Blood Rage - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
krecony1
Posty: 369
Rejestracja: 29 sie 2014, 00:05
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 48 times
Been thanked: 49 times

Re: Blood Rage

Post autor: krecony1 »

Spoiler:
Z instrukcji (s.14):
Koniec Fazy Akcji: Faza Akcji kończy się w momencie, gdy liczba Punktów Szału każdego z graczy wynosi
“0” lub jeśli wszystkie niezniszczone Prowincje zostały już splądrowane (nawet gdy graczom pozostały Punkty
Szału).
Awatar użytkownika
upadly_bankowiec
Posty: 248
Rejestracja: 11 lis 2018, 13:48
Has thanked: 58 times
Been thanked: 121 times

Re: Blood Rage

Post autor: upadly_bankowiec »

Karta Posiłki Friggi mówi - Podczas wykonywania akcji Najazdu, możesz najechać tę samą Prowincję dodatkowym wojownikiem (za darmo).

Jeśli wykonam akcję najazdu drakkarem, to również mogę skorzystać z tej zdolności i umieścić wojownika w prowincji sąsiadującej z aktywowanym przeze mnie fiordem?
Mój kanał na youtube na którym możesz poznać/przypomnieć sobie zasady gier.
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: Blood Rage

Post autor: michcic »

upadly_bankowiec pisze: 07 lip 2019, 12:54 Karta Posiłki Friggi mówi - Podczas wykonywania akcji Najazdu, możesz najechać tę samą Prowincję dodatkowym wojownikiem (za darmo).

Jeśli wykonam akcję najazdu drakkarem, to również mogę skorzystać z tej zdolności i umieścić wojownika w prowincji sąsiadującej z aktywowanym przeze mnie fiordem?
Ja dotąd grałem, że karta jest aktywna tylko w momencie najazdu wojownikiem (wtedy wstawiałem dwóch zamiast jednego). Nie przyszło mi do głowy, że może mieć zastosowanie również podczas najazdu figurką innego typu (np. Jarlem, potworem), w końcu jest to rozwinięcie klanu. Wydaje mi się jednak, że w przypadku najazdu Drakarem karta nie ma zastosowania, jest wszak mowa o tej samej Prowincji, a Drakkary najeżdżają fiordy, a w instrukcji obszary są wyraźnie rozdzielone (np. faza Ragnaroku dotyczy prowincji i przyległych fiordów).
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2816
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: Blood Rage

Post autor: Gromb »

Tylko, że fiordy są częścią przyległych do nich prowincji. Dlatego też, tak, najeżdżając prowincję od strony fiordu, możesz wystawić za pomocą posiłków Friggi dodatkowego wojownika, jak masz miejsce w prowincji. Rozdział na prowincję i fiord jest istotny po ragnarokku, gdzie giną wszystkie jednostki w prowincji, razem z tymi w przyległych fiordach do nich należącymi.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
MajkelEryk
Posty: 151
Rejestracja: 01 sty 2019, 19:54
Has thanked: 41 times
Been thanked: 16 times

Re: Blood Rage

Post autor: MajkelEryk »

Karty smoków (zyskaj 4, 8, 12 punktów chwały za zniszczonego drakkara) Czy w fazie ragnaroku, gdy drakkar czy wij morski jest w fiordzie sąsiadujący z niszczonym regionem dostaje ww punkty chwały czy tylko punkty za każda figurkę w zależności od Epoki?
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: Blood Rage

Post autor: mbuka »

Dostajesz oba rodzaje punktów - te z rozwinięcia drakkaru i te z Ragnaroku.
d0man
Posty: 117
Rejestracja: 18 gru 2017, 01:43
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Blood Rage

Post autor: d0man »

Cześć,
wczoraj rozkminialiśmy sytuację, która się tutaj ani w FAQ jeszcze nie pojawiła. mianowicie:

- używam zdolności mistyka do niszczenia wrogiej figurki wojownika/mistyka w momencie najazdu, by umieścić go na jej miejscu
- następnie gracz, którego figurka ma być zniszczona używa zdolności (chyba) klanu: zapłać 1 szału by uratować figurkę

no i tu naastępuje sytuacja nieprzewidziana w zasadach. My wypracowaliśmy kompromisowo chyba najsprawiedliwszą opcję:
wrogi mistyk/wojownik zostaje uratowany, natomiast mój wraca do mojej rezerwy i tracę akcję

druga opcja, która wchodziła w grę to stawiam swojego mistyka gdzieś indziej, ale tutaj pojawić się może kolejny problem ;) może najzwyczajniej nie być dla niego miejsca na planszy, dlatego wybraliśmy tą pierwszą opcję.

Macie jakieś lepsze pomysły?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2816
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: Blood Rage

Post autor: Gromb »

A czy to nie jest tak, że twoja figurka wraca na rękę do dalszego wykorzystania, zamiast trafić do valhalli? W ten sposób nie została zniszczona, a mistyk odpalił, co miał odpalić.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
d0man
Posty: 117
Rejestracja: 18 gru 2017, 01:43
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Blood Rage

Post autor: d0man »

Wydaje mi się, że powrót figurki do rezerwy to też w pewnym sensie jej zniszczenie, bo zostaje usunięta z planszy. W przypadku mistyka może warto zapłacić szałem za to, bo najazd ma darmowy, ale w przypadku wojownika już zupełnie nie.
Jak by nie było, jednak to też dobry sposób na wybrnięcie z sytuacji. Dzięki ;)

Jeszcze tylko spytam: Czy zawsze się ratuje jednostkę w ten sposób tą umiejętnością? Czy tylko zaproponowałeś takie wyjście ze względu na okoliczności?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2816
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: Blood Rage

Post autor: Gromb »

To była moja interpretacja, ale podążając za BGG, bo tam gracze mieli ten sam problem, jest napisane:

The warrior player spends a Rage to save his warrior. The Mystic is returned to the owner and the turn is ended
Niemniej, autor nie potwierdził tego, a żaden FAQ tego nie tłumaczy. Przynajmniej nie znalazłem nigdzie takiej odpowiedzi.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
syd3r
Posty: 164
Rejestracja: 16 gru 2012, 11:28
Lokalizacja: Nidzica

Re: Blood Rage

Post autor: syd3r »

Tu jest wypowiedź Thiago Aranha - jednego z twórców zasad Blood Rage:
https://boardgamegeek.com/article/21233393#21233393

Jeśli przeciwnik wydaje punkt Szału aby ocalić swoją figurkę, to aktywny gracz nie jest w stanie przeprowadzić Najazdu i traci turę.
Admiral
Posty: 4
Rejestracja: 17 mar 2020, 15:07
Lokalizacja: Puszczykowo

Re: Blood Rage

Post autor: Admiral »

Mam kilka pytań, które nie padły.
1. Czy 1 rage jest odbierany zwycięzcy walki zawsze przez pokonanego? Nawet gdy wygra broniący przed pillage? Czy tylko wtedy, gdy przegrany wyłoży kartę: odbierz 1 rage zwycięzcy? A jeśli mamy sytuację, że walczy 3 graczy w prowincji, to czy jeśli po stronie obrońcy jest 2 graczy, to obaj zabierają po 1 rage (jeśli po takiej karcie wyłożą) zwycięzcy - przy założeniu, że ma minimum 1 rage?
2. W jakich przypadkach można wyłożyć 2 lub więcej kart walki podczas bitwy - jakie karty trzeba wyłożyć z ręki by móc wystawiać kolejne karty?
3. W prowincji są figurki 3 graczy, dwóch walczy w pillage, trzeci nic nie robi, to czy jego figurki są wciągnięte do walki z przymusu, czy sobie tam stoją i przyglądają się?
Arius
Posty: 1409
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 294 times
Been thanked: 159 times

Re: Blood Rage

Post autor: Arius »

Admiral pisze: 18 mar 2020, 15:54 Mam kilka pytań, które nie padły.
1. Czy 1 rage jest odbierany zwycięzcy walki zawsze przez pokonanego? Nawet gdy wygra broniący przed pillage? Czy tylko wtedy, gdy przegrany wyłoży kartę: odbierz 1 rage zwycięzcy? A jeśli mamy sytuację, że walczy 3 graczy w prowincji, to czy jeśli po stronie obrońcy jest 2 graczy, to obaj zabierają po 1 rage (jeśli po takiej karcie wyłożą) zwycięzcy - przy założeniu, że ma minimum 1 rage?
2. W jakich przypadkach można wyłożyć 2 lub więcej kart walki podczas bitwy - jakie karty trzeba wyłożyć z ręki by móc wystawiać kolejne karty?
3. W prowincji są figurki 3 graczy, dwóch walczy w pillage, trzeci nic nie robi, to czy jego figurki są wciągnięte do walki z przymusu, czy sobie tam stoją i przyglądają się?
1. A jest gdzieś w instrukcji napisane, że przegrany zyskuje rage za samo przegranie? Nie. Tylko zagranie tej karty daje taki efekt. Tylko jeden zabierze rage. Drugi już nie będzie miał z czego zabrać. Ale czy tej karty nie ma jednej sztuki tylko?
2. Tylko jeśli jakiś efekt w grze pozwoli wyłożyć kolejną kartę. Dokładnie na tych kartach jest to napisane jasno i klarownie
3. Nie ma tak, że trzeci nic nie robi. Jeśli jeden gracz deklaruje pillage, to z automatu wszystkie figurki innych graczy dołączają się do walki.
Admiral
Posty: 4
Rejestracja: 17 mar 2020, 15:07
Lokalizacja: Puszczykowo

Re: Blood Rage

Post autor: Admiral »

Czy w polskim tłumaczeniu instrukcji jest dobrze przetłumaczone, iż w przypadku zdobycia żetonu plądrowania (szału), gracz natychmiast nie podnosi o 1 pkt szał na torze, tylko przesuwa o 1 pkt w prawo na dolnej planszetce. Tym samym dodatkowy pkt szału zyskuje dopiero w następnej epoce?
Awatar użytkownika
Rikonelli
Posty: 90
Rejestracja: 26 sty 2019, 21:27
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Blood Rage

Post autor: Rikonelli »

Admiral pisze: 19 mar 2020, 17:55 Czy w polskim tłumaczeniu instrukcji jest dobrze przetłumaczone, iż w przypadku zdobycia żetonu plądrowania (szału), gracz natychmiast nie podnosi o 1 pkt szał na torze, tylko przesuwa o 1 pkt w prawo na dolnej planszetce. Tym samym dodatkowy pkt szału zyskuje dopiero w następnej epoce?
Tak, zdobywasz +1 do statystyki szału na kolejne epoki.
Admiral
Posty: 4
Rejestracja: 17 mar 2020, 15:07
Lokalizacja: Puszczykowo

Re: Blood Rage

Post autor: Admiral »

Ma ktoś info jak prawidłowo przyporządkować każdego "małego" potwora (z 5-tki), do odpowiedniej karty? Ani w polskiej, ani w angielskiej ani w faq nie ma ich opisanych. Czytaj house rules powoduje jakiego potworka z puli wolnych sobie dobieramy z zagranej karty rozszerzenia potworów.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2816
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: Blood Rage

Post autor: Gromb »

Przecież "małe" potwory przypominają ryciny na kartach, nie można ich za bardzo pomylić
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Admiral
Posty: 4
Rejestracja: 17 mar 2020, 15:07
Lokalizacja: Puszczykowo

Re: Blood Rage

Post autor: Admiral »

Gromb pisze: 19 mar 2020, 21:37 Przecież "małe" potwory przypominają ryciny na kartach, nie można ich za bardzo pomylić
Uwierz mi, przynajmniej 3/4 można pomylić :) . Szczególnie walkirie. Poza tym na małych kartach potworów jest umieszczone często 2/3 rycinki stworzeń, każda inna
:roll: .
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Blood Rage

Post autor: addekk »

Czy grając z dodatkami/misticami wciąż rozdajemy określoną ilość kart czyli bodajże 8 czy wszystkie jakie mamy w puli ?
Weźże chodźże grać BGG
LeszekRzezimieszek
Posty: 10
Rejestracja: 28 sty 2020, 23:42
Has thanked: 11 times

Re: Blood Rage

Post autor: LeszekRzezimieszek »

Mam pytanie odnośnie momentu, w którym dochodzimy swoim klanem do końcowego limitu nagród na planszetce gracza. Jeżeli mam już osiągnięty poziom maksymalny np. toporów, a do splądrowania została mi w trzeciej epoce prowincja z nagrodą toporem. To zyskuje jakieś dodatkowe punkty/topory dzięki temu czy po prostu osiągnąłem już maksa i zyskuje tyle co już mam? Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: Blood Rage

Post autor: mbuka »

addekk pisze: 03 kwie 2020, 21:12 Czy grając z dodatkami/misticami wciąż rozdajemy określoną ilość kart czyli bodajże 8 czy wszystkie jakie mamy w puli ?
Zawsze rozdajemy po 8 kart. Grając z dodatkami jest więcej kart poza grą.
LeszekRzezimieszek pisze: 05 kwie 2020, 20:01 Mam pytanie odnośnie momentu, w którym dochodzimy swoim klanem do końcowego limitu nagród na planszetce gracza. Jeżeli mam już osiągnięty poziom maksymalny np. toporów, a do splądrowania została mi w trzeciej epoce prowincja z nagrodą toporem. To zyskuje jakieś dodatkowe punkty/topory dzięki temu czy po prostu osiągnąłem już maksa i zyskuje tyle co już mam? Dzięki za pomoc.
Nie ma dodatkowych nagród
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Blood Rage

Post autor: osa1908 »

Jesli spasuje podczas bitywy,czy moge poznej zmienic zdanie i sie dolaczyc?Czy yggdrasil tez jest prowincja chyba nie ?Chodzi mi o zdolnosci kart npognisty gigant
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2816
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: Blood Rage

Post autor: Gromb »

osa1908 pisze: 08 lip 2020, 08:54
Jesli spasuje podczas bitywy,czy moge poznej zmienic zdanie i sie dolaczyc?
Wg oficjalnego FAQ 1.1 od CMON TAK, możesz zmienić zdanie i się dołączyć, jeżeli tylko jest wolne miejsce w wioskach.

Czy yggdrasil tez jest prowincja chyba nie ?Chodzi mi o zdolnosci kart npognisty gigant
TAK, to też jest prowincja, tyle że wyjątkowa, nie możesz jej sobie od tak najechać.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
misiu1489
Posty: 35
Rejestracja: 30 maja 2020, 14:30
Been thanked: 2 times

Re: Blood Rage (Eric M. Lang)

Post autor: misiu1489 »

Siemka 😃
Czy karty posiłki friggi i dar lokiego współdziałają ze sobą? Tzn czy jeśli przegram bitwę w prowincji i mam obie te karty jako rozwiniecie klanu to wysyłam jednego wojownika czy posiłki friggi w tym wypadku tez działają i mogę wysłać tez 2 wojownika za darmo?
Obrazek
zsuedama
Posty: 118
Rejestracja: 20 maja 2019, 20:59
Has thanked: 18 times
Been thanked: 43 times

Re: Blood Rage

Post autor: zsuedama »

Moim zdaniem możesz dokonać najazdu dwoma wojownikami. Na darze jest mowa o dokonaniu Najazdu, więc to trigeruje Posiłki. Jak looknoesz w FAQ to prawie wszystkie odpowiedzi do różnych interakcji są takie że możesz dokonać jakiejś akcji - w tej grze to co nie jest wprost zabronione jest dozwolone.
Top: Blood Rage & Neuroshima Hex :)
ODPOWIEDZ