Gallerist - Vital Lacerda

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Gallerist - Vital Lacerda

Post autor: Pan_K »

Po ostatniej partii naszła mnie pewna wątpliwość. Taka sytuacja: mój pionek galerzysty (ale nie pracownika) zostaje wyrzucony i ostatecznie trafia do domu (czyli do własnej galerii). Rozumiem, że mogę w swojej kolejce wykonać dowolną akcję - także w tej lokalizacji, z której zostałem wyrzucony? Dawałoby to możliwość wykonania tej samej akcji trzy razy z rzędu.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3349
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1997 times

Re: Gallerist - Vital Lacerda

Post autor: Ardel12 »

Pan_K pisze:Po ostatniej partii naszła mnie pewna wątpliwość. Taka sytuacja: mój pionek galerzysty (ale nie pracownika) zostaje wyrzucony i ostatecznie trafia do domu (czyli do własnej galerii). Rozumiem, że mogę w swojej kolejce wykonać dowolną akcję - także w tej lokalizacji, z której zostałem wyrzucony? Dawałoby to możliwość wykonania tej samej akcji trzy razy z rzędu.
Instrukcji przed soba nie mam, ale był przypis, że nie można nie wykonac ruchu swoich galerzystą. W momencie, gdy jesteśmy wypchnięci to natychmiast po wykonaniu akcji wracamy do swojej galerii (lub desku w przypadku asystentów), więc ponownie możemy wejść na wcześniej okupowane pole.

Podsumowując - TAK.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Gallerist - Vital Lacerda

Post autor: Pan_K »

Dzięki za potwierdzenie moich przypuszczeń.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
cohlerc1
Posty: 315
Rejestracja: 11 wrz 2012, 07:30
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Gallerist - Vital Lacerda

Post autor: cohlerc1 »

Podłącze się z swoim pytaniem czy po wypchnięciu i wykonaniu akcji lokacji płacąc "wpływami" można wykonać executive action jak po "normalnej" akcji lokacji?
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Gallerist - Vital Lacerda

Post autor: Pan_K »

cohlerc1 pisze:Podłącze się z swoim pytaniem czy po wypchnięciu i wykonaniu akcji lokacji płacąc "wpływami" można wykonać executive action jak po "normalnej" akcji lokacji?
Nie mam pod ręką, ale z tego, co pamiętam - a jestem tego na 99% pewien - instrukcja mówi, że jako akcję wyrzucenia (kick-out action) możesz zrobić ALBO akcję lokacji (za punkty wpływu), ALBO jedną z akcji kierowniczych (executive action).
Odpowiedź na Twoje pytanie brzmiałaby zatem: nie, nie można zrobić executive action po akcji lokacji w ramach akcji wyrzucenia, jak przy normalnej akcji w lokacji w swojej turze.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Gallerist - Vital Lacerda

Post autor: hutriel »

Czy może mi ktoś podpowiedzieć co oznaczają te trzy symbole powyżej toru Endgame Scoring. Wygląda to jak punktowanie za odwiedzających ale prawdę mówiąc nie kojarzę aby takie punktowanie było wspomniane w instrukcji.

I tak dla pewności - wykonując akcję Lokacji podczas Kicked-Out Action wybieramy jedną z dwóch akcji z lokacji z której właśnie zostaliśmy wykopani, tak?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4031
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Gallerist - Vital Lacerda

Post autor: AkitaInu »

hutriel pisze:Czy może mi ktoś podpowiedzieć co oznaczają te trzy symbole powyżej toru Endgame Scoring. Wygląda to jak punktowanie za odwiedzających ale prawdę mówiąc nie kojarzę aby takie punktowanie było wspomniane w instrukcji.

I tak dla pewności - wykonując akcję Lokacji podczas Kicked-Out Action wybieramy jedną z dwóch akcji z lokacji z której właśnie zostaliśmy wykopani, tak?
Symbole powyżej toru end game scoring to tylko przypomnienie ile są warci visitors kiedy są u Ciebie w galerii :)

Co do kick-out action robisz albo jedną z dwóch akcji z lokacji gdzie Cie wykopali albo executive action.
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Gallerist - Vital Lacerda

Post autor: hutriel »

AkitaInu pisze:Symbole powyżej toru end game scoring to tylko przypomnienie ile są warci visitors kiedy są u Ciebie w galerii :)

Co do kick-out action robisz albo jedną z dwóch akcji z lokacji gdzie Cie wykopali albo executive action.
Faktycznie wartości się zgadzają. Trochę to mylące - szczególnie w tym miejscu na planszy. Dzięki za rozwianie wątpliwości.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Gallerist - Vital Lacerda

Post autor: ChlastBatem »

Mam pytanie odnośnie początku gry. Gdy rozstawimy kafelki bonusu na 4 lokacje to każdy z graczy bierze swój pion i zajmuje jedną z lokacji aby wziąć dany bonus. Pytanie brzmi czy wtedy wykonuje jedną z tych dwóch akcji tam gdzie stanął czy nie? Bo instrukcja bardziej sugeruje (w zasadzie nic nie mówi więc tak zakładam), że te pole będzie naszym początkowym do ruchu czyli akcji nie przeprowadzam, a jedynie mam ograniczone możliwości na pierwszy ruch bo wybieram jedną lokację z trzech (na czwartej właśnie stoi mój pion).

Drugie pytanie to odnośnie takiej dziwnej sytuacji... co się dzieje jak mam wszystkie 4 biurka zajęte przez workerów i nagle dostaje kolejnego albo wraca mi z planszy głównej. Nie ma na niego miejsca więc wypada poza grę? Stracony worker?

Z góry dzięki za odpowiedzi!
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Gallerist - Vital Lacerda

Post autor: Pan_K »

ad 1. Nie wykonujesz akcji
ad 2. O ile pamiętam worker wypada z gry. Ale instrukcja mówi o tym wprost w którymś miejscu. Jak wrócę do domu, to sprawdzę.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Gallerist - Vital Lacerda

Post autor: dexete »

ChlastBatem pisze:
Drugie pytanie to odnośnie takiej dziwnej sytuacji... co się dzieje jak mam wszystkie 4 biurka zajęte przez workerów i nagle dostaje kolejnego albo wraca mi z planszy głównej. Nie ma na niego miejsca więc wypada poza grę? Stracony worker?

Z góry dzięki za odpowiedzi!
Jeśli ktoś wykopuje Twojego pomocnika a nie masz dla niego biurka to odpada z gry.

Jeśli sam wykopujesz swojego pomocnika a nie masz dla niego biurka to masz dwie możliwości:
1) odłożyć go do pudełka po wykopaniu lub
2) przed wykopaniem przestawić go do lokacji, którą właśnie opuściłeś (unikasz straty pomocnika).

Jeśli natomiast masz pomocnika ustawionego na karcie z bonusem a nie masz miejsca przy biurko to odpada on z gry.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Gallerist - Vital Lacerda

Post autor: detrytusek »

Potwierdzam.

@Chlastbatem Ściągnij sobie FAQ tam jest dokładnie to o co pytasz.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Gallerist - Vital Lacerda

Post autor: Pan_K »

Pan_K pisze: ad 2. O ile pamiętam worker wypada z gry. Ale instrukcja mówi o tym wprost w którymś miejscu. Jak wrócę do domu, to sprawdzę.
Strona 6. lewy dolny róg: "Going Home".
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Gallerist - Vital Lacerda

Post autor: Pan_K »

Taka sytuacja:

ostatnio wyciągnąłem Gallerista po dłuższej przerwie do gry solo. Pomysł był taki sobie, bo byłem już potwornie zmęczony wieczorem i grałem tak kiepsko, że aż...

...zawiesiłem mechanikę... :shock: :roll:

Wylądowałem w pewnym momencie w lokacji Biuro Sprzedaży, gdzie wziąłem kontrakt i... nie miałem jak wykonać kolejnej akcji. Zasady mówią, że MUSZĘ się przenieść do innej lokacji, gdzie MUSZĘ wykonać jedną z możliwych akcji głównych. Otóż: miałem wyzerowany tor wpływu, żadnej kasy i żadnego gościa w Lobby (Kuluarach). To ostatnie sprawiało, że nie mogłem wykonać akcji na Rynku Międzynarodowym. Brak pieniędzy wykluczał zakup dzieła sztuki w Koloni Artystów i nie mogłem odkryć nowego artysty, bo miałem już jednego odkrytego i nieskonsumowanego. Brak pieniędzy i wpływu uniemożliwiał wizytę w Centrum medialnym, bo ani nie mogłem zatrudnić pomocnika, ani zboostować sławy artysty. W praktyce jedynymi możliwymi akcjami w takiej sytuacji pozostają: wzięcie kontraktu lub sprzedaż dzieła sztuki. Tyle, że w tej lokacji właśnie stałem i musiałem się z niej ruszyć...

Co przeoczyłem? Czy można zawiesić grę Lacerdy? A jeśli tak, to czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Gallerist - Vital Lacerda

Post autor: detrytusek »

Z tego co pamiętam to autor gdzieś napisał, że jak się to komuś uda co nie jest proste to po prostu musi spasować
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Gallerist - Vital Lacerda

Post autor: Pan_K »

detrytusek pisze:Z tego co pamiętam to autor gdzieś napisał, że jak się to komuś uda co nie jest proste to po prostu musi spasować
Ale że w sensie, że czeka się do momentu, aż ktoś nie wykopie cię z lokacji? Hmmm, to miałoby sens...
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Gallerist - Vital Lacerda

Post autor: detrytusek »

Pan_K pisze:
detrytusek pisze:Z tego co pamiętam to autor gdzieś napisał, że jak się to komuś uda co nie jest proste to po prostu musi spasować
Ale że w sensie, że czeka się do momentu, aż ktoś nie wykopie cię z lokacji? Hmmm, to miałoby sens...
Tak...ogólnie, aż do momentu kiedy będziesz mógł coś zrobić. Tyle, że teraz oczywiście nie mogę tego znaleźć.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
MalkolmR
Posty: 45
Rejestracja: 14 sty 2016, 20:48

Re: Gallerist - Vital Lacerda

Post autor: MalkolmR »

Mam kilka pytań(opieram się na przetłumaczonej instrukcji dostępnej na bgg). Na końcu instrukcji jest opis kafli reputacji, czy można jakoś używać tych kafli w trakcie trwania gry, czy liczone są one tylko przy zakończeniu? Ponieważ nigdzie nie mogę tego znaleźć a jest np. taki kafel (ostatni) który sugeruje że można- dostajesz 2 wpływu i 4 pieniądze za każde arcydzieło które wystawiasz. Po co komu wpływ na koniec gry kiedy liczą się pieniądze?

Czy warto gromadzić obrazy w galerii, czy są jakieś korzyści z posiadania np. większej niż dwa obrazy w swojej galerii?

Na planszy, dokładnie nad galerią fioletowego jest tor punktacji końca gry, nigdzie nie mogę znaleźć opisu tego toru- jak go używać?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Gallerist - Vital Lacerda

Post autor: detrytusek »

MalkolmR pisze:Mam kilka pytań(opieram się na przetłumaczonej instrukcji dostępnej na bgg). Na końcu instrukcji jest opis kafli reputacji, czy można jakoś używać tych kafli w trakcie trwania gry, czy liczone są one tylko przy zakończeniu? Ponieważ nigdzie nie mogę tego znaleźć a jest np. taki kafel (ostatni) który sugeruje że można- dostajesz 2 wpływu i 4 pieniądze za każde arcydzieło które wystawiasz. Po co komu wpływ na koniec gry kiedy liczą się pieniądze?

Czy warto gromadzić obrazy w galerii, czy są jakieś korzyści z posiadania np. większej niż dwa obrazy w swojej galerii?

Na planszy, dokładnie nad galerią fioletowego jest tor punktacji końca gry, nigdzie nie mogę znaleźć opisu tego toru- jak go używać?
1. Nie możesz - Na koniec gry im więcej masz tych puntów reputacji tym więcej kasy dostaniesz
2. Strategie są różne i możesz gromadzić dzieła albo szybko upłynniać. I to i to dobre
3. To jest przecież endgame scoring w formie graficznej - strona 15 ang. instrukcji
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Gallerist - Vital Lacerda

Post autor: kmd7 »

Mam pytanie dotyczące kafli Celebrytów. Wg instrukcji ma ich być 8, natomiast w moim egzemplarzu jest ich 5 (z gwiazdkami). Są też trzy kafle (czerwone/niebieskie) używane (wg instrukcji str. 10 na dole) do oznaczenia dzieł sztuki stworzonych przez Artystę. Mam używany egzemplarz gry, ale myślę, że od zaufanego właściciela.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Gallerist - Vital Lacerda

Post autor: detrytusek »

kmd7 pisze:Mam pytanie dotyczące kafli Celebrytów. Wg instrukcji ma ich być 8, natomiast w moim egzemplarzu jest ich 5 (z gwiazdkami). Są też trzy kafle (czerwone/niebieskie) używane (wg instrukcji str. 10 na dole) do oznaczenia dzieł sztuki stworzonych przez Artystę. Mam używany egzemplarz gry, ale myślę, że od zaufanego właściciela.
Ma być ich 8. Jeśli masz 5 to Ci brakuje. Te 3 o których piszesz służą do czego innego (właściwie to ja ich nie używam bo to dla purystów).
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
buhaj
Posty: 1043
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 510 times

Re: Gallerist - Vital Lacerda

Post autor: buhaj »

Ja też mam w swoim egzemplarzu 5 + 3
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Gallerist - Vital Lacerda

Post autor: Pan_K »

Nie mam już swojego egzemplarza i nie pamiętam dokładnie, ale było coś na rzeczy: w wydrukowanej instrukcji było więcej komponentów niż faktycznie, bo w trakcie produkcji wydawca uznał, że nie trzeba tyle. Poszukajcie na BGG. Wydaje mi się, że 5+3 jest OK.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Gallerist - Vital Lacerda

Post autor: kmd7 »

@detrytusek, zwróciłem jeszcze uwagę, że Planszostrefa w opisie gry wymienia 6 kafelków Celebrytów (w opisie komponentów na Kicku też 6 szt.), więc jak to w końcu jest z tą ósemką? Czy jest gdzieś możliwość zdobycia brakujących kafli? W ostateczności mógłbym oddać grę, ale nie chciałbym tego robić. Z drugiej strony chciałbym jednak mieć kompletną grę.
Edit: @Pan_K - spróbuję z BGG.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Gallerist - Vital Lacerda

Post autor: Pan_K »

Dobrze pamiętałem:
https://boardgamegeek.com/thread/145135 ... 8-rulebook
Vital Lacerda pisze:It's an incorrection on the rulebook.
The change from 8 celebrity tiles to 5 plus 3 new ones, to be use when you have 2 works of art of the same type from diferent artists, was a late change for thematic proposes, and unfortunately when I spotted it was to late to change in the rulebook.

You and everybody else have the right number of tiles.
5+3 jest OK
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
ODPOWIEDZ