Food Chain Magnate - pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Food Chain Magnate - pytania

Post autor: Jelithe »

Pytanie, o co chodzi z samolotem 2x1? Inicjując kampanię reklamową należy go użyć pionowo tak żeby pokrywał jedną kolumnę planszy? A pozostałe 2x3 i 2x5 poziomo, żeby pokrywały 3 i 5 kolumn planszy?

Wyjaśni mi ktoś obrazowo jak działa kampania pocztowa? Chodzi mi o obszar, który obejmuje.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: Tolis »

Po czytaniu instrukcji -bez rozgrywki jeszcze jest tak:
samolot 2x1 pokrywa tylko jedna kolumnę lub wiersz, pozostałe jak 2x3 - 3 wiersze / kolumny, 2x5 - 5 wierszy kolumn
Kampania pocztowa dotyczy bloku. Blok to jest teren białych pustych kwadratów, które nie są rozdzielone ulicą.

Teraz ja mam pytanie:
Po co są oznaczenia nieskończoności na reklamach. Jeśli dobrze rozumiem tylko Milestone - First Bilboard oznacza że reklama zostaje na zawsze.
First Bilboard dotyczy tylko bilboardów, więc zagranie pierwszej kampani reklamowej skrzynka mailowa - nie wywołuje kamienia milowego.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: Jelithe »

Zagranie pierwszego billboarda i zdobycie kamienia milowego za to powoduje że masz niekończące się kampanie reklamowe.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: vinnichi »

Pewnie pytam o jakąś oczywistość ale narazie poznaje zasady bez gry tylko z instrukcją i nie bardzo kojarzę jak wygląda akcja kiedy brakuje już jakiegoś pracownika ale możemy wziąć jego odpowiednik z wyższego poziomu jeśli od razu go szkolimy. Czyli w ciągu jednej akcji wykonujemy rekrutację i szkolenie? Czy po prostu jest to jedna akcja szkolenia? Bo jak rozumiem akcje w grze wykonuje się naprzemiennie po jednej?
Edit: Ok chyba już rozumiem mogę przeszkolić o kilka poziomów ale fizycznie muszę mieć już na plazy kartę podstawową? Tak? :)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: Jelithe »

vinnichi pisze:Pewnie pytam o jakąś oczywistość ale narazie poznaje zasady bez gry tylko z instrukcją i nie bardzo kojarzę jak wygląda akcja kiedy brakuje już jakiegoś pracownika ale możemy wziąć jego odpowiednik z wyższego poziomu jeśli od razu go szkolimy. Czyli w ciągu jednej akcji wykonujemy rekrutację i szkolenie? Czy po prostu jest to jedna akcja szkolenia? Bo jak rozumiem akcje w grze wykonuje się naprzemiennie po jednej?
Edit: Ok chyba już rozumiem mogę przeszkolić o kilka poziomów ale fizycznie muszę mieć już na plazy kartę podstawową? Tak? :)
Możesz od razu zatrudnić i wyszkolić o ile masz w pracy jednocześnie rekrutera i szkoleniowca. Oznacza to, że robisz taką akcję-kombo z dwóch akcji. Wtedy w zasobach nie musi leżeć karta pośrednia.

Akcje wykonuje się zgodnie z kolejnością podaną w instrukcji, czyli najpierw wszyscy rekrutują (zaczynając od gracza pierwszego na torze kolejności), potem wszyscy po kolei szkolą, itd.

O kilka poziomów może szkolić tylko coach i guru. Nie możesz użyć np. dwóch szkoleniowców na jednej karcie i przeszkolić ją o dwa poziomy. I tak, możesz szkolić tylko karty, które są na plaży.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: vinnichi »

Aaaha to w ten sposób działa :) tak to jest poznawać zasady na sucho dziękuję za wyjaśnienie.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
saltamontes
Posty: 60
Rejestracja: 28 lut 2012, 14:04

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: saltamontes »

Mam pytanie dotyczące fazy 4: Dinnertime. Wiadomo, że sieć, która ma obsłużyć dany dom musi móc dostarczyć wszystkie napoje i jedzenie, na jakie ten dom zgłasza zapotrzebowanie. Ale w instrukcji jest jeszcze takie zdanie: The chain which is chosen by the inhabitants must serve the food and drinks.
Jak to interpretujecie? Czy oznacza to, że sieć, by w ogóle myśleć o dostarczaniu żywności, musi mieć w swojej ofercie zarówno jakiś napój, jak i jedzenie? Na przykład dom, który zgłasza zapotrzebowanie tylko na pizzę i burgery może być obsłużony przez sieć, która i pizzę i burgera ma, ale nie produkuje akurat żadnego napoju?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: yosz »

Chodzi o to, że właściciel nie ma wyboru i jeżeli ma wszystkie produkty których chcą ludzie, to musi im je sprzedać.

Często są takie sytuacje, że czaisz się na np. obsłużenie domu nr 15, który ma ogród i który chce 2 burgery, colę i pizzę. Ale niestety wcześniej jest dom nr 9 który chce po prostu colę. Przychodzą do Ciebie, kupują Twoją ostatnią colę i musisz im ją sprzedać, chociaż przez to zabraknie Ci na obsłużenie mieszkańców domu nr 15.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
saltamontes
Posty: 60
Rejestracja: 28 lut 2012, 14:04

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: saltamontes »

Faktycznie, to tak trzeba rozumieć. Wielkie dzięki za odpowiedź, jakoś w pierwszej rozpoznawczej rozgrywce nie wiedziałam jak to ugryźć i się zagalopowałam w interpretacji. Dzięki! :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: tomb »

Jelithe pisze:Możesz od razu zatrudnić i wyszkolić o ile masz w pracy jednocześnie rekrutera i szkoleniowca. Oznacza to, że robisz taką akcję-kombo z dwóch akcji. Wtedy w zasobach nie musi leżeć karta pośrednia.

Akcje wykonuje się zgodnie z kolejnością podaną w instrukcji, czyli najpierw wszyscy rekrutują (zaczynając od gracza pierwszego na torze kolejności), potem wszyscy po kolei szkolą, itd.
Pierwszy gracz wykonuje od razu wszystkie swoje akcje (w podanej w instrukcji kolejności: zatrudnia, szkoli, rozpoczyna komapanie itd.), potem drugi gracz wykonuje wszystkie swoje akcje.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: tomb »

Czy mogę zdobyć kamień milowy "First to hire 3 person in 1 turn", jeśli zatrudniłem 3 osoby, ale jedną z nich była karta niedostępna, którą od razu wyszkoliłem do wyższego poziomu?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: adikom5777 »

Ten kamień milowy zdobędziesz jak odpalisz w jednej rundzie 3x akcję zatrudniania. Nie ma znaczenia, że zaraz potem, ta zatrudniona osoba zostanie przeszkolona trenerem.

edit1: i najpierw zatrudniasz, a potem szkolisz. Kolejność wykonywania akcji ma znaczenie.
edit2: nie możesz zatrudnić osób, których stos kart się wyczerpał.
Ostatnio zmieniony 08 sty 2017, 11:30 przez adikom5777, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: tomb »

Dzięki, nie byliśmy pewni, czy "lotne" zatrudnienie też się liczy.

Swoją drogą - gra wydaje się mieć proste zasady, ale pytań na bgg padło sporo. Pamiętam, że sam nie byłem pewien kilku spraw np. interpretacji wejścia do restauracji i związanego z tym zasięgu.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: adikom5777 »

Cieszę się, że mogłem pomóc. Sporo pytań (90%) na bgg wynika z nieznajomości instrukcji, która jest napisana naprawdę dobrze. Ale ja za pierwszym/drugim razem też miałem pytania, potem czytało się jeszcze raz instrukcję i wszystkie odpowiedzi się znajdowały :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: tomb »

adikom5777 pisze:edit2: nie możesz zatrudnić osób, których stos kart się wyczerpał. Więc nie możesz zatrudniać kart niedostępnych i od razu ich szkolić.
Przepraszam, ale dopiero teraz zobaczyłem ten dopisek. Tu się chyba trochę rozjeżdżamy - zasady mówią, że nie można zatrudnić pracownika, którego karta jest niedostępna, chyba że od razu szkoli się go na następny poziom (czyli wykonuje kombo z dwóch kart: zatrudnij + przeszkol). Dopiero karta finalnego pracownika musi być dostępna.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: adikom5777 »

Tak, masz rację. Jeśli stos jest wyczerpany, ale możesz od razu przeszkolić pracownika, to możesz tak zatrudnić. Ale jest to wyjątek od reguły.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 967
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: krecilapka »

Mam pytanie a propos cen w sieci i odległości, bo jest to nie do końca jednoznaczne dla mnie po przeczytaniu zasad.
Czy odległość ma wpływ na finalną cenę produktu?
Rozumiem, że klienci pójdą jeść tam gdzie cena + odległość będzie najniższa.
Czyli dwa lokale bez żadnych bonusów: jeden oddalony o 1, drugi o 2 kafle. Klienci pójdą do tego oddalonego o 1. I zapłacą po 10$ za towar? Nie odejmują sobie już przy wypłacaniu kasy za sprzedaż np. -1 "za drogę". Bo ta wartość była ważna tylko przy ocenie atrakcyjności lokalu który wybiorą konsuenci.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: warlock »

Odległość nie wpływa na cenę, modyfikuje tylko "współczynnik atrakcyjności" (czyli cena + odległość) :).
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 967
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: krecilapka »

Dziękuję za rozwijanie wątpliwości

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 967
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: krecilapka »

Jeszcze jedno: jeśli mam kartę luxury manager w pracy i podbija mi on cenę o 10 $, to cena ta jest również brana przy ocenie atrakcyjności lokalu prawda?
Przykład:
Lokal gracz A ma kartę luxury manager (cena +10$), jest oddalony o 1 kafel od domu.
Lokal gracza B nie ma żadnych bonusów, jest oddalony o 2 kafle od domu.

Konsumenci pójdą do gracza B ponieważ ocena atrakcyjności lokalu to 10$+2 za kafle = 12$ za towar. W stosunku do gracza A który ma cenę 10+10 za luxury + 1 za kafel = 21 $ za towar.
Zgadza się?
Czechu86
Posty: 26
Rejestracja: 04 cze 2015, 17:35
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: Czechu86 »

Zgadza się


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: warlock »

A to i ja podpytam o jedną rzecz, bo szczerze mówiąc od zawsze mnie to nurtowało ;):

"Restaurants must be placed so that their entrance borders on a square with a road."

Czy obie ścianki wejścia muszą być przyległe do dróg, czy wystarczy, że tylko jedna z nich jest przyległa? Grałem tak, że obie muszą, ale nie wiem czy słusznie ;).
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: tomb »

O ile pamiętam to wyjście nie musi przylegać obiema krawędziami do drogi.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: warlock »

Moje rozumowanie było takie:

Najpierw wycinek z Regional Managera:
"Regional manager: A regional manager may place a restaurant anywhere on the board, provided the entrance connects to a road."

A wcześniej w instrukcji jest napisane:
"Restaurant: Each player has three restaurants available. Each restaurant is 2x2 squares big. One of these squares is marked as its entrance by the doors in the corner.

A zatem wejście składa się z 2 drzwi. Zasada, którą przytoczyłem w poprzednim poście mówi: "Restaurants must be placed so that their entrance borders on a square with a road." Stąd też wywnioskowałem, że całe wejście musi przylegać (bo nie napisali "one of the entrance doors"). Ale mogę się mylić (i prawdopodobnie się mylę) ;).
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: tomb »

Na BGG jest dokument FAQ (półoficjalny, część odpowiedzi udzielił autor), w którym są przykładowe sytuacje na mapie. Dotyczą różnych kwestii, ale można na nich zobaczyć, że wejścia restauracyjne nie zawsze obiema krawędziami przylegają do dróg. Bezpośrednio ta kwestia nie jest poruszana, zatem przyjmuję, że można postawić minimum jedną krawędzią przy drodze.
Edycja: jest tam pytanie o legalnie postawioną restaurację, która przylega jedną krawędzią wejścia do drogi i autor odpowiada, że wszystko jest dobrze.

Przy okazji - mi FAQ rozjaśnił zasadę liczenia odległości, którą początkowo źle zinterpretowałem.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ODPOWIEDZ