Survive: Escape from Atlantis - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
mk9898
Posty: 73
Rejestracja: 27 sty 2014, 09:43
Been thanked: 1 time

Survive: Escape from Atlantis - pytania i wątpliwości

Post autor: mk9898 »

Cześć,
Jestem przed pierwszą rozgrywką i mam kilka pytań:

1. Czy jeśli Odkrywca przejdzie z jednej łodzi do drugiej to czy robi to "na raz", czyli przeskakuje bez wchodzenia do wody?
2. Czy ruch opisany w pkt. 1 jest traktowany jako ruch morski, czyli czy po przejściu z łodzi do łodzi, bez wchodzenia do wody, moge kontynuować ruch tym samym odkrywcą?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8734
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2643 times
Been thanked: 2331 times

Re: Survive: Escape from Atlantis

Post autor: Curiosity »

O ile pamiętam, to na jednym polu nie mogą stać dwie łódki, a na wodzie wysiadanie z łódki odbywa się do wody, na to samo pole, na którym łódka stoi.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Survive: Escape from Atlantis

Post autor: kwiatosz »

Z instrukcji pamiętam, że do łodzi można też wskoczyć z lądu obok i to nie jest ruch morski - nie mogę znaleźć instrukcji w necie, ale ja grałem tak, że można skakać z łódki na łódkę na sąsiednie pole nie mocząc chłopka.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
mk9898
Posty: 73
Rejestracja: 27 sty 2014, 09:43
Been thanked: 1 time

Re: Survive: Escape from Atlantis

Post autor: mk9898 »

Chodzi mi o sytuację gdy dwie łódki stoją na dwóch sąsiadujących heksach i chcę się przesiąść z jednej na drugą. Czy mogę to zrobić bez wchodzenia do wody i ile mnie to kosztuje ruchów tzn. czy mogę to zrobić "na raz".

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Survive: Escape from Atlantis

Post autor: rzaba »

tak, możesz przeskakiwać z łódki na łódki i kosztuje to tylko jeden punkt ruchu.
za FAQ:

Q-5: Does running across a chain of connected boats count as a swim action?
A-5: Generally speaking, as long as your meeple is not getting wet, it is not a swim action. Therefore it is possible to run across up to three boats in a single turn.
mk9898
Posty: 73
Rejestracja: 27 sty 2014, 09:43
Been thanked: 1 time

Re: Survive: Escape from Atlantis

Post autor: mk9898 »

Właśnie o to mi chodziło. Dzięki.
jakoby
Posty: 5
Rejestracja: 06 sty 2019, 23:38
Has thanked: 2 times

Survive: Escape From Atlantis

Post autor: jakoby »

<t>Witam.
Przeczytałem sobie instrukcję przed zakupem gry i mam pytanie odnośnie poruszenia się. <br/>
Jako, iż mam 3 ruchy w swojej turze to czy mogę jednym pionkiem (Odkrywcą) poruszyć się o 2 pola po wyspie i jako 3 ruch wejść nim do wody?
I odwrotnie, czy mogę jako pierwszy ruch wyjść pionkiem (pływakiem) na ląd i potem jako, że jestem na lądzie zarobić jeszcze 2 ruchy?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Survive: Escape From Atlantis

Post autor: Lothrain »

Co do pierwszego - jak najbardziej, choć sensu nie widzę. Lepiej jednak wsiadać na lodzie, niż pchać się do wody.
Co do drugiego, jak jesteś w wodzie, to możesz jedynie wejść na łódź, albo wyleźć na stały ląd - na wyspę powrotu już nie ma.
patseb
Posty: 25
Rejestracja: 11 lis 2013, 21:10
Has thanked: 40 times
Been thanked: 1 time

Re: Survive: Escape From Atlantis

Post autor: patseb »

Podobne aczkolwiek inne pytanie. Czy wychodząc z łodzi na plażę (stały ląd) musimy najpierw wejść do wody a w następnej turze na ląd? Czy można odrazu z łodzi zeskoczyć na ląd?

Nie znalazłem zasady dla takiego przypadku, byłbym wdzięczny za wskazanie źródła.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Survive: Escape From Atlantis

Post autor: Lothrain »

patseb pisze: 29 sie 2019, 12:16 Podobne aczkolwiek inne pytanie. Czy wychodząc z łodzi na plażę (stały ląd) musimy najpierw wejść do wody a w następnej turze na ląd? Czy można odrazu z łodzi zeskoczyć na ląd?
Wykasowalem wcześniejszą bzdurę. Możesz spokojnie wysiadać bezpośrednio na ląd.
Ostatnio zmieniony 30 sie 2019, 12:04 przez Lothrain, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Survive: Escape from Atlantis

Post autor: Edwardo »

Lothrain pisze: 29 sie 2019, 12:32
patseb pisze: 29 sie 2019, 12:16 Podobne aczkolwiek inne pytanie. Czy wychodząc z łodzi na plażę (stały ląd) musimy najpierw wejść do wody a w następnej turze na ląd? Czy można odrazu z łodzi zeskoczyć na ląd?
Wykasowalem wcześniejszą bzdurę. Wysiadasz do przybrzeżnej wody i dopiero w następnej turze wychodzisz brodząc na ląd.
Z łodzi wychodzisz bezpośrednio na stały ląd, nie musisz wcześniej pakować się do wody. Link do podobnego pytania na BGG: https://boardgamegeek.com/thread/1358258/getting-safety
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Survive: Escape from Atlantis

Post autor: Lothrain »

Zawsze grałem właśnie w ten sposób, wysiadając z łódki bezpośrednio na brzeg, ale instrukcja mówi jednak co innego:
Explorers can disembark from a Ship placed on one of the two sea spaces adjacent to one of the safe isles. Each Explorer token
leaving the Ship costs one movement.
Tak jakby łódka nie mogła wylądować na brzegu, tylko ludzie musieli wysiąść wcześniej i brodzić do bezpiecznego lądu.
jakoby
Posty: 5
Rejestracja: 06 sty 2019, 23:38
Has thanked: 2 times

Re: Survive: Escape from Atlantis

Post autor: jakoby »

W tym opisie chodzi chyba o to, że odkrywcy mogą wysiąść dopiero jak łódka będzie na jednym z dwóch pól przylegających do lądu.
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 131 times
Been thanked: 60 times

Re: Survive: Escape from Atlantis

Post autor: wuher44 »

Tak samo jak z lądu od razu wskakujesz na łódkę tak samo z łódki od razu na ląd.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Survive: Escape from Atlantis

Post autor: Edwardo »

Lothrain pisze: 29 sie 2019, 14:49 Explorers can disembark from a Ship placed on one of the two sea spaces adjacent to one of the safe isles. Each Explorer token
leaving the Ship costs one movement.
W sumie z tego fragmentu równie dobrze może wynikać, że wychodzi się na stały ląd, zwłaszcza, że cytowany fragment dotyczy "Reaching The Safe Isle". No cóż, ja pozostaję przy takiej wersji. :D
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Survive: Escape from Atlantis

Post autor: Lothrain »

Ok, będę więc grał po staremu i nie wczytywał się za bardzo w zapisy, które na manowce prowadzą :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Survive: Escape from Atlantis

Post autor: kwiatosz »

Disembark to po polsku zejść na ląd, nie mam instrukcji pod ręką, ale wydaje mi się, że o wchodzeniu do wody pisali jump.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Survive: Escape from Atlantis

Post autor: AnimusAleonis »

kwiatosz pisze: 30 sie 2019, 08:24 Disembark to po polsku zejść na ląd, nie mam instrukcji pod ręką, ale wydaje mi się, że o wchodzeniu do wody pisali jump.
Potwierdzam. Do wody używają "jump" a na ląd "disembark".
Poza tym samo słowo "disembark" raczej nie mogłoby znaczyć wyskoczenia z łódki do wody.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
deco200
Posty: 68
Rejestracja: 30 kwie 2017, 23:12
Has thanked: 23 times
Been thanked: 11 times

Re: Survive: Escape from Atlantis

Post autor: deco200 »

Witajcie!

Jestem po pierwszej rozgrywce w Survive, trzeba przyznac, ze gra jest swietna, smiechu mielismy co niemiara, ale ciagle mam jedna watpliwosc, zwiazana z zasadami gry:

Instrukcja mowi, ze gdy potwor morski czy wieloryb niszcza lodke jest ona usuwana z gry. Przy potworze morskim podobna uwaga odnosi sie do odkrywcow, ktorzy jak wiadomo sa usuwani z gry bezpowrotnie (laduja w pudelku). Czy to oznacza, ze lodki rowniez usuwane sa z gry bezpowrotnie i do dyspozycji mamy tylko tyle lodek ile jest ich figurek, czyli 12? Byc moze czegos nie doczytalem, ale nigdzie nie znalazlem jasnego zapisu, czy lodki sa zasobem ograniczonym, czy tez nieograniczonym. Gralismy tak, ze lodki byly zasobem nieograniczonym, to znaczy gdy zostawaly zniszczone to ladowaly obok planszy i mogly wrocic do gry przy pomocy zielonego zetonu z lodka, ale nie mam pewnosci czy gralismy prawidlowo. Bylbym wdzieczny gdyby ktos mi to rozjasnil ;)
ODPOWIEDZ