Zamki szalonego króla Ludwika - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Zamki szalonego króla Ludwika - pytania i wątpliwości

Post autor: Leszy2 »

Jakie znaczenie ma to, że Wieża Punktów ma dwie strony w różnych kolorach?
Czemu służy puste pole na lewej Planszy Pokojów?
Dlaczego pole nr 4 na Wieży Punktów, wygląda tak jakby na nim miał być umieszczany pionek, skoro na początku gry pionki umieszcza się tylko na polach 0, 1, 2, 3?
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Moniczka.s »

Leszy2 pisze: Czemu służy puste pole na lewej Planszy Pokojów?
Zakładam, że chodzi Ci o miejsce na karty pokojów?
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Jelithe »

Leszy2 pisze:Jakie znaczenie ma to, że Wieża Punktów ma dwie strony w różnych kolorach?
Żadne :-) Możesz sobie wybrać podczas gry kolorystykę, która bardziej Ci się podoba :-)
Leszy2 pisze:Czemu służy puste pole na lewej Planszy Pokojów?
To na discard użytych kart pokojów.
Leszy2 pisze:Dlaczego pole nr 4 na Wieży Punktów, wygląda tak jakby na nim miał być umieszczany pionek, skoro na początku gry pionki umieszcza się tylko na polach 0, 1, 2, 3?
Obecnie bez powodu. Może kiedyś wyjdzie dodatek na 5 graczy ;-)
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: zawias »

Pytanko. W rozgrywce solo, 3 karty/kafle komnat rozkładamy na pozycjach 6000, 4000 i 2000, prawda ? Bo na początku rozkładałem od najwyższych wartości i co chwilę odrzucałem kafle, bo nie miałem na nie hajsu i nie dało się porządnie grać ;)
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Jelithe »

zawias pisze:Pytanko. W rozgrywce solo, 3 karty/kafle komnat rozkładamy na pozycjach 6000, 4000 i 2000, prawda ? Bo na początku rozkładałem od najwyższych wartości i co chwilę odrzucałem kafle, bo nie miałem na nie hajsu i nie dało się porządnie grać ;)
Tak :-)
NoMoRe
Posty: 31
Rejestracja: 29 paź 2014, 22:33

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: NoMoRe »

Czy karta teatr faktycznie ma -2 za ścianę, czy za drzwi? (w głównym wątku było coś na temat tego, że za ścianę, a nie drzwi).
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Bea »

Nie bardzo załapałam o co chodzi w pierwszym w grze dociąganiu kart komnat. Instrukcja mówi, że na 4 osoby trzeba pociągnąć 7 kart komnat. I co mamy zrobić z tymi siedmioma komnatami? Przecież miejsc na nie jest tylko sześć? ( str 2, punkt 9 - przygotowania do gry)
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: GrzeL »

Bea pisze:Nie bardzo załapałam o co chodzi w pierwszym w grze dociąganiu kart komnat. Instrukcja mówi, że na 4 osoby trzeba pociągnąć 7 kart komnat. I co mamy zrobić z tymi siedmioma komnatami? Przecież miejsc na nie jest tylko sześć? ( str 2, punkt 9 - przygotowania do gry)
Jest siedem, wystarczy przekręcić planszę kontraktów na stronę czteroosobową.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Jelithe »

NoMoRe pisze:Czy karta teatr faktycznie ma -2 za ścianę, czy za drzwi? (w głównym wątku było coś na temat tego, że za ścianę, a nie drzwi).
Za ścianę. Na kafelku jest błąd. Każdy rozrywkowy daje ujemne punkty za ścianę.
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

Jelithe pisze:
NoMoRe pisze:Czy karta teatr faktycznie ma -2 za ścianę, czy za drzwi? (w głównym wątku było coś na temat tego, że za ścianę, a nie drzwi).
Za ścianę. Na kafelku jest błąd. Każdy rozrywkowy daje ujemne punkty za ścianę.
I za ścianę i za drzwi. Str 4, akapit "Pokoje rozrywkowe": "Pokoje przylegają wtedy gdy ich ściany lub wejścia (nawet pokoi podziemnych) dotykają Pokoju Rozrywkowego".
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Jelithe »

Leszy2 pisze:
Jelithe pisze:
NoMoRe pisze:Czy karta teatr faktycznie ma -2 za ścianę, czy za drzwi? (w głównym wątku było coś na temat tego, że za ścianę, a nie drzwi).
Za ścianę. Na kafelku jest błąd. Każdy rozrywkowy daje ujemne punkty za ścianę.
I za ścianę i za drzwi. Str 4, akapit "Pokoje rozrywkowe": "Pokoje przylegają wtedy gdy ich ściany lub wejścia (nawet pokoi podziemnych) dotykają Pokoju Rozrywkowego".
Tak, po prostu gdy styka się jakkolwiek to jest minus :-)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Bea »

GrzeL pisze:
Bea pisze:Nie bardzo załapałam o co chodzi w pierwszym w grze dociąganiu kart komnat. Instrukcja mówi, że na 4 osoby trzeba pociągnąć 7 kart komnat. I co mamy zrobić z tymi siedmioma komnatami? Przecież miejsc na nie jest tylko sześć? ( str 2, punkt 9 - przygotowania do gry)
Jest siedem, wystarczy przekręcić planszę kontraktów na stronę czteroosobową.
Dzięki. Tępa strzała ze mnie. :|
NoMoRe
Posty: 31
Rejestracja: 29 paź 2014, 22:33

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: NoMoRe »

Dzięki za odpowiedzi;) ehh przydałaby się taka naklejka jak do oratorium
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Banan2 »

Kończenie budowy łączników. Foyer i schody OK. Trzeba zabudować 3 i 2 wejścia. Natomiast co z korytarzami? To się da w ogóle ukończyć?
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Banan2 »

MisterC pisze:Oczywiście, bierzesz kolejne korytarze i robisz Morię. :D
Eee, no jak? A co z regułą: "Aby zakończyć komnatę, każde jej drzwi muszą się łączyć z drzwiami innego pomieszczenia"?
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

MisterC pisze:Hmm, nigdy nie rozumiałem tego jako innego dla każdych drzwi, tylko innego od korytarza będącego tutaj podmiotem. Wtedy faktycznie by się chyba nie dało ukończyć korytarza.
Też tak uważam. Bardziej pasowałoby słówko "sąsiedniego". Czyli: aby zakończyć komnatę, każde jej drzwi muszą się łączyć z drzwiami sąsiedniego pomieszczenia.
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: tokage »

Banan2 pisze:
MisterC pisze:Oczywiście, bierzesz kolejne korytarze i robisz Morię. :D
Eee, no jak? A co z regułą: "Aby zakończyć komnatę, każde jej drzwi muszą się łączyć z drzwiami innego pomieszczenia"?
Pozdrawiam
Dowolny kafelek stykający się drzwiami z drzwiami tego jednego konkretnego kafelka. Czyli jak obudujesz korytarze innymi korytarzami to jesteś w stanie to zrobić. Przy czym parę partii już widziałem, ale nikt jeszcze nigdy nie próbował tego zrobić, bo zazwyczaj nie ma to sensu.
NoMoRe pisze:Dzięki za odpowiedzi;) ehh przydałaby się taka naklejka jak do oratorium
nawet chcieliśmy ale miała by jakiś milimetr grubości. strasznie ciężko byłoby nakleić
Awatar użytkownika
Sylka
Posty: 47
Rejestracja: 17 lut 2012, 00:47
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Been thanked: 1 time

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Sylka »

Grając z dodatkiem ,,Polskie Zamki" mamy po dodatkowym Kaflu Komnat każdego rodzaju. Czy przy setupie uwzględniamy odejmowanie ich w zależności od ilości graczy?
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

Sylka pisze:Grając z dodatkiem ,,Polskie Zamki" mamy po dodatkowym Kaflu Komnat każdego rodzaju. Czy przy setupie uwzględniamy odejmowanie ich w zależności od ilości graczy?
Logika nakazywałaby odejmowanie.
Ale wszystko zależy od indywidualnego podejścia i umówienia się ile komnat i ile Kart Komnat odjąć.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Jelithe »

Też myślę, że należałoby odjąć po jednym dodatkowym w stosunku do tego, co jest napisane w instrukcji, ale w sumie po co ;-) Na razie gramy odejmując dokładnie tyle co w instrukcji i nawet nam się raz stos jednego rodzaju wyczerpał (no bo to o to głównie chodzi -> dodatkowe punkty na koniec gry za wyczerpane kafelki).
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: ozy »

Mam pytanie o ukończenie pokoju dziennego. Punktuję go jeszcze raz. Tylko punkty z lewego górnego rogu kafelka, czy też te wynikające z jego efektu na środku (za sąsiedztwa itp.)?
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Bea »

ozy pisze:Mam pytanie o ukończenie pokoju dziennego. Punktuję go jeszcze raz. Tylko punkty z lewego górnego rogu kafelka, czy też te wynikające z jego efektu na środku (za sąsiedztwa itp.)?
W instrukcji jest napisane, że ikona w środku też punktuje.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: ozy »

Bea pisze:
ozy pisze:Mam pytanie o ukończenie pokoju dziennego. Punktuję go jeszcze raz. Tylko punkty z lewego górnego rogu kafelka, czy też te wynikające z jego efektu na środku (za sąsiedztwa itp.)?
W instrukcji jest napisane, że ikona w środku też punktuje.
Dziękuję!
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

Bea pisze:
ozy pisze:Mam pytanie o ukończenie pokoju dziennego. Punktuję go jeszcze raz. Tylko punkty z lewego górnego rogu kafelka, czy też te wynikające z jego efektu na środku (za sąsiedztwa itp.)?
W instrukcji jest napisane, że ikona w środku też punktuje.
Wydaje mi się, że należy zwrócić uwagę na to, że w momencie położenia komnaty może nie być punktów za sąsiedztwo, natomiast w momencie jej ukończenia mogą się już pojawić
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Jelithe »

Leszy2 pisze:Wydaje mi się, że należy zwrócić uwagę na to, że w momencie położenia komnaty może nie być punktów za sąsiedztwo, natomiast w momencie jej ukończenia mogą się już pojawić
Punkty za sąsiedztwo należy przyznawać na bieżąco w momencie łączenia komnat wejściami. Gdy zamykasz fioletową komnatę po prostu punktujesz jeszcze raz wszystkie punkty, które już wcześniej dostałeś (za samą komnatę i połączenia).
ODPOWIEDZ