Zamki szalonego króla Ludwika - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Yavi »

opulentus pisze:Cytat z instrukcji dotyczący punktowania na koniec gry: "...Każdy gracz otrzymuje 2 punkty za komnaty w swoim zamku, które pochodzą z wyczerpanych stosów, także za Schody i Korytarze jeśli się wyczerpały..."
Moje pytanie dotyczy tego, jak rozpatrywać schody i korytarze, jako całość czy osobno? Innymi słowy czy aby punktować na koniec gry, oba te elementy muszą być wyczerpane, czy każdy z nich traktujemy osobno, np wyczerpały się schody i za nie punktujemy, pomimo tego, że pozostały jeszcze korytarze na stosie?
Raczej osobno, bo to osobne stosy :).
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: kinioo »

Witam,

Za nami dopiero dwie rozgrywki w3-osobowym skaldzie, wiec jest kilka niejasnosci:

1. Buduje schody w dol - czyli rozumiem, ze teraz bede mogl budowac komnaty 'podziemne' - czy na tym poziomie mojego zamku moge dobudowywac TYLKO komnaty podziemne, czy rowniez 'zwykle' ? (pewnie odpowiedz jest 'tylko podziemne' ,ale wole sie upewnic);

2. 'Zamykanie' komnat:
2a. Komnata uznana jest za zamknieta, gdy wszystkie jej drzwi lacza sie z drwiami innych komnat tj, gdy choc jedne drzwi tej komnaty sa zablokowane murem innej to taka komnata nie jest zamknieta ?
2b. Jest mozliwosc zamkniecia wiekszej ilosci komnat dokladajac jedna nowa komnate --> zakupuje kafel z komnata ktora ma tylko jedne drzwi, dokladam ja/jej drzwi do ostatnich 'otwartych' drzwi komnaty nalezacej do mojego zamku, tym samym zamykajac 'itniejaca/lezacy kafel' komnate w zamku (dostaje bonus za jej zamkniecie ORAZ zamykam nowo polozony kafel komnaty (z jednym wejsciem) - tez dostaje za nia bonus ??

Dzieki,

K
Sorki za brak polskich znakow....
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: seki »

kinioo pisze:Witam,

Za nami dopiero dwie rozgrywki w3-osobowym skaldzie, wiec jest kilka niejasnosci:

1. Buduje schody w dol - czyli rozumiem, ze teraz bede mogl budowac komnaty 'podziemne' - czy na tym poziomie mojego zamku moge dobudowywac TYLKO komnaty podziemne, czy rowniez 'zwykle' ? (pewnie odpowiedz jest 'tylko podziemne' ,ale wole sie upewnic);

2. 'Zamykanie' komnat:
2a. Komnata uznana jest za zamknieta, gdy wszystkie jej drzwi lacza sie z drwiami innych komnat tj, gdy choc jedne drzwi tej komnaty sa zablokowane murem innej to taka komnata nie jest zamknieta ?
2b. Jest mozliwosc zamkniecia wiekszej ilosci komnat dokladajac jedna nowa komnate --> zakupuje kafel z komnata ktora ma tylko jedne drzwi, dokladam ja/jej drzwi do ostatnich 'otwartych' drzwi komnaty nalezacej do mojego zamku, tym samym zamykajac 'itniejaca/lezacy kafel' komnate w zamku (dostaje bonus za jej zamkniecie ORAZ zamykam nowo polozony kafel komnaty (z jednym wejsciem) - tez dostaje za nia bonus ??

Dzieki,

K
1. Po ciemnej stronie schodów rozpoczynasz podziemia i dokladasz TYLKO komnaty podziemne
2. Jeżeli drzwi komnaty stykają się z murem to uznaje się, że komnata nie została zamknięta. Da się zamknąć w jednym ruchu więcej niż jedną komnate wtedy dostajesz bonusy z obu komnat w kolejności wg uznania.
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: kinioo »

seki pisze:
kinioo pisze:Witam,

Za nami dopiero dwie rozgrywki w3-osobowym skaldzie, wiec jest kilka niejasnosci:

1. Buduje schody w dol - czyli rozumiem, ze teraz bede mogl budowac komnaty 'podziemne' - czy na tym poziomie mojego zamku moge dobudowywac TYLKO komnaty podziemne, czy rowniez 'zwykle' ? (pewnie odpowiedz jest 'tylko podziemne' ,ale wole sie upewnic);

2. 'Zamykanie' komnat:
2a. Komnata uznana jest za zamknieta, gdy wszystkie jej drzwi lacza sie z drwiami innych komnat tj, gdy choc jedne drzwi tej komnaty sa zablokowane murem innej to taka komnata nie jest zamknieta ?
2b. Jest mozliwosc zamkniecia wiekszej ilosci komnat dokladajac jedna nowa komnate --> zakupuje kafel z komnata ktora ma tylko jedne drzwi, dokladam ja/jej drzwi do ostatnich 'otwartych' drzwi komnaty nalezacej do mojego zamku, tym samym zamykajac 'itniejaca/lezacy kafel' komnate w zamku (dostaje bonus za jej zamkniecie ORAZ zamykam nowo polozony kafel komnaty (z jednym wejsciem) - tez dostaje za nia bonus ??

Dzieki,

K
1. Po ciemnej stronie schodów rozpoczynasz podziemia i dokladasz TYLKO komnaty podziemne
2. Jeżeli drzwi komnaty stykają się z murem to uznaje się, że komnata nie została zamknięta. Da się zamknąć w jednym ruchu więcej niż jedną komnate wtedy dostajesz bonusy z obu komnat w kolejności wg uznania.
OK, fajo, dzieki!

K.
Sorki za brak polskich znakow....
opulentus
Posty: 510
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: opulentus »

"1. Buduje schody w dol - czyli rozumiem, ze teraz bede mogl budowac komnaty 'podziemne' - czy na tym poziomie mojego zamku moge dobudowywac TYLKO komnaty podziemne, czy rowniez 'zwykle' ? (pewnie odpowiedz jest 'tylko podziemne' ,ale wole sie upewnic)"

Nigdzie w instrukcji nie jest napisane, że nie możesz zbudować schodów do podziemi, pobudować tam komnat podziemnych i następnie z jednej z nich poprowadzić schody do góry, więc zapis "mogę dobudowywać tylko komnaty podziemne", jest nietrafiony.
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: kinioo »

opulentus pisze:"1. Buduje schody w dol - czyli rozumiem, ze teraz bede mogl budowac komnaty 'podziemne' - czy na tym poziomie mojego zamku moge dobudowywac TYLKO komnaty podziemne, czy rowniez 'zwykle' ? (pewnie odpowiedz jest 'tylko podziemne' ,ale wole sie upewnic)"

Nigdzie w instrukcji nie jest napisane, że nie możesz zbudować schodów do podziemi, pobudować tam komnat podziemnych i następnie z jednej z nich poprowadzić schody do góry, więc zapis "mogę dobudowywać tylko komnaty podziemne", jest nietrafiony.
...jak dobudujesz schodzy 'do gory' (z podziemi) to sprawa jasna - bo jestes ponownie na 'parterze' i mozna budowac 'normalne' komnaty...

Jednak napisalem, ze buduje schodzy w dol, czyli jestem jeden poziom nizej - i tu zapytalem czy na tym poziomie moge budowac TYLKO podziemne czy rowniez 'zwykle' ? Czyli zapis 'moge budowac tylko komnaty podziemne' (na nizszym poziomie) jest jednak trafiony.

Co nie zmienia faktu, ze uzyskalem odpowiedzi/potwierdzenie, ze rozumujemy poprawnie ;)

K.
Sorki za brak polskich znakow....
opulentus
Posty: 510
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: opulentus »

Prawidłowo powinno być napisane: mogę budować komnaty podziemne lub schody do góry :) pozdrawiam
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: seki »

opulentus pisze:Prawidłowo powinno być napisane: mogę budować komnaty podziemne lub schody do góry :) pozdrawiam
Ja całkowicie zrozumiałem zakres pytania jakie zadał kinioo. Dalej to już filozofowanie.
opulentus
Posty: 510
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: opulentus »

seki ---> gratuluję, pomyśl jednak, że są osoby, które czytając "można dołożyć tylko komnaty podziemne", będą się dokładnie tego trzymały, ewentualnie zadając pytanie, czy będąc w podziemiach można dołożyć kafel ze schodami do góry. Po to jest to forum, by pewne zapisy instrukcji i ich interpretacje wyjaśnić bez cienia wątpliwości. Twój post nie wniósł niczego konkretnego do dyskusji poza wsparciem dla kinioo i chęcią pochwalenia się, że zrozumiałeś jego posta. Na tym kończę, cześć.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: seki »

opulentus pisze:seki ---> gratuluję, pomyśl jednak, że są osoby, które czytając "można dołożyć tylko komnaty podziemne", będą się dokładnie tego trzymały, ewentualnie zadając pytanie, czy będąc w podziemiach można dołożyć kafel ze schodami do góry. Po to jest to forum, by pewne zapisy instrukcji i ich interpretacje wyjaśnić bez cienia wątpliwości. Twój post nie wniósł niczego konkretnego do dyskusji poza wsparciem dla kinioo i chęcią pochwalenia się, że zrozumiałeś jego posta. Na tym kończę, cześć.
Przecież to oczywiste, że można dołożyć schody do komnat podziemnych. Wątpię by ktokolwiek miał co do tego wątpliwości. Wiesz o niektórych rzeczach się nie dyskutuje bo są oczywiste. To tak jakby teraz Twoją ważną wypowiedź uzupełniać tym, że w komnatach podziemnych można też budować korytarze. Jeśli chciałeś być tak drobiazgowy to powinieneś też je wymienić a jednak pominąłeś.
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: kinioo »

seki pisze:
opulentus pisze:seki ---> gratuluję, pomyśl jednak, że są osoby, które czytając "można dołożyć tylko komnaty podziemne", będą się dokładnie tego trzymały, ewentualnie zadając pytanie, czy będąc w podziemiach można dołożyć kafel ze schodami do góry. Po to jest to forum, by pewne zapisy instrukcji i ich interpretacje wyjaśnić bez cienia wątpliwości. Twój post nie wniósł niczego konkretnego do dyskusji poza wsparciem dla kinioo i chęcią pochwalenia się, że zrozumiałeś jego posta. Na tym kończę, cześć.
Przecież to oczywiste, że można dołożyć schody do komnat podziemnych. Wątpię by ktokolwiek miał co do tego wątpliwości. Wiesz o niektórych rzeczach się nie dyskutuje bo są oczywiste. To tak jakby teraz Twoją ważną wypowiedź uzupełniać tym, że w komnatach podziemnych można też budować korytarze. Jeśli chciałeś być tak drobiazgowy to powinieneś też je wymienić a jednak pominąłeś.

Oj, oj, oj, spokojnie panowie!

Zadałem pytanie, dostałem odpowiedź - dziękuję i koniec tematu, bo robi się niepotrzebnie off-top...

Dzięki seki za rozjasnienie / potwierdzenie.

Miłego grania.

PS,

Wczoraj zagraliśmy partyjke na dwie osoby...symoatycznie...pierwszy raz udało mi się wygrać!

K.
Sorki za brak polskich znakow....
opulentus
Posty: 510
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: opulentus »

seki pisze:
opulentus pisze:seki ---> gratuluję, pomyśl jednak, że są osoby, które czytając "można dołożyć tylko komnaty podziemne", będą się dokładnie tego trzymały, ewentualnie zadając pytanie, czy będąc w podziemiach można dołożyć kafel ze schodami do góry. Po to jest to forum, by pewne zapisy instrukcji i ich interpretacje wyjaśnić bez cienia wątpliwości. Twój post nie wniósł niczego konkretnego do dyskusji poza wsparciem dla kinioo i chęcią pochwalenia się, że zrozumiałeś jego posta. Na tym kończę, cześć.
Przecież to oczywiste, że można dołożyć schody do komnat podziemnych. Wątpię by ktokolwiek miał co do tego wątpliwości. Wiesz o niektórych rzeczach się nie dyskutuje bo są oczywiste. To tak jakby teraz Twoją ważną wypowiedź uzupełniać tym, że w komnatach podziemnych można też budować korytarze. Jeśli chciałeś być tak drobiazgowy to powinieneś też je wymienić a jednak pominąłeś.
Sam sobie zaprzeczasz.
Pisząc powyżej: "1. Po ciemnej stronie schodów rozpoczynasz podziemia i dokladasz TYLKO komnaty podziemne", automatycznie wykluczasz możliwość położenia kafli z korytarzem, bądź schodami.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: seki »

opulentus pisze:
seki pisze:
opulentus pisze:seki ---> gratuluję, pomyśl jednak, że są osoby, które czytając "można dołożyć tylko komnaty podziemne", będą się dokładnie tego trzymały, ewentualnie zadając pytanie, czy będąc w podziemiach można dołożyć kafel ze schodami do góry. Po to jest to forum, by pewne zapisy instrukcji i ich interpretacje wyjaśnić bez cienia wątpliwości. Twój post nie wniósł niczego konkretnego do dyskusji poza wsparciem dla kinioo i chęcią pochwalenia się, że zrozumiałeś jego posta. Na tym kończę, cześć.
Przecież to oczywiste, że można dołożyć schody do komnat podziemnych. Wątpię by ktokolwiek miał co do tego wątpliwości. Wiesz o niektórych rzeczach się nie dyskutuje bo są oczywiste. To tak jakby teraz Twoją ważną wypowiedź uzupełniać tym, że w komnatach podziemnych można też budować korytarze. Jeśli chciałeś być tak drobiazgowy to powinieneś też je wymienić a jednak pominąłeś.
Sam sobie zaprzeczasz.
Pisząc powyżej: "1. Po ciemnej stronie schodów rozpoczynasz podziemia i dokladasz TYLKO komnaty podziemne", automatycznie wykluczasz możliwość położenia kafli z korytarzem, bądź schodami.
Pomijasz kontekst. Kinioo pytał czy może położyć komnaty górne czy tylko podziemne. Moja odpowiedź była wyczerpujaca na tak zadane pytanie. Dalsza dyskusja to uszczegółwienie Twojej wypowiedzi. Nie możesz dwóch różnych odpowiedzi mieszać bo wtedy robi sie syf. Sugeruje zakończyć tę jałową dyskusję.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Yavi »

Że Wam się chce... :O :D
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Lucass »

Przede mną pierwsza rozgrywka z rodziną, a ponieważ głównie ja tłumaczę wszystkim zasady, muszę uściślić kilka kwestii:

1.
Czy karta teatr faktycznie ma -2 za ścianę, czy za drzwi? (w głównym wątku było coś na temat tego, że za ścianę, a nie drzwi).
[...]
Za ścianę. Na kafelku jest błąd. Każdy rozrywkowy daje ujemne punkty za ścianę.
[...]
I za ścianę i za drzwi. Str 4, akapit "Pokoje rozrywkowe": "Pokoje przylegają wtedy gdy ich ściany lub wejścia (nawet pokoi podziemnych) dotykają Pokoju Rozrywkowego".
[...]
Tak, po prostu gdy styka się jakkolwiek to jest minus :-)
...rozumiem, że dotyczy to tylko typu komnat zgodnie z ikonami widniejącymi na środku kafelka?

Co do błędu na kafelku Teatr, to macie na myśli to, że za ikonką "-2" jest symbol "wejścia", a nie „czerwonego muru”? Prawdę mówiąc - jeśli dobrze rozumiem zasady - to na "Rozrywkowych" powinien być symbol i "wejścia" i "muru" skoro ujemne punkty przyznawane są zarówno w przypadku styku z wejściami jak i ze ścianą.

2.
„Każdy gracz otrzymuje 2 punkty za pokoje w swoim zamku, które pochodzą z wyczerpanych stosów, także za schody i korytarze jeśli się wyczerpały”
- mógłbym prosić o wytłumaczenie tego zapisu?

3.
Z instrukcji:
„Gracze otrzymują też 1 punkt za każde 1000 M, który pozostało w ich posiadaniu.”
- z kolei dalej mamy:
Bonus za Gotówkę daje 1 punkt za każde 5000, które posiadasz na koniec gry. Punkty te są dodawane oprócz standardowych 1 za 10000, które otrzymują wszyscy gracze.”
oraz
Cel za Pieniądze - Wygrywa gracz, który ma najwięcej gotówki na koniec gry (należy wliczyć też pieniądze, które wcześniej punktowały – 1 punkt za każde 10 000)”

- Jak ostatecznie punktują pozostałe pieniądze na koniec gry 1pkt/1000M czy 1pkt/10000M?

4.
hutriel pisze:
Maciek Mazgaj pisze: A powiedźcie, taka sytuacja:
Mamy 1 kartę na Stosie Komnat, a potrzebujemy 2 komnat do uzupełnienia. Wtedy, wiadomo, ostatnią kartę tasujemy z pozostałymi, dobieramy 2 karty żeby uzupełnić komnaty. Rozpoczynamy rundę, i ktoś zamyka komnatę sypialną i co wtedy? Dostaje nagrodę za zamknięcie komnaty czy nie? Zagraliśmy, że nie bo stos kart komnat w poprzedniej rundzie został wyczerpany.
A to jest chyba nawet opisane w instrukcji. Komnaty nie wchodzą już do gry ale potencjalnie mogą wyczerpać któryś stos co może dać punkty.
... nie wiem jakim sposobem mogą dać punkty? (to chyba wiąże się z pytaniem 2. powyżej)

5.
W kwestii ukończenia łączników... rozumiem, że nagroda (wyłącznie Schody lub Korytarz) przysługuje za ukończenie Schodów i Korytarza i Foyer i innych łączników? Jeśli tak, to czy nie zdarzają się w grze deficyty Schodów? Przecież jak za ich ukończenie, dobieram kolejne, a w kolejnej turze, znów uda mi się zamknąć schody (np. te gratisowe z poprzedniej tury) i znów mogę dobrać kolejne, to inni gracze mają coraz mniejsze szanse na zdobycie Schodów.. :) Wprawdzie jako nagrodę można wziąć też korytarz…

6.
Rozumiem, że nie mogę kupić kilka komnat w jednej turze (poza sytuacją wybudowania w pierwszej turze Komnaty Jadalnej)?

Na razie tyle, choć może coś jeszcze wyjdzie po pierwszej rozgrywce ;)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Yavi »

1. Symbol muru zawiera w sobie domyślnie symbol wejścia :P. Powinien być mur, czyli ujemne punkty za jakiekolwiek sąsiadowanie ze wskazanymi typami.
2. Na koniec gry sprawdzasz, które stosy kafelków na planszy się wyczerpały (skończyły). Za każdy kafelek tego typu, który masz w zamku dostajesz 2 punkty. Jeśli skończą się małe okrągłe i np. duże kwadratowe, to one punktują.
3. 10 000 = 1 punkt.
4. Tak, wiąże się to z pytaniem 2 :P.
5. Czasami się zdarzają, różnie bywa.
6. Tak, tylko jedna na ruch.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Lucass »

Yavi pisze: 2. [...] Jeśli skończą się małe okrągłe i np. duże kwadratowe, to one punktują.
...czyli - w tym przypadku - mnożę sumę kafli małych okrągłych oraz dużych kwadratowych, wybudowanych w swoim zamku, przez 2.

Powinno się chyba przeredagować tę instrukcję w kilku miejscach ;)

Dzięki serdeczne!
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

Lucass pisze:
hutriel pisze:
Maciek Mazgaj pisze: A powiedźcie, taka sytuacja:
Mamy 1 kartę na Stosie Komnat, a potrzebujemy 2 komnat do uzupełnienia. Wtedy, wiadomo, ostatnią kartę tasujemy z pozostałymi, dobieramy 2 karty żeby uzupełnić komnaty. Rozpoczynamy rundę, i ktoś zamyka komnatę sypialną i co wtedy? Dostaje nagrodę za zamknięcie komnaty czy nie? Zagraliśmy, że nie bo stos kart komnat w poprzedniej rundzie został wyczerpany.
A to jest chyba nawet opisane w instrukcji. Komnaty nie wchodzą już do gry ale potencjalnie mogą wyczerpać któryś stos co może dać punkty.
... nie wiem jakim sposobem mogą dać punkty? (to chyba wiąże się z pytaniem 2. powyżej)
Wg mnie, jeśli Stos Komnat został wyczerpany ale ktoś dostaje nagrodę za zamknięcie komnaty sypialnej, stos przestaje być wyczerpany i gra się dalej. Jeżeli dwa kafelki jako Stos Komnat to za mało do rozegrania kolejnej rundy, dobieramy karty z przetasowanego stosu kart odrzuconych. Teoretycznie może się to zdarzyć nawet kilka razy, ale to nie szkodzi.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Yavi »

Leszy2 pisze:Wg mnie, jeśli Stos Komnat został wyczerpany ale ktoś dostaje nagrodę za zamknięcie komnaty sypialnej, stos przestaje być wyczerpany i gra się dalej. Jeżeli dwa kafelki jako Stos Komnat to za mało do rozegrania kolejnej rundy, dobieramy karty z przetasowanego stosu kart odrzuconych. Teoretycznie może się to zdarzyć nawet kilka razy, ale to nie szkodzi.
Przeczy to zasadom, które mówią, że w przypadku wyczerpania stosu komnat i odpalenia bonusu kafelki te są odrzucane ;).
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

Yavi pisze:
Leszy2 pisze:Wg mnie, jeśli Stos Komnat został wyczerpany ale ktoś dostaje nagrodę za zamknięcie komnaty sypialnej, stos przestaje być wyczerpany i gra się dalej. Jeżeli dwa kafelki jako Stos Komnat to za mało do rozegrania kolejnej rundy, dobieramy karty z przetasowanego stosu kart odrzuconych. Teoretycznie może się to zdarzyć nawet kilka razy, ale to nie szkodzi.
Przeczy to zasadom, które mówią, że w przypadku wyczerpania stosu komnat i odpalenia bonusu kafelki te są odrzucane ;).
Faktycznie, jest taka zasada. Ale pozostanę przy tym jak grałem dotychczas, uważam to za bardziej emocjonujące, prostsze, no i gra jest dłuższa.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Lucass »

Mam jeszcze jedno pytanie. W instrukcji mamy: "Pokoje podziemne mogą przylegać do górnych ścianami, ale nie wejściami." - to jasne, ale czy dozwolone jest budowanie np. górnej komnaty, której wejście będzie stykało się ze ścianą komnaty dolnej (lub odwrotnie)?
Awatar użytkownika
BIgBadWolf
Posty: 154
Rejestracja: 29 paź 2014, 23:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: BIgBadWolf »

Nie
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

BIgBadWolf pisze:Nie
Możesz zacytować instrukcję?
Wg mnie, mogą. W pokojach Rozrywkowych symbol ściany na środku oznacza zarówno ścianę jak i wejście. Należy to rozumieć tak, że pokoje jeśli się stykają (pomijam ogrody i ich ogrodzenia) to zawsze stykają się ścianami, ale mogą dodatakowo stykać się wejściami. Nawet czołowa ściana korytarza poza drzwiami ma przecież jeszcze ścianę nad drzwiami i w okół futryny, która styka się choćby z drugim korytarzem. Po co to mówię? Jeśli pokoje stykają się drzwi w drzwi to stykają się drzwiami (i ścianami). Jeżeli pokoje stykają się ściana w drzwi to stykają się ścianami.
Ergo. Komnata podziemna może stykać się z naziemną ściana w drzwi.

Mam inne pytanie. Czy korytarze leżące na składzie są po prosty korytarzami czy dzielą się na podziemne i naziemne, czyli czy możliwa jest sytuacja, że brakuje już korytarzy podziemnych, ale są jeszcze naziemne?
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Lucass »

Leszy2, ma chyba rację (nie wnikając już w argumentację ;)
Teraz się dopatrzyłem w instrukcji obrazka prezentującego przykładowy, poprawny, układ:

Obrazek

Leszy2, co do Twojego pytania, gdzieś już ono padło na forum... w każdym razie nie dochodzi do takiej sytuacji w grze. Każdy korytarz (kafelek) może być wykorzystany jako naziemny lub podziemny... z resztą nawet w instrukcji nic o tym nie ma.
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

Ten obrazek rozwiewa wszelkie wątpliwości.
ODPOWIEDZ