Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja) - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 484 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: yosz »

Rozmieniać można, niestety nie można "zamieniać na grubsze"
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 231
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: aaxxee »

Mam wątpliwości co do I.Newtona . Jego zdolność daje punkty nauki za każdy budynek na technologi czy tylko za jeden. Mam np dwa budynki laboratoriów na poziomie II dostaje 4 dodatkowe punkty czy tylko 2?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: GrzeL »

aaxxee pisze:Mam wątpliwości co do I.Newtona . Jego zdolność daje punkty nauki za każdy budynek na technologi czy tylko za jeden. Mam np dwa budynki laboratoriów na poziomie II dostaje 4 dodatkowe punkty czy tylko 2?
Pozdrawiam
Za jeden. 2.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: norkbes »

Wlasnie zakonczylem moja trzecia (ever) gre w CivTtA (3ed). Chyba juz mam (na razie dosyc powierzchowne) rozumienie zasad ale nie wiem, dlaczego nie uruchomila sie moja produkcja na koniec mojej tury konczacej ta gre. Zamiast tego jeden z graczy zrobil produkcje dwa razy w tej samej rundzie... Bug na boardgaming-online.com czy cos przeoczylem?

Przy okazji, czy ktos moglby mi powiedziec ile dostalbym punktow zagrywajac w ostatniej fazie politycznej Impact of Variety (moje przypuszczenie to: 3 pkt za zagranie zdarzenia + 6x2 pkt za Computers/B&C/Navi/Rockets/Cavalrymen/Swordsmen. Czy tak?
puciek2
Posty: 305
Rejestracja: 05 gru 2014, 14:38

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: puciek2 »

Nataniel pisze:Leżą :)
Ale czy aby zostają do końca gry ?
Nie wypadają gdy przeminie ich era + 2 ?
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: Valarus »

norkbes pisze:Wlasnie zakonczylem moja trzecia (ever) gre w CivTtA (3ed). Chyba juz mam (na razie dosyc powierzchowne) rozumienie zasad ale nie wiem, dlaczego nie uruchomila sie moja produkcja na koniec mojej tury konczacej ta gre. Zamiast tego jeden z graczy zrobil produkcje dwa razy w tej samej rundzie... Bug na boardgaming-online.com czy cos przeoczylem?

Przy okazji, czy ktos moglby mi powiedziec ile dostalbym punktow zagrywajac w ostatniej fazie politycznej Impact of Variety (moje przypuszczenie to: 3 pkt za zagranie zdarzenia + 6x2 pkt za Computers/B&C/Navi/Rockets/Cavalrymen/Swordsmen. Czy tak?
1. Bug, widziałem go już kilka razy. Niestety, stronce daleko do ideału.
2. 3 za zagranie i 7x2, religia też się liczy jako typ budynku.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: norkbes »

Valarus pisze:
norkbes pisze:Wlasnie zakonczylem moja trzecia (ever) gre w CivTtA (3ed). Chyba juz mam (na razie dosyc powierzchowne) rozumienie zasad ale nie wiem, dlaczego nie uruchomila sie moja produkcja na koniec mojej tury konczacej ta gre. Zamiast tego jeden z graczy zrobil produkcje dwa razy w tej samej rundzie... Bug na boardgaming-online.com czy cos przeoczylem?

Przy okazji, czy ktos moglby mi powiedziec ile dostalbym punktow zagrywajac w ostatniej fazie politycznej Impact of Variety (moje przypuszczenie to: 3 pkt za zagranie zdarzenia + 6x2 pkt za Computers/B&C/Navi/Rockets/Cavalrymen/Swordsmen. Czy tak?
1. Bug, widziałem go już kilka razy. Niestety, stronce daleko do ideału.
2. 3 za zagranie i 7x2, religia też się liczy jako typ budynku.
Bardzo dziekuje - zglosilem bug adminowi. BGO doskonale nie jest ale przynajmniej dla mnie swietnie sprawdzilo sie w roli poznawania regul gry. W przebiegu samej rozgrywki bledow w rachunkach/implementacji kart nie dostrzegam - a zliczanie koncowe poki co mozna sobie samemu poprawnie policzyc jak juz wiadomo, ze jest z tym problem. Szkoda, ze CGE/Rebel.pl nie wspieraja tego serwisu (przynajmniej oficjalnie) bo to wg mnie najlepszy sposob poznania tej gry i rozwijania umiejetnosci.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: GrzeL »

puciek2 pisze:
Nataniel pisze:Leżą :)
Ale czy aby zostają do końca gry ?
Nie wypadają gdy przeminie ich era + 2 ?
Tak.
Nie.
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 231
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: aaxxee »

Witam.
Karta Zbrojna interwencja. Zabieram przeciwnikowi do 7 pkt. kultury i dodaje sobie, czy tylko odbieram a mój wskaźnik się nie zmienia?

I właśnie pytanie ogólne ,jeśli karta mówi ze tylko coś zabieram np: Wojna o terytorium lub jak wyżej Zbrojna interwencja, to czy dodaje sobie jeśli kata o tym nie mówi.
Ostatnio zmieniony 03 lut 2016, 18:40 przez aaxxee, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: vinnichi »

Zabierasz, inaczej byłoby napisane przeciwnik traci. Tak my gramy le pewnie jeszcze się ktoś wypowie
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: GrzeL »

vinnichi pisze:Zabierasz, inaczej byłoby napisane przeciwnik traci. Tak my gramy le pewnie jeszcze się ktoś wypowie
Dokładnie.
von Klamke
Posty: 120
Rejestracja: 12 lut 2013, 00:03
Lokalizacja: Toruń

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: von Klamke »

Może banalne pytanie ale nie grałem wcześniej w żadną Cywilizację:
Czy w przypadku kart militarnych, które posiadają zarówno symbol korony, jak i symbol harfy można wybrać, czy w fazie politycznej chce się ją zagrać na stół czy wrzucić do przyszłych wydarzeń? Graliśmy, że można wybrać, ale na 100% nie jestem pewien.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: Nataniel »

Nie, nie można wybrać.

Symbol korony oznacza, ze kartę można zagrać w fazie politycznej. Jeżeli dodatkowo ma symbol harfy, to oznacza, że zagranie karty oznacza włożenie jej do stosu przyszłych wydarzeń.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
for2players
Posty: 852
Rejestracja: 06 sie 2013, 17:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: for2players »

Hej.
W czasie naszych rozgrywek pojawiło się kilka wątpliwości...

Era I.
1. Konflikt graniczny - "Najsłabsza cywilizacja traci 1 budynek ..." - Co oznacza słowo traci? Czy to jest równoznaczne ze zniszczeniem budynku? Czy wraca on do pudełka?
2. Udane zbiory/ Nowe złoża - Po co napisane jest "zignoruj konsumpcję i korupcje" ? Przecież konsumpcja i korupcja następuje w końcu tury, w fazie produkcji.
3. Barbarzyńcy/ Rządy terroru/ Zaraza - Co oznacza zmiejszenie populacji o 1? - czy to jest równoznaczne z pojęciem strata populacji ze skrótu gracza?
4. Podjazd - Czy otrzymanie jedzenia/surowców jest jednoznaczne z ich zyskaniem (pojęcie ze słownika pojęć)?
5. Nieszczelne granice - " Najsilniejsza cywilizacja zabiera najsłabszej 1 żółty znacznik z banku" - i co z nim robi ? :-) (odkłada do banku, na wolnych robotników, czy gdzie chce?) Co znaczy zabiera/ zabierz (pojęcie jest powtarzane na przykład na Wojnie o technologię, Wojna o kulturę, Agresja: zbrojna interwencja)?
6. Agresja: zniewolenie - "...Twoja cywilizacja produkuje 2 jedzenia oraz 2 surowce" - nie ma nic o korupcji/konsumpcji. To oznacza, że ją ignorujemy?
Era II.
7. Kreml - Co oznacza smutka buźka? Zakładam, że jednego niezadowolonego, wirtualnego robotnika?

Ogólnie w grze nie ma usystematyzowanych pojęć. W słowniczku jest zyskanie, a na kartach i w instrukcji otrzymanie. W związku z tym pojawiają się takie, a nie inne wątpliwości.
Znajdź nas na: NASZA STRONA, FACEBOOK
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: GrzeL »

for2players pisze:Hej.
W czasie naszych rozgrywek pojawiło się kilka wątpliwości...

Era I.
1. Konflikt graniczny - "Najsłabsza cywilizacja traci 1 budynek ..." - Co oznacza słowo traci? Czy to jest równoznaczne ze zniszczeniem budynku? Czy wraca on do pudełka?
2. Udane zbiory/ Nowe złoża - Po co napisane jest "zignoruj konsumpcję i korupcje" ? Przecież konsumpcja i korupcja następuje w końcu tury, w fazie produkcji.
3. Barbarzyńcy/ Rządy terroru/ Zaraza - Co oznacza zmiejszenie populacji o 1? - czy to jest równoznaczne z pojęciem strata populacji ze skrótu gracza?
4. Podjazd - Czy otrzymanie jedzenia/surowców jest jednoznaczne z ich zyskaniem (pojęcie ze słownika pojęć)?
5. Nieszczelne granice - " Najsilniejsza cywilizacja zabiera najsłabszej 1 żółty znacznik z banku" - i co z nim robi ? :-) (odkłada do banku, na wolnych robotników, czy gdzie chce?) Co znaczy zabiera/ zabierz (pojęcie jest powtarzane na przykład na Wojnie o technologię, Wojna o kulturę, Agresja: zbrojna interwencja)?
6. Agresja: zniewolenie - "...Twoja cywilizacja produkuje 2 jedzenia oraz 2 surowce" - nie ma nic o korupcji/konsumpcji. To oznacza, że ją ignorujemy?
Era II.
7. Kreml - Co oznacza smutka buźka? Zakładam, że jednego niezadowolonego, wirtualnego robotnika?

Ogólnie w grze nie ma usystematyzowanych pojęć. W słowniczku jest zyskanie, a na kartach i w instrukcji otrzymanie. W związku z tym pojawiają się takie, a nie inne wątpliwości.
Ad 1
Musi zniszczyć jeden budynków publicznych, farmę lub kopalnię.

Ad 2
Bo te karty aktywują produkcję surowców, dzięki temu nie ma wątpliwości, czy jest korupcja i konsumpcja.

Ad 3
Tak, wykonujesz stratę populacji.

Ad 4
Tak.

Ad 5
Umieszcza w swoim banku. Wzięcie od pokonanego gracza określonych profitów i umieszczenie ich w tym samym miejscu gdzie były do tej pory, tylko że u siebie.

Ad 6
W angielskiej wersji nie ma produkcji, tylko ww. dobra się zyskuje, więc nie ma korupcji i konsumpcji.

Ad 7
Posiadasz jedną smutną buźkę. Podczas podliczenia poziomu zadowolenia odejmuje jedną wesołą buźkę.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: vinnichi »

AD 1.
Czyli żółta kostka wraca jako wolny robotnik
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: GrzeL »

vinnichi pisze:AD 1.
Czyli żółta kostka wraca jako wolny robotnik
Tak.
Awatar użytkownika
for2players
Posty: 852
Rejestracja: 06 sie 2013, 17:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: for2players »

Dzięki.
Jeszcze ad. 2 Nowe złoża - czy to oznacza, że następuje konsumpcja jedzenia?
Znajdź nas na: NASZA STRONA, FACEBOOK
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: GrzeL »

for2players pisze:Dzięki.
Jeszcze ad. 2 Nowe złoża - czy to oznacza, że następuje konsumpcja jedzenia?
Nie, bo tylko kopalnie produkują.
wormsik
Posty: 6
Rejestracja: 26 lis 2010, 11:20

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: wormsik »

Witam.

1. Mogę zaoferować pakt kilku graczom (oczywiście każdy inny i w innej rundzie jako akcja polityczna) ?
Np. pakt X = gracz 1, pakt Y = gracz 2, pakt Z = gracz 3
2. Przy Agresji atakujący też może korzystać z kart bonusowych aby zwiększyć siłę ataku (górna część karty) ?
Bo do obrony można ją wykorzystać.

Pozdrawiam.
Bartek
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: GrzeL »

wormsik pisze:Witam.

1. Mogę zaoferować pakt kilku graczom (oczywiście każdy inny i w innej rundzie jako akcja polityczna) ?
Np. pakt X = gracz 1, pakt Y = gracz 2, pakt Z = gracz 3
2. Przy Agresji atakujący też może korzystać z kart bonusowych aby zwiększyć siłę ataku (górna część karty) ?
Bo do obrony można ją wykorzystać.

Pozdrawiam.
Bartek
Ad 1
Możesz, ale każdy nowy pakt, który zaproponujesz i zostanie przyjęty, będzie zastępował poprzednio zaproponowany przez ciebie pakt (obowiązujący do tej pory).

Ad 2
Nie, bo są to karty z bonusem do obrony.
wormsik
Posty: 6
Rejestracja: 26 lis 2010, 11:20

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: wormsik »

odnośnie paktu:

podręcznik - strona 22 - cyt:
"Możesz być stroną w więcej niż jednym pakcie, ale w swoim obszarze gry możesz posiadać tylko jeden pakt (który Ty zaoferowałeś). Jeżeli zaoferujesz nowy pakt i propozycja zostanie przyjęta, automatycznie odrzucasz poprzedni pakt znajdujący się w Twoim obszarze gry."

no i tu mi coś nie gra....

rozumiem że jeśli proponuję Tobie pakt i go przyjmiesz to leży on na moim obszarze gry. Więc już chyba nie mogę zawrzeć innych paktów.
wormsik
Posty: 6
Rejestracja: 26 lis 2010, 11:20

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: wormsik »

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie poziomu zadowolenia związanego z Michałem Aniołem i Bazyliką św.Piotra ale chciałem to omówić na podstawie zdjęcia. Czy jest możliwe na forum aby je wrzucić ?
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: kemotix »

wormsik pisze: rozumiem że jeśli proponuję Tobie pakt i go przyjmiesz to leży on na moim obszarze gry. Więc już chyba nie mogę zawrzeć innych paktów.
Możesz mieć więcej, ale inni gracze muszą Ci je zaproponować.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: GrzeL »

wormsik pisze:Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie poziomu zadowolenia związanego z Michałem Aniołem i Bazyliką św.Piotra ale chciałem to omówić na podstawie zdjęcia. Czy jest możliwe na forum aby je wrzucić ?
Wrzuć na zewnętrzny serwer albo po prostu opisz zaistniałą sytuację.
ODPOWIEDZ