Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Puppet_Master
Posty: 269
Rejestracja: 05 lut 2017, 21:35
Lokalizacja: Marki
Has thanked: 7 times
Been thanked: 35 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Puppet_Master »

Raz mi się udało ;]

by the way- ile czekałeś na swoją odpowiedź od FFG ostatnio?

Bo na BGG ktoś mi odpisał na moje pytanie coś na zasadzie "rebelia robi wszystko pierwsza- bo tak", a oficjalnej odpowiedzi na pytanie wysłane formularzem do FFG jeszcze nie dostałem ;]

PS. Fiacik- pamiętaj, że GS w budowie możesz też zniszczyć kartą Plany GS- dla punktów za misję, inaczej ta karta się zmarnuje, masz 2 takie karty i w grze są tylko 2 GS 8)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Yavi »

Puppet_Master pisze:Raz mi się udało ;]

by the way- ile czekałeś na swoją odpowiedź od FFG ostatnio?

Bo na BGG ktoś mi odpisał na moje pytanie coś na zasadzie "rebelia robi wszystko pierwsza- bo tak", a oficjalnej odpowiedzi na pytanie wysłane formularzem do FFG jeszcze nie dostałem ;]

PS. Fiacik- pamiętaj, że GS w budowie możesz też zniszczyć kartą Plany GS- dla punktów za misję, inaczej ta karta się zmarnuje, masz 2 takie karty i w grze są tylko 2 GS 8)
Nie pamiętam już, to było dość dawno. Ostatnio pisałem do autora gry, ale prosił o zadawanie pytań przez stronkę FFG. Zakładam, że pewnie poczekasz kilka dni :P
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 432
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 61 times
Been thanked: 62 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Fiacik »

Dobra już wszystko wiem. Cały czas miałem na myśli GS w budowie, która pozostawiona bez eskorty ginie automatycznie w pierwszej lepszej walce. Niedoprecyzowalem pytania - dzięki.
Puppet_Master
Posty: 269
Rejestracja: 05 lut 2017, 21:35
Lokalizacja: Marki
Has thanked: 7 times
Been thanked: 35 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Puppet_Master »

Ok, Corey potwierdził, że "zsuwanie jednostek począwszy od gracza Rebelii" = zsunięcie + wystawienie wszystkich jego jednostek najpierw.

Cały email poniżej wraz z tłumaczeniem, w którym już konkretnie jest mowa o "deploy"("wystawieniu"):

"The Rebel player deploys his units first. Any units that he decided not to deploy are placed back on the 1 space. The Imperial player then deploys his units.

I hope this answers your question!
- Corey Konieczka
VP of Research & Design
Fantasy Flight Games"


Tłumaczenie:

"Gracz Rebelii wystawia swoje jednostki jako pierwszy. Jakakolwiek jednostka, którą postanowił nie wystawiać wraca na pole budowy nr 1. Gracz Imperium wystawia swoje jednostki jako drugi.

Pzdr"
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Tony23 »

kwestia tylko upewnienia sie:

1) układ popiera imperium i sa tam jego jednostki, Rebelia wjeżdża i wygrywa walkę w kosmosie jak i na planecie. Ale układ wciąż na sobie ma znacznik poparcia Imperium? Rebelia musi zdobyć 2 pkt poparcia by móc zacząć produkcje jednostek z tego układu ? Imperium może produkować, ale nie może wystawiać jednostek w tym układzie?

2) jest tylko jedna karta misji budowy Gwiazdy Śmierci ? jak rebelia się przeciwstawi i misja nie wyjdzie to karta odpada i nie ma możliwości zbudowania drugiej GŚ?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Yavi »

Tony23 pisze:kwestia tylko upewnienia sie:

1) układ popiera imperium i sa tam jego jednostki, Rebelia wjeżdża i wygrywa walkę w kosmosie jak i na planecie. Ale układ wciąż na sobie ma znacznik poparcia Imperium? Rebelia musi zdobyć 2 pkt poparcia by móc zacząć produkcje jednostek z tego układu ? Imperium może produkować, ale nie może wystawiać jednostek w tym układzie?

2) jest tylko jedna karta misji budowy Gwiazdy Śmierci ? jak rebelia się przeciwstawi i misja nie wyjdzie to karta odpada i nie ma możliwości zbudowania drugiej GŚ?
1. Tak, ale nie może produkować (źle doczytałem na początku).
2. Jest jedna, ale Rebelia nie może jej zablokować - karta mówi "rozpatrz", a nie "spróbuj wykonać". Odpala się więc automatycznie.
Ostatnio zmieniony 12 mar 2017, 22:53 przez Yavi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Perf
Posty: 189
Rejestracja: 28 sty 2011, 01:48
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 47 times
Been thanked: 37 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Perf »

Tony23 pisze:1) układ popiera imperium i sa tam jego jednostki, Rebelia wjeżdża i wygrywa walkę w kosmosie jak i na planecie. Ale układ wciąż na sobie ma znacznik poparcia Imperium? Rebelia musi zdobyć 2 pkt poparcia by móc zacząć produkcje jednostek z tego układu ? Imperium może produkować, ale nie może wystawiać jednostek w tym układzie?
Wszystko się zgadza, oprócz ostatniego pytania: dopóki w układzie są jakiekolwiek wrogie jednostki, nie może on dla ciebie produkować.
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Tony23 »

Serio? Np: Układ który popiera Rebelie i która ma tam jednostki naziemne, ale w tym ukladzie w przestrzeni są statki Imperium, nie będzie produkował jednostek Rebelii?
Awatar użytkownika
Perf
Posty: 189
Rejestracja: 28 sty 2011, 01:48
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 47 times
Been thanked: 37 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Perf »

Tony23 pisze:Serio? Np: Układ który popiera Rebelie i która ma tam jednostki naziemne, ale w tym ukladzie w przestrzeni są statki Imperium, nie będzie produkował jednostek Rebelii?
Właśnie tak. Wroga jednostka działa zarówno na produkcję, jak i na wystawianie w ten sam sposób, co żeton sabotażu: blokuje je kompletnie.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Yavi »

Perf pisze:
Tony23 pisze:Serio? Np: Układ który popiera Rebelie i która ma tam jednostki naziemne, ale w tym ukladzie w przestrzeni są statki Imperium, nie będzie produkował jednostek Rebelii?
Właśnie tak. Wroga jednostka działa zarówno na produkcję, jak i na wystawianie w ten sam sposób, co żeton sabotażu: blokuje je kompletnie.
Dokładnie. Zmieniłem poprzedniego posta, bo uroiłem sobie, że napisałeś "nie może produkować" :P
Kajak
Posty: 175
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 96 times
Been thanked: 34 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Kajak »

Imperialna karta misji "Nadrobić opóźnienie"
Rozpatrz w dowolnym układzie imperialnym.
Umieść w kolejce budowy jednostki w oparciu o symbole zasobów oraz wartości tego układu.

I teraz pytanie:
W układzie okupowanym tylko jedną jednostkę czy też całą dostępną produkcję?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Yavi »

Kajak pisze:Imperialna karta misji "Nadrobić opóźnienie"
Rozpatrz w dowolnym układzie imperialnym.
Umieść w kolejce budowy jednostki w oparciu o symbole zasobów oraz wartości tego układu.

I teraz pytanie:
W układzie okupowanym tylko jedną jednostkę czy też całą dostępną produkcję?
Całą, bo okupowany obszar buduje mniej, a wspomniana karta po prostu umieszcza w kolejce, a nie buduje.
W księdze zasad przy opisie budowania wyszczególniono, że karta taka działa też w układzie sabotowanym, więc tutaj pewnie analogicznie.
Nycte
Posty: 425
Rejestracja: 28 kwie 2012, 08:07
Lokalizacja: Słupsk/ Gdańsk
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Nycte »

Czy Imperium przy transporcie jednostek naziemnych na inny układ musi w nim od razu lądować? W sensie czy można trzymać jednostki na statkach ( tak jak np po zniszczeniu jakieś planety)
Awatar użytkownika
Perf
Posty: 189
Rejestracja: 28 sty 2011, 01:48
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 47 times
Been thanked: 37 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Perf »

Nycte pisze:Czy Imperium przy transporcie jednostek naziemnych na inny układ musi w nim od razu lądować? W sensie czy można trzymać jednostki na statkach ( tak jak np po zniszczeniu jakieś planety)
Nie.

Reguły gry nie zawierają takich konceptów jak "lądowanie jednostkami naziemnymi w układzie" czy "trzymanie jednostek naziemnych na statkach" - jednostki po prostu są w danym układzie albo ich tam nie ma.
Awatar użytkownika
Migdał
Posty: 223
Rejestracja: 21 wrz 2012, 20:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Migdał »

Czy jeśli przydzieliłem do systemu lidera by wykonał jakąś misję. To czy mogę również traktować taki system jako aktywowany i przesunąć do niego jednostki (oczywiście w następnej akcji) tzn.
1 - zagrywam misję dajmy na to na Tatooine (rozgrywam ją, lider zostaje w systemie)
2 - przeciwnik zagrywa swoją akcję
3 - aktywuje ponownie Tatooine (tym samym liderem który w kroku 1 rozgrywał tam misję) i przesuwam tam jednostki.

Można tak?
SPRZEDAM: Sword&Sorcery z dodatkami, Drakula, Zatoka Kupców z dodatkami.
Awatar użytkownika
Perf
Posty: 189
Rejestracja: 28 sty 2011, 01:48
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 47 times
Been thanked: 37 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Perf »

Migdał pisze:Można tak?
Nie.

Pierwszym (i jedynym, który zawsze musi nastąpić) krokiem "procedury" aktywacji systemu jest wzięcie lidera z puli liderów i umieszczenie go w układzie.

A skoro lider jest już w układzie, nie można go wziąć z puli liderów. :)
Awatar użytkownika
Migdał
Posty: 223
Rejestracja: 21 wrz 2012, 20:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Migdał »

1) Czy w pierwszym kroku bitwy mogę dodać liderów tylko jeśli w systemie nie ma żadnego lub jest taki bez punktów taktyki czy mogę również dodać dodatkowego generała jeśli już jakiś z punktami taktyki jest obecny w systemie?
2) Jeśli mam w systemie generała z taktyką "naziemną" to czy mogę dodać takiego z taktyką "kosmiczną"?
SPRZEDAM: Sword&Sorcery z dodatkami, Drakula, Zatoka Kupców z dodatkami.
Awatar użytkownika
karollo2101
Posty: 50
Rejestracja: 29 cze 2015, 01:16

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: karollo2101 »

Migdał pisze:1) Czy w pierwszym kroku bitwy mogę dodać liderów tylko jeśli w systemie nie ma żadnego lub jest taki bez punktów taktyki czy mogę również dodać dodatkowego generała jeśli już jakiś z punktami taktyki jest obecny w systemie?
2) Jeśli mam w systemie generała z taktyką "naziemną" to czy mogę dodać takiego z taktyką "kosmiczną"?
Z instrukcji:
Dodanie lidera: Jeśli gracz nie ma w danym układzie lidera
z wartościami taktyki, to może wziąć jednego lidera ze swojej
puli liderów i umieścić go w danym układzie.

Wysłane z mojego SM-T330 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Migdał
Posty: 223
Rejestracja: 21 wrz 2012, 20:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Migdał »

Ten akapit z instrukcji znam. Pytam bo nie wiem czy mi czasami coś nie umknęło i gdzieś tam w instrukcji jest zapis, że jeśli mam lidera tylko z taktyka naziemna (a w układzie żadnej jednostki naziemnej) to mogę dobrać takiego z kosmiczną.
SPRZEDAM: Sword&Sorcery z dodatkami, Drakula, Zatoka Kupców z dodatkami.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Yavi »

Migdał pisze:Ten akapit z instrukcji znam. Pytam bo nie wiem czy mi czasami coś nie umknęło i gdzieś tam w instrukcji jest zapis, że jeśli mam lidera tylko z taktyka naziemna (a w układzie żadnej jednostki naziemnej) to mogę dobrać takiego z kosmiczną.
Takiego zapisu nie kojarzę :)
Awatar użytkownika
Perf
Posty: 189
Rejestracja: 28 sty 2011, 01:48
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 47 times
Been thanked: 37 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Perf »

Migdał pisze:Ten akapit z instrukcji znam. Pytam bo nie wiem czy mi czasami coś nie umknęło i gdzieś tam w instrukcji jest zapis, że jeśli mam lidera tylko z taktyka naziemna (a w układzie żadnej jednostki naziemnej) to mogę dobrać takiego z kosmiczną.
Nie, nie ma nigdzie schowanego takiego zapisu.

Warto jednak zwrócić uwagę, że nie ma w grze żadnych liderów z wartościami taktyki tylko w jednym teatrze wojny - albo ma w obu, albo wcale. :)
Awatar użytkownika
Migdał
Posty: 223
Rejestracja: 21 wrz 2012, 20:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Migdał »

Musiałem coś pokrecic. Dzięki za pomoc :)
SPRZEDAM: Sword&Sorcery z dodatkami, Drakula, Zatoka Kupców z dodatkami.
Awatar użytkownika
Looke83
Posty: 101
Rejestracja: 26 paź 2013, 11:32
Lokalizacja: Poznań

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Looke83 »

Przepraszam, bo chciałbym się upewnić. Jeżeli w ukladzie współpracującym z imperium mam np z-wing a imperium ma np. At-St na planecie to ta planeta nie produkuje, bo blokuje to x-wing (oczywiście w drugą stronę rozumiem jest podobnie)

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka
Kajak
Posty: 175
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 96 times
Been thanked: 34 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Kajak »

Gracz nie może użyć do budowy symboli zasobów układu,
jeśli w danym układzie znajduje się jednostka
przeciwnika.


Dotyczy to wszystkich wingów od a do z i w drugą stronę od z do a.
Awatar użytkownika
Looke83
Posty: 101
Rejestracja: 26 paź 2013, 11:32
Lokalizacja: Poznań

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Looke83 »

Dziękuję za odpowiedź. Wprawdzie w naszej grze nie mieliśmy chyba takiej sytuacji, ale dobrze wiedzieć na przyszłość

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ