A Game of Thrones 2ed / Gra o tron 2ed LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: autopaga »

Ok ten temat możemy zamknąć. Mam jedno pytanie raczej oczywiste, ale nie znalazłem potwierdzenia w księdze zasad.

Czy zdolność karty, która klęczy jest nadal aktywna?
Obrazek

Taka przykładowa sytuacja: kapłan utopionego boga klęczy,mam w grze drugą kartę z cechą Utopiony Bóg czy ma ona +1 siły od klęczącego kapłana czy nie? Obstawiam że nie.
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 132 times
Been thanked: 60 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: wuher44 »

Tak. Każdy kapłan ma +1 do siły (łącznie z tym). Czyli w przypadku dwóch każdy ma 4 siły.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: autopaga »

Pytanie z innej beczki ile różnych kart (bez identycznych kopii) wyjdzie z wszystkich dodatków dla jednego rodu około?

A druga sprawa to ile kart mają kluczowe postacie (te za 6/7 monet) w różnych wersjach? Dla przykładu Cersei Lannister, w necie z obrazków znalazłem dwie różne karty. Zdarza się więcej niż 2?
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: autopaga »

Mam problem w logicznym zrozumieniu duplikatów w połączeniu z poświęceniem postaci.

Idąc po kolei:
Jeżeli poświęcam postać, która ma duplikat, obie karty idą na stos kart odrzuconych.Co się dzieje jak mam jeszcze jedną kopię tej postaci na ręce? Mogę ją zmobilizować?

Z tego co zrozumiałem główny sensu podziału na stos kart odrzuconych i stos kart zabitych jest taki, że ze stosu kart odrzuconych czasami można coś przywrócić oraz można mobilizować kolejne kopie kart postaci znajdujące się w tym stosie, w przeciwieństwie do stosu kart zabitych, z którego bardzo rzadko da się przywracać postacie do gry np. ogień i krew.

Dlaczego poświęcane karty mają trafić do stosu kart odrzucanych, a nie zabitych? Nie znalazłem odpowiedzi ani w necie ani w kkz, czy można zmobilizować postać z ręki np. 2 kopią karty postaci, gdzie 1 została poświęcona. Jeżeli nie można to dlaczego poświęcane karty nie idą na stos kart zabitych? A jeżeli można to dlaczego duplikat też spada w momencie poświęcenia?

W obu przypadkach coś jest dla mnie nielogiczne. Gdzie jest haczyk?
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 132 times
Been thanked: 60 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: wuher44 »

Różnica między poświęceniem a zabiciem jest taka, że postać ktorej kopia jest w dead pilu nie może byc zmobilizowana. W przypadku poświęcenia nie można "ratować" postaci odrzucając duplikat.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: autopaga »

Czyli można poświęconą postać wprowadzić drugi raz do gry z ręki z kolejnej kopii?
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 132 times
Been thanked: 60 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: wuher44 »

W uproszczeniu tak.
Caelremon
Posty: 26
Rejestracja: 07 mar 2017, 12:48
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Caelremon »

Witam,
Mam pytanie odnośnie zdolności Mace'a Tyrella: "do początku następnej fazy usuń z gry postać, którą kontrolujesz" (cytuję z pamięci, ale sens jest chyba zachowany).
Czy jeżeli usuwam z gry kleczaca postać to wróci jako stojąca?
Z góry dzięki za odpowiedź.
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 132 times
Been thanked: 60 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: wuher44 »

Caelremon pisze: 06 maja 2019, 15:58 Witam,
Mam pytanie odnośnie zdolności Mace'a Tyrella: "do początku następnej fazy usuń z gry postać, którą kontrolujesz" (cytuję z pamięci, ale sens jest chyba zachowany).
Czy jeżeli usuwam z gry kleczaca postać to wróci jako stojąca?
Z góry dzięki za odpowiedź.
Tak
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1940 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: warlock »

Dobra, doświadczenie z LotR LCG mam ogromne, ale to nie do końca się przekłada na GoT, więc muszę się podpytać szanownych Państwa o kwestię okna akcji podczas fazy Mobilizacji. Czy dobrze rozumiem, że wygląda to tak:

Gracz 1 (aktywny): Mobilizuje postać 1, mobilizuje postać 2 - na razie to tyle. :)
Gracz 2: Aktywuje zdolność postaci ze stołu, zagrywa wydarzenie.
Kolejka wraca do Gracza 1 (aktywnego): Ponieważ Gracz 2 odpalił swoje umiejki co zmieniło sytuację na stole, Gracz 1 decyduje się zmobilizować postać 3.
Gracz 2: Aktywuje zdolność kolejnej postaci ze stołu.
Gracz 1: Pasuje.
Gracz 2: Pasuje.

Aktywnym graczem zostaje Gracz 2.

Gracz 2 (aktywny): Mobilizuje postać 1 - na razie to tyle ;).
Gracz 1: Aktywuje umiejętność postaci.
Gracz 2: Zagrywa wydarzenie, Mobilizuje postać 2.
Gracz 1: Pasuje.
Gracz 2: Decyduje się jednak zmobilizować jeszcze jedną postać.
Gracz 1: Zagrywa wydarzenie.
Gracz 2: Pasuje.
Gracz 1: Pasuje.

Koniec fazy mobilizacji (obaj gracze byli już aktywnymi graczami).

Czy tak to działa?
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 132 times
Been thanked: 60 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: wuher44 »

Gracze wykonują po jednej akcji na zmianę z tym że gracz G2 wystawia postaci dopiero gdy gracz G1 spasuje
Np :
G1 odpala obniżarkę
G2 zagrywa koszmary na królewski trakt gracza G1
G1 wystawia postać
G2 odpala lokacje dającą złoto
...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1940 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: warlock »

Ooo, czyli akcje zagrywa się na zmianę, po jednej akcji? Kurczę, kompletnie nie było to dla mnie jasne. Wydawało mi się, że zagrywasz oporowo ile chcesz, a potem kolejny gracz może odpalić swoje akcje (ile chce), a potem kolejka wraca do ciebie i cykl kończy się, gdy wszyscy po kolei spasują.
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 132 times
Been thanked: 60 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: wuher44 »

Tak na zmianę
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1940 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: warlock »

No to strona 8 zasad wprowadzających jest do kosza, bo kompletnie tego nie wyjaśnia - nic a nic ;). Tam jest tyko mowa o kontynuowaniu zagrywania kart. Ale nauczony doświadczeniem z LotR LCG stwierdziłem, że okna akcji to najważniejsza rzecz do zrozumienia w LCGach i trzeba pogrzebać głębiej, w zasadach szczegółowych. Przy czym księga zasad ma to tak rozpisane na stronach 24-27 że kompletnie nie byłem w stanie dojść, jak to powinno wyglądać w praktyce.

Ej, bo tak naprawdę z którego zapisu konkretnie wynika ta struktura: każdy robi tylko PO JEDNEJ akcji w ramach jednego kółeczka okna akcji? Nie dało się tego napisać wprost: róbcie tylko po jednej akcji per gracz w kółeczku aż wszyscy spasują po kolei, ale tylko aktywny gracz może mobilizować? ;)
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 132 times
Been thanked: 60 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: wuher44 »

Tutaj jest o tym mowa:
Marshaling phase player action window
The first player always has the first opportunity to act during this action window.

In addition to being permitted to initiate "Action" and "Marshaling Action" abilities (like all players), the active player is also permitted (when it is his or her turn to act) to, as a player action, marshal a character, location, attachment, or duplicate. Action opportunities in this window continue in player order until each player has consecutively passed.
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 132 times
Been thanked: 60 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: wuher44 »

Dodam jeszcze że tak samo okno akcji działa we wszystkich fazach. Czyli,że gracze zagrywają akcje na przemian. W grze wieloosobowej zagrywają akcje zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1940 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: warlock »

"Action opportunities in this window continue in player order until each player has consecutively passed." - jasne, to rozumiem, przy czym myślałem, że w ramach jednego "action opportunity" można wykonać kilka akcji, a nie tylko jedną ;).
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: alpha »

No właśnie.... gdzie jest wyraźne ograniczenie do 1 karty, a nie kilku.
To, że gracze wykonują swoje akcje jeden po drugim, to się zgadza z instrukcją.
G1 może zgrać/użyć 2 karty, potem G2 może zagrać/użyć 3 karty, potem znowu G1 może zagrać/użyć ile chce kart, i tak w kółko, aż dwaj pod rząd nie spasują.
Tak to odczytuję z instrukcji (nawet z tego angielskiego kawałka, chociaż mój angielski jest na słabym poziomie, więc może się mylę).

Ale gdzie jest zabronione zagranie/użycie więcej niż 1 karty pod rząd w "jednej akcji" to sam nie wiem.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 132 times
Been thanked: 60 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: wuher44 »

Action Windows
An Action may only be initiated during an action window. Action windows are presented in red boxes on the chart. When an action window opens, the first player has the first opportunity to initiate an action, or pass. Opportunities to initiate actions rotate between the players in player order until all players consecutively pass, at which point the action window closes. (Note that if a player passes his or her opportunity to act, but the other opponents do not consecutively pass in sequence, the original player may still take an action when the rotation of action opportunities comes back around to the original player.)

Resolve each action completely before the next action opportunity.
pedroo85pl
Posty: 23
Rejestracja: 15 gru 2015, 21:02
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Gra o Tron 2ed

Post autor: pedroo85pl »

Witam serdecznie,

Jestem przed pierwszą rozgrywką (czekam na swój egzemplarz) i chciałbym zapytać grono, czy w grze podstawowej dopuszczone są transakcje między graczami (np żetonami wpływów lub jednostkami) ?

Mam na myśli sytuację gdzie jeden gracz zaoferuje drugiemu graczowi np dwa żetony wpływów w zamian Za neutralność wobec niego w danej rundzie?

Czy dodatek "Matka Smoków " także daje taką możliwość?
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 205
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 210 times
Been thanked: 91 times

Re: A Game of Thrones 2ed / Gra o tron 2ed LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Elo »

Tak, dodatek dopuszcza kupczenie żetonami wpływów. Jednostek nie można przekazywać.
pedroo85pl
Posty: 23
Rejestracja: 15 gru 2015, 21:02
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: A Game of Thrones 2ed / Gra o tron 2ed LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: pedroo85pl »

A czy podstawka daje taką możliwość lub ew. Jako home rule ma to sens?
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 205
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 210 times
Been thanked: 91 times

Re: A Game of Thrones 2ed / Gra o tron 2ed LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Elo »

Podstawka nie ma tej zasady, ale chyba nie powinno mieć wpływu na rozgrywkę. Zagraj i sprawdź :)
ODPOWIEDZ