Takenoko - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
aigimig
Posty: 408
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Takenoko

Post autor: aigimig »

imrowai pisze: 22 gru 2018, 21:36 witam, proszę o pomoc w 2ch sprawach:
1. karty z misją pól. bierzmy kartę do ręki - czy musimy ja rozpatrywać pionowo względem kafelka głównego stawu, czy też możemy okręcać poszukując właściwego układu kafelków?
2. czy pole z usprawnieniem nawóz - po pierwszym nawodnieniu - zarasta 1 czy 2 bambusami?
1. można okręcać
2. 2 bambusami
Julka182
Posty: 50
Rejestracja: 23 kwie 2019, 11:54
Has thanked: 30 times
Been thanked: 5 times

Re: Takenoko

Post autor: Julka182 »

Czy w przypadku wybrania akcji pandy bądź ogrodnika MUSZĄ się oni przemieścić w linii prostej i dopiero wykonać akcję czy mogą pozostać na danej płytce i tam dokonać swojej akcji?
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Takenoko

Post autor: Lukić »

Julka182 pisze: 23 kwie 2019, 11:59 Czy w przypadku wybrania akcji pandy bądź ogrodnika MUSZĄ się oni przemieścić w linii prostej i dopiero wykonać akcję czy mogą pozostać na danej płytce i tam dokonać swojej akcji?
Muszą. Cytat z instrukcji:
"Aby skorzystać z akcji ogrodnika lub pandy, gracz musi poruszyć odpowiednią figurkę o przynajmniej jedno pole."
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Takenoko

Post autor: Fuser.exe »

Muszą, bez tej zasady gra dużo traci :D
Julka182
Posty: 50
Rejestracja: 23 kwie 2019, 11:54
Has thanked: 30 times
Been thanked: 5 times

Re: Takenoko

Post autor: Julka182 »

Dzięki za odpowiedź, jak widać do tej pory źle grałam - było za łatwo :lol:
Julka182
Posty: 50
Rejestracja: 23 kwie 2019, 11:54
Has thanked: 30 times
Been thanked: 5 times

Re: Takenoko

Post autor: Julka182 »

A czy w przypadku gdy wybrałam jako dwie akcje : wybranie karty celu i dołożenie płytki pola, to czy w sytuacji kiedy najpierw wezmę kartę celu dotyczącą terenu (i ją odkryję dla samej siebie) a potem dołożę płytkę i dzięki temu wykonam ten cel to z automatu uznaję cel za wykonany i dostaję punkty czy może kartę mogę odkryć dopiero po skończeniu swojej tury?
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 927 times

Re: Takenoko

Post autor: feniks_ciapek »

Nie przypominam sobie, żeby trzeba było czekać, natomiast pamiętaj, że wszystkie pola na celach z kart muszą być nawodnione, aby cel został spełniony.
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Takenoko

Post autor: Vakarian89 »

Julka182 pisze: 23 kwie 2019, 14:34 A czy w przypadku gdy wybrałam jako dwie akcje : wybranie karty celu i dołożenie płytki pola, to czy w sytuacji kiedy najpierw wezmę kartę celu dotyczącą terenu (i ją odkryję dla samej siebie) a potem dołożę płytkę i dzięki temu wykonam ten cel to z automatu uznaję cel za wykonany i dostaję punkty czy może kartę mogę odkryć dopiero po skończeniu swojej tury?
Cel możesz wykonać w dowolnym momencie swojej tury, nawet na samym początku. Tym samym możesz zrobić tak, jak opisałaś - dołożyć pole i natychmiast wyłożyć kartę celu, o ile oczywiście cel został wykonany.

Gdybyś miała jeszcze jakieś wątpliwości, polecam ten tekst: https://boardgamegeek.com/wiki/page/Takenoko_FAQ. Jeżeli znasz angielski, to znajdziesz tam odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie mogą się nasunąć podczas rozgrywki.
jakoby
Posty: 5
Rejestracja: 06 sty 2019, 23:38
Has thanked: 2 times

Takenoko

Post autor: jakoby »

Znalazłem na BGG taką zasadę, iż gracz nie musi od razu realizować celu, którego warunki spełnił. Może trzymać go na ręce i zrealizować (wyłożyć) później, w dowolnym momencie gry, w swojej turze.
Czy też tak gracie?
Może to spowodować sytuację, w której np. grając do 7 celów gracz wyłoży szósty a potem będzie zbierał jak najwięcej zrobionych celów na ręce i postara się je wyłożyć razem z siódmym celem kończącym grę. Może wtedy bardziej zaskoczyć przeciwników.
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Takenoko

Post autor: Helga »

Tak naprawdę nie trzeba szukać daleko, jest tak w instrukcji na stronie 6.

"W dowolnym momencie w trakcie swojej tury, gracz może wykonać cel (...)" - więc jeśli nie chcesz, to nie musisz go od razu wykładać (możesz przetrzymywać) ;).

I tak, w naszej grupie oczywiście tak gramy. Prawie zawsze jest element zaskoczenia i "nagła śmierć" :D.
jakoby
Posty: 5
Rejestracja: 06 sty 2019, 23:38
Has thanked: 2 times

Re: Takenoko

Post autor: jakoby »

Dzięki
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Takenoko

Post autor: Vakarian89 »

jakoby pisze: 18 sty 2020, 08:27Może to spowodować sytuację, w której np. grając do 7 celów gracz wyłoży szósty a potem będzie zbierał jak najwięcej zrobionych celów na ręce i postara się je wyłożyć razem z siódmym celem kończącym grę. Może wtedy bardziej zaskoczyć przeciwników.
Masz rację, ale może się to obrócić również przeciwko Tobie, jeżeli zbierasz na ręce wykonane cele Ogrodnika. O ile celów Pandy lub Pola nikt Ci już nie popsuje, tak z Ogrodnikiem jest inaczej. W końcu niewiele trzeba, żeby te 4 zielone bambusy po 3 segmenty nagle podrosły, albo zjadła je panda. :D
Helga pisze: 18 sty 2020, 11:57I tak, w naszej grupie oczywiście tak gramy. Prawie zawsze jest element zaskoczenia i "nagła śmierć" :D.
Tak, nie ma nic lepszego, niż nagłe wyłożenie trzech wysoko punktowanych celów, które kończą grę... Gorzej, jak okazuje się, że przeciwnicy również takowe kitrali. :lol:
calvus
Posty: 6
Rejestracja: 04 lip 2017, 23:51

Re: Takenoko

Post autor: calvus »

Mam pytanie odnośnie kart celu "POLA"

Np. mam do zrealizowania cel taki (znaczek "/" oznacza heks):

/ /
/ /

Czy tan cel można uznać za spełniony w sytuacji gdy w wyniku działania poprzedników powstanie taki układ:

/ / /
/ /

Cztery heksy są, tylko patrząc od góry jest jeszcze jeden dodatkowy i w sumie niepotrzebny

Bartek
Awatar użytkownika
ThunderFantastic
Posty: 112
Rejestracja: 23 gru 2018, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 16 times

Re: Takenoko

Post autor: ThunderFantastic »

W instrukcji odnośnie celów jest napisane

Obrazek

Ja to rozumiem tak i tak też gram, że jak jest układ pasujący do karty to mogę go spełnić w swojej turze.
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Takenoko

Post autor: Fuser.exe »

Oczywiście można uznać za spełniony.
calvus
Posty: 6
Rejestracja: 04 lip 2017, 23:51

Re: Takenoko

Post autor: calvus »

Ale chodzi mi o sytuację, gdy już przed moim ruchem powstał ten dolny układ (z pięciu kafli). Czy mimo to mogę uznać mój cel z czterech kafli za spełniony? Bo przecież kartę spełnionego celu pokazuję dopiero w mojej turze.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Takenoko

Post autor: Gromb »

Wg mnie tak, W koło znajduje się więcej kafli, które ze sobą graniczą. Jeżeli potrafisz wskazać kombinacje kafli spełniająca cele z twoich kart to masz je zaliczone.
Często jednak się gra, że jak dobierzesz kartę z celami terenu, a są one już stworzone na planszy, to się ich nie zalicza.
I karty celów terenu są najmniej opłacalnymi z kart.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
calvus
Posty: 6
Rejestracja: 04 lip 2017, 23:51

Re: Takenoko

Post autor: calvus »

Dzięki
My gramy z dodatkową zasadą wyczytaną w instrukcji dodatku (którego jeszcze nie mam), mianowicie każdy zestaw trzech różnych celów (pandy, ogrodnika i terenu) daje na koniec gry dodatkowe 3 punkty.
Myszaaa
Posty: 3
Rejestracja: 28 maja 2020, 17:37

Re: Takenoko

Post autor: Myszaaa »

Cześć! Moje pytanie chyba pokrywa się z tym powyżej, ale dla pewności zapytam "po swojemu". Dwie sytuacje:
1) Mam przykładowo kartę celu ułożyć 4 zielone nawodnione pola. Mój przeciwnik właśnie stworzył czwarte takie pole. Mogę w tym momencie odłożyć swoją kartę celu do zaliczonych? To znaczy, jak tylko kolejka wróci do mnie - a więc czy mogę zacząć swoją turę od odkrycia karty?
2) Właśnie wylosowałam kartę celu (przykładowo) 4 zielone nawodnione pola, zerkam na planszę i taki układ widzę. Mogę odłożyć od razu kartę do tych zaliczonych?

To samo mogłoby się tyczyć celów z daną wysokością pędów. Czy ogólnie muszę wykonać w danym momencie swój własny ruch i dopiero mogę odłożyć kartę jako zaliczoną? W instrukcji (polskiej) jest kilka informacji odnośnie celów, ale chyba nie ma konkretnie odpowiedzi na to pytanie.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Takenoko

Post autor: bobule »

Myszaaa pisze: 03 cze 2020, 22:31 Cześć! Moje pytanie chyba pokrywa się z tym powyżej, ale dla pewności zapytam "po swojemu". Dwie sytuacje:
1) Mam przykładowo kartę celu ułożyć 4 zielone nawodnione pola. Mój przeciwnik właśnie stworzył czwarte takie pole. Mogę w tym momencie odłożyć swoją kartę celu do zaliczonych? To znaczy, jak tylko kolejka wróci do mnie - a więc czy mogę zacząć swoją turę od odkrycia karty?
2) Właśnie wylosowałam kartę celu (przykładowo) 4 zielone nawodnione pola, zerkam na planszę i taki układ widzę. Mogę odłożyć od razu kartę do tych zaliczonych?

To samo mogłoby się tyczyć celów z daną wysokością pędów. Czy ogólnie muszę wykonać w danym momencie swój własny ruch i dopiero mogę odłożyć kartę jako zaliczoną? W instrukcji (polskiej) jest kilka informacji odnośnie celów, ale chyba nie ma konkretnie odpowiedzi na to pytanie.
1) tak. jeżeli przeciwnicy pomagają Ci nieświadomie zrealizować kartę celu, to jak najbardziej jest to mile widziane ;) tylko trzeba czekać do swojej tury
2) jeżeli będziecie grali, że jest to możliwe to ok. w instrukcji bodajże jest napisane, że jak nie chcecie, żeby do takich sytuacji dochodziło (czyli, żeby było po prostu trudniej, to jeśli wylosuje się kartę, która od razu po wylosowaniu jest zrealizowana to należy ją odrzucić i dobrać nową kartę celu).

Jeśli chodzi o karty celów z wysokością pędów - jeżeli zaczynasz swój ruch, a np. przeciwnicy Ci porobili tak bambusy, że masz kartę zrealizowaną - to po prostu ją realizujesz. Tak samo po swoim ruchu możesz zrealizować kartę celu za bambusy - warunkiem jest jedynie to, że dana wysokość musi zostać odzwierciedlona na kafelkach ;)
Myszaaa
Posty: 3
Rejestracja: 28 maja 2020, 17:37

Re: Takenoko

Post autor: Myszaaa »

Dziękuję! Tak właśnie podejrzewałam, ale wydawało mi się to za dużym ułatwieniem, stąd wątpliwości. Nie mam jeszcze co prawda tej gry, ale mam ciężki orzech do zgryzienia, a mianowicie męża, który do niedawna planszówek nie lubił, dopiero powoli się przekonuje, dlatego staram się szukać na razie gier prostych, przyjemnych i dodatkowo poznać dobrze zasady przed kupnem, żeby w momencie wyciągnięcia gry na stół było jak najmniej niezrozumiałych sytuacji i zagwostek :)
Awatar użytkownika
thorus197
Posty: 90
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:53
Lokalizacja: Bristol
Has thanked: 37 times
Been thanked: 22 times

Re: Takenoko

Post autor: thorus197 »

Czołgiem !

Graliśmy dziś pierwszy raz w tą grę, ogólnie podeszła wszystkim - prosta i szybka gra do piwka. Niestety mieliśmy małą sprzeczkę co do Nawadniania pól, otóż w instrukcji jest napisane że :"Kiedy pole jest nawodnione po raz pierwszy, wyrasta na nim pęd bambusa w jego kolorze" - czyli według mnie jeśli wcześniej był tam bambus, ale pandzior zdążył go zjeść a potem gracz Y puści nawodnienie koło tego hexa - to bambus się nie powinien pojawić, prawda ? Moi współgracze stwierdzili że ciężko potem spamiętać gdzie bambusy rosły/były.. więc mimo to powinno się dać bambusa od nowa jeszcze raz.. Gdzie lezy racja ?
aigimig
Posty: 408
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Takenoko

Post autor: aigimig »

Ty miałeś rację. Bambus rośnie automatycznie tylko przy pierwszym nawodnieniu więc jeśli ktoś puszcza kolejne nawodnienie do tego samego hexa (co akurat łatwo śledzić, bo cały czas jest to widoczne na planszy) to bambus już tam nie rośnie.
superthulee
Posty: 79
Rejestracja: 12 sie 2016, 00:14
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Takenoko

Post autor: superthulee »

Cześć,

Jaki macie patent/home rule na lepszy balans gry? Chodzi mi o karty celów pandy, jak jeden gracz w nie idzie cały czas.

Mam tylko podstawkę, wiem że w Chibis panda może jeść tylko bambusy wyższe niż 1 ale nie wiem jak się sprawdza ten wariant i czy 'nerfuje' taktykę 'na pandę'

Pzdr,
Paweł
ODPOWIEDZ