The Voyages of Marco Polo - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 420
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 479 times
Kontakt:

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: crazygandalf »

Na stronie 16 w opisie sekwencji jest wskazane, że po wykonaniu akcji głównej możesz wykonać akcje dodatkowe.
Zapis, o którym mówisz, że trzeba od razu skończyć to pewnie ten ze str. 5: "Gracz musi wykonać 1 główną akcję w każdej swojej turze, tak długo jak ma niewykorzystane kości dostępne na jego planszy gracza. Kiedy już nie ma więcej kości, automatycznie kolej przechodzi na kolejnego gracza (gra nie uczestniczy już w tej rundzie)."
Mówi on o tym, że masz w swojej turze wykonać 1 główną akcję. Jeśli nie masz kości, to kolejne twoje tury automatycznie mijają i nie uczestniczysz w tej rundzie. Dla przypomnienia. Runda składa się z tur. Także po wykorzystaniu ostatniej kostki dogrywasz turę do końca i czekasz na zakończenie rundy. :D
Na drugie pytanie to odpowiada dalsza część instrukcji: "Kolejny gracz zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, wykonuje swoją akcję. Trwa to, dopóki wszyscy gracze użyją wszystkich swoich kości. Następnie runda kończy się." Czeli runda trwa tak długo, aż każdy z graczy rozegra wszystkie swoje tury (czyli zużyje wszystkie swoje kości). :D
Apostolus
Posty: 195
Rejestracja: 23 mar 2015, 20:08
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Apostolus »

Ad. 1. Mam na myśli zapis ze strony 5., który w polskiej wersji dokładnie brzmi tak: "Dopóki graczowi pozostały jakieś kości, to musi on wybrać i wykonać dokładnie 1 akcję główną. Kiedy graczowi skończą się kości, ten automatycznie pasuje i w danej rundzie nie wykonuje już żadnych tur!".
I teraz (choć było to już trochę wałkowane) pytanie:
a) czy jeśli przychodzi kolej na moją turę, a mam tylko jedną kość, to muszę (jak wyboldowane w instrukcji) wybrać akcję główną?
b) czy po użyciu ostatniej kości (na akcję główną lub dodatkową) muszę automatycznie spasować (jak stoi w instrukcji)?

Ad. 2. Przekonaliście mnie. :)
cyberowca
Posty: 117
Rejestracja: 17 lut 2014, 12:27
Lokalizacja: Płońsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: cyberowca »

Ale zawsze można wykonać akcję dodatkową na początku swojej tury(np. wziąć 3 pieniędzy), i w ten sposób zużyć kość jeśli nie mamy już możliwości lub pomysłu na akcję główną. Na koniec swojej tury możesz również wykonać akcję dodatkową, czyli po wykorzystaniu ostatniej kości też.
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 420
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 479 times
Kontakt:

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: crazygandalf »

Nie wiem jaką masz instrukcję, ale zapis jest inaczej sformułowany niż w instrukcji na tej stronie:
https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Auf-d ... -Polo/4467
Co nie zmienia faktu, że chodzi o to samo. Automatyczne pasowanie następuje po zakończeniu bieżącej tury, w której użyłeś ostatniej kostki. I odnosi się do pasowania kolejnych tur, a nie akcji w danej turze.

a) Sekwencja tury wszystko mówi. :D
1. Najpierw możesz wykonać dowolną ilość akcji dodatkowych, choćby nawet zużywając na nie wszystkie kostki (biorąc po 3 golda).
2. Następnie przechodzisz do akcji głównej. Jeśli masz jeszcze jakąś kostkę musisz jej użyć. Jeśli nie masz to kończysz turę.
3. Jeśli nie skończyłeś tury w punkcie 2 to wykonujesz akcje dodatkowe.
b) Jak wyżej.

Jeszcze cytat z FAQ może Cię przekona:
Can the additional action "Take 3 Coins" be performed with a player's last die?
Yes. A player may take any number of additional actions before or after taking his main action on a turn. If he uses his last available die to take the additional action “Take 3 Coins”, he then has no more dice left to use in this round, and can therefore take no more actions that require the use of dice.
https://boardgamegeek.com/filepage/1158 ... rata-sheet
Apostolus
Posty: 195
Rejestracja: 23 mar 2015, 20:08
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Apostolus »

Nabyłem wersję multijęzyczną (PL, CZ, SK) i faktycznie moja instrukcja jest inna (przynajmniej na stronie 5) niż Ta zamieszczona na stronie Planszostrefy (cytat pochodził właśnie z mojej wersji, którą znalazłem w pudełku z grą).
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: kaszkiet »

Dwa szybkie pytania:

1. Czy bonus za półkolisty kafel jest za dotarcie jako pierwszy gracz do dużego miasta, czy za postawienie tam pierwszej placówki? Co za tym idzie, czy postać, która stawia placówki nie zatrzymując się po drodze, może zgarnąć ten bonus tylko przechodząc przez miasto?
2. Analogiczne pytanie dotyczy kafla premii z wykrzyknikiem. Tutaj raczej jestem pewny, że premię dostaje się za placówkę, a nie za dotarcie do miasta. Ale czy postać, która stawia placówki nie zatrzymując się po drodze, może zgarnąć premię tylko przechodząc przez miasto?
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 420
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 479 times
Kontakt:

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: crazygandalf »

kaszkiet pisze:Dwa szybkie pytania:

1. Czy bonus za półkolisty kafel jest za dotarcie jako pierwszy gracz do dużego miasta, czy za postawienie tam pierwszej placówki? Co za tym idzie, czy postać, która stawia placówki nie zatrzymując się po drodze, może zgarnąć ten bonus tylko przechodząc przez miasto?
Za postawienie pierwszej placówki.
kaszkiet pisze:2. Analogiczne pytanie dotyczy kafla premii z wykrzyknikiem. Tutaj raczej jestem pewny, że premię dostaje się za placówkę, a nie za dotarcie do miasta. Ale czy postać, która stawia placówki nie zatrzymując się po drodze, może zgarnąć premię tylko przechodząc przez miasto?
Za postawienie placówki.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: wc »

Odpowiedzi Poprzednika chyba nie do końca odnoszą się do konkretnych przykładów z posta kaszkieta... a na pewno nie odpowiadają wprost

Postać o którą pytasz - Wilhem von Rubruk - zostawiająca domki jak ślady ślimaka bez zatrzymywania się w miastach - DOSTAJE bonus z dużego miasta jeśli jeszcze nie ma tam żadnej placówki - nawet wtedy kiedy się tam nie zatrzymuje. To samo z małym miastem - wystarczy że przejdzie i bez zatrzymania zostawi kantor - dostaje bonus od razu i na początku każdej następnej rundy.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: kaszkiet »

Były to odpowiedzi dość inżynierskie, ale w sumie rozwiązały mój problem :)
Dzięki Wam obu!
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 420
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 479 times
Kontakt:

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: crazygandalf »

wc pisze:Odpowiedzi Poprzednika chyba nie do końca odnoszą się do konkretnych przykładów z posta kaszkieta... a na pewno nie odpowiadają wprost

Postać o którą pytasz - Wilhem von Rubruk - zostawiająca domki jak ślady ślimaka bez zatrzymywania się w miastach - DOSTAJE bonus z dużego miasta jeśli jeszcze nie ma tam żadnej placówki - nawet wtedy kiedy się tam nie zatrzymuje. To samo z małym miastem - wystarczy że przejdzie i bez zatrzymania zostawi kantor - dostaje bonus od razu i na początku każdej następnej rundy.
Tam nie było pytania o działanie konkretnej postaci. Opis wskazywał tylko na przechodzenie przez lokację bez zostawiania placówek.
Wilhelm oczywiście działa inaczej, tak jak mówisz.: D
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: kaszkiet »

Ależ było :)
kaszkiet pisze:...czy postać, która stawia placówki nie zatrzymując się po drodze...
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 420
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 479 times
Kontakt:

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: crazygandalf »

No popatrz. Czytałem dwa razy i zrozumiałem to odwrotnie. Heh, zmęczenie materiału...
Meechauek
Posty: 114
Rejestracja: 20 kwie 2010, 14:50
Lokalizacja: Poznań

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Meechauek »

Mam parę pytań dotyczących zasad (tak dla upewnienia.. :) )

1. Robię akcję z bazaru, np. wzięcie wielbłądów. Potem robi gracz obok mnie wzięcie pieprzu - rozumiem że drugi gracz nie płaci za powtórzenie akcji? Zapłaciłby tylko jeśli zrobiłby wzięcie wielbłądów?

2. Robię akcję z bazaru, np. wzięcie złota. W swojej kolejce mogę robić pozostałe akcje z bazaru - tkaniny, pieprz, wielbłądy?
Złoto też bym mógł trzema czarnymi kośćmi np?

3. Postać Mercator ex Tabriz - dostaje towary jak przeciwnicy korzystają z bazaru. Kto wybiera towar dla Mercatora? On sam (dowolny) czy przeciwnik (dowolny, nawet nie taki który był przedmiotem akcji?)?

4. Akcja okup dla Khana - nie płaci się za wykonanie ponownie tej samej akcji, prawda? Czyli jeśli najpierw robi żółty i stawia kostkę
"5" a potem czerwony,to jedynym warunkiem czerwonego jest postawienie minimum "5" - nic nie dopłaca z własnych zasobów.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Tomzaq »

Meechauek pisze:Mam parę pytań dotyczących zasad (tak dla upewnienia.. :) )

1. Robię akcję z bazaru, np. wzięcie wielbłądów. Potem robi gracz obok mnie wzięcie pieprzu - rozumiem że drugi gracz nie płaci za powtórzenie akcji? Zapłaciłby tylko jeśli zrobiłby wzięcie wielbłądów?

2. Robię akcję z bazaru, np. wzięcie złota. W swojej kolejce mogę robić pozostałe akcje z bazaru - tkaniny, pieprz, wielbłądy?
Złoto też bym mógł trzema czarnymi kośćmi np?

3. Postać Mercator ex Tabriz - dostaje towary jak przeciwnicy korzystają z bazaru. Kto wybiera towar dla Mercatora? On sam (dowolny) czy przeciwnik (dowolny, nawet nie taki który był przedmiotem akcji?)?

4. Akcja okup dla Khana - nie płaci się za wykonanie ponownie tej samej akcji, prawda? Czyli jeśli najpierw robi żółty i stawia kostkę
"5" a potem czerwony,to jedynym warunkiem czerwonego jest postawienie minimum "5" - nic nie dopłaca z własnych zasobów.
1. Tak
2. Tak
3. Dostaje to samo co było przedmiotem akcji
4. Tak
Who is John Galt?
Posiadam
Lion86
Posty: 102
Rejestracja: 17 lip 2017, 00:10
Has thanked: 23 times
Been thanked: 4 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Lion86 »

Mam pytanie odnośnie dwóch postaci z dodatku new characters.
Khan Arghum - sześć kart miast podczas gry ma odkryte i mogę pośród nich wybierać czy też należy losować jedną z nich co rundę?
Gunj - ma dwie dodatkowe akcje, czy mogę obie wykorzystać w rundzie czy tylko jedną z nich?
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Nidav »

Lion86 pisze: 16 mar 2019, 11:57 Mam pytanie odnośnie dwóch postaci z dodatku new characters.
Khan Arghum - sześć kart miast podczas gry ma odkryte i mogę pośród nich wybierać czy też należy losować jedną z nich co rundę?
Gunj - ma dwie dodatkowe akcje, czy mogę obie wykorzystać w rundzie czy tylko jedną z nich?
Przy setupie postaci należy wylosować sześć kart dla Khana, żeby od razu wiadomo jakie rzeczy są dla niego dostępne. Gracz, który go wybierze, zabiera te karty na ręce i może je wykorzystać w trakcie gry, każdą kartę jeden raz.
Możesz wykorzystać obie akcje Gunj w jednej rundzie, oczywiście w dwóch osobnych turach.
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: nakago »

czy na akcji głównej - przysługa Khana - mogę wstawić się dwukrotnie moim kolorem kości ?
probbi
Posty: 949
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: probbi »

Nie. Jest to odgorna zasada. Chyba że zdobędziesz czarne lub białe kosci
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: nakago »

to jeszcze jedno ku pewności: Czarna kość zarówno na akcjach z niebieskim tłem jak i brązowym (przysługa Khana) może pojawić się w rundzie tylko raz na jakimś polu akcji?
probbi
Posty: 949
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: probbi »

Ty możesz położyć ją raz w swoim ruchu ale kolejny gracz również może użyć swojej zaraz po tobie. Czarna nie jest w kolorze żadnego gracza dlatego nie ma limitu jej użyć
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: nakago »

czyli podczas jednej rundy mogę użyć czarnych kości kilka razy (w rożnych turach), nawet do tej samej akcji?
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Koziełło »

nakago pisze: 29 lip 2019, 20:30 czyli podczas jednej rundy mogę użyć czarnych kości kilka razy (w rożnych turach), nawet do tej samej akcji?
Tak. Kości czarne i biała nie są w kolorze gracza i mogą wielokrotnie trafiać na to samo pole.
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: nakago »

ok dzięki wielkie
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: bobule »

Pytanie o dodatek "nowe charaktery/nowe postaci" - "Die neuen charaktere" xD

Jak działają prezenty? Rozumiem, że można je dostać z żetonu bonusu - małego miasta, z nowych kontraktów lub jeśli się jest Fratrem Nicolao. Wtedy podnosimy taki żeton z kupki? I od razu go rozpatrujemy, czy jak to wygląda? Bo mój niemiecki nie jest jakiś mega super xD
I widzę, że jest też żeton, który dodaje postawienie 1 domku, ale to gdzie kładę ten domek, na tym właśnie żetonie?
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Palmer »

Natychmiastowe mają symbol błyskawicy, reszta w dowolnym momencie.
Żeton z domkiem - stawiasz 1 domek w dowolnym mieście, które mijałeś na swojej trasie.
ODPOWIEDZ