Food Chain Magnate - pytania

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: warlock »

W odległościach ważne jest jedno - przekraczanie krawędzi kafli ;). Jak przekraczasz krawędź, to dodajesz 1 do dystansu (to jest bardziej widoczne, jeśli kafelki ułoży się z milimetrową przerwą).

Ciekawy case jest przy zbieraniu np. lemoniady. Bo jeśli droga biegnie przez najniższy rząd kafelka A, a pod nim jest kafelek B w którym w najwyższym rzędzie jest źródło lemoniady, to pomimo tego, że dzieli je krawędź, to nie dolicza się +1 dystansu (bo zbierając napoje wystarczy być przyległym do źródła). W każdym innym przypadku podczas liczenia odległości krawędź bezwzględnie daje +1 do dystansu ;).
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: Tolis »

Jak ktoś ma wątpliwości z zasad, można zagrać online w FCM. Strona jest fajnie zrobiona.
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: michal2014 »

Hej. Ogarniam zasady i mam pytanie:

Strona 8- rozpoczęcie kompanii marketingowej/zasięg.
"Marketnigowiec ma pewien zasięg....co oznacza, ze może umieścić billboard na swoim własnym kaflu....."

Co to jest / gdzie jest własny kafel maretingowca ???
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 465
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: the_ka »

Mam pytanie o zaokrąglanie wypłat. W górę czy w dół? (chodzi mi o sytuację z CFO, który daje +50% do wypłaty)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: warlock »

michal2014 pisze: 27 kwie 2018, 20:31 Hej. Ogarniam zasady i mam pytanie:

Strona 8- rozpoczęcie kompanii marketingowej/zasięg.
"Marketnigowiec ma pewien zasięg....co oznacza, ze może umieścić billboard na swoim własnym kaflu....."

Co to jest / gdzie jest własny kafel maretingowca ???
Zasięg marketingowca liczysz od wejścia do restauracji. Jeśli masz kilka kafli restauracji, to sam wybierasz, z którego wejścia wyjedzie do pracy Twój marketingowiec :).
the_ka pisze: 27 kwie 2018, 20:46 Mam pytanie o zaokrąglanie wypłat. W górę czy w dół? (chodzi mi o sytuację z CFO, który daje +50% do wypłaty)
Zaokrąglasz w górę - jest w instrukcji :).
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: michal2014 »

Dzięki wielkie Kamil
znalazłem filmik, który oglądam i wszystko jest fajnie wyjaśnione.
https://www.youtube.com/watch?v=leesO5PmcoA
Od 20 minuty odpowiada tez na moje pytanie.

Pozdro.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 435
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 20 times
Been thanked: 38 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: grabol »

Mam pytanie o kamienie milowe: „first billboard placed” i „first radio campain”, pierwszy daje nieskończone kampanie, drugi pozwolą reklamować dwa produkty przez radio, oba zdobywa się poprzez zagranie jako pierwszy kampanii danego rodzaju. Czy ich efekty tyczą się już tych pierwszych kampanii, czy wszystkich następnych? Rozumiem, ze kamienie milowe maja efekt natychmiastowy, jednak nie jest to dla mnie takie oczywiste.
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: KonradT »

Oba kamienie działają od razu na kampanie, które je zdobyły.
Bonhart
Posty: 42
Rejestracja: 23 gru 2005, 11:06
Lokalizacja: NDG

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: Bonhart »

Mam dwa pytania:
1 - jak powinno liczyć się odległość od dostawionego domu do restauracji, jeżeli leży on na dwóch kaflach? Na którym kaflu jest jego wyjście? Podobnie sprawa się ma w przypadku gdy do domu dostawiamy ogród. Generalnie wiem jak liczyć ale nie wiem jak określić jego wyjście.
2 - czy w czasie gry można postawić swoją restaurację na kaflu na którym leży już restauracja innego gracza? Wiem, że nie można tego robić na samym początku gry ale nie doczytałem w instrukcji aby było to zakazane później.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: Brylantino »

1. Liczysz od wejścia do restauracji do domu - najkrótszą trasę. Łatwiej by było jakbyś podał konkretny przykład np. na obrazku, abyś to łatwiej zrozumiał, ale ogólnie domy mają "wyjścia" z każdej strony gdzie sięgają do ulicy, więc po prostu patrzysz jak najszybciej się do niego dostaniesz i tak określasz odległość.
2. Tak - można kłaść restauracje na tych samych kaflach, co przeciwnik (poza początkiem gry).
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 435
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 20 times
Been thanked: 38 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: grabol »

1 - odległość liczysz wzdłuż drogi, z którą dom /ogród sąsiaduje, określasz ją licząc ile razy, podążając tą drogą, przekraczasz granicę pomiędzy kaflami. Jeżeli dom/ogród leży na dwóch kaflach wybierasz najkorzystniejszą/najkrótszą. Nie ma sprecyzowania gdzie jest wejście do domu, wystarczy, że przylega on lub ogród w jakieś części do drogi. Jeżeli przylega do dwóch dróg wybierasz najkrótszą. Z kolei wejście do restauracji jest ściśle określone i jeżeli przylega bezpośrednio do granicy pomiędzy kaflami, to trzeba to wziąć pod uwagę, a więc +1. Local Manager i Regional Manager powodują, że restauracje są drive-in, a więc mają wejście na każdym rogu.

2 - nową restauracje możesz położyć w dowolnym miejscu, pod warunkiem, że będzie ona leżeć w pełni, na pustych białych kwadracikach tzn nie przykryje drogi lub jakiegoś elementu, który został położony na planszy wcześniej.
kamilpr
Posty: 372
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: kamilpr »

Czy Cart operator i Truck Driver mogą zbierać napoje po obu stronach ulicy czy tylko po jednej?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: warlock »

Zbierają po obu ;). " Take 2 drinks from the stock for each drink symbol you pass by on either side of the road. "
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: vinnichi »

Po obu jeśli tylko nie zawracają z drogi to mogą. Odpwiedź w FAQu:

Question: When a "shop" is on the other side of the road, can the buyer buy the item?
Answer: Yes, the lanes are not considered in the game.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: vinnichi »

Ninja warlock :-)
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
kamilpr
Posty: 372
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: kamilpr »

Gdy stawiamy dom który jest naraz na dwóch kaflach to jak liczymy odległość od restauracji ? Tak samo gdy dostawianych do istniejącego domu ogród i ogród będzie już na innym kaflu?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: vinnichi »

Pamiętaj że trasę zawsze wyznacza ulica i po tym poznasz jaki zasięg
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: warlock »

Gdy stawiamy dom który jest naraz na dwóch kaflach to jak liczymy odległość od restauracji ?
Z całego kafelka domu liczy się tylko wejście, cała reszta to "pusta przestrzeń". Także interesuje Cię wyłącznie róg z wejściem do knajpy ;).
kamilpr
Posty: 372
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: kamilpr »

Chyba złe mnie rozumiecie. Jeśli połowa domu jest na jednym kafelku a druga połowa na drugim to jak liczymy odległość od restauracji do tego domu?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: Edwardo »

kamilpr pisze: 07 lis 2019, 21:54 Chyba złe mnie rozumiecie. Jeśli połowa domu jest na jednym kafelku a druga połowa na drugim to jak liczymy odległość od restauracji do tego domu?
Po prostu liczysz do tej części domu (lub ogrodu), którą masz bliżej restauracji.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
kamilpr
Posty: 372
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: kamilpr »

Czy samolot może przelatywać co rundę inna trasa czy ciagle musi latać tak samo?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: seki »

Ja też mam pytanie dotyczące samolotu. Wiem, że zajmuje 1,3 lub 5 kolumn/rzędów) ale jak on przelatuje przez plansze? Wydaję mi się, że w FAQ na bgg czytałem coś o zmianie kierunku lotu a w instrukcji nie kojarzę nic na ten temat.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: seki »

warlock pisze: 08 wrz 2017, 13:48 W odległościach ważne jest jedno - przekraczanie krawędzi kafli ;). Jak przekraczasz krawędź, to dodajesz 1 do dystansu (to jest bardziej widoczne, jeśli kafelki ułoży się z milimetrową przerwą).

Ciekawy case jest przy zbieraniu np. lemoniady. Bo jeśli droga biegnie przez najniższy rząd kafelka A, a pod nim jest kafelek B w którym w najwyższym rzędzie jest źródło lemoniady, to pomimo tego, że dzieli je krawędź, to nie dolicza się +1 dystansu (bo zbierając napoje wystarczy być przyległym do źródła). W każdym innym przypadku podczas liczenia odległości krawędź bezwzględnie daje +1 do dystansu ;).
Czyli jeśli restauracja ma wejście (np w ramach zasad drive-in) na skraju kafla i przylega do drogi innego kafla to już mamy na tej drodze odległość +1, tak?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: warlock »

Tak, jeśli przechodzisz nawet do stycznego punktu z jednego kafla na drugi, to jest to już +1 odległości ;).

A co do samolotu - wszystkie samoloty mają tę samą wysokość (nieistotną dla gry) i różną szerokość. Samolot przelatuje równym pasem nad planszą, nigdzie nie zakręca.
kamilpr
Posty: 372
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: kamilpr »

Obrazek

Czy milestone someone sells your demand jest tylko do pierwszego użycia i później schodzi czy mozna go zdobyć przez cała grę ?
ODPOWIEDZ