ja wykonać np. albo z wartością 1, albo 2, albo 3 (czyli w sensie ścisłym: do wartości 3). Zatem rownież z wartością 0, czyli de facto można jej nie wykonać.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Impuls

Post autor: Quetzalcoatl »

Też mi się tak wydaje.

A czy w akcji typu:
Porusz dwa krążowniki o [1] pole
można ruszyć tylko jednym krążownikiem?
Osłabić można tylko te wartości podlegające dopaleniu, czy wszystkie wg uznania?
Awatar użytkownika
Kosternik
Posty: 245
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Impuls

Post autor: Kosternik »

Quetzalcoatl pisze:Też mi się tak wydaje.

A czy w akcji typu:
Porusz dwa krążowniki o [1] pole
można ruszyć tylko jednym krążownikiem?
Osłabić można tylko te wartości podlegające dopaleniu, czy wszystkie wg uznania?
Wydaje się, że wszystkie wg uznania - patrz przykład str.22 oraz str.25.
Moja mała kolekcja, a myślę o...
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Impuls

Post autor: GrzeL »

Można pominąć całość albo część każdej karty akcji, którą mamy rozpatrzyć.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Impulse

Post autor: grabol »

Czy impuls zagrywamy od najstarszej do najmłodszej karty, tzn. karta, która odłożymy do impulsa na początku swojej tury jest grana jako ostatnia?

W naszej jak dotąd pierwszej i rozpoznawczej rozgrywce graliśmy impuls od najmłodszej do najstarszej i coś mi intuicyjnie nie pasowało. Instrukcja, co nie jest zaskoczeniem, nie tłumaczy tego wystarczajaco.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Impulse

Post autor: GrzeL »

grabol pisze:Czy impuls zagrywamy od najstarszej do najmłodszej karty, tzn. karta, która odłożymy do impulsa na początku swojej tury jest grana jako ostatnia?

W naszej jak dotąd pierwszej i rozpoznawczej rozgrywce graliśmy impuls od najmłodszej do najstarszej i coś mi intuicyjnie nie pasowało. Instrukcja, co nie jest zaskoczeniem, nie tłumaczy tego wystarczajaco.
Tak.

Czego brakuje w zapisie, aby był wystarczający?
Użyj każdej karty w Impulsie w kolejności od pola I do IV.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Impulse

Post autor: Veridiana »

1) Czy mógłby ktoś podsumować zasady ruchu statków? Z tego co chyba ogarnęłam:

- Krążownik może przejść przez kartę z samymi cudzymi Transportowcami - automatycznie je wtedy niszczy
- Jeśli tych Transportowców "pilnuje" ich Krążownik, to mój Krążownik wpierw musi wygrać z nim walkę, aby zniszczyć wszystkie wrogie statki
- Jeśli w trakcie bitwy na karcie znajdują się statki (K lub T) innych graczy, to też giną, jeśli walkę wygrał atakujący (tutaj nie jestem pewna)
- Jeśli na karcie są cudze Krążowniki, to muszę walczyć z którymś z nich, jeśli chce przejść tę kartę (i ustawiam się na bramie, gdzie on jest, a nie na bramie, na której zamierzałam, czyli jestem jakby ruch w plecy)
- Transportowce mogą w pokoju koegzystować na jednej karcie
- Transportowce nie mogą wchodzić na kartę, którą patrolują cudze Krążowniki
- Transportowce odpalają akcję tylko z karty, na której kończą swój ruch

2) wszystkie akcje z Impulsu są obowiązkowe, a z Planu nie?
ODPOWIEDZ