Ashes: Rise of the Phoenixborn

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Ashes: Rise of the Phoenixborn

Post autor: pattom »

Witam,

rozumiem, że do kart Conjurations można dodać każdą, która ma Conjuration Limit i czemu one mają inny kolor rewersu ? :-)
Czyli na przykład karta:

Obrazek

może być w pięciu kopiach w stosie Conjurations ? Czy trzeba kupować więcej niż jedną podstawkę ?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Ashes: Rise of the Phoenixborn

Post autor: rattkin »

Sformułuj pytanie bardziej składnie, bo wyszedł bełkot.

Conjurations są osobnym deckiem, pomocniczymi kartami, które nie są częścią talii, ale wskakują z spellbooka. Dodajesz je tylko, gdy masz w talii czar Summon, który przywołuje dany typ Conjuration. Nie pamiętam dlaczego w podstawce jest taki rozkład tych kart, a nie inny, ale limit na karcie oznacza ilość tych kart, jakie powinieneś mieć w talii Conjuration - nie ma sensu kupować dwóch podstawek. Symbol w prawym dolnym rogu, oznacza, że tylko dany Phoenixborn może używać tych kart.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ashes: Rise of the Phoenixborn

Post autor: pattom »

A bo ja stary już jestem, głupi i spać nie mogę :-)

Pytam o to czy kart typu Conjuration jest więcej niż trzy kopie w podstawce?
W Pre-built Deck Suggestions czasami pojawiają się w 5, 10 kopiach.
Ostatnio zmieniony 13 paź 2015, 09:58 przez pattom, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Ashes: Rise of the Phoenixborn

Post autor: rattkin »

Aha, myślałem że masz pudełko. Conjurations jest różna ilość, niektórych są 2, niektórych nawet 10. Ale jest ich w pudełku tyle, ile limit na ich karcie, czyli dla jednego gracza jedna podstawka jest wystarczająca.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ashes: Rise of the Phoenixborn

Post autor: pattom »

Next question :-) przed otrzymaniem gry :-)

Każdy Phoenixborn ma kreślona na swojej karcie limity - Battlefields i Spellboards.
Jak na przykład na karcie Aradel Summergaard

Obrazek


gdzie mamy:

Spellboard Value: 4
Battlefield Value: 8

Mam nadzieję, że dobrze rozumiem i możemy mieć aktywnych 8 kart w Placement ze słowem kluczowym Battlefield i 4 karty ze słowem Spellboard. Czy Focused Cards, których mamy więcej niż jedną kopie zajmują poszczególne sloty? Czy tylko jeden?

Na przykład karta:

Obrazek


Rozumiem, że karty typu Alteration Spel, jak Bring Forth, dołączone do jednostek nie zajmują żadnych slotów?


Obrazek

Nie bardzo tez rozumiem jak działa Respark ability - płacimy koszt Respark ability i dodajemy kartę na rękę ?


edit...

aha i czy w każdej chwili mogę skasować kartę aby zagrać inną ? (chodzi o zwolnienie miejsca w Spellboard lub w Battlefield).
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Ashes: Rise of the Phoenixborn

Post autor: rattkin »

Niezależnie czy spell jest focusowany czy nie, zajmuje slot.
Alteration Spell nie dokłada się do limitu.
Zasada jest taka, że karta ma u góry po prawej napisane, gdzie ląduje (Battlefield / Spellboard). Jeśli ja zagrywamy, kładziemy w to miejsce i dodaje się ona wtedy do limitu. Bring Forth ląduje na jednostce (Unit) a nie w Battlefield czy Spellboard, więc nie dodaje do limitu.
Koszt respark możemy zapłacić w momencie gdy jednostka ginie - zamiast iść do discarda, wraca wtedy na rękę.
Kart nie można usuwać ze stołu w momencie zagrywania nowej. Nie ma sposobu na zmniejszenie ilości kart w Battlefield (Ally, Conjuration), poza forsowaniem ich śmierci. Czary w Spellboard można usuwać przy okazji akcji Meditate.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ashes: Rise of the Phoenixborn

Post autor: pattom »

Ok.

Nowa kopia czaru nie zajmuje miejsca chyba jeśli kładziemy ją na poprzedniej karcie takiej samej?

Focusing a Ready Spell
The new copy of the spell is placed below the current copy. The new copy does not take up an additional spellboard slot.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Ashes: Rise of the Phoenixborn

Post autor: rattkin »

Rzeczywiście.

To, czego nie zrozumiałem w trakcie gry, to czy wciąż mogę używać czarów które służą do focusowania. Innymi słowy, czy w momencie decyzji o zagraniu kopii czaru, decyduję czy focusować już istniejący czy położyć obok, bo tylko w ten sposób będę mógł użyć tego czaru dwa razy. Z instrukcji wynika jakby to nie miało znaczenia, i kopia to kopia, której można użyć, a focus to tylko liczba kart tego samego typu na stole. Czyli jesli jakis czar ma focus 2, a mamy ich 3 na stole, to możemy użyć go trzy razy i za każdym razem focus 2 zaskoczy. Ale nie jestem tego pewien, popatrzę dziś.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ashes: Rise of the Phoenixborn

Post autor: pattom »

Ja z tym Focusowaniem to jeszcze nie wiem co i jak:-)
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ashes: Rise of the Phoenixborn

Post autor: pattom »

Jednostki conjuration po zniszczeniu gdzie trafiają?
Ostatnio zmieniony 21 paź 2015, 20:22 przez pattom, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Ashes: Rise of the Phoenixborn

Post autor: rattkin »

Wracają do conjuration pile, facedown. To tylko taka kupka "pomocnicza".
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ashes: Rise of the Phoenixborn

Post autor: pattom »

Czołem,

czy jednostki, które zostały zadeklarowane jako obrońcy wykonują swoje ataki zawsze? Czy też mogą tylko przyjąć rany i nie wykonywać ataków aby nie być wyczerpane?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Ashes: Rise of the Phoenixborn

Post autor: rattkin »

Kurczę, no przecież to jest jasno napisane w podręczniku. Exhastują się tylko gdy kontrują, nie ma obowiązku kontry.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ashes: Rise of the Phoenixborn

Post autor: pattom »

rattkin pisze:Kurczę, no przecież to jest jasno napisane w podręczniku. Exhastują się tylko gdy kontrują, nie ma obowiązku kontry.
Fakt, jakiś zamotany jestem :-)
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ashes: Rise of the Phoenixborn

Post autor: pattom »

Faza Odnowienia.


3. Wyczerp kosci – każdy z graczy może przenieść
dowolna liczbę kości ze swojej puli
aktywnych kości do puli wyczerpanych
kości.

Czyli jak nam pasuje to co mamy no kościach to nie musimy ich przenieść ?
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Ashes: Rise of the Phoenixborn

Post autor: Krwawisz »

tak jest. Pamietaj ze na poczatku nowej rundy przerzucamy tylko wyczerpane, wiec jesli nie chcesz przerzucac zadnych niezuzytych aktywnych, to nie musisz
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Ashes: Rise of the Phoenixborn

Post autor: Szaweł »

Błękitny Jaguar ma umiejętność 'Wpatrywanie 1'. Po co jest ta jedynka? Można jej użyć raz na turę? Czy jest, bo jest, a gdzie indziej przy umiejętnościach nie ma jedynki, bo nie ma?
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ashes: Rise of the Phoenixborn

Post autor: pattom »

Szaweł pisze:Błękitny Jaguar ma umiejętność 'Wpatrywanie 1'. Po co jest ta jedynka? Można jej użyć raz na turę? Czy jest, bo jest, a gdzie indziej przy umiejętnościach nie ma jedynki, bo nie ma?
1 to liczba żetonów wyczerpania, którą możesz położyć na jednostce przeciwnika, która wchodzi na pole bitwy.
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 31 times
Been thanked: 19 times

Re: Ashes: Rise of the Phoenixborn

Post autor: Darboh »

Ja muszę dopytać o skupianie zaklęć.

Przykładowo mam trzy kopie jakiegoś zaklęcia na stole. Skupiam go po raz pierwszy - akcja wchodzi normalnie. Skupiam go po raz drugi i odpala się Skupienie 1. Skupiam go po raz trzeci i odpala się Skupienie 2? Dobrze to rozumiem?
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ashes: Rise of the Phoenixborn

Post autor: pattom »

Darboh pisze:Ja muszę dopytać o skupianie zaklęć.

Przykładowo mam trzy kopie jakiegoś zaklęcia na stole. Skupiam go po raz pierwszy - akcja wchodzi normalnie. Skupiam go po raz drugi i odpala się Skupienie 1. Skupiam go po raz trzeci i odpala się Skupienie 2? Dobrze to rozumiem?
Ja tak rozumiem.

Pierwsza księga.
Druga księga - skupienie 1
Trzecia księga - skupienie 2
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 31 times
Been thanked: 19 times

Re: Ashes: Rise of the Phoenixborn

Post autor: Darboh »

pattom pisze:
Darboh pisze:Ja muszę dopytać o skupianie zaklęć.

Przykładowo mam trzy kopie jakiegoś zaklęcia na stole. Skupiam go po raz pierwszy - akcja wchodzi normalnie. Skupiam go po raz drugi i odpala się Skupienie 1. Skupiam go po raz trzeci i odpala się Skupienie 2? Dobrze to rozumiem?
Ja tak rozumiem.

Pierwsza księga.
Druga księga - skupienie 1
Trzecia księga - skupienie 2
Tak, tylko mi chodzi kiedy to skupienie się odpala.
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Ashes: Rise of the Phoenixborn

Post autor: Szaweł »

Masz 3 karty na stole np. przyzwanie srebrnego węża, czy jak się to zwało. Możesz zatem w danej rundzie przywołać 3 węże (bo masz 3 karty) i każdy będzie miał 2 stany (bo z 3 kart masz 2 skupienia). Masz jedną kartę - nie ma skupienia. Masz dwie, masz jedno skupienie. Masz trzy karty, masz dwa skupienia. Itd.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 31 times
Been thanked: 19 times

Re: Ashes: Rise of the Phoenixborn

Post autor: Darboh »

Szaweł pisze:Masz 3 karty na stole np. przyzwanie srebrnego węża, czy jak się to zwało. Możesz zatem w danej rundzie przywołać 3 węże (bo masz 3 karty) i każdy będzie miał 2 stany (bo z 3 kart masz 2 skupienia). Masz jedną kartę - nie ma skupienia. Masz dwie, masz jedno skupienie. Masz trzy karty, masz dwa skupienia. Itd.
Czyli mając trzy kopie jakiegoś zaklęcia i odpalając dane zaklęcie odpalą mi się oba efekty? Za każdym użyciem danego zaklęcia w rundzie?
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Ashes: Rise of the Phoenixborn

Post autor: Szaweł »

Tak. Tu chodzi o to, że to zaklęcie z każdym kolejnym skupieniem staje się ogólnie mocniejsze. Czyli od momentu, w którym wrzucisz na stół 3 kopię tejże karty, to zaklęcie jest mocniej wyryte w Twojej księdze i za każdym razem od teraz będzie działało ze Skupieniem 2.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 31 times
Been thanked: 19 times

Re: Ashes: Rise of the Phoenixborn

Post autor: Darboh »

Szaweł pisze:Tak. Tu chodzi o to, że to zaklęcie z każdym kolejnym skupieniem staje się ogólnie mocniejsze. Czyli od momentu, w którym wrzucisz na stół 3 kopię tejże karty, to zaklęcie jest mocniej wyryte w Twojej księdze i za każdym razem od teraz będzie działało ze Skupieniem 2.
Dzięki :) Nawyki z innych gier spaprały mi interpretację instrukcji :)
ODPOWIEDZ