Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja) - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: seki »

TV3 pisze: 27 gru 2019, 10:00 Hej.
Bardziej dla potwierdzenia, niż rozterka...

- Żółta karta, mówiąca np "możesz zbudować etap cudu płacąc 5 kamlotów mniej"... czy jakoś tak
plus posiadanie
- Niebieskiej karty Architektura, która (o ile pamiętam) pozwala zbudować do 3 etapów Cudu w jednej akcji.

No i jakiś Cud, do którego zbudowania jest potrzebne powiedzmy 5/6/5 kamlotów.


Czy zagrywając wspomnianą żółtą kartę (jedna akcja), mogę zaprząc do działania (w tej jednej akcji) wspomnianą Architekturę i wykorzystać możliwość dobudowania pozostałych 2-ch etapów budowy Cudu?
Czyli - zagrywając żółtą, dokładam (w tym wypadku) 11 sztuk surowca i w jednej akcji mam całość postawioną?
Bo w wątpliwość podane zostało, że przy takim jak powyżej użyciu żółtej karty nie przysługuje prawo z karty niebieskiej... Co wg mnie jest bzdurą.
W zasadach nie ma nic o wyłączeniu działania kart w zależności od przypadku użycia, w związku z tym moim zdaniem masz tu słuszność. Zagrał bym 11 kamieni w 1 akcji i zbudował wszystkie etapy cudu. Nie daje jednak mojej wykładni 100% zaufania bo jest to rzeczywiście przypadek specjalny, który wymaga interpretacji czy polecenie "zbuduj etap cudu" nie jest sprzeczny z możliwością zbudowania kilku etapów na raz. Moim zdaniem nie jest gdyż wydaje mi się, że zamiarem autora było tu jedynie wskazanie tego rabatu 5 kamieni mniej.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: TV3 »

seki pisze: 27 gru 2019, 10:12 wydaje mi się, że zamiarem autora było tu jedynie wskazanie tego rabatu 5 kamieni mniej.
Tym samym tokiem rozumowania podążałem.
Arius
Posty: 1410
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 294 times
Been thanked: 159 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: Arius »

Zagranie żółtej karty to osobna akcja.
Nie da się tego połączyć z budowaniem na raz kilku poziomów cudu.
Jako akcję zagrywasz tą kartę i wykonujesz jej treść, czyli budujesz 1 poziom o x taniej.
100% pewności, zresztą tak to też jest w aplikacji zrobione.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: TV3 »

Czyli jednak nie miałem racji... Małżonka miała...

Jeszcze do głowy wpadła mi jedna wątpliwość.
Kolonizacja.
Licytując kolonię, pulę punktów militarnych, którą możemy "wyłożyć" stanowią:
- jednostki wojskowe (ich siła)
- czarne militarne karty na ręku z bonusowymi stateczkami
- bonusowe stateczki na wyłożonych kartach (na niebieskiej Kartografii na przykład)

Czy do tej puli, na której opieram się licytując doliczam także:
a) siłę armii, którą posiadam
b) bonusy do siły jednostek wynikające z Cudu bądź Lidera (np Wielki mur dodaje, o ile mnie pamięc nie myli, +1 do siły jednostki; czy w takim wypadku podstawowego wojownika liczę jako "1" czy jako"2" siły?)
?
Arius
Posty: 1410
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 294 times
Been thanked: 159 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: Arius »

Taktyka armii jest liczona. Mur nie. Mur działa bonusem bezpośrednio na Twoją siłę. Nie siłę jednostek.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: TV3 »

Dzięki.
Pepek90
Posty: 6
Rejestracja: 29 gru 2014, 13:19
Has thanked: 2 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: Pepek90 »

Witam.

Mam pytanie techniczne o działanie tych kart oraz odnośnie gry przedstawionej na zdjęciu:
1. Karta "historyczne terytorium" pozwala mi na przesunięcie żetonu buźki o 2 pola oraz daje mi jednorazowo +11 punktów kultury(górny pasek) i przesuwam znacznik na torze punktacji, a nie na torze produkcji punktów kultury (ten dolny pasek)?
2. Karta Bogate terytorium daje mi 5 niebieskich kostek. Czy są one brane są z pudełka i dokładane do mojego "niebieskiego banku" czy też mogę 5 niebieskich kostek dowolnie przydzielić (na zboże lub kamienie) z mojego banku ??
Oraz: czy te 9 kamieni, które otrzymuję to w formie "wirtualnej" i mogę je dowolnie rozdysponować np. zbudować 2 etapy cudu za 3 + 3, a pozostałe 3 wydać na wybudowanie budynku ? Czy jeżeli nie wydam całej puli 9 kamieni to otrzymuję w jakiejś postaci resztę na następną turę czy mogę je wykorzystać tylko w obecnej turze ?
3. Pytanie ogólne: Jak rozpoznać kiedy otrzymuje jednorazowe punkty (górny pasek) np.technologii, a kiedy otrzymuję możliwość przesunięcia na pasku (dolny) wzrostu punktów technologii ? Z opisu kart jeszcze czasem można się połapać ale gdy są tylko symbole i cyferki to na co zwracać uwagę? Czy cyfra jest po lewej / prawej od symbolu?
4. Jeśli mam ustrój początkowy TYRANIA i wybudowany budynek podstawowy świątynia oraz kino. Czy do świątyni mogę przydzielić 2 pracowników ORAZ do kina 2 pracowników ?? (są to 2 różne znaczki w prawym górnym rogu bo kino zalicza się do teatrów).
2. Czy karty militarne liczą się do limitu kart trzymanych na ręku łącznego ? Wiem że kart militarnych mogę mieć w ręce tyle ile wynosi moja aktualna liczba zgodna z ustrojem i ewent.bonusami, ale ile mogę mieć kart pozostałych / ogólnych ?

Obrazek
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 950
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 358 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: yrq »

Pepek90 pisze: 20 sty 2020, 17:21 Witam.

Mam pytanie techniczne o działanie tych kart oraz odnośnie gry przedstawionej na zdjęciu:
1. Karta "historyczne terytorium" pozwala mi na przesunięcie żetonu buźki o 2 pola oraz daje mi jednorazowo +11 punktów kultury(górny pasek) i przesuwam znacznik na torze punktacji, a nie na torze produkcji punktów kultury (ten dolny pasek)?
2. Karta Bogate terytorium daje mi 5 niebieskich kostek. Czy są one brane są z pudełka i dokładane do mojego "niebieskiego banku" czy też mogę 5 niebieskich kostek dowolnie przydzielić (na zboże lub kamienie) z mojego banku ??
Oraz: czy te 9 kamieni, które otrzymuję to w formie "wirtualnej" i mogę je dowolnie rozdysponować np. zbudować 2 etapy cudu za 3 + 3, a pozostałe 3 wydać na wybudowanie budynku ? Czy jeżeli nie wydam całej puli 9 kamieni to otrzymuję w jakiejś postaci resztę na następną turę czy mogę je wykorzystać tylko w obecnej turze ?
3. Pytanie ogólne: Jak rozpoznać kiedy otrzymuje jednorazowe punkty (górny pasek) np.technologii, a kiedy otrzymuję możliwość przesunięcia na pasku (dolny) wzrostu punktów technologii ? Z opisu kart jeszcze czasem można się połapać ale gdy są tylko symbole i cyferki to na co zwracać uwagę? Czy cyfra jest po lewej / prawej od symbolu?
4. Jeśli mam ustrój początkowy TYRANIA i wybudowany budynek podstawowy świątynia oraz kino. Czy do świątyni mogę przydzielić 2 pracowników ORAZ do kina 2 pracowników ?? (są to 2 różne znaczki w prawym górnym rogu bo kino zalicza się do teatrów).
2. Czy karty militarne liczą się do limitu kart trzymanych na ręku łącznego ? Wiem że kart militarnych mogę mieć w ręce tyle ile wynosi moja aktualna liczba zgodna z ustrojem i ewent.bonusami, ale ile mogę mieć kart pozostałych / ogólnych ?

Obrazek
1. to jednorazowe punkty kultury, nie produkcja
2. kostki lądują w banku. Te 9 surowców nie jest wirtualnych, tylko musisz je rozmieścić na swoich kopalniach. Wydajesz je i przechowujesz potem jak normalne.
3. kontekst karty: budynki, technologie dają produkcję. Z wydarzeń i kolonii jednorazowo.
4. generalnie tak, limit obowiązuje na rodzaj budynku
2. nie ma limitu wspolnego, limity kart obydwu typów rozpatruje się osobno (np. 4 i 2 dla tyranii).
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: kmd7 »

Ad. 4 - natomiast jeśli rozbudujesz dany ciąg technologii, czyli np. na Religii położysz Teologię, to limit dotyczy budynków w CAŁYM ciągu technologicznym.
Tirith
Posty: 115
Rejestracja: 09 sty 2020, 10:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: Tirith »

Czy ktoś mi wyjaśni jak działa karta POLITYKA SILNEJ RĘKI

Najsilniejsza cywilizacja dobiera 5 kart militarnych, najsłabsza odrzuca 3 karty militarne. W erze końca gry, zamiast dobierania kart, zyskuje się bądź traci analogiczną liczbę [kultura].
Dokładnie chodzi mi o tę drugą część.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: seki »

Tirith pisze: 23 sty 2020, 23:22 Czy ktoś mi wyjaśni jak działa karta POLITYKA SILNEJ RĘKI

Najsilniejsza cywilizacja dobiera 5 kart militarnych, najsłabsza odrzuca 3 karty militarne. W erze końca gry, zamiast dobierania kart, zyskuje się bądź traci analogiczną liczbę [kultura].
Dokładnie chodzi mi o tę drugą część.
Era końcowa jest wtedy gdy skończyła się talia kart cywilnych i odkrywacie i rozpatrujecie wszystkie zagrane w ukryciu karty polityczne. Inaczej mówiąc jest to ostatni etap gry, gdy podliczacie punkty z kart politycznych. Wtedy zmienia się efekt tej karty. Efektem jest zmiana wartości kultury zamiast dobierania kart.
Tirith
Posty: 115
Rejestracja: 09 sty 2020, 10:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: Tirith »

Czyli trzymam tę kartą do końca i wtedy nie rozpatrujemy kart z 3 ery tylko za każdą dostaję lub tracę kulturę w zależności czy jestem najsilniejszy czy najsłabszy?
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 950
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 358 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: yrq »

Tirith pisze: 24 sty 2020, 09:05 Czyli trzymam tę kartą do końca i wtedy nie rozpratrujemy kart z 3 ery tylko za każdą dostaję pkt kultury w zależności od mojej siły?
Nie, to jest w sytuacji, gdy zagrałeś wydarzenie do stosu ale nie pojawiło się aż do zakończenia gry.
Wtedy rozpatruje się wszystkie wydarzenia, które zostały umieszczone w stosie. I jeśli jest tam ta karta to wpływa na punkty a nie na dobieranie kart.
Tirith
Posty: 115
Rejestracja: 09 sty 2020, 10:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: Tirith »

yrq pisze: 24 sty 2020, 09:09
Tirith pisze: 24 sty 2020, 09:05 Czyli trzymam tę kartą do końca i wtedy nie rozpratrujemy kart z 3 ery tylko za każdą dostaję pkt kultury w zależności od mojej siły?
Nie, to jest w sytuacji, gdy zagrałeś wydarzenie do stosu ale nie pojawiło się aż do zakończenia gry.
Wtedy rozpatruje się wszystkie wydarzenia, które zostały umieszczone w stosie. I jeśli jest tam ta karta to wpływa na punkty a nie na dobieranie kart.
Ooo teraz rozumiem. Dzięki wielkie
Arius
Posty: 1410
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 294 times
Been thanked: 159 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: Arius »

Tirith pisze: 23 sty 2020, 23:22 Czy ktoś mi wyjaśni jak działa karta POLITYKA SILNEJ RĘKI

Najsilniejsza cywilizacja dobiera 5 kart militarnych, najsłabsza odrzuca 3 karty militarne. W erze końca gry, zamiast dobierania kart, zyskuje się bądź traci analogiczną liczbę [kultura].
Dokładnie chodzi mi o tę drugą część.
Era końca gry, to "czwarta" era, wtedy kiedy już nie ma kart militarnych do dobrania. W tej erze jak wyjdzie iconoclasm to zrzuci ze stołu liderów III ery.
Ta karta musi zostać wylosowana z talii, jak każdy inny event z 2 ery. I jak wyjdzie w czwartej erze, to po prostu zamiast dobierać kart (bo już nie ma co dobierać) traci i zyskuje się kulturę.
Po zakończeniu gry punktują tylko i wyłącznie karty wpływów. Polityka silnej ręki nie.
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 165
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 70 times
Been thanked: 74 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: czarny kapelusz »

Sorki jeśli już było ale temat długi ;)
Przy Czyngis -Chan jest napisane, że w grze dwuosobowej "jedna z dwóch najsilniejszych" czytamy jako "najsilniejsza". A co z innymi kartami? np. Zimna Wojna czy inne takie??
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 855
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: Qrzy »

czarny kapelusz pisze: 25 kwie 2020, 23:04 Sorki jeśli już było ale temat długi ;)
Przy Czyngis -Chan jest napisane, że w grze dwuosobowej "jedna z dwóch najsilniejszych" czytamy jako "najsilniejsza". A co z innymi kartami? np. Zimna Wojna czy inne takie??
Instrukcja, strona 7, 'Rozpatrywanie wydarzeń' pisze: W grze dwuosobowej: zawsze gdy karta mówi o 2 cywilizacjach z największą
albo najmniejszą wartością w jakiejś kategorii, dotyczy tylko jednej z nich. Na
przykład „dwie najsilniejsze cywilizacje” powinno zostać wtedy odczytane
jako „najsilniejsza cywilizacja”.
;)
Arius
Posty: 1410
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 294 times
Been thanked: 159 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: Arius »

A najlepsze jest to, że jak się gra przeciwko Nostrdamusowi duecik (dodatek) to można jednocześnie najsilniejszą i najsłabszą cywilizacją.
Awatar użytkownika
Młody Junaku
Posty: 666
Rejestracja: 09 lut 2019, 18:23
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: Młody Junaku »

Mam pytanie odnośnie kolonizacji terytoriów.
Jeżeli wygram licytację podbijając do 5 przy takim układzie jak na obrazku poniżej to ile żółtych kostek muszę wysłać do skolonizawania tego terytorium? Czy tylko jedną z karty wojownika (bo jeden mam z karty bonusowej+3 z taktyki+1 wojownik), czy aż 3 (2 z karty wojownika i jedną z karty rycerzy). Generalnie chodzi mi o to czy taktyka sama w sobie też daję punkty do kolonizacji, czy daję dopiero jak się wyślę tam całą armię (nie chodzi mi o to czy daję punkty podczas samej licytacji, bo to wiadomo, że daję)? Jeżeli aż 3 to rozumiem, że czy licytowałbym do 5 czy do 8 to i tak tracę 3 żółte kostki, tak?
Proszę kumatych o odpowiedź.
Obrazek
Arius
Posty: 1410
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 294 times
Been thanked: 159 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: Arius »

Taktyka będzie się liczyć , jeśli wyślesz armię która ja definiuje.
Gdybyś wysłał 2 wojowników i rycerza, to by się to liczyło za 7. 2+1+1+3
Ale wysłanie rycerza to tylko 2. Dwóch wojowników też tylko 2.
Tak, czy byś licytował do 5 czy do 8, to trzy kostki idą się polemizować.

Dlatego czasem armię z mniejszej liczby jednostek przy koloniach są bardziej elastyczne. Ewentualnie zostawiasz sobie jeszcze jedna kosteczkę, która już nie tworzy armii, ale poleci po kolonie, a przy okazji nie rozbijesz sobie armii i nie stracisz bonusu.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: osa1908 »

Mam pytania do wydarzen 3 ery,wplyw rywalizacji kazda cywilizacja otrzymuje1 pkt za poziom kazdej posiadanej jednostki militarnej i aren,nie wiem jak to liczyc dokladnie, czy liczy sie kazdy zolty znacznik czy poziom karty? .Druga karta wplyw roznordnosci 2pkt za kazdy rodzaj wybudowanych jednostek i budynkow oraz wynalezionych specialnych technologi,to samo pytanie jak liczyc?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 855
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: Qrzy »

osa1908 pisze: 13 maja 2020, 11:53 wplyw rywalizacji kazda cywilizacja otrzymuje1 pkt za poziom kazdej posiadanej jednostki militarnej i aren,nie wiem jak to liczyc dokladnie, czy liczy sie kazdy zolty znacznik czy poziom karty?
Każdy znacznik mnożony jest przez poziom karty, na której się znajduje - sumujesz wtedy wszystkie te liczby i masz wynik. :)
Na przykład mamy:
- 2x czołgi => 2*3 = 6
- 1x rycerze => 1*1 = 1
- 1x wojownicy => 1*0 = 0
- 2x chleb i igrzyska => 2*1 = 2

suma: 9 <- tyle punktów dało nam to wydarzenie
osa1908 pisze: 13 maja 2020, 11:53 Druga karta wplyw roznordnosci 2pkt za kazdy rodzaj wybudowanych jednostek i budynkow oraz wynalezionych specialnych technologi,to samo pytanie jak liczyc?
Tu liczysz 2 pkt. za każdy rodzaj jednostek (samoloty, artyleria, kawaleria, piechota), każdy rodzaj wybudowanego (czyli ma co najmniej jeden żółty znacznik na dowolnym poziomie) budynku (farmy, kopalnie, każdy rodzaj budynków publicznych) i za każdą niebieską technologię.
Dla przykładu układ z instrukcji, ze strony 8, daje 20 punktów.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: osa1908 »

Gralismy wczoraj w 3 osoby i pojawilo sie pytanie,jesli pierwszy gracz zakonczy 3 epoke,rozumien ze tylko tury maja dwaj kolejni gracze i jest koniec gry?.Czyli jesli ja bylem drugim graczem posiadalem karte wojny nie moglem zagrac bo to byla ostatnia runda?kolejne pytanie wplyw populacji,czyli jesli posiadam np.14 robotnikow na kartach budunkow ,lub farm kopaln i kart wojskowych to dostaje 8pkt??
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 855
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: Qrzy »

osa1908 pisze: 15 maja 2020, 13:44 jesli pierwszy gracz zakonczy 3 epoke,rozumien ze tylko tury maja dwaj kolejni gracze i jest koniec gry?.Czyli jesli ja bylem drugim graczem posiadalem karte wojny nie moglem zagrac bo to byla ostatnia runda?
Nie i tak. :) Zauważ, że era kończy się na początku tury pierwszego gracza, więc każdy z graczy rozgrywa ostatnią turę. ;)
A co za tym idzie - nie możesz zagrać karty wojny.
osa1908 pisze: 15 maja 2020, 13:44 kolejne pytanie wplyw populacji,czyli jesli posiadam np.14 robotnikow na kartach budunkow ,lub farm kopaln i kart wojskowych to dostaje 8pkt??
Jeśli wszyscy są zadowoleni, to tak.
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: Bartoszeg02 »

Cześć! gramy w tej chwili i nasuwają nam się takie pytanka:
1) czy Żiżka może użyć farm do zdobywania wysp?
2) czy grając na 2 graczy nie powinny być 2 karty rozwinięcia farmy i kopalni?
3) Jak zbiera punkty zwyciestwa james watt? wskazuję np. kopalnie i jeżeli produkuję na etap 10 surowców to dostaje 10 vp?
ODPOWIEDZ