7 Cudów Świata - Pojedynek - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: seki »

bobule pisze: 23 sty 2019, 21:17 czy żeton architektury dający -2 surowce do wymaganych przy budowaniu cudu, nie jest według was, sporym ułatwieniem dla posiadacza takiego żetonu ?
Jest sporym ułatwieniem. Ale na 50 partii chyba nigdy nikt u mnie nie wziął tego zetonu. Powód jest jeden ale kluczowy. Zanim dorobisz się podwójnego znaczka umożliwiającego wzięcie żetonu wzmocnienia, zwykle sporo cudów jest już zbudowanych i w zależności od strategii żeton taki ułatwi ci budowę max 1-2 cudów a często żadnego. Wg mnie są lepsze żetony.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Danielf »

dude2332 pisze: 09 sty 2019, 23:59 W instrukcji jest napisane, że stos kart odrzuconych można przeglądać cały czas podczas rozgrywki, ale nie wiem, czy karty odłożone do pudełka na początku też się do tego zaliczają.
Te trzy karty odłożone na początku epoki nie są w stosie kart odrzuconych. Co oznacza również, że nie można ich zbudować w wyniku działania takich kart jak "Mauzoleum w Halikarnasie".
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: EsperanzaDMV »

dude2332 pisze: 10 sty 2019, 11:11U nas też dopiero kilka partii :) Nie próbowaliście zmienić zasad co do przeglądania tych kart? :D Bo ciężko pójść w zwycięstwo naukowe, jak nie ma pewności, że zielone karty nie zostały odłożone na samym początku epoki :) Myślę, że od samego wstępu tak powinno być w instrukcji, że można przeglądać te karty, chociażby ze względu właśnie na zwycięstwo naukowe.
Dla mnie podglądanie tych kart zabiłoby emocje, jakie towarzyszą ten grze. Masz ostatnią erę, ostatnie karty do odkrycia, liczysz że może zdobędziesz ostatnie tarcze na torze wojny lub zdobędziesz ostatni żeton nauki. To robi niesamowitą robotę, podejrzenie na samym początku sprawia, że tak naprawdę trochę w ogóle traci sens układanie kart zakrytych na stole podczas układania danej ery. Ok, nie wiesz co gdzie będzie, ale generalnie ta zasada o niepodglądaniu tych trzech kart odkładanych do pudełka jest absolutnie konieczna i nie wyobrażam sobie podglądania tych kart.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: seki »

Miałem dziś ciekawy przypadek związany ze Statua Wolności (cud pozwalający użyć 3 odrzuconych przed grą kart, wziąć jedną, drugą odrzucić, trzecią daj przeciwnikowi). Mieliśmy 3 ere, jestem 3 kroki od zwycięstwa militarnego a mój przeciwnik jeden znaczek od zwycięstwa naukowego. Trzy wyciągnięte karty to atak 3, atak 2 i znaczek naukowy, którego rywal potrzebuje do zwycięstwa. I teraz pytanie na które zabrakło odpowiedzi nawet na bgg. Nie ma oficjalnego stanowiska czy budowa tych kart odbywa się symultanicznie czy wg kolejności. Jeśli wg kolejności to wygrywam ja, a jeśli symultaniczne to przeciwnik się broni a przy innym ukladzie kart może dojść jednocześnie do mojego zwycięstwa militarnego i zwycięstwa naukowego u przeciwnika. Dość ciekawy przypadek. Osobiście skłaniam się do grania wg kolejności 1. Ja, 2. Przeciwnik ale nie ma oficjalnego stanowiska w tej kwestii.
Ostatnio zmieniony 22 lut 2019, 23:12 przez seki, łącznie zmieniany 1 raz.
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: imrowai »

Witam wszystkich
Mam pytanie dot. kart pozwalających kupować na taniej surowce np:magazyn drewna - czy takie karty liczymy również do do naszej produkcji, czy też dzięki nim możemy jedynie taniej kupować?
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 124 times
Been thanked: 79 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: eltadziko »

imrowai pisze: 24 lut 2019, 11:29 Witam wszystkich
Mam pytanie dot. kart pozwalających kupować na taniej surowce np:magazyn drewna - czy takie karty liczymy również do do naszej produkcji, czy też dzięki nim możemy jedynie taniej kupować?
Nie, to nie jest produkcja. Możemy po prostu kupować dany surowiec za 1.
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Fungal »

seki pisze: 22 lut 2019, 23:11 Miałem dziś ciekawy przypadek związany ze Statua Wolności (cud pozwalający użyć 3 odrzuconych przed grą kart, wziąć jedną, drugą odrzucić, trzecią daj przeciwnikowi). Mieliśmy 3 ere, jestem 3 kroki od zwycięstwa militarnego a mój przeciwnik jeden znaczek od zwycięstwa naukowego. Trzy wyciągnięte karty to atak 3, atak 2 i znaczek naukowy, którego rywal potrzebuje do zwycięstwa. I teraz pytanie na które zabrakło odpowiedzi nawet na bgg. Nie ma oficjalnego stanowiska czy budowa tych kart odbywa się symultanicznie czy wg kolejności. Jeśli wg kolejności to wygrywam ja, a jeśli symultaniczne to przeciwnik się broni a przy innym ukladzie kart może dojść jednocześnie do mojego zwycięstwa militarnego i zwycięstwa naukowego u przeciwnika. Dość ciekawy przypadek. Osobiście skłaniam się do grania wg kolejności 1. Ja, 2. Przeciwnik ale nie ma oficjalnego stanowiska w tej kwestii.
Na bgg nie ma oficjalnej odpowiedzi od autora ale wg ogólnego konsensusu użytkowników na forum rozpatruje się te efekty według sekwencji więc w tym przypadku wygrywasz grę zanim twój przeciwnik osiągnie zwycięstwo naukowe.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: seki »

Tak, czytałem tę dyskusję. Tak też przyjąłem.
Ekoterrorysta
Posty: 8
Rejestracja: 27 lut 2019, 20:18

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Ekoterrorysta »

Przejrzałem mniej więcej cały wątek i chyba nikt nie poruszył tego tematu: nie wydaje wam się, że karty handlowe Tawerna i Browar dające co rundę możliwość wydania odpowiednio 4 i 6 monet są zdecydowanie zbyt mocne? Właściwie jeśli zdobędzie się obie (lub jedną, a przeciwnik nie podejmie w miarę szybko drugiej) to bardzo ciężko przegrać. Po obniżeniu wartości o połowę problem znika i tak teraz gram, ale może robię coś nie tak i stąd problem?
Super
Posty: 401
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 217 times
Been thanked: 120 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Super »

Pieniądze dostajesz jednorazowo, po wybudowaniu karty, a nie co rundę :)
Awatar użytkownika
Micorazon
Posty: 21
Rejestracja: 04 sty 2018, 20:09
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Micorazon »

Ekoterrorysta pisze: 01 mar 2019, 00:40 Przejrzałem mniej więcej cały wątek i chyba nikt nie poruszył tego tematu(...)
Akurat poruszył :) viewtopic.php?t=38631&start=50#p715675
https://dzotczi.pl/ - sklep z Kaszub - folk, handmade & planszówki - sprzedaż zawieszona:(
Wyprzedaż resztek gier - klik:)
Ekoterrorysta
Posty: 8
Rejestracja: 27 lut 2019, 20:18

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Ekoterrorysta »

Dzięki! :)
W ogóle nie zauważyłem tego zdania w instrukcji :O i myślałem, że monety działają jak towary.
Że też w ogóle pomyślałem, że jest inna opcja w takim wypadku niż mój błąd przy tak wysoko ocenianej grze :lol:
deino
Posty: 3
Rejestracja: 06 paź 2019, 21:09
Has thanked: 1 time

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: deino »

Czesc i czolem, jako po czesci ksiegowy ale i jakosciowiec ;) mam pytania dot gry. Przejrzalem 10 stron odpowiedzi tutaj, ale nie widzialem wprost podanych interpretacji (podobnież jak i w instrukcji takowych nie uswiadczyłem).

1. Budując Cud moge użyć zarówno zakupu Materiałów w odpowiedniej cenie jak i wykorzystać karte produkowanych w moim mieście materiałów. Jesli kupuje - oczywiste. Ale jesli uzywam karty Materialu to co sie z nia dzieje? W instrukcji:
Gracz opłaca koszt Cudu (a nie karty Budowli), a następnie wsuwa kartę Budowli pod prawą krawędź wybudowanego właśnie Cudu. Karta służąca do budowy Cudu nie ma żadnego efektu, jej funkcja ogranicza się jedynie do zaznaczenia, że dany Cud został przez gracza wybudowany.
a) czy to oznacza, ze wsadzam pod Cud karte, którą właśnie ściągnałem z piramidy Epoki? Plus nie musze mieć Materiałów na wybudowanie karty, którą wziąłęm (wzięta karta służy do budowy).
b) czy pod Cud musze wsadzić także użyte do budowy karty Materiałów, które były potrzebne, aby Cud powstał? Czy to oznacza, ze te karty Materiałów nie są już używane do budowania innych Budynków/Cudów
Kwestia wazna, bo ma wpływ na wiele innych kart, które aktualnie, po 5 rozgrywkach, chowane pod Cudami i wyłączone z gry sprawiają, że karty Gildii i inne sa niemal bezuzyteczne

2. Biorąć Kartę Epoki - czy można ją odłożyć na bok, na późniejsze wybudowanie? Czy jednak tylko i wyłącznie opcje - Buduj teraz/Sprzedaj do Banku?

Z gory dzieki za pomoc ;)
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: KozaK69 »

1. Odpowiedź a)
2. Albo budujesz albo sprzedajesz, nie można odłożyć karty na później.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Danielf »

Swoich kart nie usuwa się.
Jeśli budujesz cokolwiek (cud lub kartę) materiały zostają i możesz ich użyć potem.
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Budowa cudu w 7 Cudów Pojedynek

Post autor: Marcin1974 »

Czy może ktoś rozwiać wątpliwości czy cud budujemy kartą ze swoich kart budowli (kupionych wcześniej) czy kartą zabraną w tej turze ze stołu (niczyją)? Instrukcja tego nie precyzuje.
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Budowa cudu w 7 Cudów Pojedynek

Post autor: Witchma »

Też się nad tym zastanawialiśmy i doszliśmy do wniosku, że kartą ze stołu i tak teraz gramy. Ale się nie upieram.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 549 times
Been thanked: 281 times

Re: Budowa cudu w 7 Cudów Pojedynek

Post autor: Atamán »

Zgadza się. Do budowy cudu używa się karty budowli ze stołu.

Instrukcja jasno o tym mówi, że zawsze w swojej turze musimy wybrać i zagrać kartę ze środka stołu:
W swojej turze gracz musi wybrać „dostępną” kartę w układzie i ją zagrać. Dostępna
karta to taka, która nie jest nawet częściowo przykryta innymi kartami.
A poniżej jest info, że zagrać kartę ze środka stołu można na 3 sposoby:
Gracz może zagrać wybraną kartę na jeden z trzech sposobów:
1. Wznieść Budowlę.
2. Odrzucić kartę i pozyskać monety.
3. Zbudować Cud.
I jeszcze tu informacja, że kartę zebraną używamy tylko do tego, by zaznaczyć, że cud jest zbudowany:
3. Budowa Cudu
Gracz opłaca koszt Cudu (a nie karty Budowli), a następnie wsuwa kartę Budowli
pod prawą krawędź wybudowanego właśnie Cudu. Karta służąca do budowy Cudu
nie ma żadnego efektu, jej funkcja ogranicza się jedynie do zaznaczenia, że dany
Cud został przez gracza wybudowany.
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Budowa cudu w 7 Cudów Pojedynek

Post autor: Marcin1974 »

Tak, o ile w zasadach nie ma dokładnego opisu to znalazłem w przykładzie. Jest ewidentnie , że bierze się ze stołu kartę . Gra fakt jest świetna. Mamy 10 partii za sobą po dwóch wekendach i nie nudzi się. Ps. Nie ten dział ale jakby coś mam na zbyciu metalowe znaczniki konfliktu i minerwy do Panteonu oraz kartę Statua Wolności v1. Info priv.
deino
Posty: 3
Rejestracja: 06 paź 2019, 21:09
Has thanked: 1 time

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: deino »

Elo, po zagraniu ~30 partyjek pojawila sie kolejna watpliwosc.
Jesli jeden z graczy buduje Cud, ktory bedzie juz 7 cudem wybudowanym (co oznacza koniec gry i liczenie punktow) to czy jesli ma na nim symbol Natychmiastowego rozegrania nastepnego ruchu to czy gra sie konczy z chwila wybudowania - czy jednak moze kolejny ruch wykonac i zgarnac jeszcze jedna karte ze stolu i ja wybudowac (co skutkuje extra punktami albo uzyciem Tarcz)?
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Kilson »

deino pisze: 04 lut 2020, 18:34 Elo, po zagraniu ~30 partyjek pojawila sie kolejna watpliwosc.
Jesli jeden z graczy buduje Cud, ktory bedzie juz 7 cudem wybudowanym (co oznacza koniec gry i liczenie punktow)
Aż się wystraszyłem, że zawsze źle grałem, ale to by było bez sensu, bo komplet cudów mamy zazwyczaj gdzieś w 2 epoce.
Po wybudowaniu 7-go cudu normalnie gra się dalej, tylko gracz który ma tylko 3 cuda odrzuca ostatni niewybudowany do pudełka i już nie może go wybudować.

Lepiej doczytaj instrukcję, bo chyba masz 30 mocno wykrzywionych partii za sobą ;)
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Vakarian89 »

Kilson pisze: 04 lut 2020, 18:39 (...) Lepiej doczytaj instrukcję, bo chyba masz 30 mocno wykrzywionych partii za sobą ;)
Nawet bardzo mocno wykrzywionych! Jeżeli grać tak, że wybudowanie 7. cudu automatycznie kończy grę to, w wielu partiach, nie zacznie się nawet 3. epoki, czyli tego, co najlepsze.
deino
Posty: 3
Rejestracja: 06 paź 2019, 21:09
Has thanked: 1 time

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: deino »

Kilson,Vakarian89 macie racje. Mea culpa. Doczytalem. Gdzies sie cos w glowie musialo zawieruszyc blednie.
Na szczescie tylko pare sie tak skonczylo, teraz zmiana ;)
Dzieki
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Vakarian89 »

deino pisze: 04 lut 2020, 23:48 (...) Mea culpa. (...) teraz zmiana ;)
Dzieki
Jest postanowienie poprawy, więc nie ma o czym mówić. :D A tak serio, to pewnie wielu z nas zdarzyło się rozegrać kilka partyjek jakiejś gry z błędnym przekonaniem, że gramy zgodnie z wszyskimi zasadami, podczas gdy było inaczej. Samemu mi się zdarzyło, więc wiem, jakie to uczucie dowiedzieć się, że zasady jednak mówią co innego - gra nagle nabiera innego wymiaru. :D
ARossa
Posty: 3
Rejestracja: 29 lip 2017, 22:09

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: ARossa »

Mam pytanie Dotyczy Neptuna i jego zastosowania w konkretnej sytuacji.
Syt 1. Gracz który na torze militarnym nie ma już znaczników utraty a Pion Militarny jest tuż przed jego stolicą chce użyć Neptuna. Czy może w takiej sytuacji ściągnąć dwa znaczniki utraty które są po stronie przeciwnego gracza a jeden z nich zastosować?
Syt 2. Sytuacja jest odwrotna. Gracz posiadający ma znaczniki utraty. Czy może dwa ściągnąć po swojej stronie a drugiemu graczowi nakazać zastosować się do jednego z nich aby poniósł koszt pomimo, że nie ma znaczników po swojej stronie.
ODPOWIEDZ