La Granja - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

La Granja - zasady

Post autor: rastula »

Proste pytanie ;)

jedna dostawa towaru (osiołek) = możliwość transportu jednej sztuki dobra do celu?

(nie jednego rodzaju towaru (np 3 oliwek, albo 6 monet ) zgromadzonego w jednym "magazynie")
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: La Granja - zasady

Post autor: Veridiana »

Tak, jednej sztuki.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: La Granja - zasady

Post autor: rastula »

podziękował...:)
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: La Granja - zasady

Post autor: pezetto »

rastula pisze:Proste pytanie ;)
To chyba jednak nie jest takie oczywiste bo ja po przeczytaniu instrukcji też miałem wątpliwości. Na szczęście tylko to nie do końca było jasne, a cała reszta jest bardzo klarowna :wink:
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: La Granja - zasady

Post autor: rastula »

pezetto pisze:
rastula pisze:Proste pytanie ;)
To chyba jednak nie jest takie oczywiste bo ja po przeczytaniu instrukcji też miałem wątpliwości. Na szczęście tylko to nie do końca było jasne, a cała reszta jest bardzo klarowna :wink:


pytanie proste...tylko odpowiedzi w instrukcji brak ;)...i ilustracja może być nieco myląca - można ją odczytać że jedną akcją przesuwamy 2 plony (oczywiście jak zagrałem , to teraz widzę, że na pokazanym domu rzemieślnika jest miejsce na jeden plon tego typu)...no ale to mądry Polak po rozgrywce...

ale skoro już pytamy...

taką małą wątpliwość budzą we mnie też takie karty jak piwowar czy ogrodnik - pozwalają one przenosić określony plon (np zboże) do wielu magazynów ( np. oliwek czy winogron) - rozumiem, że ta akcja nie wymaga "osiołka" - chyba zresztą przenoszenie surowców z pól do magazynów nie jest "standardowo" dozwolone...
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: La Granja - zasady

Post autor: adikom5777 »

rozszerzenia można opłacać wszelakimi zasobami w tym punktami zwycięstwa oraz monetami. Tylko trzeba pamiętać, że mają to być zawsze różne zasoby
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: La Granja - zasady

Post autor: ramar »

W instrukcji na str.11 stoi, że zagranie karty jako rozszerzenie opłaca się zasobami (oliwka, zboże, winogrona i świnie), natomiast ikonografia prawym górnym rogu planszy podpowiada mi, że opłacać można towarami (zasoby+ srebro, pkt. zwycięstwa, zasoby przetworzone). Jest to błąd w instrukcji, czy po prostu mam za dużo wolnego czasu, że to mnie dręczy?

Edycja: angielska wersja instrukcji od Stronghold games mówi, że płacimy za rozszerzenia za pomocą "farm goods". "Farm goods" to wg tej instrukcji nasze "towary", tak więc instrukcja się myli, plansza gracza rzecze prawdę. :)

Edycja 2: czyli trzymając się terminologii z instrukcji możemy opłacać towarami, a nie zasobami.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: La Granja - zasady

Post autor: ChlastBatem »

1. Pytanie co do znaczników osłów: Jeśli znacznik przedstawia 3 osłów oraz (kreska) kapelusz to oznacza, że wybieram albo 3 dostawy albo 1 kapelusz czy to i to dostaje?

2. Karta Hodowca Jeleni nr 36 - kompletnie nie rozumiem funkcji pomocnika. Jedno srebro za każdą pustą stodołę... ale co to jest w grze stodoła, instrukcja mówi, że stodoła to 2 spichlerze i chlewik ale, które skoro spichlerzy jest o wiele więcej i czy chlewik na planszy czy tylko z rozszerzeń farmy. Ktoś jest pewien działania tej karty?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: La Granja - zasady

Post autor: rastula »

1. Dostajesz oba benefity w ilości pokazanej na kafelku.

2. A co piszą w dodatku o tej karcie?
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: La Granja - zasady

Post autor: ChlastBatem »

rastula pisze:1. Dostajesz oba benefity w ilości pokazanej na kafelku.

Graliśmy dobrze, ufff :)
rastula pisze:2. A co piszą w dodatku o tej karcie?
Masz na myśli dodatkową instrukcję z opisem kart? Jeśli tak to piszą to co właśnie już napisałem. Dla Ciebie działanie tej karty jest oczywiste? Jeśli tak to mnie oświeć :D
basickak
Posty: 214
Rejestracja: 09 lip 2015, 12:32
Lokalizacja: R-ce, D-ca
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: La Granja - zasady

Post autor: basickak »

ramar pisze:W instrukcji na str.11 stoi, że zagranie karty jako rozszerzenie opłaca się zasobami (oliwka, zboże, winogrona i świnie), natomiast ikonografia prawym górnym rogu planszy podpowiada mi, że opłacać można towarami (zasoby+ srebro, pkt. zwycięstwa, zasoby przetworzone). Jest to błąd w instrukcji, czy po prostu mam za dużo wolnego czasu, że to mnie dręczy?

Edycja: angielska wersja instrukcji od Stronghold games mówi, że płacimy za rozszerzenia za pomocą "farm goods". "Farm goods" to wg tej instrukcji nasze "towary", tak więc instrukcja się myli, plansza gracza rzecze prawdę. :)

Edycja 2: czyli trzymając się terminologii z instrukcji możemy opłacać towarami, a nie zasobami.

Ale dalej na 11 stronie jest napisane: "Począwszy od drugiej zagranej jako rozszerzenie karty, gracz nie może użyć do jej opłacenia dwóch takich samych towarów. W prawym górnym rogu planszy farmy znajduje się wykaz towarów i koszty rozszerzeń farmy."
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: La Granja - zasady

Post autor: rastula »

ChlastBatem pisze:
rastula pisze:1. Dostajesz oba benefity w ilości pokazanej na kafelku.

Graliśmy dobrze, ufff :)
rastula pisze:2. A co piszą w dodatku o tej karcie?
Masz na myśli dodatkową instrukcję z opisem kart? Jeśli tak to piszą to co właśnie już napisałem. Dla Ciebie działanie tej karty jest oczywiste? Jeśli tak to mnie oświeć :D

nie nie jest oczywiste - po prostu nie mam gry pod ręką i byłem ciekaw...
basickak
Posty: 214
Rejestracja: 09 lip 2015, 12:32
Lokalizacja: R-ce, D-ca
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: La Granja - zasady

Post autor: basickak »

Na karcie jest: "Po kroku 3. fazy farmy otrzymujesz 1 srebro za każdą pustą stodołę."

Wyjaśnienie mówi: " Stodoła to 2 spichlerze na planszy gracza i jeden chlewik na dowolnym rozszerzeniu farmy. Nie wlicza się w to zagród dla świń, które gracz posiada dzięki pomocnikom."

W zasadzie nie jest oczywiste i akurat nie miałam jeszcze możliwości zagrania tej karty (nie obczajałam wszystkich przed grą), ale tak sobie rozumuję, że w Hodowcy jeleni może chodzi o to, że Stodołą jest:
1. Obydwa chlewiki z planszy (liczone jako jedna stodoła)
2. Chlewik z rozszerzeń

Czyli, że karta nie dotyczy spichlerzy jako takich, a jedynie spichlerzy-chlewików.

Wniosek (mój): otrzymujesz 1 srebro jeśli nie masz żadnej świni w chlewikach na planszy lub/oraz za każdy pusty chlewik w rozszerzeniu oraz
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: La Granja - zasady

Post autor: rastula »

tutaj wyjaśnienie autora

https://boardgamegeek.com/thread/121503 ... er-breeder
You are right, sadly no clarification in the rules...
The rules refer to it as den or pig stall. Only the card refers to it as stable.

Let me clarify:

The two spots on the tableau are one stable. And every card played as farm extension having space for a pig is a stable.

The helper cards with space for pigs are not considered to be a stable. So in that point Ponton was not right. The Deer Breeder would be way to strong in that case.

Sorry that this is not in the rules...

Best...ode.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: La Granja - zasady

Post autor: ChlastBatem »

Dzięki rastula!

Reasumując aby nie było cienia zwątpienia. Hodowca Jeleni punktuje tylko za miejsca gdzie trzymamy świnie (nie mięso) jeśli są puste (nie licząc miejsc z kart pomocników i biorąc pod uwagę, że początkowy chlewik na planszy na 2 świnie jest liczony jako jedna stodoła). Zgadza się?

Czyli np. mając jedną świnię w stodole na planszy oraz jedno rozszerzenie z chlewem/stodołą (puste) dla świni to Hodowca do mi 1 srebro?
basickak
Posty: 214
Rejestracja: 09 lip 2015, 12:32
Lokalizacja: R-ce, D-ca
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: La Granja - zasady

Post autor: basickak »

Tak jakby napisałam to już wcześniej:
basickak pisze:Na karcie jest: "Po kroku 3. fazy farmy otrzymujesz 1 srebro za każdą pustą stodołę."

Wyjaśnienie mówi: " Stodoła to 2 spichlerze na planszy gracza i jeden chlewik na dowolnym rozszerzeniu farmy. Nie wlicza się w to zagród dla świń, które gracz posiada dzięki pomocnikom."

W zasadzie nie jest oczywiste i akurat nie miałam jeszcze możliwości zagrania tej karty (nie obczajałam wszystkich przed grą), ale tak sobie rozumuję, że w Hodowcy jeleni może chodzi o to, że Stodołą jest:
1. Obydwa chlewiki z planszy (liczone jako jedna stodoła)
2. Chlewik z rozszerzeń

Czyli, że karta nie dotyczy spichlerzy jako takich, a jedynie spichlerzy-chlewików.

Wniosek (mój): otrzymujesz 1 srebro jeśli nie masz żadnej świni w chlewikach na planszy lub/oraz za każdy pusty chlewik w rozszerzeniu oraz
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: La Granja - zasady

Post autor: ChlastBatem »

basickak pisze:Tak jakby napisałam to już wcześniej:
basickak pisze:Na karcie jest: "Po kroku 3. fazy farmy otrzymujesz 1 srebro za każdą pustą stodołę."

Wyjaśnienie mówi: " Stodoła to 2 spichlerze na planszy gracza i jeden chlewik na dowolnym rozszerzeniu farmy. Nie wlicza się w to zagród dla świń, które gracz posiada dzięki pomocnikom."

W zasadzie nie jest oczywiste i akurat nie miałam jeszcze możliwości zagrania tej karty (nie obczajałam wszystkich przed grą), ale tak sobie rozumuję, że w Hodowcy jeleni może chodzi o to, że Stodołą jest:
1. Obydwa chlewiki z planszy (liczone jako jedna stodoła)
2. Chlewik z rozszerzeń

Czyli, że karta nie dotyczy spichlerzy jako takich, a jedynie spichlerzy-chlewików.

Wniosek (mój): otrzymujesz 1 srebro jeśli nie masz żadnej świni w chlewikach na planszy lub/oraz za każdy pusty chlewik w rozszerzeniu oraz
Racja, ostatnie zdanie jest dziwne dlatego jakoś to ominąłem. Tak więc wszystko jasne, dziękuję i Tobie Basickak ;)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: La Granja - zasady

Post autor: Wincenty Jan »

Na planszach graczy (gospodarstwach) przy ikonach spichlerzy i chlewu są ikony towarów. Obok nich na czerwono przedstawiony jest koszt przetworzenia towaru, tak? To zrozumiałe. Ale juz mniej zrozumiała jest zielona cyfra. Nie rozumiem co ona oznacza a odpowiedzi od godziny nie moge znaleźć w instrukcji...
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: La Granja - zasady

Post autor: Wincenty Jan »

Dobra. Mam. Juz zapomniałem co czytałem przed czterdziestoma minutami.

Czy dostarczenie osiłkiem towarów na główna plansze liczy sie jako sprzedaż i dostaje za to odpowiednie pieniądze zaznaczone zielonym kolorem czy pieniądze moge uzyskać sprzedając towar w dowolnym momencie odkładając znaczniki towarów do moich zasobów ogólnych?
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: La Granja - zasady

Post autor: Tycjan »

Wincenty Jan pisze:Czy dostarczenie osiłkiem towarów na główna plansze liczy sie jako sprzedaż i dostaje za to odpowiednie pieniądze zaznaczone zielonym kolorem czy pieniądze moge uzyskać sprzedając towar w dowolnym momencie odkładając znaczniki towarów do moich zasobów ogólnych?
Wszystko co otrzymasz po dostarczeniu towarów do miasteczka masz opisane dokładnie w pkt. 8.3.1-8.3.3, a sprzedaż jest opisana w pkt. 5.1.2.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: La Granja - zasady

Post autor: Wincenty Jan »

Tycjan pisze:
Wincenty Jan pisze:Czy dostarczenie osiłkiem towarów na główna plansze liczy sie jako sprzedaż i dostaje za to odpowiednie pieniądze zaznaczone zielonym kolorem czy pieniądze moge uzyskać sprzedając towar w dowolnym momencie odkładając znaczniki towarów do moich zasobów ogólnych?
Wszystko co otrzymasz po dostarczeniu towarów do miasteczka masz opisane dokładnie w pkt. 8.3.1-8.3.3, a sprzedaż jest opisana w pkt. 5.1.2.
Tak to wiem. Tylko czy liczy sie jeszcze do tego zysk finansowy? Np. Dostarczam świnie na główna plansze. Dostaje za nia jeszcze +3 pieniędzy? czy te pieniądze moge uzyskać tylko sprzedając świnie za +3 w dowolnym momencie?
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: La Granja - zasady

Post autor: Tycjan »

Wincenty Jan pisze:Tak to wiem. Tylko czy liczy sie jeszcze do tego zysk finansowy? Np. Dostarczam świnie na główna plansze. Dostaje za nia jeszcze +3 pieniędzy? czy te pieniądze moge uzyskać tylko sprzedając świnie za +3 w dowolnym momencie?
Ale czy w którymś miejscu opisu dostarczania surowców/produktów do miasta jest napisane, że otrzymujesz jakieś pieniądze za sprzedaży? Sprzedaż to jedno, a dostawy to zupełnie co innego.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: La Granja - zasady

Post autor: Wincenty Jan »

Dziekuje Tycjanie. Masz zdecydowanie racje. Chciałem sie upewnić.
ihasel
Posty: 131
Rejestracja: 20 sty 2016, 20:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: La Granja - zasady

Post autor: ihasel »

Witam,
mam dwa pytania.

1. Karta pomocnika numer 26 - dzierżawca.
Po rzucie koścmi biorę jedną z nich i umieszczam przed sobą. Ok. Czy korzystam z niej od razu i pozostali gracze muszą od razu określić się, czy chcą z niej skorzystać? Czy traktujemy ją jako 7 (ostatnią) kość, z której ja korzystam, a Oni się wówczas określają?

2. Karta pomocnika numer 33 - domokrążca.
Czy jeżeli dzięki tej karcie "uratowałam" jeden ze swoich znaczników przesuwając go na przylegające puste pole, to osoba, która chciała go usunąć otrzymuje za niego punkt zwycięstwa? Czy po jego przesunięciu ja zrzucam inne znaczniki przylegające do mojego nowego pola, a stojące na polach o mniejszych numerach?
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: La Granja - zasady

Post autor: ChlastBatem »

ihasel pisze: 1. Karta pomocnika numer 26 - dzierżawca.
Po rzucie koścmi biorę jedną z nich i umieszczam przed sobą. Ok. Czy korzystam z niej od razu i pozostali gracze muszą od razu określić się, czy chcą z niej skorzystać? Czy traktujemy ją jako 7 (ostatnią) kość, z której ja korzystam, a Oni się wówczas określają?
Q 26.4 What happens when someone uses the die I took via the Tenant?
A 26.4 If another player uses it (after paying you to use it of course), he places it on their farm
board as usual; if you use it (for free), you place it on your own farm.

Q 26.5 What happens if the die I took via the Tenant is the last remaining die (no one has
chosen it as one of their 2 dice)?
A 26.5 In that case, the die is returned to the main board and every player may use it free of
charge.
ihasel pisze: 2. Karta pomocnika numer 33 - domokrążca.
Czy jeżeli dzięki tej karcie "uratowałam" jeden ze swoich znaczników przesuwając go na przylegające puste pole, to osoba, która chciała go usunąć otrzymuje za niego punkt zwycięstwa? Czy po jego przesunięciu ja zrzucam inne znaczniki przylegające do mojego nowego pola, a stojące na polach o mniejszych numerach?
Nie otrzymuje punkty gdyż to było przesunięcie, a nie usunięcia znacznika. Druga część pytania też odp.: nie - ale tego akurat nie jestem w 100% pewien (ale raczej nie bo wtedy to by było zbyt przegięte).
ODPOWIEDZ