Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Perf
Posty: 189
Rejestracja: 28 sty 2011, 01:48
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 47 times
Been thanked: 37 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Perf »

Pas oznacza jedynie, że gracz do końca Command Phase (nie pamiętam polskiej terminologii) nie może już używać liderów do ujawniania misji ani aktywacji systemów.

Cała reszta jest nadal dozwolona: używanie liderów z puli do kontrowania misji, dodawanie liderów do walki...
zio
Posty: 29
Rejestracja: 14 sty 2011, 20:20
Has thanked: 2 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: zio »

Pierwsza rozgrywka i pytania:
1. Czy można podczas aktywowania układu wysłać liderów, aby dokonali zajęcia więcej, niż jednego układu?
2. Karta Gwałtowna mobilizacja. Posiada znacznik logistyki. Gracz Rebelii nie wypełnił misji (Imperium zablokowało misję). Automatycznie misja nie jest rozpatrywana, czy też rozpatrywany jest punkt drugi na karcie i można założyć nową bazę Rebelii. I teraz rozumiem, że można ją wybrać spośród wybranych 4 kart sond, a w przypadku użycia 2 liderów, spośród 8, tak?
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: sqb1978 »

1. Nie, tylko jeden układ na lidera.
2. Nie można blokować misji, na której jest napisane "rozpatrz". Ta misja z automatu się udaje. Blokować możecie tylko misje zaczynające się od "spróbuj". Natomiast co do samej karty to wybierasz jeden z dwóch efektów, przy czym do jednego jest warunek, że baza musi być nieujawniona.
Ostatnio zmieniony 03 sty 2019, 11:54 przez sqb1978, łącznie zmieniany 1 raz.
zio
Posty: 29
Rejestracja: 14 sty 2011, 20:20
Has thanked: 2 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: zio »

Bardzo dziękuję.
capre
Posty: 24
Rejestracja: 25 wrz 2018, 09:59
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: capre »

Hej,

mam pytanie odnośnie do działania dwóch kart misji, na które trafiłem w ostatniej rozgrywce.
1. Dla wyższej sprawy - "spróbuj wykonać w dowolnym układzie, w którym znajduje się pochwycony lider. Jeśli misja zakończyła się powodzeniem, uratuj tego lidera i dobierz 1 kartę Celu. Lider (liderzy) przydzielony do tej misji pozostaje w tym układzie."

Moje pytanie dotyczy głównie ostatniego zdania. Co znaczy, że pozostają w tym układzie? Są jakieś specjalne akcje "przenoszenia" liderów, a po zagraniu tej karty nie można ich brać pod uwagę?

2. Dezorientacja - "spróbuj wykonać w dowolnym układzie, w którym znajduje się jednostka imperialna. Jeśli misja zakończyła się powodzeniem, wybierz 1 ze swoich liderów. Liderzy Imperium znajdujący się w puli liderów nie mogą być w tej rundzie wysyłani do blokowania misji tego lidera"

Czy ta karta oznacza następujące akcje:
krok 1. zagrywam misję Dezorientacja. Kładę lidera przypisanego do tej misji na układzie X.
krok 2. Gracz imperium może wysłać kogoś do zablokowania ten misji.
krok 3. Jeśli mu się nie uda, to ja wybieram od razu kolejną misję, do której przypisałem Lidera i od razu zagrywam tę misję, bez możliwości blokowania jej przez Imperium.
Czy to jest OK? oraz dodatkowo:
czy w ramach kroku 3 mogę wybrać misję, na której stoi dwóch liderów?
Lidera wybieram tylko z tych przypisanych już do jakiejś misji, nie wybiera się żadnego nowego "z puli" i do tego misję "z ręki"? Trzeba wybrać tych "przypisanych"?

Dzięki i pozdrawiam!

edit. Jeszcze skorzystam z edycji, zanim pojawi się odpowiedź :)
jak powinno definiować się zwrot "w dowolnym układzie rebelianckim/imperialnym"? Czy to układ, który ma:
a) znacznik poparcia rebelii/imperium
b) znacznik poparcia lub zniewolenia rebelii/imperium
c) znacznik poparcia lub zniewolenia rebelii/imperium lub jednostkę rebelii/imperium?

Ja grałem jako b), ale jeszcze się upewnię
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 254
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 48 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Col. Frost »

1. Po prostu zawsze po uratowaniu lidera, uratowany i ten który ratował są przenoszeni do bazy Rebelii. Ta karta jest wyjątkiem od tej reguły.

2. Wszystko się zgadza z wyjątkiem kroku 3. Wskazujesz lidera, którego misja nie będzie mogła być blokowana, ale zagrać możesz ją dopiero, gdy nadejdzie Twoja kolej. Nie musisz też zagrywać jej w pierwszej kolejności.

3. Zdecydowanie b. Zauważ też, że jeśli w systemie znajdują się znacznik poparcia Rebelii i znacznik zniewolenia to układ jest jednocześnie uważany z układ Rebelii i Imperium.
Awatar użytkownika
Perf
Posty: 189
Rejestracja: 28 sty 2011, 01:48
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 47 times
Been thanked: 37 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Perf »

Col. Frost pisze: 08 sty 2019, 06:13 1. Po prostu zawsze po uratowaniu lidera, uratowany i ten który ratował są przenoszeni do bazy Rebelii. Ta karta jest wyjątkiem od tej reguły.
Doprecyzowując: lider uratowany zawsze wraca do bazy, liderzy przypisani do misji ratunkowej mają taką opcję, ale nie jest to obowiązkowe.


Co do pierwotnego pytania drugiego:
capre pisze: 07 sty 2019, 13:07czy w ramach kroku 3 mogę wybrać misję, na której stoi dwóch liderów?
Zauważ, że karta mówi o wybieraniu lidera, a nie misji. A zatem: lidera możesz wybrać dowolnego (karta nie zabrania nawet wybrania lidera z puli; na chwilę obecną to nie ma zbytniego sensu, ale w przyszłości może mieć), a jeśli na misji tegoż lidera stoi również inny lider, to w niczym to nie przeszkadza.


Col. Frost pisze: 08 sty 2019, 06:13 3. Zdecydowanie b. Zauważ też, że jeśli w systemie znajdują się znacznik poparcia Rebelii i znacznik zniewolenia to układ jest jednocześnie uważany z układ Rebelii i Imperium.
Nie całkiem: to nie jest układ Rebelii, ale układ Imperialny z poparciem Rebelii.
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 254
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 48 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Col. Frost »

Perf pisze: 08 sty 2019, 11:44
Col. Frost pisze: 08 sty 2019, 06:13 3. Zdecydowanie b. Zauważ też, że jeśli w systemie znajdują się znacznik poparcia Rebelii i znacznik zniewolenia to układ jest jednocześnie uważany z układ Rebelii i Imperium.
Nie całkiem: to nie jest układ Rebelii, ale układ Imperialny z poparciem Rebelii.
Prawda, masz rację. Trochę mi się pomieszało. Chyba pora ściągnąć z półki i zagrać parę razy, bo dawno nie miałem okazji.
Awatar użytkownika
gaax
Posty: 31
Rejestracja: 25 lis 2013, 13:55
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: gaax »

Ja mamy pytanie o zestawienie kilku zdarzeń, niestety nie mam pod ręką kart, ale sens oddaje. Ciekaw jestem czy ma tu zastosowanie zasada, że to co na kartach jest ważniejsze niż instrukcja i inne zasady.
1. Gdy imperium wystawia Gwiazdę Śmierci w Budowie musi to zrobić w dowolnym odległym układzie, a w tym czasie w kolejce budowy umieszczamy Gwiazdę Śmierci
2. Jedna z kart misji imperium pozwala wystawić w układzie imperialnym jedną jednostkę znajdującą się na 2 w kolejce budowy
Czy to oznacza, że po rozpoczęciu budowy gwiazdy śmierci mogę ją wystawić w innym układzie niż znalazła się gwiazda śmierci w budowie? Czy ta karta nie może dotyczyć Gwiazdy Śmierci?
Edit: mowa dokładnie o zastosowaniu kombinacji tych dwóch kart:
Obrazek
I takiej karty projektu w kolejnej turze:
Obrazek

Edit 2: znalazłem coś takiego w instrukcji i chyba już sam sobie odpowiedziałem :D:
Obrazek
Czyli wygląda na to, że zdolność z karty nie może mieć zastosowania do wystawienia Gwiazdy Śmierci i musi być ona wystawiona ZAWSZE w tym układzie, w którym znajduje się Gwiazda Śmierci w Budowie.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: sqb1978 »

Nie musi to być układ imperialny, lecz musi w nim być jednostka imperialna i nie może być jednostek rebelii. Gwiazda śmierci w budowie jest jednostką imperialną. Więc gwiazdę śmierci możesz wystawić tą kartą, oczywiście tylko w układzie z gwiazdą w budowie, ponieważ ten warunek nie został w żaden sposób nadpisany.
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 260
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 156 times
Kontakt:

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: miszczu666 »

sqb1978 pisze: 24 sty 2019, 13:12 Gwiazda śmierci w budowie jest jednostką imperialną. Więc gwiazdę śmierci możesz wystawić tą kartą, oczywiście w układzie z gwiazdą w budowie.
Oczywiście pod warunkiem, że rozpatrzy tą misję w układzie, w którym znajduje się Gwiazda Śmierci w budowie.
Karta wyraźnie mówi o wystawieniu jednostki w układzie, w którym jest rozpatrywana ta misja.
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
matiwaski
Posty: 20
Rejestracja: 22 lut 2018, 14:57

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: matiwaski »

Witam, czy znajdzie się tutaj osoba, która dokładnie i po kolei wyjaśni mi, kiedy Rebelia musi ujawnić sowja bazę, co się wtedy, dzieje, kiedy dochodzi do walki i jeśli Rebelia przeżyje to kiedy wybiera nową bazę itd...
Z góry dziękuję! :D
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 260
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 156 times
Kontakt:

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: miszczu666 »

matiwaski pisze: 01 lut 2019, 12:43 Witam, czy znajdzie się tutaj osoba, która dokładnie i po kolei wyjaśni mi, kiedy Rebelia musi ujawnić sowja bazę, co się wtedy, dzieje, kiedy dochodzi do walki i jeśli Rebelia przeżyje to kiedy wybiera nową bazę itd...
Z góry dziękuję! :D
Baza zostaje ujawniona gdy:
1. Imperium zyska poparcie w układzie bazy, ale nie ma tam jednostek naziemnych (poprzez wykonanie misji) - nie ma walki
2. Imperium wstawi jednostki naziemne w układzie bazy (poprzez aktywację układu i ruch jednostek lub poprzez wykonanie misji) - następuje walka, wszystkie jednostki z pola bazy rebelii trzeba przesunąć do układu.

Aby wybrać nową bazę, trzeba wykonać misję (nie pamiętam nazwy, jedna z misji początkowych) i to dopiero na koniec fazy dowodzenia, czyli jako ostatnia akcja przed fazą czyszczenia.
Wtedy jeśli jeden lider był przydzielony do misji, losujesz 4 karty z talii sond i z nich wybierasz nową lokację, a jeśli dwóch, to 8 kart. Tutaj już niestety nie ma dowolności, co jest logiczne, bo nie możesz mieć bazy na planecie, której kartę gracz imperium już posiada. I kolejna rzecz - jednostki, które z bazy zostały przeniesione na planszę do układu, nie wracają do pola "Baza Rebelii", tylko zostają już na planszy.
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
matiwaski
Posty: 20
Rejestracja: 22 lut 2018, 14:57

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: matiwaski »

miszczu666 pisze: 01 lut 2019, 23:54
matiwaski pisze: 01 lut 2019, 12:43 Witam, czy znajdzie się tutaj osoba, która dokładnie i po kolei wyjaśni mi, kiedy Rebelia musi ujawnić sowja bazę, co się wtedy, dzieje, kiedy dochodzi do walki i jeśli Rebelia przeżyje to kiedy wybiera nową bazę itd...
Z góry dziękuję! :D
Baza zostaje ujawniona gdy:
1. Imperium zyska poparcie w układzie bazy, ale nie ma tam jednostek naziemnych (poprzez wykonanie misji) - nie ma walki
2. Imperium wstawi jednostki naziemne w układzie bazy (poprzez aktywację układu i ruch jednostek lub poprzez wykonanie misji) - następuje walka, wszystkie jednostki z pola bazy rebelii trzeba przesunąć do układu.

Aby wybrać nową bazę, trzeba wykonać misję (nie pamiętam nazwy, jedna z misji początkowych) i to dopiero na koniec fazy dowodzenia, czyli jako ostatnia akcja przed fazą czyszczenia.
Wtedy jeśli jeden lider był przydzielony do misji, losujesz 4 karty z talii sond i z nich wybierasz nową lokację, a jeśli dwóch, to 8 kart. Tutaj już niestety nie ma dowolności, co jest logiczne, bo nie możesz mieć bazy na planecie, której kartę gracz imperium już posiada. I kolejna rzecz - jednostki, które z bazy zostały przeniesione na planszę do układu, nie wracają do pola "Baza Rebelii", tylko zostają już na planszy.
Dzięki bardzo za odpowiedź! A co jeśli Rebelia nie założy nowej bazy? Jest taka opcja?
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: RaYell »

Oczywiscie nie musisz przenosic bazy. Mozesz probowac bronic lokacji, ktora wlasnie zostala odkryta. Ale jesli Imperium odkryje twoja baze szybko to masz marne szanse na zwyciestwo. Natomiast jesli jest juz blisko konca gry to mozesz stwierdzic ze lepiej sie bronic w miejscu gdzie jestes i sprobowac szybko zredykowac poparcie imperium aby wygrac gre niz uciekac.
matiwaski
Posty: 20
Rejestracja: 22 lut 2018, 14:57

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: matiwaski »

RaYell pisze: 02 lut 2019, 10:40 Oczywiscie nie musisz przenosic bazy. Mozesz probowac bronic lokacji, ktora wlasnie zostala odkryta. Ale jesli Imperium odkryje twoja baze szybko to masz marne szanse na zwyciestwo. Natomiast jesli jest juz blisko konca gry to mozesz stwierdzic ze lepiej sie bronic w miejscu gdzie jestes i sprobowac szybko zredykowac poparcie imperium aby wygrac gre niz uciekac.
Czyli jeśli Imperium odkryje bazę Rebelii i będzie walka, ale nie pokona Rebelii to wtedy nadal może próbować walczyć tam gdzie znajduje się baza Rebelii i jeśli nie zostanie ani jedna jednostka rebeliancka i chociaż jedna imperialna to Imperium wygrywa tak?
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 260
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 156 times
Kontakt:

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: miszczu666 »

Tak jak mówisz.
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
matiwaski
Posty: 20
Rejestracja: 22 lut 2018, 14:57

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: matiwaski »

miszczu666 pisze: 02 lut 2019, 13:52 Tak jak mówisz.
Super, dzięki wszystkim za pomoc!
Awatar użytkownika
gaax
Posty: 31
Rejestracja: 25 lis 2013, 13:55
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: gaax »

Mam jeszcze jedno dość oczywiste pytanie, ale nie o takie pierdoły widziałem kłótnie nad planszą, więc:
1. Mam kartę akcji Luke'a Skywalkera (np. Jedna na Milion)
2. Luke spotyka Yodę i staje się Jedi
3. Nadal mogę zagrać na nim tę kartę akcji, prawda? :D Widzę oczami wyobraźni już lekkie dąsy, że to przecież już nie Luke, tylko Luke Jedi i w ogóle widać, że obrazek postaci inny i trzeba to było zagrać jak był jeszcze zwykłym Lukiem, a w ogóle to ta akcja pt. "jedna na milion" miała miejsce w IV epizodzie, kiedy Luke nie był Jedi, więc jest uzasadnienie w fabule dla takiego zastosowania :lol:
Co sądzicie?
Edit: dobra, jakoś tak mam że jak zapytam to potem znajduję w końcu info. Tak, działają i należy go traktować jak Luke'a:
Obrazek
pietranik
Posty: 3
Rejestracja: 06 lut 2019, 14:24

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: pietranik »

Zwycięstwo Imperium

Czy dopuszczalne jest wygranie imperium poprzez aktywowanie superlasera GŚ i strzał (celny) na chybił trafił w układ, który mimo wszystko trafia w bazą rebeliantów?

Kompletna Księga Zasad:
Gracz Imperium wygrywa grę natychmiast, jeśli w układzie bazy
Rebelii znajdować będą się jednostki imperialne i nie będzie tam
żadnych jednostek rebelianckich.
• Gracz Imperium może wygrać tylko wtedy, gdy baza Rebelii
będzie ujawniona.

Zakładając, że Tak: Statki również ulegają zniszczeniu? - są w hangarach ( Nie: Czy może kontrolują sytuację bazy i wyszukują wrogów w powietrzu? :D )
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 260
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 156 times
Kontakt:

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: miszczu666 »

pietranik pisze: 06 lut 2019, 14:36 Zwycięstwo Imperium.....
Imperium wygrywa, bo układ z bazą rebelii zostaje zniszczony.

11 strona instrukcji:

Obrazek
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
Awatar użytkownika
Perf
Posty: 189
Rejestracja: 28 sty 2011, 01:48
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 47 times
Been thanked: 37 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Perf »

A żeby rozwiać jakiekolwiek ewentualne wątpliwości, cytat z oficjalnego FAQ-a:

"Q: If the Imperial player uses the “Superlaser Online” card to
destroy the Rebel base while is still hidden, does the Imperial
player win the game?
A: Yes."
pietranik
Posty: 3
Rejestracja: 06 lut 2019, 14:24

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: pietranik »

@perf @miszczu666

Dzięki za pomoc! :D
Awatar użytkownika
gaax
Posty: 31
Rejestracja: 25 lis 2013, 13:55
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: gaax »

pietranik pisze: 06 lut 2019, 14:36
Czy dopuszczalne jest wygranie imperium poprzez aktywowanie superlasera GŚ i strzał (celny) na chybił trafił w układ, który mimo wszystko trafia w bazą rebeliantów?
Tylko pamiętaj, że Gwiazda śmierci może być aktywowana w celu zniszczenia układu, w którym się znajduje, a nie dowolnego układu na mapie :D

Więc to nie jest tak, że sobie będziesz strzelał gdzieś na ślepo, tylko tam gdzie już stoisz.

Obrazek
Awatar użytkownika
xxtomek93xx
Posty: 65
Rejestracja: 11 sie 2017, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 13 times
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: xxtomek93xx »

Cześć, prześledziłem wątek ale nie znalazłem odpowiedzi (o ile mi to jakoś nie umknęło).

Jak wygląda sytuacja z budową jednostek jeżeli mamy odkrytą bazę rebelii? Czy budowanie jednostek odbywać się będzie z pola bazy rebelii i układu? Wtedy ten układ będzie tak jakby premiowany przy budowie jednostek. Czy tylko z tego układu na którym znajduje się baza, bez uwzględnienia pola "baza rebelii"?
ODPOWIEDZ