The Voyages of Marco Polo - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

mawi pisze:Pytanie do jednego z dużych miast.

1 monetka za wykonanie bonusu z małego miasta w którym mamy domek.

Czy jak położymy większą kość np. 5 to znaczy, że mogę wykonać bonus z 5 różnych małych miast w których mam domek (jeśli mam tylko w 2 to max mogę wykonać dwa bonusy), czy to znaczy, że mogę wykonać np. 5 x akcję z małego miasta w którym mam domek ? (w innym przypadku majac 2 małe miasta czy można to robić na 3 akcje z jednego i 2 akcje z 2 małego miasta? )
5 różnych miast, jak masz dwa domki to tylko dwie akcje z dwóch różnych miast.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Pan_K pisze:
Dr. Nikczemniuk pisze:Czy mogę położyć dwie kości o takich samych wynikach np. dwie szóstki?
No bo jak skorzystać z akcji z podwójnym lub potrójnym miejscem na kości i zgarnąć towar za sześć oczek na kości?
Oczywiście, że możesz.
No bo jak skorzystać z akcji z podwójnym lub potrójnym miejscem na kości i zgarnąć towar za sześć oczek na kości?
Dziwne że instrukcja nic o tym nie mówi, nawet w podanych przykładach kości są w różnych wartościach. No chyba że coś przeoczyłem?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Marx »

Może jest to na tyle klarowna sytuacja np. gdy kładziesz dwie kości o wartości 4 w markecie, że instrukcja tego nie porusza, a więcej uwagi poświęcono rozpatrywaniu akcji, gdy jedna z kości ma niższą wartość.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Pan_K »

Marx pisze:Może jest to na tyle klarowna sytuacja np. gdy kładziesz dwie kości o wartości 4 w markecie, że instrukcja tego nie porusza, a więcej uwagi poświęcono rozpatrywaniu akcji, gdy jedna z kości ma niższą wartość.
Dla mnie to było tak jasne, że nigdy nie przyszło mi na myśl pytać. :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Postać Niccolo i Marco Polo, pisze że mogę rozdzielić swój ruch na dwa pionki.
Czyli jak mam np 3 ruchy do wykonania to jednym pionkiem mogę ruszyć się do małego miasta (jeden ruch) i postawić domek i wziąć bonus, a potem ruszyć się drugim pionkiem o dwa i wylądować w kolejnym mieście, postawić domek i zgarnąć bonus? Dobrze kumam?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Lothrain »

Dr. Nikczemniuk pisze:Postać Niccolo i Marco Polo, pisze że mogę rozdzielić swój ruch na dwa pionki.
Czyli jak mam np 3 ruchy do wykonania to jednym pionkiem mogę ruszyć się do małego miasta (jeden ruch) i postawić domek i wziąć bonus, a potem ruszyć się drugim pionkiem o dwa i wylądować w kolejnym mieście, postawić domek i zgarnąć bonus? Dobrze kumam?
Dobrze.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Postać Matteo Polo, żucam kośćmi w swoim kolorze, biorę rekompensatę bądź nie (w zależności od wyniku), i dopiero wtedy biorę białą kość i nią rzucam i dodaję do reszty swoich kości. Dobrze kumam?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Tomzaq »

Dr. Nikczemniuk pisze:Postać Matteo Polo, żucam kośćmi w swoim kolorze, biorę rekompensatę bądź nie (w zależności od wyniku), i dopiero wtedy biorę białą kość i nią rzucam i dodaję do reszty swoich kości. Dobrze kumam?
Dobrze. Możesz rzucić razem, ale białej nie liczysz.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Dzięki! I to już moje ostatnie pytanie. Za 3 wielbłądy wziąłem czarną kość i ją wykorzystałem, czy jak w następnej swojej kolejce będę chciał zrealizować kontrakt który daje mi czarną kość to będę mógł ją wziąć?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Tomzaq »

Tak. Co kolejkę możesz kupić czarną kość + wziąć ewentualnie ze zrealizowanego kontraktu.

Edit: trochę się zapędziłem. Jak weźmiesz czarną kość z kontraktu to następną możesz kupić dopiero w następnej turze.
Ostatnio zmieniony 04 lis 2016, 13:53 przez Tomzaq, łącznie zmieniany 1 raz.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Pan_K »

Tomzaq pisze:Tak. Co kolejkę możesz kupić czarną kość + wziąć ewentualnie ze zrealizowanego kontraktu.
A jak ma się do tego zapis w instrukcji, że czarną kość można mieć tylko raz na rundę? Jest gdzieś w instrukcji, że kontrakty obchodzą tę zasadę? Pytam, bo sam się nad tym ostatnio zastanawiałem i doszedłem do przeciwnego wniosku.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: vincentblack »

Pan_K pisze:
Tomzaq pisze:Tak. Co kolejkę możesz kupić czarną kość + wziąć ewentualnie ze zrealizowanego kontraktu.
A jak ma się do tego zapis w instrukcji, że czarną kość można mieć tylko raz na rundę? Jest gdzieś w instrukcji, że kontrakty obchodzą tę zasadę? Pytam, bo sam się nad tym ostatnio zastanawiałem i doszedłem do przeciwnego wniosku.
Też się nad tym zastanawiałem. Ale pamiętaj, że czarnych kości jest zawsze liczba graczy +1, to po co byłaby ta +1 gdyby nikt nie mógł mieć więcej niż jednej? Ja interpretuje też tak, że jedną można kupić, ale kolejne można dostać z kontraktów albo bonusów.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Tomzaq »

Pan_K pisze:
Tomzaq pisze:Tak. Co kolejkę możesz kupić czarną kość + wziąć ewentualnie ze zrealizowanego kontraktu.
A jak ma się do tego zapis w instrukcji, że czarną kość można mieć tylko raz na rundę? Jest gdzieś w instrukcji, że kontrakty obchodzą tę zasadę? Pytam, bo sam się nad tym ostatnio zastanawiałem i doszedłem do przeciwnego wniosku.
Instrukcja mówi, że możesz wziąć czarną kość raz na turę, a nie raz na rundę.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: malekith_86 »

ale czy to się nie odnoś raczej do tego, że możesz ją wziąć czyli kupić za 3 wielbłądy w ramach akcji dodatkowej? żeby ograniczyć możliwość wzięcia za jednym zamachem 2 czarnych kości za 6 wielbłądów

druga sprawa czy nie jest tak, że kość po wykorzystaniu zostaje w miejscu gdzie została wykorzystana? dopiero w fazie zbierania kości czarne kości wracają na swoje miejsce
moim zdaniem ilość kości jest ograniczona od momentu rzutu kośćmi do momentu kiedy kości są zbierane i wchodzą nowe kontrakty
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Pan_K »

OK - teraz mam jasność. Faktycznie - po co byłaby +1 czarna kość? Brzmi logicznie. Co do tur/rund - ta nomenklatura wymienia się praktycznie co instrukcję (albo po prostu ja mam problem z zapamiętaniem która jest która) :)

EDIT: ale czy to znaczy, że mogę mieć dwie czarne kości na raz do użycia? Biorę w jednej turze za wielbłądy, potem w drugiej za kontrakt i używam w trzeciej obu np. do drugiej podróży?
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

No właśnie w tym sęk że instrukcja nie mówi że możesz mieć max 1 kość czarną, tylko że jak robisz akcję dodatkową gdzie dostajesz kość czarną za 3 wielbłądy to max raz na turę, ale pewnie możesz pozyskać kolejną z kontraktu.
Czyli w sumie możesz mieć ich więcej w jednej turze: 1 za wielbłądy+ za kontrakty, czyli przy odrobinie szczęścia mógłbyś zgarnąć je nawet wszystkie :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Pan_K »

Muszę w domu jeszcze raz przyjrzeć się instrukcji.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Tomzaq »

Można mieć 2 czarne kości. Umożliwia to np. wykonanie 2x akcji podróży w jednej rundzie.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Pan_K »

Tomzaq pisze:
Pan_K pisze:
Tomzaq pisze:Tak. Co kolejkę możesz kupić czarną kość + wziąć ewentualnie ze zrealizowanego kontraktu.
A jak ma się do tego zapis w instrukcji, że czarną kość można mieć tylko raz na rundę? Jest gdzieś w instrukcji, że kontrakty obchodzą tę zasadę? Pytam, bo sam się nad tym ostatnio zastanawiałem i doszedłem do przeciwnego wniosku.
Instrukcja mówi, że możesz wziąć czarną kość raz na turę, a nie raz na rundę.
W sensie ścisłym instrukcja mówi, że:
instrukcja do wspaniałej gry pod nazwą [i]Marco Polo[/i] na stronie 13. pisze:Przy pomocy akcji dodatkowej każdy gracz może wziąć tylko 1 czarną kość raz na turę.
Zatem czarnych kości można w turze wziąć do woli (choć nie więcej niż ich jest dostępnych w puli), ale z akcji dodatkowej (za trzy wielbłądy) można tylko raz.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: wc »

Tomzaq pisze:
Dr. Nikczemniuk pisze:Postać Matteo Polo, żucam kośćmi w swoim kolorze, biorę rekompensatę bądź nie (w zależności od wyniku), i dopiero wtedy biorę białą kość i nią rzucam i dodaję do reszty swoich kości. Dobrze kumam?
Dobrze. Możesz rzucić razem, ale białej nie liczysz.
Nie wiem gdzie to wyczytaliście - na stronie wydawcy jest jasna odpowiedź:
Liczy się

Matteo Polo: Wird der weiße Würfel zur Bestimmung des Augleiches hinzugezählt?
Ja, der weiße Würfel zählt dazu.
Beispiel: Matteo Polo erreicht mit seinen fünf regulären Würfeln 12 Augen und mit dem weißen Würfel 4 Augen. Er bekommt dann keinen Ausgleich.

http://www.hans-im-glueck.de/marco-polo/

A czarnych kostek możecie sobie wziąć dowolną liczbę w jednej turze. Jedyne ograniczenie to kupienie co najwyżej jednej z akcji dodatkowej za 3 wielbłądy. Ale można zdobyć inne z kontraktów albo premii po wejściu do jednego z dużych miast.
Więc 3 to tak raczej bez problemu (choć oczywiście rzadko...)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Tomzaq »

A to po niemiecku to co to oznacza dokładnie?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Pan_K »

wc pisze: Matteo Polo: Wird der weiße Würfel zur Bestimmung des Augleiches hinzugezählt?
Ja, der weiße Würfel zählt dazu.
Beispiel: Matteo Polo erreicht mit seinen fünf regulären Würfeln 12 Augen und mit dem weißen Würfel 4 Augen. Er bekommt dann keinen Ausgleich.

http://www.hans-im-glueck.de/marco-polo/
w wolnym przekładzie:

"Matteo Polo: czy rzut białej kości dolicza się do rekompensaty?
Tak, białą kość należy doliczyć.
Przykład: Matteo Polo uzyskuje ze swoich zwykłych kości 12 oczek, a z białej kości 4 oczka. W tej sytuacji nie otrzymuje rekompensaty."

EDIT: Przy okazji i z innej beczki w tym samym miejscu jeszcze napisali, że kolejność pozyskiwania bonusów z miast i postaci jest dowolna.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Tomzaq »

Pan_K pisze:
wc pisze: Matteo Polo: Wird der weiße Würfel zur Bestimmung des Augleiches hinzugezählt?
Ja, der weiße Würfel zählt dazu.
Beispiel: Matteo Polo erreicht mit seinen fünf regulären Würfeln 12 Augen und mit dem weißen Würfel 4 Augen. Er bekommt dann keinen Ausgleich.

http://www.hans-im-glueck.de/marco-polo/
w wolnym przekładzie:

"Matteo Polo: czy rzut białej kości dolicza się do rekompensaty?
Tak, białą kość należy doliczyć.
Przykład: Matteo Polo uzyskuje ze swoich zwykłych kości 12 oczek, a z białej kości 4 oczka. W tej sytuacji nie otrzymuje rekompensaty."

EDIT: Przy okazji i z innej beczki w tym samym miejscu jeszcze napisali, że kolejność pozyskiwania bonusów z miast i postaci jest dowolna.
O! Dzięki. Z polskiej instrukcji tego nie da się wywnioskować.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

1. Moja kolej i mam ostatnią kość ale nie mogę wykonać nic z głównych akcji, rozumiem że mogę wykonać akcję dodatkową za 3 monety?
2. Mam ostatnią kość i mam możliwość wykonania akcji głównej, ale czy mogę mimo to zrobić akcję dodatkową za 3 monety i spasować?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Pan_K »

W obu wypadkach odpowiedź twierdząca.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
ODPOWIEDZ