Zamki szalonego króla Ludwika - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: hutriel »

Leszy2 pisze:Tak.
Dodam tylko, że gdy na stosie Kart Komnat brakuje kart lub kafelków by wypełnić wszystkie pola, dociąga się brakującą ilość ze stosu kart odrzuconych.
A nawet tą ostatnią przetasowuje razem z odrzuconymi i dopiero dociąga nowe.
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

Intryguje mnie rozdział instrukcji pt. "Budowa pokoju - punktowanie"
1. Dodaj punkty (umieszczone w ikonie zamku) znajdujące się w lewym górnym rogu kafelka.
2. Dodaj lub odejmij punkty zgodnie z ikonami w centralnej części kafelka.
3. Sprawdź, czy otrzymujesz punkty za pokoje sąsiadujące przez drzwi, z właśnie wybudowanym kafelkiem (czy jest on odpowiedniego typu).
4. Sprawdź, czy nowo wybudowany kafelek przylega do jakichś pokoi rozrywkowych i czy należy odjąć jakieś punkty (czy jest on odpowiedniego typu)
5. Sprawdź, czy otrzymujesz punkty z pokoi podziemnych za nowo wybudowany kafelek (czy jest on odpowiedniego typu)
6. Jeśli ukończyłeś jeden lub więcej pokoi, odbierz nagrodę za ukończenie pokoju.

Pkt. 2 wydaje się być niepotrzebny w kontekście z punktami 3 i 4. A jeśli już to powinien znajdować się poniżej punktów 3 i 4 jako konsekwencja sprawdzenia, o którym mowa w tych punktach.

Ja rozumiem to tak: Stawiam kafelek, przesuwam pionek o liczbę z rogu, sprawdzam czy sąsiadujące drzwiami pokoje mają te same ikony jak te na środku kafelka (wyjątkiem jest komnata podziemna) jeśli tak - przesuwam pionek o liczbę ze środka kafelka za każdy taki pokój (liczba ujemna - cofam), jeśli postawiony kafelek to komnata rozrywkowa - sprawdzam czy sąsiadujące ścianami pokoje mają te same ikony jak te na środku kafelka i cofam pionek o liczbę ze środka, jeśli jest to komnata podziemna - liczę liczbę pokoi o takich samych ikonach jak te na środku kafelka, w całym zamku i przesuwam pionek o liczbę ze środka za każdy pokój.
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: hutriel »

To że komnata A położona koło komnaty B punktuje (dodatnio lub ujemnie) za sąsiedztwo z B nie wyklucza tego że komnata B może punktować (dodatnio lub ujemnie) za sąsiedztwo z A. :D
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

hutriel pisze:To że komnata A położona koło komnaty B punktuje (dodatnio lub ujemnie) za sąsiedztwo z B nie wyklucza tego że komnata B może punktować (dodatnio lub ujemnie) za sąsiedztwo z A. :D
Jak to rozumieć?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Lothrain »

Tak jak w instrukcji, czyli najpierw punktujesz komnatę, którą dokładasz (patrz B), a potem sąsiadujące komnaty, jeśli w wyniku położenia nowej komnaty i one powinny zapunktować dodatnio lub ujemnie (patrz C i D).
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

Lothrain pisze:Tak jak w instrukcji, czyli najpierw punktujesz komnatę, którą dokładasz (patrz B), a potem sąsiadujące komnaty, jeśli w wyniku położenia nowej komnaty i one powinny zapunktować dodatnio lub ujemnie (patrz C i D).
Faktycznie, można to tak interpretować.
Nie mniej instrukcja jest dość enigmatycznie napisana. Przydałyby się jakieś przykłady.

Teraz rozumiem dlaczego w grze pojedynczej uzyskiwałem tak mało punktów.
Awatar użytkownika
Maciek Mazgaj
Posty: 81
Rejestracja: 29 gru 2012, 14:11
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Maciek Mazgaj »

hutriel pisze:
Leszy2 pisze:Tak.
Dodam tylko, że gdy na stosie Kart Komnat brakuje kart lub kafelków by wypełnić wszystkie pola, dociąga się brakującą ilość ze stosu kart odrzuconych.
A nawet tą ostatnią przetasowuje razem z odrzuconymi i dopiero dociąga nowe.
A powiedźcie, taka sytuacja:
Mamy 1 kartę na Stosie Komnat, a potrzebujemy 2 komnat do uzupełnienia. Wtedy, wiadomo, ostatnią kartę tasujemy z pozostałymi, dobieramy 2 karty żeby uzupełnić komnaty. Rozpoczynamy rundę, i ktoś zamyka komnatę sypialną i co wtedy? Dostaje nagrodę za zamknięcie komnaty czy nie? Zagraliśmy, że nie bo stos kart komnat w poprzedniej rundzie został wyczerpany.
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: hutriel »

Maciek Mazgaj pisze: A powiedźcie, taka sytuacja:
Mamy 1 kartę na Stosie Komnat, a potrzebujemy 2 komnat do uzupełnienia. Wtedy, wiadomo, ostatnią kartę tasujemy z pozostałymi, dobieramy 2 karty żeby uzupełnić komnaty. Rozpoczynamy rundę, i ktoś zamyka komnatę sypialną i co wtedy? Dostaje nagrodę za zamknięcie komnaty czy nie? Zagraliśmy, że nie bo stos kart komnat w poprzedniej rundzie został wyczerpany.
A to jest chyba nawet opisane w instrukcji. Komnaty nie wchodzą już do gry ale potencjalnie mogą wyczerpać któryś stos co może dać punkty.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Jelithe »

Tak, dokładanie. Odrzuca się je, ale można tym sposobem wyczerpać któryś ze stosów. Str. 5 instrukcji, fragment o komnatach sypialnych.
Awatar użytkownika
Maciek Mazgaj
Posty: 81
Rejestracja: 29 gru 2012, 14:11
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Maciek Mazgaj »

Dzięki!
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

W grze występuje nieparzysta liczna korytarzy, nie jest powiedziane ile ma być zwykłych, a ile podziemnych. Wnioskuję z tego, że korytarze można dowolnie odwracać i nie może powstać sytuacja, że np. podziemne już się skończyły a zwykłe zostały. Czy tak?
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: hutriel »

Leszy2 pisze:W grze występuje nieparzysta liczna korytarzy, nie jest powiedziane ile ma być zwykłych, a ile podziemnych. Wnioskuję z tego, że korytarze można dowolnie odwracać i nie może powstać sytuacja, że np. podziemne już się skończyły a zwykłe zostały. Czy tak?
Dokładnie tak.
Awatar użytkownika
hrachubi
Posty: 395
Rejestracja: 17 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 50 times
Been thanked: 8 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: hrachubi »

Przykład do konsultacji:

1. do Foyer dokładam Pomywalnię (jadalnia, 1PK w lewym rogu, 3PK za połączenie z użytkowym, 2 wejścia) - dostaję 1PK
2. Do Pomywalni dokładam Popielnik (użytkowy, 2PK w lewym rogu, jedno wejście) - dostaję 2PK za kafel + 3PK z Pomywalni za połączenie. Do tego bonusy za domknięcie Pomywalni i Popielnika. Ewentualnie później za te dwa kafle wpadają jeszcze inne punkty za bonusy z kart, za wyczerpane stosy i z komnat podziemnych.

Dobrze zrobione punktowanie?

Jeszcze jedno:
Kafle przylegające= stykające się - bo pojawił się pomysł czy karać gdy dwa kafelki sąsiadują bez kontaktu, ale też nic pomiędzy nimi się nie zmieści.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1888
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 144 times
Been thanked: 170 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: tomuch »

Punktacja poprawna
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

hrachubi pisze: Kafle przylegające= stykające się - bo pojawił się pomysł czy karać gdy dwa kafelki sąsiadują bez kontaktu, ale też nic pomiędzy nimi się nie zmieści.
Albo się stykają, albo zmieści się przynajmniej korytarz. Chyba, że kafelki są nierówno ułożone.
Jest jeszcze ewentualność, że korytarz, a nawet schody mieszczą się na szerokość ale nie pasują na długość lub brak drzwi do których je można przyłożyć
Stan
Posty: 73
Rejestracja: 21 lis 2013, 23:10

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Stan »

pytanie do gry solo: po zamknięciu komnaty jadalnej, mam wybor z pozostalych kafelkow komnat, czy odrzucam obecne i dociągam nowe karty komnat... innymi słowy jak rozumieć "turę" w wersji solo? ;) dodam że póki co gram wg 1 przypuszczenia ;)

pozdrawiam
Stan
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 49
Rejestracja: 05 maja 2009, 20:56

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Pablo »

Mam pewien problem z interpretacją przepisów o punktowaniu wybudowanych komnat "budowa komnaty-punktowanie" (niestety w instrukcji zabrakło przykładów):

1. Komnaty rozrywkowe:
W pkt 4 jest napisane: "sprawdź czy nowo wybudowany kafelek przylega do jakichś Komnat Rozrywkowych i czy należy odjąć jakieś punkty" Czy to oznacza, że jeżeli dostawiamy komnatę rozrywkową do już istniejącej innej komnaty w przyległości której nie powinna być (np. komnata sypialna) to nie odejmujemy punktu? Według literalnego rozumienia punkty odejmujemy tylko jeżeli dobudowujemy nowy kafelek do już istniejącej komnaty rozrywkowej (bez sytuacji odwrotnej). Tak wynika z przepisu choć jest trochę moim zdaniem nielogiczne.

2. Punkty za komnaty połączone wejściem:
W pkt 3 jest napisane: "sprawdź czy otrzymujesz punkty za komnaty sąsiadujące przez drzwi z właśnie wybudowanym kafelkiem". Czy to oznacza, że kafelek który ma wpisany w środku bonus za połączenie wejściem, to bonus ten jest punktowany jedynie w momencie przyłączenia tego kafelka, a nie również gdy inny kafelek jest do niego przyłączany? Przykład: taras różany ma plus 1 punkt za połączenie wejścia z łącznikiem. Według brzmienia przepisu jest to kafelek właśnie wybudowany i wtedy punktujemy za komnaty sąsiadujące. Czyli gdy przyłączymy później łącznik do ogrodu żadnego bonusu nie dostaniemy. To z kolei jest trochę nielogiczne z bonusem za zamknięcie komnaty mieszkalnej (ponowne podliczenie). Bo liczymy wtedy też punkty z ikony centralnej, czyli niezależnie w jakiej kolejności co do czego zostało przyłączone.

Będę wdzięczny za wyjaśnienie :D
Awatar użytkownika
hrachubi
Posty: 395
Rejestracja: 17 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 50 times
Been thanked: 8 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: hrachubi »

Pablo pisze:Mam pewien problem z interpretacją przepisów...
ad 1): jak dokładasz komnatę rozrywkową do sypialni to PK odejmujesz - drugi punkt w "instrukcji punktowania"
ad 2): tu chodzi o bonusy z komnaty do której dołożyłeś

Procedurę punktowania komnat można zapisać np. tak:

1. Punkty za dokładany kafelek:
a) Lewy górny róg
b) Środek (czyli za sąsiadów)
2. Punkty od "sąsiadów", czyli od komnat przylegających - czyli patrzysz co przylegające kafelki mają w centrum i otrzymujesz:
c) Punkty dodatnie od większości komnat ;)
d) Punkty ujemne od Rozrywkowych - z tym że "kara" od rozrywkowych jest także gdy sąsiadują przez ścianę
+ punkt 5 i 6 z instrukcji, które chyba są całkiem klarowne.
szaleniec
Posty: 184
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:35
Lokalizacja: Kępno

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: szaleniec »

A ja mam inne zagadnienie, bo póki co wszystko z instrukcji rozumiem ;)

Chciałbym Was zapytać czy też macie krzywo wydrukowane kafle niektórych komnat? Wiem, że pewno większość osób nie zwraca na to uwagi ale ja mam jakieś takie skrzywienie, że znalazłem u siebie kilka kafli, że mają przesunięty druk i np. drzwi troszeczkę nie pasują i trzeba kafelek przesunąć. Są to milimetrowe sprawy ale pytam tak z ciekawości czy też natrafiliście w swoich wersjach na takie kafle?

Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 49
Rejestracja: 05 maja 2009, 20:56

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Pablo »

hrachubi pisze: ad 1): jak dokładasz komnatę rozrywkową do sypialni to PK odejmujesz - drugi punkt w "instrukcji punktowania"
ad 2): tu chodzi o bonusy z komnaty do której dołożyłeś
Dzięki za wyjaśnienia. Odnośnie pierwszego pytania rzeczywiście jest pkt 2, gdzie nie zauważyłem, że też jest mowa o odejmowaniu.
Pytanie drugie- w sumie taka zasada punktowania jest logiczna ale mimo wszystko instrukcja jest co do tego trochę niefortunnie wieloznaczna.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: vojtas »

Gram z dodatkiem Polskie zamki. Czy mam odłożyć jeden kafelek komnat więcej podczas rozkładania gry 2-, 3- i 4-osobowej? A może mam odłożyć dokładnie tyle, ile jest podane w instrukcji (a ta nie uwzględnia polskiego rozszerzenia)?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Lothrain »

Ja odkładam jeden więcej.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Jelithe »

Ja nie odkładam ;-)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Andy »

2:1 dla odkładających jeden więcej. :wink:

Swoją drogą nie mogę pojąć, dlaczego w niektórych instrukcjach podawana jest liczba elementów, które mają być odłożone, zamiast liczby elementów, które mają być użyte w rozgrywce? Dotknęło to nawet mój ukochany RftG. :?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Jelithe »

W sumie ma to wpływ jedynie na końcowe punktowanie. 2 pkt za każdy zbudowany kafelek z wyczerpanego stosu, a zauważyłam, że jak nie odkładamy tego dodatkowego kafelka, to stosy nam się nie wyczerpują praktycznie nigdy. Jak jest u osób, które odkładają jeden więcej?
ODPOWIEDZ