Battalia. Początek - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Bowman
Posty: 112
Rejestracja: 12 gru 2012, 14:05
Been thanked: 1 time

Battalia. Początek - zasady

Post autor: Bowman »

Nie ma jeszcze wątku z wątpliwościami dotyczącymi tej gry a więc zacznę...

Gra w wariancie dla dwóch osób. Strona 12. "... Następnie, gdy gracze wybiorą już swoje frakcje zestaw dla trzeciej frakcji jest usuwany."
Rozumiem, że zestaw to: figurki, karty, żetony poziomu miast itd. Pytam dlatego, gdyż inna instrukcja w języku polskim (ze strony wydawnictwa) mówi tylko o żetonach...
Czy razem z powyższymi komponentami usuwamy też stosowną ilość zasobów tak jak podczas przygotowania do partii dwuosobowej - usunięcie czwartej frakcji? (Napisałem stosowaną gdyż przy rozstawieniu początkowym od razu wyrzucamy 20 jednostek a więc 20 zasobów, natomiast po wyborze frakcji może się zdarzyć, iż będziemy mieli na ręce/w decku jakąś jednostkę frakcji trzeciej.)

Na stronie 9 - Zasady Bitwy napisano: "W tym momencie atakowany podejmuje decyzję czy odpowiedzieć, czy poddać się czy wycofać..."
Kontratak i wycofanie się jest opisane a co w przypadku poddania? Jeśli idzie o miasto jest na pewno przejmowane ale kiedy celem jest bohater?

Ta sama strona: "Gracz może zaatakować tylko jeden obiekt - albo miasto albo bohatera, obrońca zawsze może zwerbować dodatkowego bohatera do obrony, jeśli jego figurka znajduje się na polu bitwy."
Jak to rozumieć? Pierwsza część zdania mówi, że mogę zwerbować bohatera do obrony miasta ale późniejszy tekst sugeruj, że mogę włączyć mojego herosa go do obrony jeśli stoi w moim mieście (figurka znajduje się na polu bitwy).

Mam nadzieję, że ktoś pomoże w rozwianiu wątpliwości.
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Battalia. Początek

Post autor: Kasper »

W kwestii pierwszego pytania. Używam instrukcji pobranej ze strony Fantasmagorii, i podczas przygotowania do rozgrywki dwuosobowej, po usunięciu wszystkich komponentów czwartej frakcji, z trzeciej wyrzucam tylko figurki i żetony. Karty jednostek, artefaktów i zasoby pozostają. Wydaje mi się, że tak samo jest w instrukcji angielskiej.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Battalia. Początek

Post autor: Yavi »

Bowman pisze:Nie ma jeszcze wątku z wątpliwościami dotyczącymi tej gry a więc zacznę...

Gra w wariancie dla dwóch osób. Strona 12. "... Następnie, gdy gracze wybiorą już swoje frakcje zestaw dla trzeciej frakcji jest usuwany."
Rozumiem, że zestaw to: figurki, karty, żetony poziomu miast itd. Pytam dlatego, gdyż inna instrukcja w języku polskim (ze strony wydawnictwa) mówi tylko o żetonach...
Czy razem z powyższymi komponentami usuwamy też stosowną ilość zasobów tak jak podczas przygotowania do partii dwuosobowej - usunięcie czwartej frakcji? (Napisałem stosowaną gdyż przy rozstawieniu początkowym od razu wyrzucamy 20 jednostek a więc 20 zasobów, natomiast po wyborze frakcji może się zdarzyć, iż będziemy mieli na ręce/w decku jakąś jednostkę frakcji trzeciej.)

Na stronie 9 - Zasady Bitwy napisano: "W tym momencie atakowany podejmuje decyzję czy odpowiedzieć, czy poddać się czy wycofać..."
Kontratak i wycofanie się jest opisane a co w przypadku poddania? Jeśli idzie o miasto jest na pewno przejmowane ale kiedy celem jest bohater?

Ta sama strona: "Gracz może zaatakować tylko jeden obiekt - albo miasto albo bohatera, obrońca zawsze może zwerbować dodatkowego bohatera do obrony, jeśli jego figurka znajduje się na polu bitwy."
Jak to rozumieć? Pierwsza część zdania mówi, że mogę zwerbować bohatera do obrony miasta ale późniejszy tekst sugeruj, że mogę włączyć mojego herosa go do obrony jeśli stoi w moim mieście (figurka znajduje się na polu bitwy).

Mam nadzieję, że ktoś pomoże w rozwianiu wątpliwości.
1. Zestaw to żetony i figurki. Karty zostają.
2. Miasto zostaje przejęte, a w przypadku ataku na bohatera - ginie on bez walki. Czasami jest to dobra opcja, gdy nie chcemy tracić kart z ręki, a nie mamy szans na wygraną.
3. Jeśli przeciwnik atakuje bohatera, a na tym polu stoi dwóch Twoich bohaterów, to możesz drugiego włączyć do bitwy. Tak samo z miastem - jeśli jest atakowane możesz zdecydować, że 1/2 bohaterów go broni.

Mam nadzieję, że odpowiedzi się przydadzą. Szkoda, że dopiero teraz trafiłem na ten wątek :(.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Battalia. Początek

Post autor: lesar »

Jak rozumieć zapis w instrukcji, że każda karta z ręki gracza może być użyta tylko w jednej kombinacji, czyli zagrana tylko raz w ciągu tury?

Czy chodzi o to, że jak już położę kartę do wykonania danej akcji to nie może ona uczestniczyć w innej akcji?
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Odp: Battalia. Początek

Post autor: Yavi »

lesar pisze:Jak rozumieć zapis w instrukcji, że każda karta z ręki gracza może być użyta tylko w jednej kombinacji, czyli zagrana tylko raz w ciągu tury?

Czy chodzi o to, że jak już położę kartę do wykonania danej akcji to nie może ona uczestniczyć w innej akcji?
Generalnie tak. Zagrywając np. 3 wolnych ludzi do zbudowania miasta nie możesz wykorzystać ich później - po zbudowaniu - do odrębnych akcji. Są już zużyci, równie dobrze można ich odłożyć na discard.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Battalia. Początek

Post autor: lesar »

Atak mogę przeprowadzić na miasto lub na bohatera. Jaka jest wartość początkowa obrony atakowanego gdy atakuje bohatera, który nie stoi w mieście i ma np. dwa miasta o sile 2 i 4? Czy w takim przypadku miasta mają jakiś wpływ na obronę?
Czy mogę wogóle atakować bohatera nie będącego w mieście?
Ostatnio zmieniony 15 mar 2016, 18:22 przez lesar, łącznie zmieniany 1 raz.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Odp: Battalia. Początek

Post autor: Yavi »

lesar pisze:Atak mogę przeprowadzić na miasto lub na bohatera. Jaka jest wartość początkowa obrony atakowanego gdy atakuje bohatera, który nie stoi w mieście i ma np. dwa miasta o sile 2 i 4? Czy w takim przypadku miasta mają jakiś wpływ na obronę?
Nie mają, więc startowa siła bohatera to 0 :).
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Battalia. Początek

Post autor: lesar »

Ok. A jak w mieście atakowanego jest również bohater to ja decyduje czy atakuje miasto czy bohatera jak wygram w ataku na miasto to jest moje a jak pokonam bohatera to zostaje on wygnany a miasto jest nadal jego?

Jak wygląda atak lub obrona dwoma bohaterami?
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Odp: Battalia. Początek

Post autor: Yavi »

lesar pisze:Ok. A jak w mieście atakowanego jest również bohater to ja decyduje czy atakuje miasto czy bohatera jak wygram w ataku na miasto to jest moje a jak pokonam bohatera to zostaje on wygnany a miasto jest nadal jego?

Jak wygląda atak lub obrona dwoma bohaterami?
Tak, atakując pole z miastem i bohaterem decydujesz, co atakujesz. Jeśli wybierzesz miasto, to obrońca może włączyć do jego obrony bohatera.
Atak na bohatera - obrońca przegrywa: bohater jest wygnany
Atak na miasto - obrońca przegrywa: miasto jest przejęte, bohater zostaje
Atak na miasto wspierane przez bohatera - obrońca przegrywa: miasto jest przejęte, bohater wygnany

Atak/obrona dwoma wygląda tak samo - atakujący wybiera, czy atakuje jednym czy dwoma, obrońca może włączyć do obrony drugiego bohatera.
Jest to korzystne tylko w przypadku bonusów za ten sam kolor kart - mając dwóch bohaterów można dostać +2, a nie tylko +1.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Battalia. Początek

Post autor: lesar »

Czy mogę na początku swojej tury najpierw zabrać karty z zasadzki a potem ogłosić kohortę?
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Odp: Battalia. Początek

Post autor: Yavi »

lesar pisze:Czy mogę na początku swojej tury najpierw zabrać karty z zasadzki a potem ogłosić kohortę?
Nie :). Gdzieś w instrukcji jest kolejność: najpierw kohorta, później karty z zasadzki.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Battalia. Początek

Post autor: lesar »

Dzięki. Znalazłem zapis. Teraz mam pytanko o amulet i wyrzucenie 4 na kostce. Przenosze kartę z amuletu do zasadzki ale czy muszę odrzucić dodatkową kartę z ręki na limbo jak w przypadku typowej zasadzki?

Edit: już znalazłem, że nie odkładam (zawieszam) na limbo dodatkowej karty.
Ostatnio zmieniony 17 mar 2016, 23:01 przez lesar, łącznie zmieniany 1 raz.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Odp: Battalia. Początek

Post autor: Yavi »

lesar pisze:Dzięki. Znalazłem zapis. Teraz mam pytanko o amulet i wyrzucenie 4 na kostce. Przenosze kartę z amuletu do zasadzki ale czy muszę odrzucić dodatkową kartę z ręki na limbo jak w przypadku typowej zasadzki?
Nie, to efekt amuletu :).
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Battalia. Początek

Post autor: lesar »

1.Czy obrońca również otrzymuje +1 do obrony za wyłożenie wszystkich kart w kolorze swojej frakcji? W instrukcji wspominają że bohater dostaje taki bonus bez rozróżnienia na atakującego i obrońcę ale w przykładzie +1 dostaje tylko atakujący.

2.Rozumiem, że +1 jest nawet za jedną kartę w swoim kolorze?


3.Czy podczas bitwy mogę użyć amuletu lub magicznego zwoju? Np. zagrywam zwój z bronią nie w moim kolorze, zamieniam broń ma mój kolor, następnie zagrywam amulet z lordem rzucam kością dwa oczka. Razem mam 9 punktów, bo 2x4 z lordów i 1 z broni.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2016, 17:58 przez lesar, łącznie zmieniany 2 razy.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Odp: Battalia. Początek

Post autor: Yavi »

lesar pisze:Czy obrońca również otrzymuje +1 do obrony za wyłożenie wszystkich kart w kolorze swojej frakcji? W instrukcji wspominają że bohater dostaje taki bonus bez rozróżnienia na atakującego i obrońcę ale w przykładzie +1 dostaje tylko atakujący.
Każdy bohater dostaje +1, niezależnie od tego, czy broni czy atakuje.
Rozumiem, że +1 jest nawet za jedną kartę w swoim kolorze?
Tak, jeśli zagrałeś jedną kartę i jest to karta w Twoim kolorze, to dostajesz bonus.
Czy podczas bitwy mogę użyć amuletu lub magicznego zwoju? Np. zagrywam zwój z bronią nie w moim kolorze, zamieniam broń ma mój kolor, następnie zagrywam amulet z lordem rzucam kością dwa oczka. Razem mam 9 punktów, bo 2x4 z lordów i 1 z broni.
Jest dokładnie tak, jak piszesz :). Można też użyć np. tytułu do podniesienia poziomu jednostki.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Battalia. Początek

Post autor: lesar »

Jak używam namiotu kładę kartę zasobu, namiot i kartę do przechowania. Na koniec tury namiot i karta do przechowania zostaje. Czy kartę zasobów z namiotu odkładam do schronienia?
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Odp: Battalia. Początek

Post autor: Yavi »

lesar pisze:Jak używam namiotu kładę kartę zasobu, namiot i kartę do przechowania. Na koniec tury namiot i karta do przechowania zostaje. Czy kartę zasobów z namiotu odkładam do schronienia?
Tak, kartę zasobu możesz właściwie od razu wrzucić do schronienia, żeby się nie myliła. Ale zgodnie z zasadami spada tam pod koniec tury :).
Ostatnio zmieniony 21 mar 2016, 15:54 przez Yavi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Odp: Battalia. Początek

Post autor: Nidhogg »

Yavi pisze:
lesar pisze:Jak używam namiotu kładę kartę zasobu, namiot i kartę do przechowania. Na koniec tury namiot i karta do przechowania zostaje. Czy kartę zasobów z namiotu odkładam do schronienia?
Tak, kartę zasobu możesz właściwie od razu wrzucić do schronienia, żeby się nie myliła. Ale zgodnie z zasadami spadam tam pod koniec tury :).
Spada pod koniec tury by w razie braku kart do dociągu nie potasować jej i nie pobrać kolejny raz.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Odp: Battalia. Początek

Post autor: Yavi »

Nidhogg pisze:
Yavi pisze:
lesar pisze:Jak używam namiotu kładę kartę zasobu, namiot i kartę do przechowania. Na koniec tury namiot i karta do przechowania zostaje. Czy kartę zasobów z namiotu odkładam do schronienia?
Tak, kartę zasobu możesz właściwie od razu wrzucić do schronienia, żeby się nie myliła. Ale zgodnie z zasadami spadam tam pod koniec tury :).
Spada pod koniec tury by w razie braku kart do dociągu nie potasować jej i nie pobrać kolejny raz.
W Battalii nie ma efektów, które pozwalają dobierać karty w trakcie tury (chyba że o czymś zapomniałem), więc jest to bez znaczenia.
I tak najpierw odrzuca się zużyte karty, a później dobiera nową rękę.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Battalia. Początek

Post autor: lesar »

Budując miasto o poziomie 1 za 3 wolne ludy mogę wybrać dowolne o różnym rozgałęzieniu dróg? Bo w karcie pomocy jest pokazane miasto o poziome 1 z jedną drogą w tej cenie. Bo przy mieście o poziomie 3 z czterema drogami koszt to 3 kapłanów.
Ostatnio zmieniony 22 mar 2016, 20:52 przez lesar, łącznie zmieniany 2 razy.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Odp: Battalia. Początek

Post autor: Nidhogg »

lesar pisze:Budując miasto o poziomie 1 za 3 wolne ludy mogę wybrać dowolne o różnym rozgałęzieniu dróg? Bo w karcie pomocy jest pokazane miasto o poziome 1 z jedną drogą w tej cenie. Bo przy mieście o poziomie 3 z czterema drogami koszt to 3 kapłanów.
Tak dowolne tylko że poziomu 1, i takie które pasuje do mapy.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Battalia. Początek

Post autor: lesar »

A jak podbijam miasto neutralne lub robię atak na ruiny to dodaję +1 za karty w jednym kolorze, bo nie jest to typowa bitwa? A bohater w bitwie ma +1 do ataku za jeden kolor.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Odp: Battalia. Początek

Post autor: Nidhogg »

lesar pisze:A jak podbijam miasto neutralne lub robię atak na ruiny to dodaję +1 za karty w jednym kolorze, bo nie jest to typowa bitwa? A bohater w bitwie ma +1 do ataku za jeden kolor.
Tak otrzymujesz bonus +1 za jeden kolor w trakcie ataku neutralnych miast lub ruin.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Battalia. Początek

Post autor: lesar »

Podczas bitwy z kart transformujących mogę użyć tytułu i magicznego zwoju, amuletu już nie?
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Odp: Battalia. Początek

Post autor: Yavi »

lesar pisze:Podczas bitwy z kart transformujących mogę użyć tytułu i magicznego zwoju, amuletu już nie?
Możesz użyć wszystkiego oprócz narzędzi i namiotu :). Więc amulet jest jak najbardziej dozwoloną opcją.
ODPOWIEDZ